N°. 2446. Vrijdag A0. 186 31 Januari. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meer0.12' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meern 0.15. BINNENLAND. LEIDEN30 Januari. Heden Donderdag had te 's-Hage de ver loting plaats van de Kunstkronijk 1867. De schilderij van Hein J. Burgers, voorstellende //Grootvaders lieveling", is ten deel gevallen aan het lot N°. 1231, bij den boekhandelaar W. Stokhuyzen te Gorkum; de Pianino, (7 octaaf Oblique), 3-snarig, met metallieke stangen, in een keurig bewerkte kast van Amerikaansch No tenhout met palli8sanderhouten lijsten afgezet en vervaardigd in de Piano-fabriek van B. Schmitz te Rotterdam, aan het lot N°. 211G3 bij den uitgever A. W. SijthofF te Leiden; het zil veren thee- en koffieservies, uit de bekende koninklijke Nederlandsche fabriek van gouden en zilveren werken van J. M. van Kempen te Voorschoten, aan het lot N°. 368, bij den boekhandelaar C. Bielevelt te Utrecht. Mor gen deelen wij den uitslag van de verloting in zijn geheel mede. Door den gemeenteraad van Schiedam is het voorstel aangenomen, in de vorige zitting door burgemeester en wethouders gedaan, om het getal leden der schoolcommissie met twee te verminderen en de jaarlijksche toelage in plaats van op 500 op 200 te bepalen. In de zitting van den gemeenteraad van Amsterdam is gisteren door den burgemees ter medegedeeld, dat voor ruim tien millioen gulden is deelgenomen in de inschrijving voor de stedelijke geldleening, tot een bedrag van dertien ton geopend. Daarna is o. a. ter sprake gekomen de bekende missive van de ministers van binnenl. zaken en van financiën over de zaak van het Noordzeekanaal, inhoudende be zwaren tegen de uitvoering van staatswege, zoo als die door den gemeenteraad, krachtens zijn besluit van 20 December 1867, was gewenscht, en aanbeveling tot onderzoek der denkbeelden van den heer J. G. Jager. Burgemeester en wethouders stelden voor dien brief voor kennis geving aan te nemen, de ministers te antwoor den dat de raad persisteert bij zijn den 20sten December genomen beslissing en dat er bij 's raads meening, dat het werk van staatswege moet worden tot stand gebracht, geen sprake kan zijn van andere ingediende of niet ingediende voor stellen. Naar aanleiding van dit voorstel ont stond een breedvoerige discussie, waaruit bleek dat de brief der ministers een ongunstigen indruk op vele leden had gemaakt. Sommigen, zooals de heeren Koenen, Beeloo en Van Bosse, wensch- ten uitstel van behandeling, ten einde zich nog eens over den vorm te beraden. De heer Van Bosse wenschte de redenen van 's raads beslis sing nader gemotiveerd te zien, doch trok, na verwerping van een voorstel tot uitstel, dit voorstel in. De heer Jager constateerde1°. dat de ministers eene ondersteuning aan zijne denk beelden hadden gegeven, welke aan het geno men raadsbesluit ontbrak2°. dat de directie der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij die denk beelden ondersteunde. Op eene vraag, door hem aan den voorzitter gedaan, verklaarde deze, dat de raad door het voorstel van burgemeester en wethouders aan te nemen, alleen voor dat oogenblik zijn gevoelen te kennen gaf. Daarop werd het voorstel met 35 stemmen aangenomen houdende alleen de heer Jitta, voorzitter der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij, zich buiten stemming. Naar men verneemt, is Ds. C. P. Tiele van Rotterdam beroepen bij de Rotterdamsche gemeente te Amsterdam. Gisteren is de spoorwegverbinding in gereed heid gekomen tusschen de centraal- en staats spoorwegen te Zwolle, zoodat de wagens zonder overlading van de eene op de andere baan kun nen overgaan. Dat die verbinding tot groot gerief voor het algemeen belang is, behoeft geen betoog. Voorloopig zal zich deze maatregel slechts uitstrekken voor goederen- en veewagens. Het provinciaal gerechtshof van Gelder land heeft bij arrest van gisteren den persoon van Vrijdag, woonachtig te Winterswijk (zie ons n°. van 25 Jan.), sckuldigverklaard1°. aan rfioedwillige verwonding, die eene ziekte en be letsel van werken boven de twintig dagen heeft veroorzaakt, in plaats van aan poging tot dood slag; 2°. aan poging tot' diefstal bij inklimming in eon bewoond huis des nachts, in het vorige jaar ten huize van mevrouw de weduwe Cam- man te Groenlo gepleegd, en 3°. aan diefstal van f 80, vroeger nog bij inklimming aldaar ge pleegd, en hem veroordeeld tot vijftien jaren tuchthuisstraf en fS geldboete. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat in de maand Juni aanstaande een vergelijkend examen zal worden gehouden tusschen de adspiranten voor eene plaatsing als cadet aan de kon. milit. academie. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot dat examen worden toegelaten, behooren de aanvrage daartoe voor den lsten Mei aanstaande aan het departement van oorlog te zenden. Verzoeken, welke nadat tijdstip worden gedaan, blijven buiten aanmer king. De audiëntie van den minister van bin- nenlandsche zaken zal op Zaterdag 1 Februari aanstaande niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan heeren commissarissen des konings in de verschillende provinciën eene circulaire dd. 22 Januari doen toekomen betreffende het on derzoek van verlofgangers der militie te land. Naar aanleiding van een gerezen verschil om trent de toepassing van dezen maatregel tus schen een der commissarissen en een militie- commissaris, is genoemde minister te dezer zake in nader overleg getreden met zijn ambtgenoot van oorlog, waarbij het dien ministers is voor gekomen, dat de uitgebreide categorie van ver lofgangers, die ten gevolge der verleende ver gunning van het onderzoek in Juni verschoond worden, en waarin eigenlijk bet meerendeel der verlofgangers te begrijpen zijn, slechts een zeer gering aantal van ben voor het onderzoek in die maand zal overlaten. Om de wanorde en omslag te voorkomen, die het gevolg zijn van een onderzoek nu eens in de eene dan weder in de andere maand, is het noodzakelijk voorgekomen, de verleende vergunning weder in te trekken. Mitsdien heeft de minister van binnenlandsche zaken aan de commissarissen verzocht, de circu laire van 30 October 1867, voor zooveel het hier behandelde punt betreft, als vervallen te willen beschouwen. Z. M. heeft benoemd tot plaatsv. kantonr. te Meersen Mr. K. H. J. II. Gielen, not. te Valken burg tot procureur bij de arr.-reehtb. in Zierikzee Mr. J. M. Isebree Moens, plaatsv. kantonr. en adv. aldaar; vergund aan Aug. L. Faubel, directeur van den kon. Franschen schouwburg te 's-Graven- hage, het aannemen en dragen van het ridderkruis der orde van Isabella la Catolica, hem door H. M. de koningin van Spanje geschonken. De Thermometer vau Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uren 40°, WindZ. W,, des avonds te 8 uren 40°, te 10 uren 40°.Donder dag 's nachts te 12 uren 39°, te 3 uren 38°'9 mor gens te 5 uren 36°, te 8 uren 38°, Z. W., 's namid dags te 12 uren 44°, te 4 uren 42°. BUITENLAND. Pruisen. De onderhandelingen tusschen Prui sen en Frankrijk om Mecklenburg te ontheffen van het handelstractaat, dat het met Frankrijk gesloten heeft, ten einde het alzoo gelegenheid te geven om in de Duitsche tolvereeniging to treden, schijnen eindelijk ten genoegen van beide partijen ten einde gebracht. Voor de bijzondere voordeelen, waarvan Frankrijk afstand doet, heeft Pruisen het in eenige commercieele voordeelen vergoeding gegeven. De overeenkomst is, naar men verneemt, reeds op het punt van geteekend te worden. In Hanover nem6n de toebereidselen tot het aanbieden van geschenken aan den ex-koning en koningin van Hanover, bij gelegenheid van hun zilveren bruiloft (op 18 Februari) meer en meer het karakter aan van eene demonstratie. De Hanoveranen, die op Zwitsersch grond gebied de wijk hebben genomen, worden voort durend bemoeilijkt. Niettegenstaande zij Oos- tenrijksche passen bekomen hebben, zullen zij niet lang meer in Zwitserland worden gedoogd. Zij moeten reeds last ontvangen hebben om zich gereed te houden naar Frankrijk te vertrekken. Of hun vertrek naar Frankrijk eene politieke beteekenis heeft, laat men in het midden, maar het onzijdige Zwitserland is volstrekt niet treu rig dat de Hanoveranen vertrekken, nu hun ver blijf tot internationale moeilijkheden aanleiding zou kunnen geven. Die ongelukkige Hanoveranen! "Wat de quaestie der speelbanken betreft, meldt men dat de grondslagen voor eene rege ling die het Pruisische ministerie voorgesteld heeft door den koning zijn goedgekeurd; op grond daarvan zullen met de maatschappijen dier ban ken nieuwe onderhandelingen worden aange-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1