tegenwoordigers gevoerd worden, zijn inciden teel door eene discussie over het groote ver schilpunt der twee hoofdpartijen hier te lande, de onderwijswet van 1842, afgebroken geworden. Die discussie is uitgelokt door een verslag op eene petitie uit Enghien, in Henegouwen, waar door de regeering, in plaats van eene door den gemeenteraad voor de betrekking van gemeente onderwijzeres voorgedragen geestelijke zuster, die geene acte van toelating bezat, eene wel van eene zoodanige acte voorziene wereldlijke on derwijzeres tot de genoemde betrekking benoemd is geworden. Hoewel de clericale partij erkent, dat het gouvernement in zijn recht was, toen het handelde, gelijk het gedaan heeft, daar de gemeenteraad eerst na den gestelden termijn zijne voordracht ingediend had, duidt zij het der re geering toch ten kwade, dat zij dien termijn in dat geval niet verlengd heeft. Hit de discussiën is gebleken, dat tot dit laatste niet is overge gaan, omdat de gemeenteraad van Enghien zich steeds zeer vijandig tegen het wereldlijk onder wijs getoond heeft. De minister Pirmez heeft gedurende het tweedaagsche debat over deze zaak de handelwijze van het in dezen betrokken vorige kabinet met evenveel nadruk verdedigd, als hij de houding van den gemeenteraad van Enghien heeft afgekeurd; maar tevens heeft hij stellig verklaard, het behoud der wet van 1842 te wenschen, die, naar zijne overtuiging, //in den bestaanden staat van zaken ontegenzeglijke diensten bewees." Een der hoofden van de cle- ricalen, de heer De Theui, heeft de opmerking gemaakt, dat ook in dit geval de grond van den strijd onverdraagzaamheid was, en gezegd, dat alle discussiën als de nu gevoerde zouden worden voorkomen, indien slechts naar den geest der staatsregeling gehandeld werd. De stemming, op deze discussie gevolgd, is verre van ongunstig voor het nieuwe kabinet geweest. Immers, in plaats der door de commissie voorgestelde ver zending van de petitie naar den minister van binnenlandsche zaken, is het door een lid der liberale partij gedane voorstel, om tot de orde van den dag over te gaan, met 52 tegen 30 stemmen aangenomen geworden. De ministers Jamar en Pirmez zijn beiden met groote meerderheid van stemmen tot volks vertegenwoordiger gekozen, de eerste te Brussel, de ander te Charloi. Wurtemberg. De kieswet voor het tol-par- lement is aangenomen met 78 tegen 1 stem. Er kunnen slechts Wurtembergsche staatsburgers verkozen worden. De kiesdistricten zullen later bij eene speciale wet worden vastgesteld. Frankrijk. De //Moniteur" bevat het rapport van den minister Magne over den finantieelen toestand des lands. De vlottende schuld bedroeg op 1 Dec. 1867 936 millioen. Ten gevolge van onvoorziene omstandigheden leveren de uitkom sten der begrooting een tekort op van 26 mil lioen op de raming. Voegt men daarbij het in gewilligde buitengewone krediet van 158 millioen en de kosten der expeditie naar Home, dan zul len 189 millioen noodzakelijk wezen, om de uitgaven te dekken, veroorzaakt door de gebeur tenissen in 1867. Het rapport somt verscheidene vermeerderingen van uitgaven, welke op de be grootingen van 1868 en 1869 zullen gebracht moeten worden, en toont aan, dat supplementaire hulpmiddelen, ten bedrage van 82 millioen, over die twee jaren zullen moeten worden verdeeld. Het rapport herinnert de noodzakelijkheid om het materieel van oorlog en marine te verande ren, ten behoeve der verdediging des lands en der nationale eer. Uit de staten by de minis- teriën van oorlog en marine opgemaakt, moet eene som van 187 millioen tot dat doel worden besteed. Men zou dwalen, indien men meende, dat met het gebruik dezer gelden alles zou zijn verricht ten aanzien der wapening, evenwel zal het voornaamste zijn geschied. De minder drin gende latere uitgaven zullen geëvenredigd zijn- aan de jaarlijksche hulpmiddelen. Het rapport zegt ten slotte, dat eene leening van 440 mil lioen in alle behoeften zal voorzien. De fondsen der dotatiekas van het leger zijn niet beschik baar. De leening zal genegotieerd worden bij openbare inschrijving. In het rapport wordt voorgesteld de stortingen te doen plaats hebben in twintig achtereenvolgende maanden. De redacteurs der dagbladen, welke tot 1000 franken boete zijn veroordeeld, hebben on middellijk van dit vonnis geappelleerd. Zaterdag zijn te Parijs uitgebreide voor zorgmaatregelen genomen. Het geheele garnizoen is in de kazernen geconsigneerd en de wacht posten zijn- verdubbeld. De aanleiding tot deze maatregelen gaf het in beslag nemen van op roerige in de heftigste bewoordingen gestelde proclamaties. De Etendard" maakte reeds mel ding van het ontvangen van een republikeinsch blad, //la Republique", dat in het geheim werd verspreid. In dat blad wordt de oprichting ge mold van een geheim bestuur, en de Fransche republikeinen worden daarin opgeroepen, om eindelijk tot de uiterste middelen hunne toe vlucht te nemen en zich van het schandelijke juk te bevrijden, dat sedert zestien jaren op Frankrijk drukt. Wat men onder die uiterste middelen verstaat wordt onbewimpeld in het stuk verklaard. Elk republikein moet namelijk een voorbeeld aan Brutus nemen en de tyran- nen, waar hij hen vinden moge, aanvallen, en zich tegen elke onwettige daad met geweld ver zetten. Het programma der geheime regeering wordt eveneens medegedeeld. Het stemt over een met vroegere stukken van dien aard. Dat men bijzonder veel gewicht aan deze zaak hecht, blijkt uit de maatregelen door de autoriteiten genomen. Ook de keizer, die zich te Compiègne bevond, is naar de hoofdstad teruggekeerd. Amerika. Stanton heeft zijne functiën bij het departement van oorlog aanvaard. Volgens een gerucht zal evenwel de president Johnson voortaan zijne bevelen ten aanzien van mili taire zaken aan Grant, in plaats van aan Stan ton zenden. De democraten in Connecticut hebben Grant tot candidaat gesteld voor 'het presidentschap der Unie. In de berichten uit Vera-Cruz van 5 dezer wordt gemeld, dat Diaz met 25,000 man naar Yucatan is vertrokken, om den opstaad aldaar te dempen. Volgens berichten van Haïti ver wacht men ook aldaar spoedig eene nieuwe re volutie. CORRESPONDENTIE. Naar aanleiding van de klachten gisteren door ons medegedeeld, ontvangen wij nog het vol gende Het bedelen op de Breedestraat is mede zeer ergwanneer men niets geeft zijn de verwen- schingen ja vervloekingen vreeselijkvooral de dames zijn er het slachtoffer van. Ook het werpen met sneeuwballen is door de politie vrijelijk toegelaten. Zaterdag-ochtend te 9 uren was een dame voor het raadhuis de dupe van een heftigen aanval! GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad van Ley- den, op Donderdag 30 Januarij 1868, 's namiddags te een uur. Onderwerpen. 1°. Benoeming van leeraren aan de gemeente-instellingen voor hooger en mid delbaar onderwijs: a. in het boekhouden b. in het regtlijnig teekenenc. in de waren-kennis. 2°. Voordragt tot toekenning eener toelage aan den leeraar, die het onderwijs in de waren-kennis aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs over 1867 heeft gegeven. 3°. Adres van J. H. Nieuwland, houdende ver zoek om het ontslag als 2eu hulponderwijzer van de 4e klasse aan de openbare lagere school nü. 2, voor minvermogenden. 4°. Concept-raadsbesluit regelende heffing eener plaatselijke directe belasteng. 5°. Consept-verordering regelende de invordering eener plaatselijke directe belasting. 6°. Staat van af- en overschrijving op de ge meente-begrooting van 1868. 7°. Adres van Ds. A. J. Molenaar, houdende verzoek dat hem eene som toegewezen en teruggegeven worde, gelijk staande met hetgeen de Raad zelf op gronden van billijkheid overtuigd is dat er te veel door hem betaald is geworden. 8°. Adres van Com missarissen der Volksvoorlezingen van het De- part. Leyaen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, waarbij zij, onder opgave van rede nen, eene toelage van f 100.uit de gemeen tekas verzoeken ter tegemoetkoming in de kos ten van vuur en licht bij die voorlezingen. 9°. Adres van Ma. J». Couvée, om afschrijving van plaatselijke directe belasting 1867. GEMENGDE BERICHTEN. In de Haarlemsche Courant lezen wij de vol gende aardige advertentie H oo g w o u d, 27 Januarij 1868. Dees zeldzaamheid mag wel geschreven, Dat Vrouwtje GORTER, Jubilaris, Haar Zeventig-jarig Feest mogt geven. Zij is de jongste van de zes, Die allen nu nog zijn in leven Twee zusters scharen aan haar zij, Drie broeders zijn ook nog gebleven; En zij, zij bleef tot troost voor mij. Nu telt dat zestal door elkaar. Een tal van vijf-en-zeventig jaar. Haar echtvrind JACOB BROUWER. Dat alle ernstige zaken niet ernstig be handeld worden, bewijst weder de volgende adver tentie welke in de Tielsche Courant heeft gestaan, waarbij A. Ausems Hzn., //oudvrachtrijder," enz., tot lid voor de Tweede Kamer werd aanbevo len voor Tiel: //Met vertrouwen kunnen wij u dien heer aanbevelen. Vele jaren achtereen, toen hij zijne vroegere betrekking bekleedde, toonde hij steeds een man te zijn van //bedaardon voor uitgang," in wiens handen de leidsels van be stuur zeer goed waren toevertrouwd; daarbij is hij open en rond van karakter, gaat recht door zee, en is een vijand van zijpaden en kronkel wegen zal niet redetwisten over koloniën, defen siewezen, schoolonderwijs etc., maar zooveel te meer spreken over wegen en wat verder met eene goede en geregelde communicatie in ons district in nauw verband staat." De heer B. uit Wouw, Woensdag-avond jl. zich met de stembus dier gemeente op het emplacement van den spoorweg te Rozendaal bevindende, ten einde naar Breda te vertrekken, had het ongeluk, door de duisternis misleid, van de brug in het water te vallen. Gelukkig heeft hij zich echter weten te redden, en ook de stem bus is opgevischt. Den volgenden morgen bij de opening, was het evenwel aan de Wouwsche biljetten zichtbaar, dat zij op hunne reis naar de hoofdplaats van het district, een koud bad hadden genomen. 0FFIC1EELE BERICHTEN. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie behooren te wor den ingeschreven (zij die op den lsten Januarij hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de ge borenen in 184»), verpligt zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tussclien dei» lstea ci» den 3lsten «Sannari j dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstente nis van den militiepligtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte ver-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3