IV0. 2444. Woensdag A°. 1868.Yu(- 29 Januari. LEIOSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering- van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. JLeiden, 28 Januari. Aan de nieuwe concept-verordening tot rege ling der plaatselijke belasting alhier ontleenen wij het volgende: De plaatselijke directe belasting wordt, te be ginnen met 1 Januari 1868, geheven tot een bedrag van hoogstens ƒ150.000, vermeerderd met 5 pCt. voor kwade posten, en zoo noodig met nog 5 pCt. voor suppletoire cohieren jaar lijks bij de vaststelling der begrooting wordt het bedrag vastgesteld. In deze belasting worden aangeslagen a. de hoofden van huisgezinnen. b. de meerderjarige afzonderlijk wonende per sonen, en c. de meerderjarige personen die bij anderen inwonen; allen in evenredigheid van hun belastbaar inkomen. Ter bepaling van het belastbaar inkomen wordt genomen de werkelijke huurwaarde, de waarde van het meubilair, het getal dienstboden, het getal paarden van weelde. De huurwaarde van stallen, en perceelen tot genoegen in gebruik, benevens het zich daarin bevindende meubilair wordt hier ook bij gere kend. De mem. van toel. wijst er met nadruk op, dat al zijn ook gedeelten van perceelen aan anderen verhuurd, de hoofdbewoner van het perceel voor de geheele huurwaarde wordt aangeslagen, de inwonende slechte voor het deel, dat hij be woont, en voor zijn 6igen meubilair. Hij dus die voor zijn eigen gebruik en ge noegen een groot huis bewoont, en hij die een groot huis huurt, om daarvan weder een ge deelte te verhuren, van wien dat huis voor een deel een middel van bestaan is, worden wat huurwaarde betreft, gelijkelijk aangeslagen. Gestichten van liefdadigheid en inrichtingen van algemeen nut worden, als zoodanig, niet beschouwd als bewoonde perceelen; alleen de daar wonende niet verzorgde personen zijn be lasting schuldig. De waarde van bet meubilair wordt, volgens een bijgevoegde tabel, óf gesteld in verhouding van de huurwaarde óf ten verzoeke van den be lastingschuldige geschat. De werkelijke huurwaarde (vermeerderd met 5 pCt. van de waarde van het meubilair) wordt ter bepaling van het belastbaar inkomen ver menigvuldigd als volgt: van 55 tot en met 60 met 2 60 u u n 100 u 3 u u 100 u u u u 150 u 4 ii u 150 n n u u 200 n 4.25 en zoo opklimmende met 50 tot 1000 telkens met 0,25 meer, van ƒ1000 tot ƒ1700 met een opklimming van 100 0,25 meer. Huurwaarde van 1700 of daarboven wordt vermenigvuldigd met 11. Geene belasting is verschuldigd als de huur waarde vermeerderd met 5 pCt. en de waarde van het meubilair nog geen 55 bedraagt. Yoor éene dienstbode wordt het belastbaar inkomen niet verhoogd, voor twee wordt he'ti verhoogd met 500, voor drie met ƒ1000, en voor elke meer met 1000. Yoor een paard van weelde wordt het inko men verhoogd met ƒ600 enz. Yoor elk minderjarig kind, eigen of aange huwd, of inwonend kleinkind van den belas tingschuldige wordt de belasting met 2 pCt. verminderd. Yoor ouderlooze kinderen, bij bloed-, of aan verwanten, en voor ziekelijke meerderjarige kinderen geldt hetzelfde. Vermeerdering of vermindering gedurende den loop van het jaar in de grondslagen dier be lasting brengt geen verandering teweeg in den aanslag. Bezwaren tegen den aanslag kan men inbren gen, op grond dat zijn werkelijk inkomen min der bedraagt dan de bepaalde grondslagen aan wijzen. Eene commissie uit den raad van drie leden onderzoekt deze en adviseert den raad, die de beslissing daaromtrent heeft. BINNENLAND. LEIDEN, 28 Januari. Men schrijft uit 's-Hage: Den 27sten de zer zal alhier bijeenkomen eene commissie van hoofd- en andere officieren, tot herziening der exercitie-reglementen der infanterie. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 30 en die van den minister van marine op Yrijdag 31 Jan. niet plaats hebben. Op Dinsdag 4 Februari a. s. des avonds te 7 uren zal het Indisch Genootschap in het hotel het Keizershof te 's-Grav enk age eene algemeene vergadering houden, waarin zal wor den voortgezet de beraadslaging over het land- rente-stelsel op Java, thans meer in het bijzon der over de wijze van aanslag en inning der landrente in de verschillende residenties en over de wijze van regeling voor de toekomst van het ontwerp der landrente. In de eerste algemeene vergadering na den Koppermaandag, eergisteren door de ty- pographische vereeniging u door Eendracht te zaam verbonden" te 's-Gravenhage gehou den, werd o. a. door het hoofdbestuur bij monde van den lsten secretaris, namens alle leden der vereeniging aan den heer M. J. Gillissen een prachtig cadeau aangeboden, bestaande uit een fraaien modernen leuningstoel, als een blijk van erkentelijkheid voor de moeite en vele opoffe ringen door dat verdienstelijke medelid besteed ter opluistering van het feest, op Koppermaan dag van dit jaar gevierd ter herinnering aan het 25jarig bestaan der vereeniging. De heer Gil lissen bedankte in hartelijke taal voor deze ver eering, die hem zou aansporen zijne beste krach ten in te spannen om den bloei der vereeniging te verhoogen. Yolgens den Nederlandschen Industrieel wordt in de circulaire van de heeren Swaan en Yan Heyningen, den 21sten dezer aan de aandeel houders in de internationale haven- en spoor wegmaatschappij verzonden, medegedeeld, dat de regeering verklaard heeft bezwaar te moeten maken om aan de Staten-Generaal in te dienen het ontwerp van wret tot verleening van subsidie voor den aanleg der zeehaven te Scheveningen, in de concessie van rijkswege toegezegd. De heeren Swaan en Yan Heyningen hebben dienten gevolge de intrekking der concessie aangevraagd. Yolgens bericht van den officier van justitie van Utrecht is op 6 Jan. j.l. te Yreeswijk uit gegeven een halve gulden, voerende de beelte nis van koning AYillem III en het jaartal 1863, welk stuk door het muntcollege is onderzocht en bevonden valsch te zijn en vervaardigd in nabootsing eener echte rijksmuntspecie. Eene gelijke uitspraak is door dat college gedaan ten aanzien van eenen halven gulden, voerende de beeltenis van koning "Willem II met een onlees baar jaartal, die volgens bericht van den offi cier van justitie te Zwolle, te Kampen is uit gegeven. Den 23sten dezer is te B r i e 11 e overleden de heer P. N. J. Lette Anemaet, lid van de provinciale staten van Zuid-Holland, burge meester van Nieuwe-Tonge enz. De commissie tot regeling der viering van het derde eeuwfeest van de overwinning bij H e i- ligerlee, in Mei 1568 onder aanvoering van graaf Lodewijk van Nassau bevochten, het eerste heldenfeit van den 80jarigen oorlog, heeft een beroep gedaan op hare landgenooten. De grond toon van het te vieren feest moet, naar 't inzien der commissie, zijn het stichten van een natio naal blijvend aandenken aan die gebeurtenis. Komt het voorloopig plan tot stand, dan zal de plaats, waar nu de bouwvallige gedenknaald staat, door een grootscher gedenkzuil worden ingenomen en bovendien zoo veel van den om- liggenden grond aangekocht en tot wandelplaats worden ingericht, dat de bezoeker ten allen tijde gemakkelijk tot het gedeukteeken kan naderen, 't welk nu, aangezien het zich midden in bouw land bevindt, moeilijk is. De commissie wenscht, dat zich sub-eommissicn zullen vormen tot het bereiken van 't beoogde doel. Naar men verneemt, zijn tusschen Assen en Groningen eenige honderden mannen bezig met het opruimen der sneeuw-massa's, die al daar op sommige punten, o. a. in de gemeente Haren, tot eene verbazende hoogte zijn opge hoopt en de communicatie geheel hebben ver sperd. Yan verschillende plaatsen komen berichten in van ovaties en serenades ter eere der nieuw gekozen leden van de Tweede Kamer. Z. M. heeft aau J. C. van Osselen, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burg. der gem. Meerkerk, Nieuwland en Leerbroek. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 38°, Wind: Z. W„, des avonds te 8 uren 38°, te 10 uren 38°. Dinsdag >s nachts te 12 uren 38°, te 3 uren 38°, 's mor gens te 5 uren 36°, te 8 uren 36°, 's namiddags te 12 uren 39°, te 4 men 41°.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1