van het dagbladzegel meer algemeen te maken, veel bijval vindt. Daarna werd bij monde van den secretaris een verslag uitgebracht van den toestand der vereeniging en van hetgeen er geschied was tot uitvoering van de bij de statuten bedoelde mid delen, waarmede het verbond zijn doel zocht te bereiken. Uit dit verslag bleek o. a., dat de ver eeniging, niettegenstaande eerst sedert de ko ninklijke goedkeuring in Augustus 11. aau de organisatie is kunnen gewerkt worden, thans reeds telt 010 leden, verspreid in de eerste plaats in acht afdeolingon, te weten: Rotterdam,'s-Hage, Utrecht, Amsterdam, Enschedé en Lonneker, Zutfen, Leidsch studentenkorps, en verder de correspondenten en leden te Leeuwarden, Alk maar, Winschoten, Kampen, Brielle, Leiden, Delft, Breda, Goes, Arnhem, Roermond, Dord recht, Deventer. Volgens besluit der vergadering zal dit ver- slag gedrukt worden. De heer Salvador uit Haarlem legde protest in tegen eeue uitdrukking van den voorzitter, waarin hij als voorbeeld voor weinig constitu- tionneele ontwikkeling aanvoerde de mogelijk heid eener herhaalde Kamerontbinding binnen 15 maanden. In naam der statuten eischte hij, dat de voor zitter in fuuctie zich buiten partijdigheid in po litieke questiën zou houden. De heer Pincoffs eischte vrijheid van opinie, ook voor den voorzitter der vergadering. Hierop volgde eene discussie, waaraan o. a. door Prof. A. E. J. Modderman en anderen deel genomen werd. Intusschen was door den secretaris een voor stel gedaan, dat de vergadering zou besluiten aan het gekozen wordend hoofdbestuur in over weging te geven, het houden van meetings zoo veel mogelijk gelijktijdig in de verschillende plaat sen, waar het verbond vertegenwoordigd was, te doen plaatshebben. De heer Salvador verklaarde zich daarmede zeer ingenomen. Ook wees hij eene uitnoodiging van den heer Van Westrheenc uit 's-Hage niet terug, om daar ter stede door middel van //mee tings" het totaal gebrek aan opgewektheid voor de zaak van de dagbladzegel-afschaffing bij zijne geestverwanten te verhelpen. Toen met een enkel woord do zaak der onpartijdigheid van den voor zitter weder door den heer Salvador ter sprake gebracht werd, en hij zich op Engeland beriep, waar alle partijen, evenals hij zelf, voor de vrije //meetings" en de vrije tribune zijn, beriep zich de heer Pincoffs op de //meetings" der //anti- cornlaw-league", waar ook door den voorzitter zoowel als door de leden wel degelijk politieke opiniën waren uitgesproken. De heer Mr. Gillavry besprak de wensche- lijkheid dat het verbond zich beijverde, om ook het verband aan te toonen tusschen de ontwik keling der journalistiek en de waardeering van goed onderwijs door de minder ontwikkelde standen, die daaraan behoefte hebben. Wat voor 't onderwijs hier reeds gedaan is, kan eerst waarde hebben wanneer het volk de gelegenheid tot het krijgen van onderwijs waardeert. Daar toe zullen goede en goedkoope dagbladen veel bijdragen. Door deze gedachte op den voorgrond te plaatsen, zal het //Anti-dagbladzegel-verbond" ook in nog ruimer kring sympathie vinden bij ieder, die belang stelt in het volksonderwijs. Het voorstel aangaande 't wenschelijke van het houden van meetings" werd bij acclamatie door de vergadering aangenomen. De uitslag van de iumiddels gehouden stem ming werd toen bekend gemaakt. Tot president werd benoemd professor J. A. Eruin, te Utrecht tot algemeenen secretaris Mr. E. E. van Raalte, te Rotterdam; tot algemeenen penningmeester Dr. H. E. R. Hubrecht te Rotterdamen tot leden de heeren Mr. D. van Eek, te 's-Graven- hage, professor Mr. J. L. de Bruyn Kops, te Delft, Mr. L. Ed. Lenting, te Zutfen (alle drie nieuw gekozen leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal); Prof. Mr. A. E. J. Modder man, te Amsterdam; G. J. van Heek, te En schedé; Mr. II. J. Burger, Mr. D. van Weel, Dr. J. L'Ange Huet, Ed. C. W. Hoijer, de laatsten allen te Rotterdam. De vergadering werd, behalve door een groot aantal leden der Rotterdamsche afdeeling, bijge woond door de afgevaardigden uit de verschil lende afdeelingen. Te Dordrecht heeft de nieuwbenoemde afgevaardigde Mr. P. Blussé van Oud-Alblas Yrijdag-avond eene ovatie ontvangen van het harmonie-gezelschap //Euterpe" en de liedertafel //Kunstmin," waarbij zich verscheidene anderen gevoegd hadden. De heer Blussé antwoordde op de gehouden toespraken, dat hij nog steeds met ijver de liberale richting zou blijven ver dedigen. De demonstratie liep met bengaalsch vuur, //Wien Neêi'lands bloed", en in de beste orde af. Te 01st heeft zich eene vereeniging ge constitueerd met het doel, in hare maandelijk- sche vergaderingen te bespreken de beraadsla gingen, die in de beide Kamers der Staten- Generaal gehouden worden, om zoo doende be kend te worden met de inzichten, niet alleen van de regeering, maar ook van de leden der Kamers, opdat de leden der vereeniging, bij het uitbrengen hunner stemmen ter benoeming van leden der Tweede Kamer, niet van de voorlich ting van anderen afhankelijk zijn, maar zeiven eene keuze kunnen doen. Z. M. heeft aan P. Cuypcrs van Yelthoven, grond eigenaar te Ginneken, vergunniug verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopolds-orde, hem door den foiling der Belgen geschonken; aan Dr. J. C. Hacke van Mijnden te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der ver sierselen van kommandeur der orde van de Heiligen Mauritius en Lazarus, hem door den koning van Italië geschonken; aan R. II. L. Heidsieck, consul- generaal der Nederlanden te Mexico, tot het aan nemen en dragen der versierselen van kommandeur der orde van St.-Stanislaus, hem door den keizer aller ltussen geschonken; voorts den serg.-adsp.- kwartierm. C. J. Hazenberg benoemd tot 2den luit.- kwartierm. bij het korps mariniers, en den kapit. J. J. baron Melvill van Carnbée van het reg. gren. en jag. op non-activiteit gebracht, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. De Thermometer van Eahrenkeit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 36°, des avouds te 8 uren 38°, te 10 uren 39°. Zondag 's nachts te 12 uren 39°, te 3 uren 39°,'s morgens te 5 uren 38°, Wind: N. W., te 8 uren 37°, 's namiddags te 12 uren 42°, te 4 uren 40°, 's namiddags te 5 uren 39°, 's avonds te 8 uren 39°, te 10 uren 39°. Maandag 's nachts te 12 uren 39°, te 3 uren 38°, 's morgens te 5 uren 38°, te S uren 36°, 's namid dags te 12 uren 41°, Z. W., te 4 uren 39". TIJDSCHRIFTEN, DAGBLADEN ENZ. Men leest in de Nieuwe Goesche Courant: //Dat die losbandigheid dooi' de regeering geduld wordt, is geene vrijheid maar zwakheid of onkennis om 's lands waarachtig belang te bevorderen! Zoo zou het tot de ware vrijheid behooren, wanneer de regeering thans het Han delsblad tot zwijgen bracht of het in beslag nam, omdat dat blad zich schuldig maakt aan Majes teitsschennis, door de kiezers op te roepen om 38 revolutionnaire samenzweerders tegen het mi nisterie, ondanks den wil des konings, ander maal in de Tweede Kamer te brengen. Indien dat gebeurt, hetgeen wij tot heden nog betwij felen, dan zal de koning andermaal moeten toonen, dat de moed hem niet ontzonken is, om dadelijk na het openbaar worden van den uitslag der stemmingen, die zelfde 38 andermaal te ontslaan, en den zwerm revolutionnaire of Ja- kobijnsche bladen, die thans genoeg bekend zijn, voor altijd het zwijgen op te leggen, en dan voor goed een einde te maken aan die onge lukkige kieswet, dat product van de Erausche revolutie, die nu 20 jaren lang het land in spanning en onrust gehouden heeft." B U i T E iN L A N Pruisen. Omtrent de onderhandelingen met Denemarken over Noord-Sleeswijk, die, zooals men weet, kort geleden hervat zijn, hangt nog een geheimzinnige sluier. Het schijnt dat Dene marken dat gedeelte van Sleeswijk, waar de meerderheid der bevolking uit Denen bestaat, in zijn geheel terugverlangt, zonder eenige con cessie te willen doen omtrent nationale waar borgen aan de aldaar wonende Duitschers. Tot dat gedeelte behooren evenwel ook Dup- pel en Alsen, en in geen geval zou Pruisen die streken willen teruggeven. Nu is het ook wel mogelijk, dat deze laatste punten op een vorig programma van Denemarken voorkwamen en nu geschrapt zijn. Ten minste doet de her vatting dei' onderhandelingen zulks vermoeden. Te Berlijn had men nog al goede verwachting omtrent den uitslag. Erankrijk. De correctioneele rechtbank te Parijs heeft Zaterdag jl. de redacteurs der tien dagbladen, die in strijd met de wet op do druk pers een verslag der kamerdebatten hebben ge geven, dat eenigszins van het officieel verslag afweek, veroordeeld ieder in eene boete van 1000 franken en bij wanbetaling tot eene gevange nisstraf van zes maanden. De ellende onder de Parijsche bevolking, hoewel niet te vergelijken bij den toestand, die in Oostelijk Pruisen zoo groote verwoestingen aanricht, is toch zeer groot en rechtvaardigt volkomen de bezorgdheid der regeering. Meer dan vijfhonderd huisgezinnen hebben hun bed- degoed in de bank van leening beleend. De kei zer, daarvan onderricht, heeft de benoodigde som gezonden, om die voorwerpen te lossen, en dit voorbeeld heeft de stedelijke regeering be wogen een besluit uit te vaardigen, waarin be paald wordt, dat de matrassen en veeren bed den, die van af den lsten November tot den 21sten Januari bij de bank van leening ziju ingebracht, gratis zullen worden teruggegeven. Engeland. De dagbladen maken gewag van twee belangrijke verklaringen ten opzichte van den Ierschen opstand: de eene die van lord Stanley op een banket te Bristol, de andere die van eene vergadering van Iersche Roomsch- Catholieke geestelijken. Lord Stanley van de wenschen sprekende die éene partij in Ierland koesterdeverklaarde dat zij die een afzonderlijk nationaal bestaan voor Ierland eischen, iets vragen wat zij nimmer kunnen verkrijgen: het Britsche rijk mag niet verbrokkeld wordenEngeland en Ierland zijn voor altijd onafscheidelijk aan elkander verbon den. De onrust in Ierland is voor een deel ontstaan door de terugkomst van Iersche Ame rikanen, die deelgenomen hebben aan den oor log, en ongeschikt zijn geworden tot het uit oefenen van eenig vreedzaam bedrijf. Deze grond is natuurlijk niet van blij venden aard. Yan de twee voornaamste grieven der inrichting der kerk en van den grondeigendom besprak hij nog de laatste, om te betoogen, dat men iu dezen meer verlangt dan gegeven kan worden. Twee dagen te voren was op eene vergadering te Limerick van Roomsch-Catholieke geestelijken een rapport voorgelezen, door 223 geestelijken onderteekend, waarin wordt betoogd dat Ierland een zelfstandig bestuur moet hebben. Verschei dene der aanwezigen bespraken de mogelijkheid hiervan en wezen tot bewijzen daarvan op Hon garije, Britsch-Noord-Amerika en de Vereenigde Staten. Door Train is een eisch van 100.000 pd. st. tegen de Engelsche regeering ingesteld tot schade vergoeding wegens zijne aanhouding. Uit Abyssinië wordt gemeld dat aldaar

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2