S n e e k. Getal kiezers 2951. Uitgebracht 2231. Volstrekte meerderheid 1116. Herkozen de HH. Mr. S. AVijbenga met 1131 en A. Moens met 1122. 11e heer Du Tour van Bellinchave ver kreeg 913, Gratama 658, Mr. J. Bieruma Ous ting 409 en Van Swinderen 189 stemmen. AVin schot en. Getal kiezers 1140. Uitge bracht 456. Dr. AV. J. A. Jonckbloet verkreeg 317. Daar de bussen van Veendam en Wildervank nog ontbreken, is de definitieve uitslag nog niet mede te deelen. Leiden. Getal kiezer3 2628. Uitgebrachte stemmen 1567. Van onwaarde 8. Volstrekte meer derheid 780. Gekozen de heer O. baron van AVassenaer Catwyck met 908 stemmen. Her stemming tusschen de HH. P. H. baron Taets van Amerongen met 626 en Mr. J. L de Bruyn Kops met 586 stemmen. De heer Jhr. Mr. H. van Alphen verkreeg 57S en de heer Mr. G. Groen van Prinsterer 360 stemmen. N ij m egen. Getal kiezers 2486. Geldige 1381. Volstrekte meerderheid 692. Gekozen de HH. Mr. C. J. A. van Heydenreyck met 1053 en Jhr. Mr. van Nispen van Sevenaer, beiden ledeu der ontbonden Kamer, met 1022. Voorts ver kreeg de heer Triebeis 359 en de heer Stieltjes 263 stemmen. App in gadam. Getal kiezers 4135. Uitge bracht 1492. Volstrekte meerderheid 747. Ge kozen de T1H. Dr. R. AVesterhoff met 1016 en J. P. Zijlker met 923 stemmen. Beiden leden der voormalige Kamer. Steen wijk. Getal kiezers 1381. Uitgebracht 863 stemmen. Volstrekte meerderheid 432. Ver kozen de heer Jhr. C. M. Storm van 's Gravesande, lid der voormalige Kamer, met 513 steramen. Goes. Getal kiezers 1264. Uitgebracht 1063. .Volstrekte meerderheid 532. Gekozen het lid der ontbonden Kamer Mr. P. H Saaymans Vader met 585. Mr. Pické verkreeg 410 stemmen. Zierikzee. Getal kiezers 1311. Uitgebracht 981. Volstrekte meerderheid 492. Gekozen de heer J. J. van Kerkwijk, lid der ontbonden kamer, met 705 stemmen Jhr. Mr. J. G. H. van Tets van Goudriaan bekwam 222 stemmen. Zwolle. Gekozen de HH. A. van Naamen van Eeranes, lid der ontbonden Kamer, met 1124 en Mr. J. AV. Gefken met. 879 stemmen De heer E. J. Stieltjes verkreeg 774 en Mr. G. Groen van Prinsterer 566 stemmen Delft. Getal kiezers 2779. Uitgebracht 1970. Volstrekte meerderheid 986. Niemand verkreeg de volstrekte meerderheid. Herstemming tus schen de HH. Dr. K. A. Rombach, die855. Mr. J. L. de Bruyn Kops, die S47, Mr. J. van Kuyk, die 762 en J. L. Nierstrasz C.J.zn, die 676 stemmen bekwam. Gouda. Getal kiezers 3362. Uitgebracht 2010. Volstrekte meerderheid 1002 Gekozen de HII. M. A. E. H. Hoffmann met 1289 en Jhr Mr. AV. M. de Brauw met 1006 stemmen (beide leden der ontbonden kamer). Voorts verkregen de HH. Mr. P. P. van Bosse 668; Jhr. Mr AV. T. Gevers Deynoot 643 en Mr G. Groen van Prinsterer 267 stemmen Arnhem. Getal kiezers 2754. Uitgebracht 1783. Niemand bekwam de volstrekte meerder heid. Herstemming tusschen de HH. Mr. AY. H. Dullerl, Baron Sloet van de Beele,Mr. C. T. Baron van Lynden van Sandenburg en Mr. G. Groen van Prinsterer. Zuid horn. Uitgebracht 599 stemmen. Ge kozen de heer G. Keinders met 368 stemmen. Dordrecht. Gekozen dellH.Mr. P. Blussé van Oud-Alblas met 902, en Mr. P. P. van Bosse met 886 stemmen. De heer Mr. M. Bichon van IJsselmonde had 739, de heer Mr. G, Groen van Prinsterer 539 stemmen. Haarlem. Uitgebracht 1632 stemmen. Her stemming tusschen de HH. A7an derHucht, die 761, Jhr. Mr. J. de Bosch Kemper, die 672, Mr. J. H. Geertsema Cz., die 671 en Mr. A yan Nierop, die 641 stemmen verkreeg. Winschoten. Definitief bevatte de bus van AVinschoten 456, de bussen van A7eendam en AVildervank 171 stembiljetten. Aran onwaarde 2. De heer Dr. AV. J. A. Jonckbloet verkreeg 317 stemnmn. Misschien moet eene nieuwe stemming gehouden worden. Assen. Uitgebracht 1488 stemmen. Gekozen de HH. Mr. L. Oldenhuis Gratama met 1101 en Mr. J. R Thorbecke met 1012 stemmen Goreura. Geldige stemmen 2091. Arolstrekte meerderheid 1045. Gekozen de HH. AV. C. A. M. Begram met 1288, en Dr. G. Simons met 1074 stemmen. Arooi'ts hadden de HH. Knoop 494, Gefken 458, Esser 394 en Sloet 254 stemmen verkregen. Hoorn. Getal kiezers 3452. Uitgebracht 2273. Volstrekte meerderheid 1137. Gekozen Jhr. Mr. J. de Bosch Kemper, met 1437 en Mr. AV. baron van Goltstein, met 1423 stemmen Laatst- gemelde was lid der ontbonden Kamer, terwijl de eerste in de plaats treedt van den heer H. Mensonides, die alzoo niet is herkozen. Boxmeer. Getal kiezers 1155. Uitgebracht 912. Volstrekte meerderheid 457. Gekozen de heer H. C. E. Kerstens met 501. Mr. J. M. B. J. van der Does de Willebois, die reeds te 's-Bosch is gekozen, bekwam 343 stemmen. Almelo. Geldige stemmen 1591. Gekozen de heer Kalff met 923 stemmen. Herstemming tusschen de HH. V. de Waal met 776 en Mr. G. M. van der Liuden met 712 stemmen. De heer Mr P. A. S. van Limburg Brouwer had 663 stemmen. Men schrijft aan de Arnh. Courant De geheele twist omtrent het ontslag van den heer De Koek is eene oneenigheid, een strijd over het onderscheid der woorden //aan leiding" en //oorzaak." Ik beweer, en heb zeer goede gronden om mijn beweren te handhaven, dat de ontbinding van de Tweede Kamer niet is geweest de //oorzaak" van het ontslag. Het geschil tusschen den koning en den heer De Koek dateert van "veel vroeger, en was om ge heel andere redenen ontstaan. De nauwe vriend schapsbetrekkingen, die de ltoniDg met zijn directeur onderhield, hadden reeds sedert gerui- men tijd opgehouden te bestaan en de heer De Koek had het stellige voorn men opgevat, om //wegens de onaangename verhouding tusschen hem en den koning," vroeger of later zijn ont slag te vragen. Het plan van aftreding bestond echter ontegenzeglijk //voor" de Cremers brie ven-geschiedenis. Nu kan de kamerontbinding de //aanleiding" geweest zijn tot het vragen van ontslag: dit weet ili niet, en zal wel niemand anders weten dan de heer De Koek zelf, maar tusschen //aanleiding" en //oorzaak" bestaat een hemelsbreed verschil, dat vooral in dit geval niet genoeg kan worden geconstateerd. Naar men verneemt, zal de heer Cd. Bus ken Huet binnen kort ons land verlaten en naar Indië vertrekken, om de redactie van den //Java-Bode" te aanvaarden. Men noemt als zijn opvolger in de redactie van de Haarlemsche Courant Prov. A7an Vloten. Men verzekert aan de Arnh. Courant, dat de heer Keuchenius het stellige voornemen heeft, om naar Indië terug te keeren. Hij wil zich op Java als advocaat gaan vestigen. Eenige ledeu der Hervormde gemeente te Deventer, welke de vrijzinnige richting zijn toegedaan, hebben gisteren eene kerkelijke kies- vereeniging opgericht, welke den naam zal dra gen van //Evangelie, Kerk, A7rijheid." Gisteren werd, onder voorzitterschap van Mr. J. Rau van Gameren, voor het provinciaal gerechtshof van Gelderland de zaak behan deld van Antonie lierman A7rijdag, fabriekar beider, oud 29 jaren, geboren te Groenlo en laatst woonachtig te Winterswijk, beschuldigd van een allerstoutste poging tot diefstal, ver gezeld van niet minder stoute poging tot man slag, in den nacht van 11 op 12 November jl. gepleegd ten huize van mevrouw de wed. Cam mans, geboren Hopbergen, te Groenlo. De bel schuldigde was namelijk met een ladder, dien b i in de nabijheid had gevonden, tegen het dail dier woning opgeklommen en had van daar eenJ poging gewaagd om door den schoorsteen naarI binnen te kruipen, hetgeen hij echter niet konl volvoeren, daar hij beneden in de woning tegenI eene ijzeren plaat was gestuit. Zich vervolgen;! weder door den schoorsteen naar boven hebbenèl begeven, was hij, na oplichting van een pari dakpannen, op den zolder doorgedrongen. 0[l het vernemen van onraad, was de dienstmeiil opgestaan en zij bevond zich nabij de zolder I trap, toen de beschuldigde naar beneden kwatnl haar vasthield, pogingen aanwendde om haarl den hals om te draaien en haar inmiddels mell een knipmes vele belangrijke wonden aan hal-1 handen en dijen toebracht, waarvan de genee-l heer sommige aanvankelijk als gevaarlijk bel schouwde; o. a. had eene snede op de dij eeD;l lengte van 23 duim bij 6 duim diepte. NadatI de weduwe C. inmiddels uit huis was gevluchil om bij buren hulp in te roepen, is de beschut I digde, op het vernemen van onraad, plotseling uit de woning ontvlucht, zonder iets mede tel nemen, doch integendeel iu den tuin iets achter! te laten, wat tot zijne ontdekking aanleiding gaf,I t. w. een paar afgesneden laarzen. Op dezeI vlucht werd hij des morgens, bij het aanbrekecl van den dag, nabij Winterswijk, door eeneI vrouw gezien, onder wier aandacht het bij heil openen der buitenluiken was gevallen, dat bescb.l zoo vroeg, zonder schoeisel, voorbijging. Bijl spoedig daarop gedane huiszoeking in besch I woning trof de justitie aldaar schachten aaml die op de in den tuin te Groenlo gevondene schoenen pasten. De besch. heeft vervolgens zijne misdaad in alle bijzonderheden bekend daarbij opgevende, dat eene vroegere dienstmeid van mevr. C. die wegens diefstal te Arnhem in de gevangenis had gezeten, hem opmerkzaam had gemaakt, dat mevr. veel geld had en dit des nachts in een kistje onder het bed verbor-1 gen hield. Nog stond beschuldigde mede terecht v u' een in Augustus 11. te Groenlo gepleegden I brutalen diefstal met verzwarende om3tan lighe den in eene woning, waartoe hij zich, met iü- sluiping door den schoorsteen, toegang verschaft en waar hij vervolgens f 80 ontvreemd had. Het voorkomen van den beschuldigde is zeer gewoonhij is niet groot van gestalte en legt in zijne manieren en spraak eene groote male van bescheidenheid aan den dag, welke alles behalve zulk een gevaarlijken booswicht in hem doen vermoeden. Ook is omtrent zijn antece denten niets bijzonder ongunstig ten processe bekend. Na het verhoor van acht getuigen, waar onder men de meid opmerkte, die verklaarde na verloop van zeven weken weder van hare gevaarlijke wonden hersteld te zijn, en nadat beschuldigde voor het hof opnieuw zijne mis drijven in alle bijzonderheden had bekend, re- quireerde het openbaar ministerie bij monde van den waarneraenden procurer-generaal Mr. J M. Smits, de toepassing der hoogste straf, zijnde eene 20jarige tuchthuisstraf. Arerv dgens droeg Mr. J. Voet de verdediging voor. Uitspraak later. Z. M. heeft verguuu. verl. aan J. Kroes, vice cons, der Nederlanden te Shanghai, tot het aanne- meu en dragen der versierselen van ridder der Leo polds orde, hem door Z. M. den koning der Bel gen geschonken Z. M. heeft E. T. Kuiper eerv. ontsl. als not. te Bols ward, en ben. tot not. binnen het arr. Sneek ter standpl. de gem. Bolsward, W. A. Peereboom, cand.-not. en lid van den gemeenteraad aldaarben. tot burgein der gem Castricum en Heemskerk den heer 11. Zaalberg.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2