IV0. 2441. Zaterdag A0. 1868. 25 Januari. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommersn 0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer/"O.i'2* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. DE FRANSCHE LEGERORGANISATIE. I. Sadowa heeft Frankrijk wakker gescbud en wel zoo hevig, dat de keizer reeds des daags na dien beslissenden veldslag zijne legerorga- nisatie had ontworpen, die het wetgevend lichaam dezer dagen met 199 tegen 60 stemmen heeft aangenomen. Eene minderheid van zestig stem men, welk ongehoord verschijnsel in de jaarboe ken van het keizerlijk régimeZulk eene min derheid beteekent iets, zij bestaat niet uitslui tend uit die kleine, maar moedige phalanx, be kend onder den naam van democratische oppositie, aan welke men zoo gaarne gebrek aan patriotisme wil ten laste leggen, maar die, integendeel, van pa triotisme gloeit en personendienst verachtzij be staat zelfs voor het grootste deel uit de elementen, die men gewoon is aan de zijde der volgzame meerderheid te vinden. De insinuaties, welke de officieuze organen bij elke gelegenheid de oppositie naar het hoofd slingeren, kunnen dus, als er sprake is van deze wet, geen dienst meer doen. Het is juist de oppositie, die triomfante lijk kan uitroepen //In den beginne waren wij vijf; allengs is ons getal tot circa twintig ge klommen aan de kracht onzer beginselen is het te danken, dat wij thans zestig aan onze zijde geteld hebben." En nog heeft het der keizerlijke regeering de grootste moeite gekost om de organisatie met eene minderheid van zestig leden in het wetgevend lichaam er door te sleepen. Allerlei hefboomen zijn daarvoor in beweging gebracht. Beurtelings werden de vooruitzichten met schit terende en met donkere kleuren geschetst; de organisatie heette het middel om den vrede te bewaren en om den oorlog met succes te voe ren. De minister van staat, Rouher, was in 't algemeen de verkondiger des vredes de minister vau oorlog, Niel, de oorlogsman. Frankrijks aanzien in Europa, het gewicht dat het ten allen tijde in de schaal heeft gelegd, de plicht die op de regeering rust om haar invloed te be houden, nu andere staten haar dreigen te over vleugelen, in éen woord, alle beschermheiligen werden aangeroepen om een gunstigen uitslag te verkrijgen, terwijl de gedienstige bladen, bij wijze van intermezzo, voor deze gelegenheid het publiek bij voorkeur inwijdden in de //geheime" plannen van Rusland in het Oosten; want van Pruisen mocht niet te veel gerept worden, betzij omdat men dit overbodig achtte, daar allen zich overtuigd hielden, dat de organisatie juist tegen deze mogendheid was gericht en men haar dus niet noodeloos wilde verbitteren, hetzij omdat men meende daardoor de zaak te bederven, of omdat, gelijk men thans voorgeeft, de betrek kingen tusschen Frankrijk en Pruisen als het ware plotseling op een betereu voet zijn gekomen. Wij gelooven in de staatkundige wereld even min aan mirakelen als in de pbysieke wereld. Doch wij willen gaarne aannemen, dat de ver standhouding tusschen beide landen op dit oogen- blik beter is. Tal van incidenteele consideratiën kan daartoe bijgedragen hebben, onder anderen het feit dat Frankrijk, naar verzekerd wordt, afstand heeft gedaan van bijzondere voordeelen, die uit het handelstractaat met Mecklemburg voortvloeiden en alzoo dat landje in de gele genheid stelt om in de Duitsche tolvereeniging te treden. Maar er is geen diep staatkundig inzicht noodig om te begrijpen dat eene con cessie van dien aard geen duurzainen band tus schen Frankrijk en Pruisen kan vormen, en wie weet, of hier niet veeleer gedacht moet worden aan eene staatkundige manoeuvre van Frankrijk, om de aandacht van de hoofdzaak af te leiden Doch laten wij ons niet bezighouden met der gelijke gissingen en hechten wij vooral aan voorbijgaande voorvallen en aan gemarqueerde vriendschappelijke toespraken bij officieele re cepties niet meer gewicht dan zij verdienen. Pruisens grootheid is der keizerlijke regeering een steen des aanstoots. Dit is voor niemand een geheim. Zij heeft trouwens zelve erkend, dat zij den dag van Sadowa //des angoisses patriotiques" gevoelde, en van eene regee ring, die zulke eigenaardige denkbeelden van grootheid koestert als de Napoleontische, laat dit zich gemakkelijk begrijpen. De oude Fritz, dien de Pruisen zoo gaarne Frederik den Gr o o te noemen, zeide eens, dat, zoo hij koning van Frankrijk was, geeu schot in Europa mocht worden gelost zonder zijne toestemming. Dat is ook steeds het ideaal geweest van den tegenwoor- digen keizer der Franschen, maar de gebeurte nissen waren hem niet gunstig, vooral in de laatste jaren, en de zaken hebben nu zulk eene wending gekregen dat de naneef van Frederik II de grootste hinderpaal is voor de verwezen lijking van dat ideaal. Hierin is dus stof te over voor een meer dan gewoon antagonisme, en nog zou de kei zerlijke regeering zich misschien bij den tegen- woordigen toestand kunnen neerleggenmaar hoelang zal die toestand duren? Pruisen heeft zijn werk nog niet voltooid. Duitschland wach ten nog meer gebeurtenissen, hetzij annexatiën, hetzij de vrijwillige of gedwongene opneming der Zuidelijke Staten in den Noord-Duitschen bond, en dan zal Pruisen, dat het kleine Bran denburg tot bakermat had, Frankrijk over het hoofd gegroeid zijn. Ziet, dat is een ondraaglijk denkbeeld voor een man als Napoleon, die steeds eene instinctmatige behoefte schijnt gevoeld te hebben aan het avontuurlijke, en hierdoor ge leid, nimmer de blikken van den Rijn had afge wend. De keizer is echter geen onbesuisd hoofd hij weet dat hij aan den wil ook de macht moet paren, en deze moet hem de Jegerorganisatie verschaffen. "Wij kunnen ons althans niet voorstellen, dat de keizer met zijne organisatie het land in rep en roer zou gebracht hebben, indien hij geeno oorlogzuchtige plannen voor de toekomst had. Frankrijks militaire organisatie werd altijd als voortreffelijk geroemdhet kon, naar men meende, steeds op een gegeven oogenblik een grooten oorlog voeren, want men vergete niet dat de keizerlijke regeering bij eiken krijg de lichting van 100,000 man op 140,000 man heeft gebracht maar sedert Sadowa verkondigt zij, dat hare krachten steeds te kort schoten voor een groo ten oorlog. Toen Pruisen in 1860 zijn leger zeker ook met geheime oogmerken met een derde vermeerderde, beriep het zich op de sterkte van Frankrijks krijgsmacht, en nu beroept de Fransche keizer zich op PruiseD. Waar moet het heen als de emulatie op die wijze voortgaat waartoe moet zij leiden Het is reeds honderd- malen gezegd, dat Frankrijk van niemand iets te duchten heeft. Er is geene mogendheid die er aan denkt het een duim gronds te ontnemen. Het is groot en sterk, sterk vooral door zijne onovertroffen eenheid, welke door geene enkele nationaliteits-quaestie verontrust wordt, zooals de regeering indertijd zelve geargumenteerd heeft, toen zij dit argument noodig had ter bestrijding van de door den heer Thiers in bescherming genomen politiek. Indien Frankrijk zich dus wapent, kan de keizer, onzes inziens, geen vreed zame bedoelingen hebben. En de natie dan Want de regeering is de natie niet. Hierover iets in een volgend ar tikel, waarin wij tevens de voornaamste bepa lingen der legerorganisatie zullen nagaan. B 1 iN N E N L A N D. LEIDEN, 24 Januari. Uitslag van de verkiezingen voor leden der Staten-Generaal, in de volgende kiesdistricten Tilburg. Ingekomen 1779 stembiljettenvan onwaarde 15. Gekozen de HH. Jhr. Mr. J. B. A. J. M. Verheijen, aftredend lid, en F. H. H. Borrot, nieuw lid, in plaats van den heer Mr. C. C. A. Beens. Amsterdam. Alhier bekwamen nog de HH. Mr. J. Heemskerk Bz., oud-lid, 1394T. J. Stiel tjes 1351; Mr. D. Koordes 1328Mr. J. Wert- heiin Jzn. 1126; Mr. J. Dirks 174; Mr. J. W. Gefken 160 stemmen. Eindhoven. Het voormalig lid, de heer Mr. F. van den Heuvel, verkreeg 811 stemmen. 's -Hertogenbosch. De HH. Mr. Suys be kwam 676 en Dr. De Poorter 589 stemmen.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1