geraakt zijn, door ons eerst over de Grande- duchesse de Gérolstein uit te laten op eene wijze, die geen twijfel overliet omtrent ons afkeurend oordeel, en na de vertooning zelfs de opvoering der grootste prulwerken van Offen bach te verlangen. Het spijt ons, dat N. ons om opheldering vraagt. Wij hadden gerekend met het bekende spreekwoordA bon entendeur demi mot." Of zou de naïeve vraag van N. soms ook ironie zijn TOONEELNIEUWS. De voorstelling, gisterenavond door het ge zelschap van den Amsterdamschen schouwburg gegeven, werd door een zeer talrijk publiek met groote belangstelling bijgewoond. Stukken als het opgevoerde, //Marmeren beelden, ijskoude harten," doen zeker bij menigeen de vraag op rijzen of zij op een Hollandsch tooneel niet misplaatst zijn, en het zou ons onmogelijk wezen om de daaromtrent aangevoerde beden kingen te wederleggen. Er worden zeden en toestanden in geschilderd, die bij ons, Goddank, nog niet in die mate worden aangetroffen. Niet temin gelooven wij dat de ondeugden, waar uit die toestanden voortvloeien, toch ook bij ons zoo vreemd niet zijn en dat dus velen onzer landgenooten nog wel iets uit die //Mar meren beelden" leeren kunnen. Wat ons in dit stuk bijzonder beviel was, dat, ofschoon wij niet iedere scène verdedigen willen, de strekking vau het geheel zoo hoogst zedelijk was. Die schoone vrouwen, die met de liefde spelen, die alleen voor goud en vermaken eenig gevoel hebben, en allen die zich aan haar toewijden in het verderf storten, werden op waarlijk af schrikkende wijze voorgesteld. Het contrast der ware, belanglooze liefde van Marie tegenover het koude egoisme van Marco is ongetwijfeld zeer goed gedacht, maar het is jammer dat Marie niet wat meer handelend optreedt en dat ook hare opneming bij Raphaels moeder niet wat natuurlijker is. Het derde bedrijf (op het buitenverblijf van Marco) bevat zeer schoone momenten en de dans, waarmee het eindigt na de vreeselijke scène tusschen Raphael en Marco, maakt op den toeschouwer, die een wei nig nadenkt, een diepen indruk. Het slot van het stuk is niet gelukkig. De dood van Ra phael is te weinig gemotiveerdzoo schielijk sterft men niet, zonder pistool of vergift. In het voorspel, dat ons niet bijzonder antiek voorkwam, beantwoordden de beelden van Laïs en Phryne weinig aan de voorstelling, die we ons steeds van die beroemde hetairen gevormd hadden. Mw. Kleine heeft als Marco de bedoeling van den auteur uitmuntend gevat en maakte zich ner gens aan overdrijving schuldig. Terwijl wij haar zoo menigmaal in beminnelijker rollen heb ben bewonderd, is gisteren haar veelzijdig ta lent opnieuw gebleken en was hare mimiek wer kelijk bewonderenswaardig. Ook het spel der ove rige vertooners vooral van Mw. v. d. Finck, als Marie en van de heeren Morin en Kiste- maker heeft ons zeer voldaan. De laatste moet zich echter voor overdrijving wachten. Het nastukje is zeker een der beste, die in den laatsten tijd zijn opgevoerd. Het is geestig en onderhoudend, zonder plat of equivoque te worden. Het karakter van Camille, die in de minste kleinigheden reden vindt om haar man te verdenken, is zeer juist geschetst en tot het einde toe volgehouden. De uitvoering was in alle opzichten het fraaie stukje waardig. GEMENGDE BERICHTEN. De postkar tusschen Apeldoorn en Zutfen werd voor eenige dagen aangehouden door eene dame, die verzocht mede te rijden en vast een zwaar kistje in de kar plaatste. Juist toen zij wilde instappen, meende de postiljon een man in haar te herkennen en legde de zweep over 't paard. Het kistje bleek gevuld te zijn met pistolen. Vroeger heeft men het onvoegzame en ge vaarlijke aangetoond van het bedekken der vi sitekaartjes met loodwit. Thans beproeft men een nog gevaarlijker middel. Sedert korten tijd circuleeren visitekaartjes met eene soort van me- taalvormig wit moirer, dat zeer schoone, kristal achtige nuances vertoont. Dr. Wittstein heeft deze kaartjes onderzocht en bevonden, dat een op beide vlakken gemoireerd kaartje van 33% grein gewicht 0% grein loodsuiker bevat, genoeg om een 3- tot ojarig kind te dooden of op den rand van 't graf te helpen. De Purmerender Courant en daarna het Haagsche Dagblad bevatten dezer dagen de volgende Fabel ten dienste der kiezers in alle districten. Een leeuwtje, dapper, gansch niet bang," Raakte eenmaal deerlijk in gedrang. Twee doggen van het zwaarste soort, Zij werden door een kluif bekoord, Die aan het leeuwtje toebehoort. Pruis had er bei zijn pooten op gezet. Nap, fel verwoed, de tanden scherp gewet, Stond reeds gereed, hem in den nek te grijpen. En leeuw... men zou ter loops hem in den gor- (gel knijpen. Daar komt een deft'ge mops: Van Zuijlen; Hij hoort de beide doggen huilen, Die grijnzend blikken naar elkaar. Hij ziet des leeuwtjes groot gevaar. Maar Mops een tweede Talleyrand Stuurt zoetjes beiden naar een kant. //Wat maakt die Mops een dommen zet!" Zoo sprak een Keeshond, gansch niet schraal, En van begins'len liberaal. //Mops moest het zus en zoo probeeren, Men zou dan Pruis en Nap heel andre mores (leeren... En daarom wil ik nu, dat zonder iets te vragen, Men fluks den Mops van 't kussen af zal jagen. Het kussen, dat hoort mij wantik ben liberaal Maar't vorstlijk leeuwtje zei//dat's al te radicaal En kiezersnu moet gij bedenken, Of men den Mops of Kees het kussen dient te (schenken. Justus Rechtuit. Op de Parijsche tentoonstelling bevond zich eene automatische Noorweegsche keuken, die thans reeds tegen 21 en 26 franken te Pa rijs door Sorensen geleverd wordt. Die keuken is niets dan eene vierhoekige houten kast, die met paardenhaarsvilt zoodanig is bekleed, dat er slechts ruimte overblijft voor twee ronde blikken bakken, van 2 tot 3 liters inhoud. Door middel dezer kasten kan men vleesch, dat men 5 minuten lang in een der bakken met water op het vuur heet heeft laten worden, zonder verder gebruik van vuur in drie uren tijds gaar genoeg maken, om het met smaak te gebruiken. Daartoe doet men de spijzen, die men wil gaar- broeien, in een der door een deksel gedekte bakkèn en laat ze 5 minuten op het vuur staan, zet dan den bak in de kast, sluit het deksel goed en wacht dan bij voorbeeld voor soep 3 uren en bij andere spijzen naar omstandigheden korter of langer, neemt de bakken er dan uit, en de inhoud is volkomen gaar. Welk eene besparing van brandstoffen dit in gewone omstandigheden geeft, is duidelijk. Het verschijnsel heeft alleen zijne oorzaak te danken aan het zeer slechte warmte-geleidend vermo gen van het bekleedsel der kast. Het aanbran den van groenten als anderszins is langs dien weg onmogelijk. OFFICIEFLE BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LET DEN roepen bij deze op alle leveran ciers, werkbazen enzv., welke over het afgeloo- pen jaar 1867 ten laste der gemeente eenige vorderingen hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste, immers vóór of op uit0. Januarij e. k ter gemeente-secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. Leyden, 21 Januarij 1868. NATIONALE MILITIE. këivivisgëviivi;. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, gelet op art. 26 der wet van den 19den Augustus 1S61, betrekkelijk de Na tionale Militie Staatsblad n°. 72); Doen te weten dat het register van inschrijving en de alpha- betische naamlijst der in 1867 voor de Natio nale Militie ingeschrevenen, van den 23sten tot den 31sten dezer maand, ter gemeente-secretarie voor elk ter lezing worden nedergelegd dat bezwaar tegen register en lijst, binnen den tijd der nederlegging, kan worden ingebragt aan den Commissaris des Konings, schriftelijk op ongezogeld papier, bij den Burgemeester in te leveren. Leyden, 21 Januarij 1868. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN doen te weten, dat ingevolge art. IS der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie behooren te wor den ingeschreven (zij die op den laten Januarij hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de ge borenen in IS49), verpligt zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tussclien den lstcn en den 3lsten Januarij dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstente nis van den militiepligtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte ver pligt is; en dat overtreding van art. 18, krach tens art. 183, wordt gestraft met boete van f25 tot ÏOO. Yoor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 3 uren, op iedoren werkdag, tot en met den 31sten Januarij aanstaande, op welken dag het register van in schrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt gesloten. Leyden, 21 Januarij 1868. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien de navolgende adressen om vergunning tot het //houden en mesten van een of meer varkens", als van: a. Nicolaas Brtjaqielkamp Junior, broodbakker, in zijn pak huis in de Wielmakerssteeg, goteekend wijk III n°. 540; b. Martinus Langezaal, smid, in een behoorlijk ingerigt hok op een ruim en open erf achter zijne woning aan de Hooigracht, wijk VII n°. 833b; c. Laaibertus Adrianus van IIoogeveen, broodbakker, in een behoorlijk in gerigt hok in den tuin achter zijne woning on der Stads-vrijdom, geteekend wijk IX n°. 20; Gelet op art. 224 der Algemeene Policiever- ordening, vastgesteld 24 October 1867 Doen te weten, dat tot het hooren der eige naars en bewoners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informatiën //de commodo et incommodo," door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 27sten Januarij aanst., 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de iuwil liging niet te hebben verzet. Leyden, 21 Januarij 1868.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3