N°. 2439. Donderdag r Wit A". 1868:\^ 23 Januari. LESDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Leiden, 22 Januari. De geesten en gemoederen van ons politi- seerend publiek kunnen zicb beden en morgen gerust enkel en alleen bezighouden met het berekenen van den uitslag der verkiezingen, en ook de volgende dagen kunnen zij zich onver deeld overgeven aan de verschillende indrukken, die van uit de stembureaux in alle richtingen bet land zullen doorkruisen. Ook de ministers kunnen den ganseken dag staren, eerst op die bonte menigte van kiezers en dan op die ge heimzinnig verzegelde stembussen, welke de onder liggende partij altijd het liefst met de doos van Pandora vergelijkt, waaruit alle mogelijke kwa len zich over het land verspreiden, maar waarin toch de hoop nog is achtergebleven. Niets behoeft de gespannen aandacht van natie en ministers te storen. Het is zoo rustig in Europa, dat de Nederlander nu ten minste wel eens kan toegeven aan die heerlijke illusie, dat er buiten zijn landje toch niet zoo heel veel meer is. Alleen hoort men hier en daar nog eens mom pelen van ministerieele of parlementaire crisis sen, welke dit jaar in de kleine staatjes epide misch schijnen te zijn. Reeds zijn Griekenland, Rumenië, België en Portugal aan de beurt ge weest, heden doen bij ons de kiezers uitspraak over de adviezen van ministerieele en anti-minis- terieele doctoren, en nu spreekt men weder van Wurtemberg en Beieren. Maar er is meer noodig voor dat een politicus anstig zijne blikken over Europa laat gaan. In streken, waar niets dan klein wild is, daar maakt eene sterfte, zelfs eene ziekte onder de bazen veel sensatie; maar wie let op zoo iets, als er verscheurende dieren in den omtrek ziju Dan is de vraag, hoe het met deze staat, van oneindig veel meer belang. AVelnu, daaromtrent zou de geringste mate van ongerustheid op dit oogenblik te groot zijn. Frankrijk en Italië, en bovenal Frankrijk en Pruisen zijn tegenwoordig samen op den besten roet. Het spreekt van zelf, dat nu Frankrijk er in geslaagd is, de vriendschap van Pruisen te verwerven, welken het vroeger zijne vriendschap met Rusland sterk verweet, dat nu de officieuze Pransche bladen zich wat hooghartig tegen Rusland uitlaten of, liever nog, tegen de Pransche bladen, die wat sterk Russisch gezind zijn; maar voorloopig kan men die beweging vrel onder de kabbelingen rekenen, die natuur lijk altijd in de politiek bestaan, omdat er al tijd het eene of andere windje waait, maar die toch nog volstrekt niet voor een storm be hoeven te doen vreezen. Welzijn er nog pessimis ten die a tort et a travers van oorlog spreken, dezen zelfs tegen het voorjaar verwachten, maar zoo zijn er ook menschen, die zelfs bang zijn voor de wilde dieren in Artis. En wat nu de inwendige huishouding dier groote mogendheden aangaat, ook daar valt Diet zooveel belangrijks op te merken, of wij bunnen ons gerust uitsluitend bij onze gewich tige verkiezingen bepalen. Want dat te Rijsel ile verkiezing moet plaats hebben van een Dieuw lid van het wetgevend lichaam, en dat Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van '1-6 regels 0.75 iedere regel meerf 0.12s Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. de regeering, na hetgeen er pas in dat wetge vend lichaam gebeurd is, beducht is voor de triomf van den candidaat der oppositie, dat staat te veel gelijk met hetgeen er bij ons ge beurt, om er ons bepaald mee bezig te houden. Ook in Engeland valt niet veel gewich tigs voor. Van tijd tot tijd worden een of meer Fenians, of ten minste personen, die verdacht zijn van Fenianisme, gearresteerd, terwijl de be richten, die men daar onlangs uit Abyssinië heeft ontvangen, niets bevatten, waaruit valt op te maken dat er eene belangrijke beweging ophanden is. Doch wij moeten de aandacht vestigen op een zeer gewichtigen finantieelen maatregel, die door den Italiaanschen minister van financiën in het Huis van afgevaardigden is voorgesteld. Zij betreft eene belangrijke reductie en verder .hoop op geheele delging van het deficit van 630 millioen, dat op dit oogenblik bestaat. Door de uitgifte van schatkistbons en door andere middelen zou dit vooreerst tot op 236 millioen verminderd kunnen worden. Om dit laatstgenoemd bedrag te dekken, zal de minister verscheidene middelen voorstellen, onder anderen belasting op de paarden 76 millioen, registratie- en zegelrechten 19 millioen, besparingen 14 millioen enz., tot een totaal van 163 millioen, zoodat het deficit tot op 73 millioen wordt ge reduceerd, hetwelk bij progressive vermeerde ring van de opbrengst der voorgestelde belas tingen in twaalf jaren geheel zal verdwijnen. Prachtige vooruitzichten! Gelukt de maatre gel, dan zal door de uitkomst weder bewezen zijn, dat eene geschikte regeling van het belas tingstelsel een der meest uitstekende middelen is, om de financiën van een land in goeden staat te brengen of te houden. Weldra zullen wij weten, wat lot onze financiën wacht. En nu weder onverdeeld de blikken op de verzegelde stembussen gevestigd en kalm de ontsluiering van het mysterie verbeid BINNENLAND. LEIDEN, 22 Januari. Heden zijn voor de verkiezing van twee leden der Staten-Generaal uit de gemeente Lei den ingediend 646 stembiljetten. Bij de verkie zingen van 31 October 1866 waren van de 1011 kiesgerechtigden 783 opgekomen. Naar men verneemt, heeft het Z. M. den koning behaagd, kwijtschelding van de doodstraf te verleenen aan J. de Koster, die door het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland, wegens diefstal met alle verzwarende omstandigheden, was veroordeeld, en is die straf veranderd in eene tuchthuisstraf voor den tijd van twintig jaren. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te 's-Hage heeft de voorzitter medegedeeld, dat het Z. M. den koning behaagd heeft voor dit jaar weder een subsidie van f 20,000 toe te staan voor het gebruik van de loges in den koninkl. Franschen schouwburg en dat voor het jaar 1868/69 de directie over genoemden schouwburg bij vernieuwing is opge dragen aan de heeren Jahn en Eaubel. Steeds was het de gewoonte, dat op den geboortedag van wijlen Hare Majesteit de ko ningin-moeder der Nederlanden aan behoeftigen te Scheveningen werden uitgedeeld de klee- dingstukken, vervaardigd door de leerlingen der school van Hare Majesteit, waarbij dan tevens gevoegd werden levensmiddelen en brandstof fen. Thans wordt dat werk van liefdadigheid onbekrompen voortgezet onder de kooge be scherming van Zijne Koninklijke Hoogheid prins Hendrik der Nederlanden, en zijn weder dit jaar, ter herinnering aan het geboortefeest van de milddadige vorstin, aan eene menigte behoefti gen kleeding, levensbehoeften on brandstollen verschaft. De Staats-Courant meldt dat ten gevolge der herstelling van den kabel der Rotterdam- sche telegraaf-maatsckappij in de Maas bij Rot terdam, het hulpkantoor te Charlois is opgehe ven en de telegraphiscbe gemeenschap met Oud-Beierland, Brielle en Hellevoetsluis weder rechtstreeks en zonder verhooging van het tarief wordt onderhouden. Men schrijft uit Rotterdam aan de Arnh. Courant: //Welken uitslag de spanning dezer dagen ook moge hebben, zeker is het, dat zij hier ter stede eene heilzame vrucht heeft gedragen. Eene nieuwe kiesvergadering //Bur gerplicht" is ontstaan. Van die vereeniging is veel goeds te wachten. Allerlei grieven worden er van verschillende zijden tegen onze kieswet ingebracht. Vele te recht. Zoo is het, helaas! maar al te waar, dat velen die kennis van zaken, die een zelfstandig oordeel over feiten en personen bezitten, van het kostbaarste hunner rechten als staatsburger, van het kiesrecht verstoken zijn. Aan den ande ren kant ziet men met leede oogen, hoe aan velen, wien het aan alles ontbreekt om tot heil des lands werkzaam te kunnen zijn, hoe aan zeer velen der zoodanigen het kiesrecht is toege kend. Van dezen wordt in tijden van verkie zingsstrijd meestal gebruik (of liever misbruik) gemaakt, zoo zij al niet door lauwheid en on verschilligheid onbewerkbaar zijn. Die velen vindt men hoofdzakelijk onder de plattelands-kiezers, voor een minder aanzienlijk gedeelte onder den kleinen gezeten burgerstand in de steden. En ziehier nu het verblijdend teeken des tijds. De gezeten kleine burger openbaart hier belang stelling in den gang van zaken, wenscht hier invloed te oefenen, naar de mate zijner kennis en zijner krachten. Hij laat zich niet meer blin delings den weg wijzen; bij is zich bewust, dat hij den sterksten hefboom in handen heeftdat hij de kern der natie vormt. Voor weinige dagen zijn hier werkbazen, win keliers en dergelijken samengekomen en hebben flink gesproken en goed gehandeld. Zij begrepen dat zij nu nog geen eigen leus mochten aanne men. Zij sloten zich aan bij de kiesvereeniging //der heeren" bij //Orde", en gaven hunne stem-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1