GRONDWET EN KONING. TWEEDE VERIFICATIE. tractaat met dit landje gesloten, heeft verbro ken, zich bij den Noord-Duitschen bond kan roegen en dit ook werkelijk doen zal, de be middelende rol die Oostenrijk in die zaak heeft vervuld, de ingenomenheid van Pruisen met de daden dier beide mogendheden, dat alles doet liet beste vermoeden. Men zegt ook, dat, nu frankrijk rustig blijft, Rusland zijne plannen tegen Turkije vooreerst niet ten uitvoer zal leggen. Twee brieven maken tegenwoordig veel sensatie te Parijsde brief van den oud-minister De Persigny aan de dagbladen over de wetgeving op de drukpers, waarvan wij reeds gisteren melding maakten, en een brief van prins Napoleon aan i1 den heer Sainte-Beuve (die in den senaat de oppositie vertegenwoordigt,) over de buiten- landsche politiek. In dit belangrijk schrijven keurt prins Napo leon de expeditie naar Rome goed, aangezien J de September-conventie was geschonden. Even- I wel meent hij, dat vroeger of later aan de bil- h lijke eischen van Italië moet toegegeven wor- I den. Tegenover Duitschland wenscht hij eene politiek van onthouding, tegenover Rusland echter niet. De herstelling van het koninkrijk Polen komt hem zeer wenschelijk voor. Nu wij toch van prins Napoleon spreken, nog een paar berichtjes, die hem betreffen. Prins Napoleon heeft het voorzitterschap van de commissie aangenomen, die eene inschrijving geopend heeft, om in het departement Vienne ter eere van Ponsard een standbeeld op te I richten. Ook heeft hij Dinsdag jl. met prinses Clotilde bij den heer Nigra, de Italiaansche gezant, gedineerd. Do heer Randon (senaatslid) is benoemd tot president der commissie van onderzoek der militaire wet, en de heer Dumis tot rapporteur. Men verwachtte dat reeds heden het rapport in den senaat zou ingediend worden. Engeland. "Weder is een Eenian schuldig verklaard aan moord met voorbedachten rade. Het is Lemman dien men verdacht hield van den politiebeambte Kauna te hebben vermoord. Wederom bestaat er nieuwe grond voor de hoop dat Dr. Livingstone nog in leven is. Vier reizigers, die tot de expeditie behoord heb ben welke hem is gaan opsporen, zijn aan de Kaap de Goede Hoop aangekomen en hebben medegedeeld, dat zij de inlanders hebben ont moet, die Livingstones bagage hadden gedragen. Deze menschen hadden vijf dagreizen voorbij Wlaringe, uit vrees, den reiziger verlaten. Daarna was Livingstone, naar men vermoedde, een an deren weg ingeslagen. Italië. De minister van financiën heeft in de kamer verklaard, dat hij zich niet kan uit- laten over het behoud of de afschaffing van het tabaks-monopolie. - De geruchten zeiden, dat het kabinet van I Florence eene nota naar Madrid had gezonden, naar aanleiding van hetgeen in de troonrede over de Romeinscbe expeditie gezegd was. De //Prance" had dit gerucht ongegrond verklaard, doch het Italiaansche blad de Opinione" spreekt de //France" bepaald tegen. In die nota wordt gezegd, dat Italic Frankrijks interventie geduld heeft, omdat de September-conventie geschonden l was, maar dat Italië nooit de interventie van eenige andere mogendheid zou dulden. Ook op andere gronden meent men te kunnen aanne men, dat de verstandhouding tusschen Italië en Spanje niet van de meest aangename is. Rusland. De aartsbisschop van Kamschatka, een bekend bekeerder der heidenen, is tot metro- politaan van Moscou benoemd. Spanje. Tegen 1°. Januari was in Spanje de verschijning van verschillende liberale bladen aangekondigd. Geen enkele heeft er echter het licht gezien. Hoogstwaarschijnlijk is men terug gedeinsd voor de gewelddadige maatregelen van Narvaez, die daar op de meest autocratische wijze regeert, zoodat er schier geene vrijheid op welk gebied dan ook meer bestaat. ACADEMIE. Van de 15 jongelieden, die Zaterdag aan het admissie-examen te Utrecht hebben deelgeno men, om toegelaten te worden tot de academi sche lessen, zijn 11 geslaagd. GEMENGDE BERICHTEN. De koperen kist, welke van Weenennaar Trièst was gezonden en waarin het lijk van kei zer Maximiliaan met de uit Mexico gekomen kisten is gesloten, is van buiten donker bruin geschilderd; de kanten van het deksel zijn met vergulde lauwerbladen versierdde bo venste gladde vlakte is gevat in eene smalle met ornementen versierde vergulde lijst. Aan het hoofdeneinde van de kist bevindt zich op het dek sel een verguld crucifix, in het midden een ver guld medaillon met het keizerlijk Mexicaansche wapen, en aan het voeteneinde een groot insgelijks verguld medaillon, waarin het volgende op schrift in zwarte letters staat te lezenFerdi- nandus Maximilianus, archidux Austriae, natus in Schoenbrunn VI Julii MDCCCXXXII, qui, im perator Mexicanorum anno MDCCCLKIV elec- tus, dira et cruenta nece Queretari XIX Junii MDCCCLXVII heroica cum virtute interiit. (Ferdinand Maximiliaan, aartshertog van Oosten rijk, geboren te Schoenbrunn 6 Juli 1S32, die in het jaar 1861 tot keizer der Mexicanen ge kozen, den 19den Juni 1S67 te Querataro een bloedigen en wreeden dood met heldenmoed on derging). Onder de vele voorbeelden, die verhaald worden over de gehechtheid van den hond aan zijnen meester, is het volgende zeker niet het -minst opmerkelijke. Na den slag bij Königgratz werd een officier van het keizerlijk leger zwaar gekwetst, en ter verpleging naar een dorp ver voerd, niet ver van Josephstadt. De officier be zat een hond, welke nooit van zijne zijde week. Korten tijd daarna stierf de officier aan zijne wonden, bij de begrafenis liep zijn hond naast de lijkbaar en toen het lijk in het graf was neergelaten, gaf het dier door een aanhoudend gehuil zijn smart over het verlies zijns meesters te kennen. Een vriend van den overledene ge lukte het, echter niet dan na yele vruchtelooze pogingen, om den hond van het gaf te verwij deren, en met zich mede te nemen. Dit jaar begaf zich deze officier met Kerstmis naar Jo sephstadt en nam den hond mede, die in zijn bezit gebleven was. Den eersten dag na zijn aankomst, vermiste hij zijn hond en geloofde dat het beest verloren was geraakt. Een paar dagen later ontving hij echter een schrijven van den heer, waar zijn overleden vriend verpleegd was geworden, waarin hem gemeld werd dat de hond in diens woning was aangekomen en spoor slags naar het graf zijns overledenen meesters was gesneld, waarop het dier zich nedergelegd had onder het aanheffen van een klagend ge huil. OFFICIEELF BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien bet vervoek van de Heyder C0., fabriekanten alhier, waarbij zij toestemming vragen om op gemeentegrond te mogen plaatsen kolommen, waarop zij doorloo- pende vierkante houten kokers zouden aanbren gen, waardoor het goed op machinale wijze van hunne stoomweverij aan den Yestwal naar hunne katoenfabriek aan de Heerengracht, en omge keerd, kan verplaatst worden terwijl hungaar- door tevens de gelegenheid zoude kunnen gege ven worden //tot verplaatsing van stoom en water", door middel van buizen, op diezelfde kolommen rustende, al naar mate de eene fa briek daaraan meer of minder behoefte heeft dan de andere; Doen te weten, dat tot het hooreu der eige naars en bewoners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informatiën //de commodo et incommodo," door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 27sten Januarij aanst., 's Yoormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwil liging niet te hebben verzet. Leyden, 18 Januarij 1868. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien art. 3 van het konink lijk besluit van den lsten December 1865 (Staats blad n°. 131), houdende bepalingen omtrent de certificaten van Nederlandsehen oorsprong of bewerking Doen te weten, dat in de maand Januarij 1868 zal worden opgemaakt eene lijst van hen, die in de gemeente een tak van nijverheid uit oefenen, waarvan de voortbrengselen met //eer tifieaten van Nederlandschen oorsprong of be werking" tegen een lager recht in Nederlandsch Indië kunnen worden ingevoerd, en roepen mits dien belanghebbenden op, om zich, ten einde op die lijst geplaatst te worden, met overlegging van een afschrift van hun patentblad, In d© maand January 1868 ter Secretarie dezer gemeente aan te melden. Leyden, 21 December 1867. ADVERTENTIEN. Bevallen van een Zoon S. C. J. SEGAAR Menzel. Leiden, 20 Jan. 1868. Eenige kennisgeving. De ondergeteekende verlangt ten spoedigste een bekwaam JONG- MEW8CH, welke het Tabakssor- teren en Eesten grondig verstaat. Salaris naar bekwaamheid. F. BAKKER. Men verlangt te huren tegen 1°. Maart of eerder een geheel of wel gedeeltelijk Gemeubelde Boven of Beneden woning. Brieven franco, Letter X. bij den Boekhandelaar J. H. ZIT MAN alhier. De Kiesvereeniging Grondwet en Koning, over tuigd dat het onder de tegenwoordige omstan digheden hoogst wenschelijk is naar de Tweede Kamer van de Staten-Generaal mannen af te vaardigen, die geheel vreemd aan de politieke geschillen van de laatste jaren, te gelijk waar borgen opleveren, dat zij zoowel de hoofdbe ginselen van onze schoolwet als de beginselen van eene voorzichtige en geleidelijke ontwikke ling der koloniën zullen verdedigen, wenscht voor de verkiezingen van 22 Januari a. s. aan te bevelen: llr- J- L He Itruyii Kops, Hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft, Jlir- Mr- II. van Alplien Oud-Referendaris bij het Ministerie van Koloniën. Namens de Kiesvereeniging voornoemd, R. FRUIN, Voorzitter. J. tan HEUKELOM Ju., Secretaris. Leiden, 10 Januari 1868. De tweede vergadering ter verificatie van schuld vorderingen in het faillissement van J. L. BRU- NING, Koapman in Manufacturente Leiden, zal gehouden worden op Donderdag 30 Januari a.s., des voormiddags te elf uur, in een der lokalen van het Regtsgebouw te Leiden. De Curator, A. J. WIJNSTROOM.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3