DAGBLAI N°. 2438. Woensdag A0. 22 Januari. LEIDSCH 'y y /y :tp PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-0 regels/0.75; iedere regel meerƒ0.12' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. Morgen, Woensdag den 22sten Ja nuari, zal de stembus geopend zijn van 'smorgens 9 tot 's namiddags 4 uren. Geen kiezer, wien bet belang van het vader land ter harte gaat en die eene zelfstandige overtuiging bezit, mag achterblijven. Niemand meene dat zijne stem wel gemist kan worden. Vooral bij de onzekerheid van den uitslag heeft iedere stem haar gewicht. Wij hebben onzen plicht gedaan met de kie zers voor te lichten. Al wie onder hen onze overtuiging deelt, toone zulks door op te gaan naar de stembus, en zijne stem uit te brengen op de candidaten der kiesvereenigingen //Grondwet en Koning" en //Het Algemeen Belang." Verlangt nog iemand te weten AVAT WIJ VERLANGEN Wij verlangen: orde, vrede en kalmte in het land. Wij verlangen eene regeering, die krachtig is door hare goede beginselen en door de deugde lijkheid van haar bestuur. Wij verlangen, dat Z. M. de Koning niet elk jaar in de moeilijkheid gebracht worde, om een zwak ministerie te ondersteunen. Wij verlangen, dat de rustige burgerij niet elk jaar opgeroepen en in onrust gebracht worde, om de Tweede Kamer, die de ministers telkens goedvinden te ontbinden, opnieuw samen te stellen. Wij verlangen, dat onze buitenlandsche za ken verstandig en voorzichtig worden bestuurd. Wij verlangen, dat de geldmiddelen des lands niet in verwarring worden gebracht. Wij verlangen, dat onze koloniën bloeien door een wijs, rechtvaardig en edelmoedig bestuur en dat de bevolking aldaar niet tot verzet wordt gedreven door inconsequentie en willekeur. Wij verlangen, dat ons nationaal onder wijs worde gehandhaafd en niet moedwillig af gebroken of bedorven. Wij verlangen, dat op al die groote belangen des landsrust, vrede, verstandige politiek, orde in de financiën, een goed koloniaal bestuur, een uitstekend onderwijs, een streng toe zicht worde gehouden door onze vertegen woordigers, die daartoe door de grondwet ge roepen worden. Wij verlangen daarom, dat onze vertegen woordigers niet slechts zijn eerlijke mannen, maar vooral ook mannen van kunde en vaste beginselen. Als zoodanig zijn de heeren DE BRUYN KOPS en YAN ALPHEN algemeen bekend. En daarom bevelen wij nogmaals met volle overtuiging aan alle kiezers, die bet wel meenen met Koning en Vaderland, de verkiezing aan van de HH.: Mr. J. JL. ÜE imi¥i\ HOP§cu Jhr. Mr. II. VAX AL Pil EX. BINNENLAND. LEIDEN, 21 Januari. Bij besluit van 16 Jan. jl., n°. 44, beeft Z. M. bepaald, dat de stembriefjes, in te leveren ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-generaal op den 22sten dezer maand en in geval van herstemming op 4 Februari a. s. zul len geopend worden in de hoofdkiesdistricten Dokkum, Deventer, Arnhem, Nijmegen, Hoorn, Haarlem, Leiden, Dordrecht, Roermond, Delft, Gorcum en Gouda respectivelijk op 24 Januari en 6 Februari en Alkmaar op 25 Januari en 7 Februari. Bij besluit van den 19den Ja nuari jl. is bepaald, dat de stembriefjes, in de hoofdkiesdistricten Steenwijk, Zwolle en Almelo zullen geopend worden op den 24sten Januari en den 6den Februari daaraanvolgende. Naar men verneemt, heeft Dr. J. C. Zaalberg Pz., gewezen predikant te 's-Hage, den titel van lid van verdienste,* hem aange boden door de aldaar gevestigde vereeniging //Licht, Liefde, Leven," waarvan hij de stichter is, dezer dagen van de hand gewezen. De arrondissements-rechtbank te Dord recht heeft op de voordracht geplaatst tot aanvulling eener bestaande vacature in dat col lege de heeren Mr. W. F. van Deinse, kan tonrechter te YlaardingenMr. M. van Trojen van Hulst, rechter te Appingadam, en Mr. R. van de Werk, advocaat te Dordrecht. De heer E. de Waal, door den redacteur van het Volksblad als candidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer te Am sterdam aanbevolen, heeft een schrijven gericht aan het Handelsblad, waarin hij verklaart met leedwe zen vernomen te hebben, dat van geachte zijde zijne candidatuur is aanbevolen in een rond schrijven, waarin o. m. de candidatuur van den heer Thorbecke wordt bestreden. De heer De Waal verklaart elke aanbevelidg in dien zin te moeten afwijzen. Naar zijne overtuiging be hoort ieder, die op koloniaal terrein evenmin revolutie als reactie, maar gezonde ontwikkeling wil, zich voor den heer Thorbecke te verklaren. Woensdag 1.1. hebben de kerkelijke ver kiezingen in de W aalsche kerk te Amsterdam plaats gehad. De uitslag der stemming is ge weest, dat van de 76 leden van het kiescollege die bij de eerste stemming benoemd zijn, 70 candidaat waren gesteld door de liberale kiesver- eenigiug Christianisme et Liberté." In de Nederd. Herv. gemeente zijn drie avond zittingen van het kiescollege besteed aan het benoemen van nieuwe ouderlingen en diakenen. Geen enkele maal is herstemming noodig ge weest. De keuze is geheel in den zin der kies- vereeniging //Evangelie en Belijdenis" uitgevallen. Donderdag-avond hield Prof. O. van Rees te Utrecht eene belangrijke rede, in eene openbare vergadering van de //Maatschappij tot Nut van den Javaan," over den achterlijken toestand der bevolking van Java op meer dan een gebied. De eenige oorzaak der voortduring van dien toestand was, volgens den hoogleeraar, gelegen in de zucht tot behoud van het batig slot, dat men voor onze financiën onmisbaar geloofde. Spr. wees, in tegenstelling daarmede, aan, dat de eenige reden van den minder goeden toestand onzer financiën juist gelegen was in het batig slot, omdat men daarmede op een bron van in komst steunde, die zeer wisselvallig was. België en Zwitserland, hoewel kleine staten, konden ook zonder batig slot voldoende in hunne be hoeften voorzien, zonder daarbij uitgeput te rakenwaarom zou Nederland het dan niet kunnen? In alle geval behoorde de gerechtig heid de overhand te hebben boven het verza melen yan schatten. Als der vermelding waardig deelt men mede, dat op den 16den dezer uit de cellulaire gevan genis te Roermond een persoon ontslagenis, aan welken bij het verlaten van het huis van arrest de som van f 110.86 ter hand gesteld werd, die hij gedurende zijne gevangenschap ver diend had. De commissie, belast met de regeling der vernieuwing van 't monument te Heiligerlee, bij gelegenheid der viering van 't derde eeuw feest der daar in 1568 behaalde overwinning, en ter gedachtenis aan het sneuvelen van graaf Adolf van Nassau, heeft eene som van honderd en-vijftig gulden uitgeloofd voor 't best gekeurde ontwerp, met bestek en begrooting Yan kosten, van zoodanig monument, de som van f 7000 niet te boven gaande, en te plaatsen op de hoogto in 't open veld, waar thans het //verouderde" gedenkteeken staat. Men schrijft uit Maastricht aan de N. R. Courant, dat men aldaar met ongeduld en spanning den uitslag der verkiezingen te ge- moet ziet, aangezien de kansen der liberale en der ministerieele candidaten zoo goed als gelijk staan. In de stad wint de partij van den heer Wintershoven veel terrein ten gevolge van allerlei electorale agitaties, maar in de onder-districten heeft het tegendeel plaats. Volgens geruchten is er voor weinige dagen te Breda een moordaanslag op het leven van den pastoor S. gepleegd. De vermoe delijke dader v. D., verversbaas van beroep, moet voortvluchtig zijn. De bijdragen, door //de Tijd" voor het pauselijk leger ingezameld, bedragen volgens de laatste opgave f 152,987.45%. Z. M. heeft eerv. ontsl. L. Libert als not. te Rlienen; ben. tot not. tc Rlienen H. J. G. Mos, cand.-not. aid.; voort9 tot burgem. der gem. Vled- der II. Visscher. Z. M. heeft den Sclen luit.-adm. van kleeding

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1