Leuringh in de Gron. Courant mededeelt, dat hij voor het lidmaatschap der Tweede Kamer niet in aanmerking wil komen en zijne mede- kiezers nadrukkelijk aanbeveelt, hunne stem op den heer Reinders uit te brengen. Het voorbeeld door de jonge dames van Arnhem gegeven in lust tot het beoefenen der natuurkuude heeft reeds te Groningen na volging gevonden. Gisterenavond heeft de heer Dr. F. G. Groneman zijn cursus over natuur kunde in het concerthuis aldaar voor eene tal rijke damesschaar geopend. In de Woensdag 1.1. gehouden zitting van den gemeenteraad te Middelburg is o. a. voorlezing gedaan van eene missive van den minister van oorlog, houdende mededeeling dat Z. Exe. door Z. M. den koning is gemach tigd, om het depot van het 3de regiment in fanterie, dat met Mei a. s. die gemeente zou verlaten, aanvankelijk daar te doen verblijven. De vergadering besloot hierop een adres van dankbetuiging aan Z. M. toe te zenden. Toorts is bepaald, dat aan Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken een adres van adhaesie zal worden gezonden op de door de heeren W. H. van Meukeren en Mr. A. W. Terster aangevraagde concessie voor den aanleg van een spoorweg van Boxtel naar Cleve. Tot leeraar in de staathuishoudkunde aan de burger-avond school is vervolgens benoemd Mr. A. J. van Deinse Jr. Woensdag 1.1. is voor het eerst, in het belang van Zeeland, gebruik gemaakt van den dam door de Schelde, en wel door de administratie der posterijen. Ten einde in de vertraagde aan komst der posten uit Holland tegemoet te ko men, zijn namelijk de postpakketten van Ber- gen-op-Zoom rechtstreeks over den dam naar Goes gezonden door middel van een dienstwagen der ingenieurs van den staatsspoorwegterwijl uit Zeeland de pakketten met dat zelfde middel van vervoer zijn aangebracht, in aansluiting op den eersten spoortrein uit Bergen-op-Zoom. Men schrijft uit Sommelsdijk, dd. 15 JanuariHeden had alhier het zeldzame schouwspel plaats van het verbranden van een gebouw vanwege de overheid. Op last der hooge regeering namelijk is de rijks-veeschuur, in November 1865 opgericht tijdens het woeden van de runderpest in deze gemeente, door ver branding vernietigd. Deze door de voorzichtig heid geboden maatregel neemt alle gevaar weg voor verbreiding der smetstof, die aldaar wel licht nog aanwezig was en bij verkoop van het hout en andere voorwerpen soms hier of daar den gevreesden vijand weder zou hebben doen opdagen. Als men nagaat, dat in die schuur, voor ruim 120 runderen ingericht, tevens het houtwerk van verschillende ziekenloodsen, een slachthuis enz. bijeengebracht was, een en ander eene waarde van p. m. /"4000 hebbende, dan laat het zich begrijpen, dat de brand wel eenige bcteekenis had. Intusschen is door de genomen doeltref fende maatregelen alles in de beste orde afge- loopen. Despoorweglijn Meppe 1Heerenveen is Woensdag 1.1. voor 't publiek verkeer geopend. "Wegens de ingevallen dooi hebben de bij deze gelegenheid voorgenomen feesten der //Tereeni- ging voor Tolksvormaak" geen voortgang kun nen hebben. De Franco" meent het gerucht te kun nen bevestigen aangaande een huwelijk van den prins van Oranje met de oudste dochter van den gewezen koning van Hannover. Z. M. heeft aan den kapit. M. J. Soutendam, comm. der dd. schutterij te Goes, den personcelen rang van maj. verl.; voorts ben. tot burgem. der gem.: Stratum F. H. J. Smits en te Westerbork Mr. J. Beckeriugh van Loenen; eerv. ontsl. Mr. W. van de Poll ah schoolopz. in het achtste school- distr. van Gelderland, en in dat distr. ben. Mr. A. Pijnacker Hordijk te Tiel; aan P. F. Dierikx, gew. dir. van het burg. en mil. huis van verzeke ring te Middelburg, verl. een pens. van fS60 'sjaars; en den lsten luit. D. Spree van het 3dc reg. op non-act. gest. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Trijdag des namiddags te 5 uren 40°, Wind: Z. W,, des avouds te 8 uren 4:3°, te 10 uren 46°.Zater dag 's nachts te 12 uren 46°, te 3 uren 44°, 's morgens te 5 uren 41°, te 8 uren 40°, 's namiddags te 12 uren 46°, te 4 uren 45°. INGEZONDEN. Zoowel door de liberale kiesvereenigingen //Grondwet en Koning" en //Het Algemeen Belang" als door de anti-revolutiounaire //Nederland en Oranje" zijn tot candidaten gesteld mannen, die de beginselen zijn toegedaan, welke door die kiesvereenigingen in ons midden worden vertegenwoordigd. Dat de liberalen daarenboven zeer gelukkig in hunne keuze zijn geweest, zal een ieder toestemmen, die met de geschriften hunner eandidaten, de HH. De Bruyn Kops en Tan Alphen, bekend is. Hoe daarentegen de leden van //Taderland en Oranje" hunne candidaten zullen aanbevelen verklaren wij niet te kunnen raden. Immers wat de een dier can didaten verlangt is een gruwel in de oogen van den anderen. De heer Tan Wassenaer wil niet alleen de openbare school omverhalen, maar zal ook hoogstwaarschijnlijk den heer Groen, zijn oom, in diens pogingen om tot eene grond- wetsherziening in ultra-orthodoxen zin te gera ken krachtig ondersteunen. Daarentegen heeft de heer Taets van Amerongen die tegelijk met den heer Tan Wassenaer door //Taderland en Oranje" wordt aanbevolen zich in alle omstan digheden als een ijverig voorstander dierzelfde openbare school doen kennen. Toen weinige weken geleden, na de afstemming van de be grooting voor buitenlandsche zaken, eene pro vinciale belastingswet voor Friesland in de Kamer behandeld werd hebben schier allo conservatieve leden er tegengestemd. De opbrengst dier belas ting moest ten bate van het openbaar onder wijs komen, en, met het oog op de ontbinding der Kamer, die aanstaande was, meenden die heeren dat het raadzaaui was zich de stemmen hunner anti-revolutionnaire committenten te ver zekeren. De heer Taets van Amerongen onder- tusschen getrouw aan zijne vroegere overtui gingen, schaarde zich aan den kant der liberalen en aarzelde niet voor de wet te stemmen. Hoe zal men nu aan de kiezers betoogen dat de be noeming van den heer Taets even wenschelijk is als die van den heer Tan Wassenaer? Er is nog een ander betoog naar 't welk wij even reikhalzend uitzien. Hoe dikwerf heeft men ons niet gezegd dat wij dit ministerie moesten steunen vooral omdat een lid er van partij trekkende van de verkregen ervaring omtrent de runderziekte, maatregelen had voor gesteld die eene gelukkige uitwerking hadden gehad Ondertusschen zijn die maatregelen in de Kamer door den heer Tan Wassenaer krach tig bestreden en niet zooals men van hem ver wachten kan om gemoedsbezwaren maar, om verstandsbezwaren." Er moet ons derhalve worden aangetoond dat wij den heer Heems kerk moeten steunen omdat hij een zeker wets ontwerp heeft ingediend en verdedigd, maar dat het ons zeer onverschillig moet zijn of de lieer Tan Wassenaar, er zich voor of tegen verklaard heeft. EEN KIEZER. BUITENLAND. Belgie. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Dumortier een scherpen aanval tegen het nieuw ministerie gericht. De heer Rogier zeide, dat naar zijn gevoelen België in de Europeesche conferentie behoorde vertegen woordigd te worden, maar dat deze quaestie niet de oorzaak is geweest der ontbinding van het kabinet. Toorts verklaarde hij het gevoelen te deelen van den heer Tandenpeereboom, be treffende de scholen voor meer uitgebreid on derwijs. Hij geloofde dat die wel zonder mede werking der geestelijkheid kunnen bestaan. Oostenrijk. De plechtigheid tot overbren ging van het lijk van keizer Maximiliaan heeft eergisteren te Triest plaats gehad. Langs de straten en pleinen, waar de stoet moest passee- ren, waren overal rouwvlaggen uitgestoken. Aan boord der schepen in de haven waren de vlaggen op halfstok geheschen. Overal bewoog zich eene dichte volksmenigte. Te 10 uren heeft de inze gening plaats gehad, waarna de stoet, van het havenhoofd San-Carlo uitgaande, zich in bewe ging stelde. De optocht werd geopend door den generaal-majoor hertog van Wurtemberg met troepen. Daarop volgden de stedelijke raad en de geestelijkheid. De lijkwagen, die met kransen was behangen, werd gevolgd door de aartsher togen, den admiraal Tegetthoff, de vertegenwoor digers der vreemde mogendheden, de generaliteit, het korps officieren, de consuls, verschillende corporation, een korps matrozen, waarna de trein door een korps troepen werd gesloten. Alle win kels waren gesloten. De bevolking toonde aller- wege hare deelneming. Frankrijk. Bij de aanneming der wet op de legerorganisatie in het wetgevend lichaam met 199 tegen 60 stemmen heeft zich een op merkelijk verschijnsel voorgedaan, dit nl., dat de meerderheid die anders hare parlementaire overwinningen altijd met luide vreugdekreten begroet, nu met eene doodelijke stilte den uit slag der stemming heeft vernomen, men zegt omdat zij door hare demonstratiën de bevolking niet nog meer tegen hare houding inneme, dan dit reeds geschied is, en zoo de verdere ver kiezingen meer in den zin der oppositie doe uitvallen. In de zitting van den senaat is eergisteren de wet betreffende de legerorganisatie ingediend en gerenvoyeerd na3r eene commissie van tien leden, welke heden zou benoemd worden. Engeland. Per //Athenian" is te Liverpool bericht ontvangen dat op Teneriffe den 2den dezer een verschrikkelijke storm heeft gewoed. Tan een aantal huizen zijn de daken wegge slagen. Het geheele eiland levert een schouw spel op alsof er eene aardbeving heeft plaats gehad. De cochenilleplanten zijn ontworteld. Italië. De //Libertó", het orgaan van den heer Emile de Girardin, laat zich uit Florence schrijven, dat aldaar eene bijeenkomst is gehou den van afgevaardigden, waarbij alle parlemen taire partijen vertegenwoordigd waren, en dat in die bijeenkomst is besloten, het kabinet Me- nabrea te ondersteunen. Dat aan deze tijding alles behalve een onvoorwaardelijk geloof moet gehecht worden, behoeven wij niet te zeggen. Toorts wordt in deze correspondentie bericht, dat Frankrijk en Italië het zoo goed als eens zijn geworden omtrent de quaestie van de rente betaling der pauselijke schuld, die Italië, ten gevolge van Frankrijks tweede expeditie naar Rome, voor zijn aandeel gestaakt heeft. Italië zou namelijk die betaling hervatten, en Frank rijk daarentegen eene door Italië te Parijs uit te schrijven leening toelaten. Ook deze mede deeling zal wel bevestiging behoeven, hoewel het zeker schijnt, dat op dit oogenblik eene betere verstandhouding tusschen Parijs en Florence heerscht dan voor eenigen tijd. Rome. Overal schijnen de kerkelijke partijen de geïsoleerde positie, waarin zij zich hadden teruggetrokken, te verlaten en zich in de poli tieke aangelegenheden van huu land te mengen. Zoo deelt de Unita Cattolica een bericht mede, dat de Osservatore Romano zich haast over te nemen, en volgens hetwelk de bevoegde auto riteit het appostum rekent, dat de Italiaansche Katholieken voortaan zullen deelnemen aan de gemeentelijke en staatkundige verkiezingen.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2