N°. 2436. Maandag A0 1 20 Januari. LEIDSCH fca DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering- van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van '1-6 regels 0.75; iedere regel meer0.12s Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-1 regels 0.90; iedere regel meer0.15. BINNENLAND. LEIDEN18 Januari. Hedenmorgen had alhier in de Heerensteeg een allerdroevigst ongeval plaats. De wakkere en ijverige huisvrouw van zekeren aldaar wo nenden verver is van de trappen barer woning gevallen en werd aanstonds levenloos opgeno men. Hetgeen dit voorval bijzonder tragisch en treffend maakt, is, dat de man wiens gedrag treurig bij dat zijner overleden vrouw afsteekt, gisterenavond, beschonken thuis gekomen, hevig tegen zijne Yrouw is uitgevaren en haar in zijn dronkenschap juist het ongelukkig uiteinde heeft toegewenscht, dat zij hedenmorgen heeft ge vonden. De Dilettanten-vereeniging gaf gisteren haar 3de concert. Met genoegen merkten we op, dat het tame lijk goed bezocht was, en dat de belangstelling van het publiek in deze jonge vereeniging al komt ze wat laat toch van lieverlede toe neemt. Eene symphonie van Spohr, op een vorig concert met het meeste succes ten gehoore ge bracht, werd op algemeen verlangen herhaald, en bij deze hernieuwde kennismaking met onver deelde aandacht gevolgd, met hoogere waardee ring harer vele schoonheden aangehoord. Ook de beide Ouverturesvooral die van Schubert, welke zoo rijk is aan lieve melodieën werden goed en met aplomb voorgedragen. Als solisten traden op de HH. A. en J., twee zeer verdien stelijke dilettanten uit 's-Hage. De heer A. die ons meermalen op zijn talent vergastte, speelde voortreffelijk. Bij een zeer mooien toon op zijne viool voegt hij eene juist opgevatte, diepge voelde voordracht en goede techniek. De heer J. die dezen winter hier ter stede op Sempre Crescendo debuteerde, was aan de meeste toe hoorders minder bekend. Hij is hun echter nu een muzikale kennis geworden, die zij met ge noegen zullen blijven gedenken. Hij heeft eene welluidende, zeer omvangrijke en gelijkmatig ontwikkelde basstem, zingt met veel pathos en weet het karakteristieke van de composition die hij vertolkt meesterlijk terug te geven. Beide HH. solisten genoten terecht den eenparigen bijval van het auditorium, aan welks applau- dissementen eerst een einde kwam, toen aan het verlangen om herhaling der laatste nummers van het programma met de meeste welwillend heid werd toegegeven. Met genoegen zien wij het volgende concert der Dilettanten-vereeniging te gemoet. Gedurende dezo week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 230 tot 263 vol wassen personen en van 134 tot 163 kinderen. Z. K. H. de prins van Oranje heeft gis teren eenige hooge burgerlijke autoriteiten ten gehoore ontvangen, waaronder de heeren baron Van Lijnden van Sandenburg, minister voor de zaken van den Hervormden en andere eere- dienaten J. K. baron van Goltstein, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en Jhr. Van Tets van Goudriaan, oud-minister van financiën. De min. voor de zaken van den Hervormden eeredienst enz., zal op eiken Dinsdag, des na middags te 1 uur, in het lokaal van het departe ment, op den Korten Vijverberg, N°. 1, audiëntie verleenen zoomede de min. voor de zaken van den R. K. eeredienst op eiken Donderdag, des namiddags te 1 uur, in het lokaal van het de partement in de Nobelstraat. Men schrijft uit 's-Hage aan de N. R. Courant: Langzamerhand begint er reactie te komen tegen de candidaten voor de Tweede Kamer, de heeren Van Sypesteyn en De Casem- broot; inzonderheid de heeren onderwijzers en allen, die prijsstellen op de wet op het lager onderwijs, zijn ongerust over de bedoelingen van het ministerie. Zij herinneren zich nog, hoe kortelings geleden, de twee hoogst-verdienste lijke hoofdonderwijzers H. van den Heuvel en A. van Brink alhier hun vijftigjarig ambtsfeest vierden, en bij die gelegenheid van het gemeente bestuur een prachtig cadeau, enz. ontvingen; maar dat het ministerie zich niets aan deze zaak liet gelegen liggen. Dit trof te meer de opmerk zaamheid, omdat eenige dagen te voren waren benoemd tot broeder van de orde van denNe- landsehen Leeuw de twee kamerbewaarders A. J. Carabain en W. A. C. AVithlau, en tot ridder van de Eikenkroon de heer G. L. F. Becker, bij gelegenheid, dat deze laatste 50 jaar ambte naar was bij het departement van Hervormden eeredienst. Wanneer men de verdienste van de heeren Carabain, Withlau en Becker verge lijkt met die van de heeren Van den Heuvel en Van Brink, dan zal ieder toestemmen, dat de laatsten stiefmoederlijk zijn bedeeld. In de centrale vergadering der vereenigde kiezers-gezelschappen der plattelands-gemeenten in het hoofdkiesdistrict Breda zijn tot candi daten geproclameerd de heeren N. R. H. Guljé en Mr. P. J. J. Hollingerus Pijpers. De vereenigingen //Orde en Recht" te Gorre- dijk, //Orde" te Drachten en de t'Vrije Iviesvereeni- ging" in Smallingerland (hoofdkiesdistrict S n e e k) hebben alle met eenparige stemmen tot candi daten voor de Tweede Kamer gekozen de hee ren Jhr. Mr. S. W. H. A. van Beyraa thoe Kingma en Mr. Ph. van Blom. Te 's-Hertogenbosch worden nog als candidaten aanbevolen de heeren Dr. J. J. H. de Poorter, Mr. J. J. Suys en generaal Knoop. Door de anti-revolutionnaire partij zijn in Fries land tot candidaten gesteld: hoofdkiesdistrict Leeuwarden, Prof. B. J. L. de Geer te Utrecht en U. baron Thee Schwartzenberg en Hohenlansberg te Middelburg; Dokkum, Mr. F. J. J. baron van Heemstra te Utrecht en Mr. M. W. baron du Tour van Bellinchave te 's-Hage; Sneek, Prof. B. J. Gratama te Groningen en Mr. M. W. baron du Tour van Bellinchave te 's Hage. De constitutioneel-libcrale kiesvereeniging te Zwolle heeft nevens den heer T. J. Stieltjes tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen den heer Mr. A. van Naamen van Eemnes. Of schoon zij in den eerstgeuoemde meer dan in den laatstgenoemde hare beginselen vertegen woordigd acht, meent zij echter, onder de voor deze verkiezing //bestaande omstandigheden," en bij het gevaar, hetwelk //de thans geldende schoolwet" schijnt te bedreigen, hare bezwa ren tegen den heer Van Naamen voor dit oogen- blik ter zijde te moeten stellen voor de zeker heid, die men ook ten zijnen opzichte heeft, //dat hij elke aanranding daarvan zal helpen bestrijden." Zij vindt daarvoor volkomen waar borg in zijne ijverige bemoeiingen als school opziener en zijne ronde verklaring in de Tweede Kamer. De vereeniging is voorts van oordeel, dat indien het al aan de partij van stilstand of reactie mocht gelukken, de toepassing der liberale staatkundige beginselen tijdelijk tegen te houden, die belemmering op den duur niet bestand zal zijn tegen de vruchten van een goed openbaar onderwijs, als waarin wij ons tegen woordig verheugen, vermits het aankomend ge slacht, daardoor verlicht en ontwikkeld, dat verzet moet overwinnen. Het aantal stemmen, uitgebracht door stemgerechtigde leden van de Ned. Herv. ge meente te Delft ter verkiezing van gemach tigden voor het kiescollege dier gemeente, be draagt 513. Het aantal stemgerechtigde leden in het geheel bedraagt 2050. Een buitengewoon klein persoontje, te Delft woonachtig en algemeen bekend onder den naam van //klein Aaitje," is eergisteren avond ongeveer te zes uren door een wagen van den //tramway" overreden. Hij is met een ge broken arm en been en eenige ernstige kneu zingen naar het gasthuis vervoerd. Gisterenavond hield de heer N. G. Pier- son te Amsterdam in //Felix Meritis" zijne zesde voorlezing over de koloniale-quaestie. Na dat hij zijne voordracht had geëindigd, waren voor het gemeenzaam onderhoud de volgende punten voorgesteld1°. De mogelijkheid van vrijen arbeid op Java. 2°. De wenschelijkheid van de oplossiug van het communaal bezit in individueelen grondeigendom. Jammer was het, dat terwijl de heeren Fran sen van de Putte, Van Swieten en Geertsema tot het bijwonen der discussiën over die punten waren overgekomen, een ernstig debat onmoge lijk werd gemaakt door gebrek aan verdedigers van een meer behoudend stelsel. Dit neemt niet weg, dat door allen die deze meeting bij woonden, de voordracht van den heer Pierson en de opmerkingen, door genoemde heeren ge maakt, werden aangehoord. Dinsdag-namiddag is eene vrouw van 77 jaren, woonachtig in de Zandstraat te Amster dam, door een bij haar inwonend commensaal, een jongeling van 18 jaren, op wreedaardige wijze om het leven gebracht. De misdadiger is in den loop van den avond door de politie aangehouden. Hij heeft zijne misdaad bekend, doch geweigerd, de redenen te noemen, die hem tot het plegen daarvan hebben geleid. Opmerkelijk is het, dat terwijl het Haag- sche Dagblad in het hoofd-kiesdistrict Z u i d h o r n Mr. J. Leuringli aanbeveelt tegenover den vroe- geren afgevaardigde, den heer Reinders, de heer

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1