ran den Utrechtschen heer Buys vertelt, er volstrekt geene melding van heeft gemaaktals zoodanig toch kan men niet aanmerken de en kele zinsnede, voorkomende in de Haarl. Courant van heden, waarin te lezen staat, dat Prof. Teile gen beginselen en denkbeelden ontwikkeld heeft, welke het D. v. Z.-H. in eene scherpe critiek wederlegt." Aan het belangrijk artikel van Prof. Tellegen ontleenen wij éene niet onaardige bijzonderheid. Onder deonjuistheden", voorkomende in het rapport van den ministerraad, rangschikt Prof. T. ook dit beweren: de ontbinding van het Duitsche verbond had in 1848 en 1849 nog eens plaats gehad en daarna was Limburg toch opnieuw aan Duitschland gehecht geworden." In dat beweren ligt, volgens den hoogleeraar, een grief verscholen tegen het eerste ministerie Thorbecke, even alsof dit Limburg, dat los was, weder aan Duitschland zou hebben verbonden. Om nu de onjuistheid van dit beweren aan te toonen, beroept Prof. T. zich o. a. op een ge zegde van den minister van buitenl. zaken in de zitting der Tweede Kamer van 28 Nov. 1860, aldus luidende: //de heer Van Wintershoven heeft gezegd: in 1848 was rechtens en feitelijk de band (tusschen Limburg en Duitschland) verbroken. Ik meen dit te moeten tegenspreken en juist op het terrein der feiten." Wie was toen minister van buitenl. zaken vraagt Prof. T. Graaf Van Zuvlen." De N. Utr. Courant meent, dat niets beter op de herhaalde Kamer-ontbinding toe passelijk is, dan het bekende examen, voorko mende in Molière's Malade imaginaire", waarbij de examinandus antwoordt op de vraag, welke geneesmiddelen op de kwaal moeten toegepast worden Clysterium donare, //Postea seignare, //Ensuita purgare." Maar als dat niet helpt, vraagt de examinator verder, en de kwaal hardnekkig blijft aanhouden, wat dan Antwoord van den examinandus //Reseignare, Repurgare, Reclysterizare WETENSCHAP EN LETTEREN. Volgens het Engelsche blad //the Post" zal Prof. Wheatstone tot ridder worden benoemd, //als bewijs van erkentenis wegens zijne veelja rige toewijding aan eene uitvinding, die meer dan ooit eenige andere heeft toegebracht tot bevordering der beschaving en van den wereld vrede." Hiermede wordt bedoeld hetgeen men aan hem te danken heeft ten opzichte der prac- tische aanwending van den electrischen telegraaf. Men erkent in Engeland, dat anderen evenzeer op die eer aanspraak maken, doch men meent toch ten dien opzichte meer verplichting aan hem te hebben dan aan andere uitvinders. Ge lijk men weet, is zijn naam in de wetenschap pelijke wereld reeds sedert nagenoeg een veer tigtal jaren bekend en wordt hij ook genoemd al> de uitvinder van den stereoscoop. Hij is thans 66 jaar oud. Reeds vroeger werd hij be noemd tot lid van het Fransche Legioen van Eer, gelijk hij ook lid is van de voornaamste wetenschappelijke vereenigingen in Europa. BUITENLAND. Oostenrijk. Aan de Pesther //Lloyd" wordt uit de hofkringen te Weenen het volgende gemeld, voor welks juistheid de schrijver zegt in te staanDe keizer ontbood dezer dagen den hoogleeraar in de geschiedenis, den heer Rudolph, onderwijzer van den kroonprins, ten einde zich naar de vorderingen van den jeug digen prins te informeeren. Toen nu het gesprek op het historisch onderwijs viel, zeide de keizer Ik wensch dat gij bij het onderwijs aan mijn zoon de voorkeur geeft aan die historische wer ken, die de geschiedenis in liberalen geest op vatten en geschikt zijn om als zoodanig de ont wikkeling van mijn zoon te bevorderen Frankrijk. De wet op de leger-organisatie is ten slotte gisteren aangenomen en wel met 199 tegen 60 stemmen. Eergisteren had de heer Gressier, rappor teur van het ontwerp betreffende de leger- organisatie, in het wetgevend lichaam aan gekondigd dat de commissie, ingevolge den wensch der kamer, toestemde in de opheffing der faculteit om bij de nationale mobiele garde een plaatsvervanger te stellen. De heer Paul mier heeft daarna een amendement ingediend tot be houd dier faculteit. De heer Rouher heeft het verbod dier remplaceering verdedigd. Het amen dement Paulmier is daarop verworpen met 167 tegen 76 stemmen. De minister Yuitry heeft vervolgens medegedeeld, dat de regeering een wets-ontwerp zal indienen tot liquidatie der //Caisse de l'Armée." De kamer had eergisteren drie artikelen aangenomen en was dus gevorderd tot art. 14, het laatste, en waarover gisteren discussie heeft plaats gehad. Gisteren zijn er geene belangrijke discussiën meer gevoerd. Nu heeft de kamer de volgende orde van den dag voorgesteld 1° de interpellatie van den heer Lanjuinais over de kerkhoven van Parijs; 2°. de wet op de drukpers; 3°. het recht van ver- eeniging. De kamer is tot 27 dezer verdaagd. Volgens eene correspondentie uit Bor deaux van het Russische offieieele marine blad zijn Frankrijk en Engeland bezig in de Middel- landsche Zee krijgstoerustingen te maken. Engeland. Er is per telegraaf officieel be richt ontvangen van kolonel Merewether, uit Senafeh, in Abysinië, meldende dat hij den 28sten December Ategerat heeft bezocht, dat de troe pen een afstand van 30 mijlen zijn gevorderd, en dat de wegen bruikbaar zijn zoowel voor de muilezels als voor de jagers. Er is water en weide in overvloed. Volgens de geruchten was Theodorus reeds Laota genaderd en was Wagshun op marsch gegaan, om hem te bestrijden. De epidemie onder de paarden had geheel opge houden. Koningin Victoria heeft een dagboek uit gegeven van hare reizen in Schotland. Exem plaren van dit werk, allerprachtigst gebonden, zijn aan verscheidene gekroonde hoofden ten geschenke gezonden, o. a. een aan den schrijver van //het leven van Julius Cesar." Het eerste gedeelte van dit dagboek is gewijd aan de twee eerste bezoeken, die de koningin aan Schotland heeft gebracht, namelijk in 1842 en 1844. Italië. De heer Ratazzi is in de kamer der afgevaardigden opgekomen tegen de onvolledige en onjuiste publiekmaking door den minister Menabrea van de politieke documenten die op zijne honding in de Garibaldiaansche beweging betrekking hebben. Nadat de heeren Menabrea en Mari den heer Ratazzi hadden beantwoord, heeft de kamer toch uitgemaakt, dat de nieuwe documenten, door dezen ter tafel gebracht, ook zullen gedrukt worden. Indien men sommige Weener dagbladen kan gelooven, dan zouden Frankrijk en Italië het reeds eens zijn omtrent eene nieuwe orer- eeukomst, bestemd om de September-conventie te vervangen. De //Debatte" meent zelfs te weten, dat het nieuwe verdrag ontworpen is met goedkeuring van den Heiligen Stoel. Spanje. Het gebeurt niet dikwijls, dat par lementen te weinig te doen hebben. Dit is ech ter te Madrid oorzaak, dat de zitting der ka mer geschorst is. Mexico. Volgens berichten uit New-Tork van den 2den dezer hield de insurrectie in Yu catan nog aan en had Juarez een besluit uit gevaardigd, waarbij alle gewezen keizerlijke manschappen verbannen worden. Berichten uit Mexico melden, dat Juarez generaal Diaz met 3000 man naar Yucatan gezonden heeft om den opstand te onderdrukken. Japan. TJit Japan wordt van 6 December gemeld, dat het bericht betreffende de aftreding van den Taikoen zich heeft bevestigd voorts dat zijne macht aan den Mikado is opgedragen en dat de opening der haven van Jeddo tot 1 April is uitgesteld. CORRESPONDENTIE. Een geacht ingezetene dezer stad heeft om eenige regelen doen toekomen naar aanleiding van de verontschuldigingen, door de directie van het postkantoor gemaakt over den onlangs genomen maatregel, om het publiek niet meer op het kantoor zelf toe te laten. De geachte inzender is van oordeel, dat het met dat al zeer onaangenaam is //om in een korten, engen gang, met allerlei menschen saamgedrongen, het oogen- blik te moeten afwachten, waarop men voor een luikje kan dringen, om te kunnen spreken met iemand die ongezien blijft en de menschen dik wijls met onbegrijpelijke orakelspreuken weg zendt." Hij meent dat al zijn er onbescheiden heden op het postkantoor gepleegd, dit nog geen reden kan zijn om het kantoor voor iedereen te sluiten dat men aldaar on bescheiden en slechts behoeft te weren en zeer goed te werk kan gaan volgens den populairen regel//men moet zijn volkje kennen." Hij vindt dat dit een flinker houding zou zijn, dan //zich te verschuilen ach ter een antediluviaansch ministerieel bevel." Wij zijn het met onzen geachten correspon dent eens, dat het publiek reden heeft niet met de tegenwoordige inrichting tevreden te zijn, en dat de maatregel, die hij voorslaat, eenvou diger en practischer zou zijn, dan die absolute maatregel, die tegenwoordig wordt toegepast en waarvan menigeen de onaangenaamheden dagelijks ondervindt. Om der wille van een paar onbescheidenen ook aan de bescheidenen een veel te bescheiden plaatsje toe te wijzeD, dat wel eens tot onbescheidenheden aanleiding geeft, is zeker wat kras. De directie van het postkan toor zal gewis zijne klacht wel in overweging willen nemen. GEMENGDE BERICHTEN. In Delfshaven heeft men in den nacht van 8 op 9 Januari een standbeeld van Piet Hein opgericht, vervaardigd vansneeuw. Op een voetstuk staat de beroemde zeeheld, rustende met den rechtervoet op een kanon, terwijl de veldheersstaf in de rechterhand heenwijst naar het plaatsje, waar hij het levenslicht aanschouwde en dat slechts eenige passen van het beeld ver- wijderd is. Het beeld is geplaatst in het plant soen dicht bij de Hervormde kerk. Op het voet stuk prijkt een toepasselijk gedicht. Moge er al op den vorm en stand van het beeld iets af te wijzen zijn, het hoofd roemt men als een waar kunststuk en de gelijkenis moet volgens be staande afbeelding van den admiraal volkomen zijn. Nauwelijks werd in den vroegen ochtend van den 9den het beeld ontdekt, of onmiddel lijk werd het met vlaggen getooid en dien avond a giorno verlicht, terwijl van tijd tot tijd bengaalsch vuur werd ontstoken. Alles kwain op de been, en in jaren heeft Delfshaven zulk een feestdag niet gekend. De jeugd, anders zoo baldadig, heeft uit eerbied voor oud-Hollands admiraal, zelfs niet getracht het beeld in het minst te beschadigen, zoodat het zich nog in onbeschadigden toestand bevindt. Naar men zegt, is het beeld des nachts door twee werklieden van de cementsteen-fabriek en een Mr. steenhouwer vervaardigd. Bij het beeld was dien dag een bus geplaatst voor de armen van de verschillende gezindten. Een tinnegieter zond onlangs het volgende aan de Arnh. Courant: //De ministerieele pers is gewoon de schrij vers van de tegenpartij ti© noemen //tinnegie ters". Dat hindert me! "Waarom? Wel, om-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2