N0. 2431. Dinsdag A°. 186 14 Januari. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. HET FENIANISME. I. Men behoeft geen getrouw courantenlezer te zijn om iets oyer de Fenians en hunne aansla gen gelezen te hebben. Gedurende de laatste maanden, om niet tot vroeger op te klimmen, weten de dagbladen dag aan dag mededeeliugen te doen omtrent hunne bijeenkomsten, hunne woelingen, hunne revolutionaire plannen. Doch nopens den oorsprong, den aard en het eigen lijke doel van het Fenianisme verkeert men over het algemeen in het onzekere. Men weet dat de Fenians in gewelddadig verzet komen tegen de bestaande orde van zaken; maar ver der reikt de kennis der meesten niet. "Willen zij voor Ierland eenvoudig herstel van grieven, voornamelijk ten aanzien der kerkelijke belas ting en van het landbezit, of gaan zij verder en willen zij, medegesleept door het veld win nende nationaliteitsbeginsel, staatkundige onaf hankelijkheid en bij gevolg losscheuring van het vereenigd koninkrijk? Heeft de uitgebreide samenspanning alleen een godsdienstig karakter, of neemt zij ook het communisme in hare doel einden op? Over deze vraagpunten, vragen, die het zeker niet onbelangrijk is nader te onder zoeken, mogen de volgende regelen eenig licht verspreiden. De naam Fenian is ontleend aan toestan den uit het vóor-middeleeuwsche tijdvak der geschiedenis van Ierlandmen kan dus licht begrijpen, dat waarheiden verdichting of legende in de vroegste verhalen aangaande de Fenians vrij wel dooreengeward zijn. Sommigen leiden dien naam af van de Feniciërs, die eene volk planting in Ierland gesticht hebben. Wat hier van zij, oorspronkelijk waren de Fenians dap pere en trouwe soldaten; hunne officieren had den zich een grooten naam verworven, zoowel door hunne verstandelijke als lichamelijke ont wikkeling, en ook de gewone soldaten moesten, om de eer te genieten van in 't leger te worden opgenomen, buitengewone bekwaamheden aan den dag gelegd hebben, zoowel wat spierkracht en vlugheid van bewegingen als het hanteeren der wapens aangaat, terwijl de liederen hunner barden hun niet onbekend mochten zijn. Elk hunner moest zich bij eede verbinden eene vrouw te nemen zonder acht te slaan op hare fortuin, maar zooveel te meer op hare goede zeden; hij mocht zich ook niet aan gewelddadigheden jegens eene vrouw schuldig maken, en de ondersteu ning van armen was voor hem een dure plicht. Hoewel de Fenians in verschillende groote af- deelingen gesplitst waren, waarvan elke op zich zelve een bijzondere locale groep vormde, vielen alle scheidsmuren weg als het land aan gevaar Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering- van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. blootstond, en in dat opzicht maakten zij het tot een grooten militairen staat. In vredestijd gaven de Fenians zich echter aan het bedrijf van visscher, landbouwer, enz. over. Hunne militaire inrichting had het gewone gevolg: zij leidde na verloop van tijd tot mili tair despotisme, en dit werd zoo drukkend, dat het volk er tegen op kwam en koning Erin, wiens gezag door het praetoriaansch geweld der Fenians niet weinig geleden had, de partij van het volk koos om met diens hulp aan de bui tensporige macht zijner soldaten een einde te maken. Zoo kwam het in 1150 tot een gevecht, waarbij Oisin, een bard en kleinzoon van Fionn, het opperhoofd der Fenians, een doodelijken lanssteek van Erins zoon ontving; doch ook de laatste, boette die daad met zijn levenwant voordat Oisin van zijn paard viel, doorstak hij zijn vijand, en alzoo werden de beide aanvoer ders gedood nog eer het gevecht geëindigd was. Doch hiermede was de slag zelf niet beslist. Hij werd integendeel met zcoveel hardnekkigheid voortgezet, dat het een verdelgingsstrijd was. Wie dien dag overwinnaar bleef is moeilijk te zeggen, maar zeker is het dat het na dien verschrikkelijken slag gedaan was met het des potisme der Feniansvan dat gevecht dagtee- kent het verval der vroeger zoo machtige broe derschap, en de band die haar gedurende langen tijd vereenigd had gehouden, werd allengs zoo zwak, dat de broederschap als afzonderlijk lichaam ophield te bestaan en de verschillende deelen opgelost werden in de massa van lerlands be volking. Het Fenianisme had onbetwistbaar groote diensten aan het land bewezen, maar toen het ontaard was, moest het ondergaan, evenals elke instelling, die met miskenning van den geest des tijds of met verloochening eener deugdelijke roeping, haar bestaan tracht voort te sleepen. Zelfs de herinnering schijnt na verloop van eeuwen weinig sporen bij de Ieren achtergela ten te hebben; want toen in 1798 een opstand in Ierland uitbarstte, werden, gelijk gewoonlijk bij dergelijke gelegenheden, vele middelen te baat genomen om het volk in geestdrift te bren gen; doch de heldendaden der Fenians, zoo zeer geschikt om de gemoederen te doen ont vlammen, werden niet herdacht. Evenmin werd gedurende de jarenlange agitatie, door den grooten volksmenner O'Connell in het leven ge roepen tot opheffing der legislatieve unie met Engeland, van de Fenians een woord gerept. Eerst in de eerste helft van 1865 vinden wij weer openlijk gewag gemaakt van de Fenians, en nu komen wij aan het doel dat zij zich voorstellen. De emigratie uit Ierland had se dert vele jaren een groot aantal Ieren over PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerƒ0.12' Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meern 0.15. alle deelen der Unie verspreid, waar hun onrus tige aard niet naliet zich nu en dan te open baren, doch waar zij voor het overige in tevre denheid leefden, een gevolg voorzeker van den meerderen welstand, dien zij in hun aangeno men vaderland vonden. Toen nu de burgeroorlog in de Unie was geëindigd, werden duizenden Ieren, die in het bondsleger gediend hadden, ontslagen, en, hetzij dat deze, nu zij als militai ren geoefend waren, zich opgewekt voelden om hunne broeders in Ierland te helpen vrijmaken hetzij dat ze, plotseling in de burgermaat schappij teruggekeerd, daarin niet onmiddellijk een met hunne wenschen overeenkomenden werkkring konden vinden en alzoo hunnen avon tuurlijken en onrustigen aard voelden herleven hetzij dat beide oorzaken samenwerkten, zoo veel is zeker, dat men inden nazomer van 1865 berichten uit Noord-Amerika ontving, dat de Ieren aldaar eene uitgebreide samenzwering hadden gesmeed om Ierland vrij te maken en er de republiek te vestigen, en dat vooral de ge wezen Iersche militairen der Unie daarin be trokken waren. De impulsie tot die samenzwe ring is waarschijnlijk uitgegaan van zekeren John O'Mahony, die ook in Ierland, dat hij heeft moeten verlaten, als de stichter van het nieuwe Fenianisme kan aangemerkt worden. Deze O'Mahony, zich kolonel noemende, had reeds inl857deEmmet monument association opgericht, aldus genaamd naar zekeren Robert Emmet, die in Ierland wegens oproer ter dood was veroordeeld en voor zijne executie zijnen landgenooten had aanbevolen een monu ment ter zijner eere op te richten, doch niet eer dan nadat zij zich van hunne onderwerping aan Engeland vrijgemaakt en mitsdien in hunne onafhankelijkheid zelve een monument ge vonden zouden hebben. Men wil zelfs weten, dat O'Mahony reeds in 1859 den grond gelegd heeft tot de Feniansche broederschap als doch ter vandeE m met monument association, doch in dat geval heeft de broederschap langen tijd noodig gehad om zich te ontwikkelenim mers eerst in Mei 1865, toen de prins van "Wallis de Dublinsche tentoonstelling had be zocht, werd eene proclamatie verspreid, waarin de Ieren aangespoord werden het Britsche juk af te schudden. Deze proclamatie begon met de woordenSic semper tyrannis, 1865, versus 1172, alzoo herinnerende aan Booth, die, onder het zwaaien van een dolk de eerste woorden als een triomfkreet deed hooren, toen hij president Lincoln in den schouwburg te Washington had vermoord, terwijl het jaartal 1172 de periode aanwijst, van welke lerlands onderwerping aan Engeland dagteekent. Het kan ook zijn, dat de samenzwering zooveel jaren

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1