Attentie. HAARLEMMER MEERPOLDER. de eenige persoon van bet oogenblik was. Men zegt dat deze verklaring berustte op samenspre- kiogen van Victor Emmanuel met een geheim ge zant van Erankrijk te Elorence. De officieele //Cor- respondance Italieune" heeft wel tegengesproken, dat do koning buiten zijne ministers om geheime onderhandelingen zou gevoerd hebben, doch niet dat er, met medeweten van éen of meer ministers, zulke onderhandelingen gevoerd zijn. In Frankrijk heeft de wijze van samen stelling van het nieuwe Italiaansche ministerie geen goeden indruk gemaakt. De Patrie" al thans verwijt den heer Ponza di San Martino, generaal Durando en anderen, dat zij zich aan- I gesloten hebben bij de vijanden van Frankrijk. - GEMENGDE BERICHTEN. De //Kölnische Zeitung" behelst een be richt over de met lof bekende Stollwerck'sche fabrikatie dat wij hier laten volgen Sedert het begin van December heeft de stoomfabriek van chocolade, bonbons, dragee en suikergoed van Franz Stollwerck te Keulen, hare nieuwe magazijnen geopend, die in uitge breidheid al het tot dusverre genoemde overtref fen! Van den vroegen morgen tot den laten avond worden de 9 reusachtige winkelramen door toeschouwers als 't ware belegerdHet geheele rez-de-chaussée van het paleisachtige ge bouw is in drie afdeelingen gesplitst, als: een voor den verkoop in het klein, een voor den groothandel en een voor de machinerieën. Men heeft gelegenheid aldaar de zoetigheden, uit de grondstoffen vervaardigd, door talrijke handen, welke met het fabriceeren, afwegen, in pakken en verzenden der waren belast zijn, rechtstreeks in den handel te zien brengen. De meeste belangstelling wekt de prachtige machine- j kamer! Eene stoommachine van tien paarden- kracht, zeer sierlijk bewerkt, brengt hier zes chocolade-machines in beweging, waarvan twee zich door hare kolossale grootte bijzonder onder scheiden zij bereiden in tegenwoordigheid der bezoekers dagelijks ongeveer 3000 pond choco lade, die, na in het sousterrin opgestapeld te zijn, op de uitgestrekte galerijen door een aan tal meisjes in theelood gepakt worden. Achter het hoofdgebouw ligt de fabriek van bonbons en suikerwaren, waarin behalve de noodige machines, 240 menschen werkzaam zijn daarin worden o. a. 9- a 10000 pakjes per dag van de beroemde borst-bonbons vervaardigd. De firma Franz Stollwerck heeft de onzag- lijke uitbreiding van hare inrichting uitsluitend te danken aan de voortreffelijkheid en de uit muntende qualiteit harer waren; de chocolades van dit huis worden wegens hare zorgvuldige bewerking en samenstelling der grondstoffen als de beste van het tolverbond erkend en zullen weldra de Fransche fabrikaten volkomen van de Duitsche markt verdrongen hebben. OFFICIEELS BERICHTEN. Burgerlijke stand van Leiden, van den 2den tot en met den 8sten Januari 1868. BevallenS. M. Filippo, geb. Van Wijk, Z. P. Lens, geb. Kellenaar, D. M. Brune, geb. Mulder, Z. J. Tielo, geb. Simons, D. B. P. E. van Wijk, geb. Brachthuizer, Z. C. M. Vreugdenburg, geb. Du Croix, Z. M. C. H. Betgen, geb. Sloos, Z. M. Laterveer geb. Crama, Z. M. W. van der Putten, geb. Yau der Reyden, D. M. Yreem, geb. Gor- diju, Z. G. van Poortvliet, geb. De Jager, D. R. Bink, geb. Van Polaanen, Z. S. M. de Koning, geb. Delvalle, D. M. Mader, geb. Spanjaert, Z. C. J. Kres, geb. Du Mortier, Z. J. M. van Es, geb. Van Schooten, D. J. Krul, geb. Hugentobler, D. C. Frank huizen, geb. Te Water, D. D. tweel. L. M. Bernard, geb. Boodt, D. J. Blansjaar, geb. De Yos, Z. A. H. van der Horn, geb. Du Croix, D. {M. C. Vlasveld, geb. Teske, D. Gehuwd: J. Kaapaan jm. en S. Schreuder jd. J. Tefey jm. en J. S. Fortrie jd. J. M. Yeilbrief jm. en H. Bruininga jd. Overleden: J. van den Eykel Z. 20 j. I. P. Buis Z. 4 m. E. Brune Z. 1 d. P. v. d. Beek Z. 3 m. A. de Pecker 69 j. J. C. den Holder D. 39 j. G. Bosman Z. 3 m. F. te Riele Z. 4 m. A. Tegelaar W. 78 j. M. A. de Jong D. ruim 2 m. M. S. v. d. Mark, geb. Schouten, 30 j. M. S. v. d. Mark D. 12 d. A. C. M. Vlas veld D. 19 j. C. H. M. Kortmann D. 2 m. E. Margue D. 24 j. J. van Leeuwen D. ruim 6 m. A. J. F. Gerritse 76 j. W. Stei ger Z. 2 m. en 10 d. C. J. van Eek Z. 6 m. J. C. Nolla, wed. P. Buitendijk, 80j. J. J. van Wijk Z. 3 m. N. E. Taverne Z. 9 m. S. v. d. Zeeuw 47 j. D. J. Brands 40 j. E. v. d. Zon 37 j. L. J. Meijer 80 j. A. Laterveer Z. 3 d. M. W. H. Middelham D. 1 j. en 9 m. A. Ballemaker D. ruim 2 j. In de maand December zijn binnen deze gemeemte geboren 119 kinderen, als: 63 zoons en 56 dochters, waaronder zijn begrepen 2 twee ling-geboorten. Overleden 84 personen, als: 13 mannen, 22 vrouwen, 23 zoons en 26 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 7. Vol trokken 21 huwelijken. GEMEENTERAAD. Vergaderiug van 9 Januari. Tegenwoordig de H.H. Stoffels, Du Rieu, Buijs, Rutgersi Hubrecht, Hoog, Tollens, De Moeu, De Eremery, Goudsmit, Meerburg, Van Wensen, Krantz, Driessen, Van Outeren, Van Heukelom, Cock, Scheltema, Tieleman, Knep- pelhout, Van Kaathoven en Hartevelt. De burgemeester geeft, na de vergadering ge opend te hebben, een kort verslag van den toe stand der gemeente gedurende het afgeloopen jaar dien hij in het algemeen als gunstig af schildert. Deze rede wordt beantwoord door den oudsten wethouder, den heer Stoffels. Daarna wordt overgegaan tot de benoeming van een leeraar voor de cijferkunst en natuurkunde aan de open bare school voor meer uitgebreid lager onder wijs 1ste klasse voor meisjes en wordt als zoodanig benoemd J. J. Werner met 16 stemmen. Tot hulponderwijzeres 1ste klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager on derwijs 2de klasse voor meisjes wordt benoemd mej. J. M. Proost met 17 stemmen. Als nu is aan de orde de voor het jaar 1868 te heffen hoofdelijke omslag voor deze gemeente. De burgemeester en de heer De Fremery lichten hun eigen voorstel toe en bestrijden dat van den heer Scheltema c. s., ook door een beroep op de verschillende gemeenten van ons vaderland, waar eene klassen-belasting is opgevoerd en aldaar gunstige uitkomsten oplevert. Wijders voeren daarover het woord de H.H. Scheltema Cock en de heer Buijs die meent dat het ge heel afgewerkt en bereids in den vorm eener verordening gegoten voorstel de prioriteit ver dient boven het voorstel van den heer Schel tema, dat men zou kunnen noemen een concept instructie aan burgemeester en wethouders, ter wijl men bovendien eens voor altoos de vraag behoort te beslissen of men al of niet wenscht eene inkomsten-belasting met eigen aangifte. De heer Buijs wenscht alzoo de vraag in dier voege ge formuleerd te zienu wil de Raad eene inkomen belasting met eigen aangifte welke vraag met 12 tegen 11 stemmen ontkennend wordt beant woord en alzoo de eigen aangifte verworpen. Naar aanleiding daarvan wordt nu aan B. en W. opgedragen, de noodige verordeningen op te maken, opdat spoedig de directe plaatse lijke belasting voor 1868 vastgesteld worde. Voor het beginsel van eigen aangifte stemden de heeren: Van Wensen, Driessen, Krantz, Van Outeren, Van Heukelom, Goudsmit, Har tevelt, De Eremery, Hubrecht, Hoog en Van den Brandeler; tegen de heeren Meerburg, Cock, Du Rieu, Scheltema, Kneppelhout, Buijs, Van Kaathoven, Rutgers, Tieleman, Tollens, Stof fels, en De Moen. Op het adres van Gebr. Den Houter, tot het in gebruik bekomen van 30 vierk. ellen water in den Singel nabij den molen de Stier bij de voormalige Heerenpoort, wordt gunstig beschikt. De adressen van onderscheidene velleblooters, tot het in gebruik bekomen van leuningen der bij die adressen vernoemde bruggen, om daarop vachten te drogen, worden afgewezen, meereu- deels met 15 tegen 6 stemmen. Wordt aangenomen met eenige wijziging de concept-verordening houdende aanwijzing der plaatsen dagen, en uren voor de verschillende markten binnen deze gemeenteevenzeer met geringe wijziging de concept-instructie voor den ijker van het botervaatwerk, het concept-raads besluit regelende de heffing van een ijkloon op het ijken der botervaten, alsmede de concept verordening regelende de invordering van een ijkloon op het ijken der botervaten. De concept-verordening tot wijziging der ver ordening van 2 Juli 1866 op de openbare scho len voor meer uitgebreid lager onderwijs 1ste klasse voor jongens wordt na eenige woorden wisseling aangenomen, terwijl evenzoo plans en voorwaarden van verhuring van eenige perceelen land onder Zouterwoude en Oegstgeest worden goedgekeurd. ADVERTENTIEN. Heden overleed, in den ouderdoui van 38 ja ren, mijn innig geliefde echtgenoot PATTLUS HOEKEMA KINGMA, Med. Chir. et Artis Obst. doctor, diep betreurd door allen die hem gekend hebben. M. C. VAN DER HOEVEN, Wed. P. Hoekema Kinöma. Leiden, 8 Januari 1868. Rouwbezoeken worden niet afgewacht. Er is gelegenheid tot opleiding van een net ten ijverigen Uiirgerj on geling in een soliede zaak alhier. Adres franco Letter W. bij GE BROEDERS VAN DER HOEK, Boekhande laren alhier, met eigenhandig geschreven brieven en opgaven etc. STOLLWERCK'SCHE BORST-BONBONS, om hoest en heeschheid af te weren on in het algemeen als middel tegen alle catarrhalische ziekteverschijnselen zeer aan te bevelen, zijn steeds voorhanden te Lcyden bij E. NOOR- IIIJK, bij N. K. SIVEMER en bij L. G. DIKKS, Verkoophuis; te Alplien bij de Apo thekers VAKOSSIEAU EN ZOON en J. T. ALLAKTte llazerswoudc bij J. GAAR KEUKEN. IIOtTVKKHOOPIKt;. Dijkgraaf en Heemraden van den HAARLEM MERMEERPOLDER zullen op Donderdag den 16den Januarij 1868, des morgens ten 10 ure, aan het stoomwerktuig den Lijnden, overgaan tot de openbare verkooping van ongeveer 70 stuks WILGEN en POPULIEREN BOOMEN, bijzonder geschikt voor klompenmakersverder zware SLIETEN voor dampalen, SPAANDERS enz., en hetgeen verder ten verkoop zal worden gepresenteerd. Haarlem, den 2den Januarij 1868. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. van de POLL, Dijkgraaf. J. C. van de BLOCQUERIJ, Secretaris.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3