veren heeft plaats met schietschouwen en zeer moeilijk. Arnhem, 7 Januari. Yeel drijfijs. Wijk-bij-Duurstede, 7 Januari. "Voor de stad blank water. De rivier is 0.10 el gewassen en teekent 4.63 el -|- AP. of 4.20 el onder nood- peil. Vreeswijk. 7 Januari. Het ijs vast; het vak van de Groote Sluis tot het Klaphek is steeds open gebleven. Overtocht met zeilpont en roei- booten. "Waterstand 3.21 el -+- AP. of 3.31 el onder noodpeilgewassen 0.07 el. Maastricht, 8 Januari. Steeds zijn zes der negen bogen van de Maasbrug door het ijs dicht. Blauwe Sluis, 6 Januari. Het ijs vastte Maren wordt het to voet en te Empel te voet en met schietschouwen overgegaan. Crevecoeur, 6 Januari. Boven het Hedelsche veer het ijs vast; benedenwaarts tot Nederhe- mert blank water. De overtocht geschiedt alleen te Bokhoven met roeibooten. "Westervoort, 7 Januari. "Weinig drijfijs. De overtocht geschiedt alleen met de schuit. Deventer, 7 Januari. Het ijs vast. Overtocht met den aak. Waterstand 4.55 el -}- AP. of 3.65 el onder noodpeil; gevallen 0.07 el. Kater veer, 7 Januari. Het ijs vast. Over tocht te voet over het ijs. Waterstand 1.63 el -+- AP. of 3.33 el onder noodpeilgewassen 0.01 el. Kampen, 7 Januari. Het ijs vastbeneden de brug steeds het open vak tot Brunnepe. Waterstand 0.23 el -4- AP. of 2.33 el onder noodpeil; gevallen 0.02. Z. M. heeft aan Dr. W. O. Pluygers, hoogl. in de fact, der wijsbeg. en letteren te Leiden, vergunn. verl. tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Dannebrogs-orde 3de kl., hem door Z. M. den koning van Denemarken geschonken; benoemd tot burgemm. der gemm.: Olst, Jhr. A. II. P. C. van Suchtelen van de Ilaare; Empel, W. A. Godsckalx; en Steenwijk, Mr. D. Wicher- linkden luit.-kol. II. N. C. baron van Tuyll van Serooskerken, prov. adjud. in Zuid-Holland, op zijne aanvrage op pens. gest. van f 1500 'sjaarsbij den prov. staf ben. tot prov. adjud. in Zuid-Holland den maj. H. Del Campo, genaamd Camp, van het 4de reg. huzaren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uren 25°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 24°, te 10 uren 24°. Donderdag 's nachts te 12 uren 24°, te 3 uren 24°, 's morgens te 5 uren 24°, te 8 uren 25°, 's namid dags te 12 uren 27°, te 4 uren 26°, O. TIJDSCHRIFTEN, DAGBLADEN ENZ. De N. Rott. Courant, het rapport van den ministerraad over de kamerontbinding bespre kende, tracht de onjuistheid aan te toonen van de beweringen der ministers, als zou de Lon- densche conferentie eene //volkomen bekrachti ging" hebben gegeven aan de bevrijding van Limburg van alle betrekkingen met Duitsch- land, als zou de uitkomst daar verkregen het werk zijn geweest van onze regeering als zou die uitkomst door de tweede kamer zijn afge keurd. Alvorens echter tot de behandeling dier ver schillende punten over te gaan, voelde de redactie zich gedrongen, hare bevreemding daarover uit te spreken, dat de ministers de geschiedenis der quaestie aanvangen met het Londensche trac- taat, alsof dit zelf geene geschiedenis had, eene geschiedenis, waarin graaf Van Zuylen waarlijk geen schitterende rol speelt. Wat nu verder het eerste punt betreft, wijst de 1ST. Rott. Courant in haar nummer van eer gisteren uit het protocol n°. 2 der Londensche conferentie aan, dat van geene bekrachtiging sprake is geweest, en dat alleen op verzoek van baron Bentinck eene verklaring aan het tractaat is toegevoegd, waar niemand het minste tegen had. Gisteren bracht genoemd blad het tweede punt ter sprake. Eerst tracht het aan te wijzen, uit een beroep op verschillende dépêches, dat graaf Van Zuylen oorzaak is geweest van den gevaai'lijken toestand, waarin Europa in de eerste helft van 1867 gekomen is, omdat hij achter Pruisen om, in het geheim met Frankrijk over den afstand van Luxemburg heeft onderhandeld, en eerst nadat hij het met Frankrijk was eens gewordeD, plotseling, zonder eenige voorberei ding aan Pruisen daarvan kennis heeft gegeven. Daarna, met beroep op andere dépêches, dat graaf Van Zuylen niets heeft gedaan, om de spanning, welke hij tusschen Frankrijk en Prui sen veroorzaakt had, te doen ophouden, terwijl de Fransche regeering, toen de zaken gunstig begonnen te staan, hem uitdrukkelijk heeft doen verzoeken, er zich buiten te houden en eerst toen de hoven van Engeland, Oostenrijk en Rusland met Frankrijk en Pruisen tot de con ferentie hadden besloten onzen minister ver zocht, daarvoor de oproepingsbrieven uit te schrijven. Alleen in zooverre, dus besluit de N. Rott. Courant, kan onze regeering die vredelievende uitkomst haar wrerk noemen, als de man, die een huis in brand steekt, zich er op beroemen kan, dat de blussching van den brand zijn werk is, omdat, indien hij den brand niet had ge sticht, ook de blussching niet had plaats gehad. Uit de //Nordd. Zeitung" werd onlangs het communiqué overgenomen, waarin de graaf Von Bismarck de onjuistheden van den graaf Van Zuylen aan den dag brengt. Men heeft trachten te beweren dat de //Hordd. Zeitung" geen officieus blad en dit communiqué afkomstig was van graaf Von Bismarck. Ter wederlegging van die bewering schrijft men nu uit Berlijn aan het Hbl. het volgende: nHet blad wordt door het ministerie gebruikt voor officieuze wederleggingen (Berichtigungen). Opstellen, waaraan de regeering bijzonder groot gewicht hecht en die zij uitdrukkelijk als van haar uitgaande wil hebben beschouwd, worden door de redactie van het blad door de wijze van plaatsing en door den letterdruk in het oogloopend van de overige opstellen onderschei den. Deze opstellen worden altijd geplaatst tusschen dubbele lijnen en gespatieerd. Op de zelfde wijze nu was gehandeld met het opstel over den minister Van Zuylen. Hetgeen de //Nordd. Allg. Zeitung" dezer dagen (3 Jan.) zeide over graaf Van der Goltz is niet zulk een communiqué; dit opstel is afkomstig van de redactie zelve, maar ook slechts wat den vorm betreft; de inhoud werd samengesteld naar aan duidingen der regeering. Het bedoelde opstel letje is van de hand van de redacteur Krasz, maar de regeering leverde, gelijk ik zeide, de stof. Het opstel over graaf Van Zuylen echter is in zijn geheel afkomstig van het ministerie Yan buitenlandsche zaken." BUITENLA N D. Duitschland. Men begint algemeen te ge- looven, dat Pruisen voorloopig niets geen plan heeft de Main-linie te forceeren. Het schijnt zich voorloopig met de handelsbetrekkingen en de militaire relatiën die er tusschen den Noord- Duitschen Bond en de Zuid-Duitsche Staten tot stand is gebracht, te zullen tevreden stellen en op eene nadere aansluiting dier staten aan dien bond niet te zullen aandringen. Men put deze verwachtingen, behalve uit meer gewichtige feiten en verklaringen, ook uit het volgende voorval. Men herinnert zich, dat de Wurtemberg - sche minister Von Varnbühler vóór eenigen tijd in de Wurtembergsche kamer zeide, dat Wur- temberg nimmer verder zou gaan dan wat thans aan Pruisen toegestaan was, en dat hij elke kamer zou ontbinden, die de toetreding van Wurtemberg tot den Noord-Duitschen Bond zou voorstellen. Eenige dagen geleden had er een diplomatiek diner bij graaf Von Bismarck plaats. Ook de "Wurtembergsche gezant, Von Spitzenbergen, bevond zich onder de gasten. Deze is de schoonzoon des heeren Von Varn bühler. Men merkte op, dat graaf Von Bis marck de jeugdige dochter van den Wurtern- bergschen minister ter tafel geleidde, hetgeen geheel strijdig was met de étiquette, en dat zelfs aanleiding heeft gegeven tot klachten van wege de andere dames, die aan het diner deel namen. Men heeft dit feit zoo aangemerkt dat graaf Von Bismarck heeft willen bewijzen, dat hij zich niet gekwetst achtte door de weigering des heeren Von Varnbühler om Wurtemberg tot den bond te doen toetreden, en evenzeer dat deze weigering zijne plannen niet dwars boomde. PiujisejV. Over het voorstel door den heer Lacker gedaan betreffende de vrijheid van spre ken, naar aanleiding van het gebeurde met den heer Twesten, hebben gisteren de einddebatten plaats gehad. Een voorstel, om dat van den heer Lasker te verwerpen, schijnt ten slotte met 174 tegen 144 stemmen verworpen te zijn. Fhankeijk. Eergisteren heeft de heer Gres- sier in het wetgevend lichaam het supplemen- toir rapport, betreffende de militaire wet, gede poneerd; vervolgens werd een ontwerp van wet om 400,000 franken toe te kennen ten behoeve van de noodlijdenden in Algiers, met alge- meene stemmen aangenomen. De discussiën over het wetsontwerp op de legerorganisatie zijn daarop tot heden verdaagd. Men voorziet, dat de stem ming over het ontwerp Zaterdag a. s. zal plaats hebben. In een particulier schrijven, uit Parijs door ons ontvangen, wordt het vermoeden be vestigd, dat de vergadering de wet zal aannemen, verschrikt, zooals men beweert, door de uitzichten op mogelijke oorlogen, waarvoor de regeering voortdurend de vrees levendig houdt, zoo worden de krijgstoerustingen altijd voortgezet als ware men aan den vooravond van een oorlog. Men zeide, dat de vestingen aan de grenzen in staat van beleg zouden worden verklaarddoch dit ge rucht is van allen grond ontbloot. Men ver sterkt intusschen de muren of men bouwt nieuwe, en wel te Vauban, Rijsel, Toulon, Metz, Maubeuge en Havre. Deze werken wor den ijverig voortgezet. Men voorziet de ves tingen ook van nieuwe getrokken kanonnen Het schijnt dat de verstandhouding tus schen de kabinetten van Parijs en van Florence tegenwoordig niet van de beste is. De Itali- aansche regeering vordert de ontruiming vau Rome en de Fransche wil o. a. dat men te Florence formeel het votum van het parlement betreflende Rome als hoofdstad zal beroepen. Te Parijs is, bij Chateau d'Eau een pa trouille in twist geraakt met de menigte, die aldaar naar 't schaatsenrijden keek. De patrouille arresteerde een uit do fouledeze werd verlost een ander werd gearresteerd; doch een officier kwam en beval hem los te laten. De troepen trokken de kazerne in, doch het volk begon met steenen te werpen, 't Einde was, dat onge veer dertig personen gearresteerd werden. Een arrestatie van 30 personen wegens een aanslag tegen de militairen, juist nu de legerwet de ge moederen onrustig maakt, baarde natuurlijk op zien. Alle officieuze bladen schrijven thans, dat bijna al de gearresteerden menschen waren, die al eens gezeten hadden. Deze vergoelijking schijnt door hooger macht opgegeven te zijn. Italië. Het blijkt, dat aau de ministerieele crisis niet dan met moeite een einde is geko men. Generaal Meuabrea heeft zich tot mannen van verschillende politieke richtingen moeten wenden, om een volledig kabinet bijeen te krij gen. Hij moet meer dan eens op het punt ge weest zijn, zijn mandaat neder te leggen, doch de koning heeft hem bepaald verklaard, dat hij

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2