IV0. 2428. Vrijdag A°. 1868 10 Januari. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers..0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meer0.12® Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. B I N NENLAN D. LEIDEN, 9 Januari. Vanwege liet ministerie van binnenland- sche zaken wordt het volgende bekend ge maakt Gedurende de afbreking der gemeenschap langs den kabel der Rotterdamsche telegraafmaat- schappij in de Maas, waardoor de kantoren dier maatschappij te Oud-Beierland, Hellevoet- sluis en Brielle geheel buiten bereik gesteld waren, wordt het telegraphiscbe verkeer in die richting onderhouden door middel van een hulpkantoor, dat tijdelijk te Charlois is geves tigd. Voor de overbrenging tusschen Rotterdam en Charlois over de rivier wordt, boven de seinkosten, <?ene som van 0.50 per bericht geheven. Daar de kabel in het Haringvliet mede is gestoord, kan het kantoor der bovengenoemde maatschappij te Dirksland alleen over Zierikzee en Brouwershaven worden bereikt, waarvan eenige vertraging het gevolg kan zijn. Deseiu- kosten worden voor dien omweg niet verhoogd. In eene zitting van den hoogen raad der Nederlanden, samengesteld, ingevolge art. 101 recht, org., uit den voorzitter, Mr. F. de Greve en tien raadsheeren, is gisteren behandeld de zaak van den procureur-generaal bij dat college tegen G. C. C. Pels Rijcken. schout-bij-nacht en minister van marine, wien bij dagvaarding was ten laste gelegd het niet-vastleggen en vasthouden van een hond in eene gemeente, waar de veetyphus heerschende was, en waar zulks door den burgemeester was bevolen. Na het voorlezen der dagvaarding en van het proces-verbaal heeft de procureur-generaal gerequireerd tot schuldigverklaring van den be klaagde aan bovenstaande overtreding en tot veroordeeling bij verstek (de beklaagde was niet gecompareerd) tot eene geldboete van tien gulden of subsidiaire gevangenisstraf van éen dag. Na deliberatie is door den hoogen raad uit spraak gedaan en heeft hij den beklaagde G. C. C. Pels Rijcken, minister van marine, aan deze overtreding bij verstek schuldig verklaard en veroordeeld tot geldboete van 10 of subsi diaire gevangenisstraf van éen dag. In goed onderrichte kringen te 's-Hage werd verzekerd, dat dezen keer geene procla matie zou verschijnen, maar dat men een besluit te wachten had, waarbij aan alle gemeentebe sturen zou worden bevolen, het ontbindingsrap port te doen aanplakken en verspreiden. Heden avond vernamen wij dat, ingevolge een aanschrijving van den min. van binnenl. zaken aan heeren commissarissen des konings in de verschillende provinciën, de aanplakking van dat rapport en van het kou. besluit reeds heeft plaats gehad. Sedert eenige dagen vertoeft te 's-Hage in het //Hotel Paulez" de heer E. Delchef, die met de regeering in onderhandeling is over een geweer naar het Amerikaansche stelsel Peabody. Genoemde fabrikant heeft reeds herhaalde con- ferentiën met den minister van oorlog gehad, zoomede met den luitenant-kolonel, directeur van de normaal-schietschool Engelvaart en den kapitein Smissaert. In de Diusdag gehouden zitting van den gemeenteraad van 's-Gra venhage is o. a., met 19 tegen 10 stemmen, besloten, de exploi tatie van het gemeente-badhuis te Schevepingen van gemeentewege alleen voort te zetten gedu rende het jaar 186S, en daarna eene openbare verpachting voor 18G9 en volgende jaren uit te- schrijven. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het emeritaat van Ds. A. A. Stuart, werd eer gisteren door het kiescollege der Remonstr. Geref. Gem. te Amsterdam een viertal ge formeerd, waaruit later door stemgerechtigde leden een tweetal gemaakt en ten laatste het beroep gedaan zal worden. Op het viertal zijn geplaatstde heeren C. P. Tiele, te Rotterdam J. H. Maronier, te LeidenDr. J. W. Bok, te Utrecht; en G. van der Pot, te Waddinxveen. Gisterenmorgen is een apoelingachouw, welke door een paard getrokken werd, met zoo veel geweld tegen de spoorbrug te Amster dam gevaren, dat een der draaiende halve bo gen, waarop de rails rusten, gebarsten is. Ten einde verdere onheilen te voorkomen, heeft men het noodig geacht de treinen, die van Rotter dam kwamen en deze rails moesten passeeren, op het andere spoor over te brengen. Naar van goederhand verzekerd wordt, is de aangebrachte schade echter van dien aard, dat zij spoedig hersteld zal zijn. In de vergadering van het Utrechtse he departement der vereeniging voor fabriek- en handwerksnijverheid is Maandag jl. vastgesteld, het programma voor eene prijsvraag voor een plan van arbeiderswoningen. Als 1ste prijs wordt daarbij uitgeloofd eene gouden medaille ter waarde van f 100 en als 2de prijs eene zilveren medaille, gegeven door de vereeniging ter be vordering der volksgezondheid. Blijkens het bestek der aanbesteding van de pijlers voor de brug van het Hollandscb Diep bij M o e r d ij k, zal die aanbesteding plaats hebben op 13 Februari aanstaande, en bestaan uit al de dertien pijlers, genummerd uit den Noord-Brabantschen oever van IXIII in twee pcrceelen. De oplevering van het laatste perceel zal moeten geschieden uiterlijk op 1 Dec. 1870. De reactionaire kiesvereeniging //Eendracht maakt macht" te Delft heeft tot candidaat geproclameerd de heeren Mr. J. van Kuyk en Mr. W. Wintgens. De kiesvereeniging //Vrijheid en Orde" te II a r 1 i n g e n heeft de candidatuur opnieuw opgedragen aan de heeren Hingst en De Roo van Alderwerelt. Te Zutfen zijn candidaat gesteld voor de Kamer de heeren Mr. Jb. Dam en Mr. E. Lenting. Te Groningen wordt de benoeming van den heer Mr. VV. H. Dullert tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zoo goed als zeker geacht. Men schrijft ons uit Groningen, dd. 6 Januari: Aangezien ten gevolge van het aan de beide predikanten, de heeren Straatman en Oorver, op hun verzoek verleende eervol ontslag, de Doops gezinde gemeente alhier thans herderloos is en hare godsdienstoefeningen tijdelijk gestaakt zijn, hebben de afgetreden leeraars vrijwillig aan geboden ééns per weekbeurtelings, eene voorlezing of toespraak voor de gemeente te houden. Dit aanbod heeft bij velen bijval gevonden en aanstonds hebben een zestigtal der notabelste gemeenteleden zich per adres tot den kerkeraad dier gemeente gewend met het verzoek, éenen avond per week, het kerkgebouw voor dat doel af te staan, welk verzoek door genoemd college is toegestaan. Dientengevolge zullen van nu af, voorloopig eiken Woensdag-avond, in dat kerkgebouw door de afgetreden predikanten dier gemeente voorlezingen worden gehouden. In een brief uit Vel zen wordt dank betuigd voor de belangstelling in het lot der arme arbeiders. Men had eerst al het mogelijke en geoorloofde gedaan, om degenen, die nog uit Velzen konden vertrekken voordat de nood zoo hoog klom, te noodzaken heen te gaan. Maar toen eindelijk broodwagens op den open baren weg uitgeplunderd, aardappelschillen, ja zelfs //de ingewanden van een gestorven paard tot spijzen gereed gemaakt" werden door eene uitgehongerde bevolking," toen was het oogen- blik daar, dat men niet langer wachten mocht en de algemeene liefdadigheid inriep. Voorts wordt bericht, dat van vele zijden giften en levensmiddelen aankomen, en onder anderen eene soepcommissie te Amsterdam de gelegenheid geeft om driemaal 's weeks 300 porties soep uit te deelen. Uit Dordrecht schrijft men van Dins- dag: Gisteren en eergisteren was de overtocht aan de rivier voor Zwijndrecht en Papendrecht zeer moeilijk, en aan eerstgenoemd veer bijna on mogelijk. Op verschillende plaatsen heeft men op het ijs der rivier menschen gezien, hoewel dit zeer gevaarlijk is. Op den Biesbosch zijn verscheidene ijsschuitjes, die daar zeilen. Het plan bestaat om dezer dagen daar een wedstrijd te houden met ijsschuitjes. Daar dit nog nimmer is voor gekomen, stelt men zich er veel van voor. De Staatscourant bevat de volgende ri- vierberichten Keulen, 8 Januari. Sneeuwijs over een derde der rivier breedte. Waterstand 4 voet 9% duim gewassen 8% duim. Nijmegen, 7 Januari. Wederom minder drijfijs het bedekt de halve rivierbreedte. De overvaart geschiedt thans gemakkelijk met losse vaartui gen. Het water is in 24 uren gewassen 0.31 el, waarvan 0.20 el in de laatste 12 uren. Dordrecht, 6 Januari. Het ijs zit vast voor deze stad, zoomede in het Mallegat, in de Oude Maas en in de Noord. De overtocht in de

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1