RAMMENAS-BONBONS VOLKSVOORLEZINGEN KATWIJK AAN ZEE. 't loslaten van andere vrijheden, zal zijn deel afdoen, en al deze dingen zullen wij dank baar aannemen maar wij gevoelen ons verplicht te zeggen, dat, als dit alles toegestaan zal zijn, dan nog, om te verkrijgen veiligheid in tijden van buitenlandschen oorlog, volkomen ontwik keling van de hulpmiddelen des lands, bovenal om het hart des volks te winnen eigen na tionaliteit noodig zal zijn. Ierland zal nimmer geheel rustig en voor Engeland geheel veilig zijn, zoo men het niet zijn eigen volksbestaan geeft, en weder den souverein en de beide parlements-huizen van Ierland instelt. Dan zal zijn leger als dat van een Engelschen bonds staat eene sterke vesting zijn voor Engeland. Dan zal Engeland met ons verbonden zijn door samensmelting onzer beste belangen, het zal de beschermer onzer dierbaarste rechten zijn, en de ellendige twisten, nu zeven eeuwen gevoerd, zullen een einde hebben." Griekenland. Een telegram uit Athene van eergisteren meldde, dat de heer Bulgaris, chef der oppositie, er niet in slagen kou een kabinet naar den zin des konings samen te stellen. Hij zou zich dan ook terugtrekken. Bracht men hiermede in verband een bericht uit Athene, van den 26sten December, te Parijs ontvangen, dan was het nagenoeg zeker, dat het afgetreden ministerie zijn verzoek om ontslag terug zou nemen en aanblijven. De laatste berichten uit Athene zelf, van eergisteren, maken aan alle gissingen een einde en melden, dat de heer Moraitinis, president van het hof van cassatie door den koning met de samenstelling van een nieuw kabinet belast, en reeds in zijne taak geslaagd is Het ministerie is aldus gevormd: Moraitinis, president en mi nister van justitie en openbare eeredienstDe- lyami, buitenlandsche zaken Spiro Milio, oor log; Yannopulos, financiën; Sachturis, marine en Mepinisi, binnenlandsch? zaken. Mexico. Het Mexicaansche congres heeft eindelijk zijn wetgevenden arbeid aangevangen. De president Juarez heeft bij de opening eene boodschap ingezonden, waarin hij een overzicht geeft van den toestand der republiek. In dat stuk wordt aan de Yereenigde Staten dank betuigd voor hunne welwillende houding jegens het land gedurende de staatkundige crisis, die het doorworsteld heeft. De Unie toch heeft steeds de zelfstandigheid der republiek geeerbiedigd. Opmerkelijk is het, dat Juarez in dit staatsstuk zegt, dat Mexico nooit getracht heeft in betrek king te komen met de Europeesche regeeringen. Men begrijpt echter, dat het niet aangaat, zoo iets op //abrupte" wijze te verkondigen. Er zijn zekere zaken, waaromtrent Europeesche regee ringen met Mexico in betrekking verlangen te komen en ook recht hebben dit te verlangen. Immers, internationale geschillen of vorderingen kunnen niet op de wijze, gelijk Juarez thans doet, met een eisch van niet ontvankelijkheid worden afgewezen. TOONEELNIEUWS. De voorstelling, gisteren avond door het Rot- terdamsche tooneelgezelschap in den schouw burg alhier gegeven, was niet onverdienstelijk. Misschien zouden er, uit het oogpunt van fijne tooneelcritiek, vele belangrijke aanmerkingen zoowel tegen den inhoud als tegen de uitvoe ring der gekozen stukken zijn te makenmaar wij hebben gelachen en tegenover een stuk, dat niets anders bedoelt, dan te laten lachen, wordt men daardoor ontwapend. //Tijl Uilenspiegel, of allerzotste omstandigheden," is ook niet anders dan eene opeenstapeling van kluchtige voor- vallen, waardoor de lachspieren in beweging I worden gebracht. Nu, die toejuiching verdient het dan ook. De heeren Louis Bouwmeester en I Eduard Bamberg vervulden de hoofdrollen bij- zonder goed, en ook den heer Yroombrouck, j die als Tijl Uilenspiegel optrad, mogen mij een woord van lof niet onthouden. De vrouwen rollen in dit stuk zijn te onbeduidend, dan dat in de vervulling eenige bijzondere verdienste kon gelegen zijnde heeren Bouwmeester en Bamberg werden echter door het overige per soneel vrij goed ondersteund, en het stuk werd met gemak afgespeeld. In de vaudeville //de Matroos" wordt een tragische toestand op het tooneel gebracht; hierin ligt misschien reeds eenige verdienste opgeslotenoverigens betee- kont het stuk niet veel. De uitvoering was over 't algemeen vrij welde heer Louis Bouw meester vervulde zijn rol zeer goed; hij had uitmuntende oogenblikken. Wij mogen niet na laten om den ijver te prijzen, waarmede hij op denzelfden avond de rollen van //den Matroos" en van //Natzi" heeft vervuld. Het publiek was er hem ook dankbaar voor, natuurlijk het pu bliek der galerij, van het parterre en van de baignoires, want het groote publiek, het publiek der loges was alweder niet te vinden. In eene stad als de onze kan men het daarvan echter geen verwijt maken. Trouwens, wanneer de commissie van den schouwburg eens eenige meer interessante num mers van haar repertoire laat opvoeren, of den schouwburg voor nog hooger kunstgenot open stelt, zal men, wij zijn er zeker van, aan een verwijt zelfs niet denken. ACADEMIE. Utrecht, 2 Jan. Het toelatings-examen voor onze hoogeschool zal gehouden worden op Za terdag den 18den Januari. GEMENGDE BERICHTEN. De gebroeders Bonheur, van Parijs, geven thans voorstellingen te Brussel. Hun vak is de exploitatie van het magnetisme, waarmede zij bijzonder sterke proeven doen. Als de meest verbazende noemt men de volgende. Een der broeders plaatst zich aan de tafel op de estrade. De ander wandelt door de zaal en verzoekt daar aan dezen en genen hem den naam te noemen van eenig bekend persoon. Zoodra is die naam niet genoemd of de ander teekent het portret van den bedoelden persoon en de gelijkenis is zoo sprekend, dat hij niet eens den naam er onder behoeft te zetten. ADVEUTËNTlEiN. Bevallen van een Hoon Yrouwe M. M. OBREEN van Herwerden. Breda, 4 Januarij 1868. Bewaar- en kweekschool Rapenburg. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat op aanstaanden Maandag 6 Januari bij den aan vang van het tweede kwartaal gelegenheid zal zijn tot het inschrijven van nieuwe leer lingen, schriftelijk of ten huize van den onder- geteekende van één tot itier uren 's namiddags. Aan de ouders wordt bericht dat de kinderen op de bewaarschool tusschen de schooltijden kunnen overblijven. De schoolgelden voor de bewaarschool zijn voor één kind 8.00 voor ieder kind meer uit hetzelfde gezin ƒ4.00 in de drie maanden. Voor de kweekschool 12.00 in het jaar, voor den geheelen cursus. Namens het bestuur, W. PLETTE. Deze verschrikkelijke hoest, alsmede alle an dere hoesten, welke zulke vreeselijke gevolgen na zich kunnen slepen, moet in korten tijd vol komen ophouden, zonder gebruik van inwendige medicijnen; het middel daarvoor is op franco aanvraag en onder toezending van een post wissel a 1.50 te verkrijgen met gebruiksaan wijzing, en wordt door het geheele Rijk toege zonden. Brieven francoaan de Boekhandelaars F. H. BRINKMAN COMP., Singel, bij het Koningsplein, n°. 478, te Amsterdam. van t. A. CL FISCHEli te Bockcnhclm bij Frankfort. Tegen Hoest en Borstaandoeningen a 26 ets. per ons. Doosjes van 30 en 40 ct. Eenig depót voor Leiden bij J. J. RETST, ApothekerN. Rijn, W. VII, N°. 65 Tevens verkrijgbaar: Papier en Compr. d'Albespeyres, Patés Pectora- les de Regnault, Capsules de Baume de Copahu, Spiritus om te branden a 70 cents per wijn- flesch. van het Departement Leiden der Maat schappij tot Nut van 't Algcm een. BMEErVKOlIST MAANDAG den 6den Januari 1868, in de Stads-Gehoorzaal. 's Avonds te 8 uren Uitvoering door de leerlingen van de Volks zangschool. 's Avonds te 9 urenSpreekbeurt te vervullen door den heer J. A. VAN DIJK. gjSÉjg'- Doorloopende toegangkaarten zijn k 40 cents steeds verkrijgbaar bij den Pen ningmeester den Heer H. BURGERS - DIJK, op de Haarlemmerstraat. Voor de 25 weduwen, 55 weezen en 2 bejaar den is bij de Yereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der Reederijen te Kat wijk aan Zee en Noord wijk aan Zee onder dank betuiging ontvangenbij den Heer le Poole van H. te 's Hage ƒ100.C. H. v. P. te 's Hage 50.1 muntbillet N°. 528 IJ. B. ƒ10.en 5 boeken, A. M. v. R. 20.H. L. te Edam ƒ10.N. te 's Hage ƒ24.75, N. N. te Delft ƒ10.F. G. ƒ5.bij Ds. Maronier uit Delft 2 coup. a ƒ1.235; bij den Heer Eigeman van Z. 2 coup. a ƒ2.475, N. N. te Gouda 10.bij den Heer van Driel van P. v. d. Y. 50.-, Wed. A. de N. 50.-, Wed. A. B. ƒ1.-, J. W. J. P. ƒ1.—, C. K. 1.—,N.B.M. v. D. 2.50, A. 1. W. 0.50, I. N. S. 0.50, P. J. M. 0.25, I. C. de Y. ƒ0.50, Wed. J. A. K. 2.50, H. S. 0.50, N. v. W. ƒ50.—W. v. P. ƒ1.J. v. D. 0.50, Bureau Leydsche Cou rant 10.bij Jhr. Mr. H. A. C. de la Basso- cour Caan te 's Hage nog van W. en G. 5.84, S. de B. ƒ1. door de Commissie te Amster dam bij Ds. van der Goot van L. N. ƒ25. bij Ds. Hasebroek van B. B. ƒ40.—, U. en H. ƒ12 375, M. D. 10.—, R. E. H. ƒ13.71, F. H. 4.95, E. W. ƒ5.—, C. E. ƒ5.—, G. F. 2.50; bij Dr. Laurillard van Z. Z. ƒ10.B. 20. dienstbode C. W. ƒ1.B. F. ƒ5.F. M. f 10.—, D. W. ƒ3.235, P. A. ƒ1.235, K. en W. 2.47, A. E. F. ƒ2.47, bij Prof Nieuwenhuis van K. 20.—, D. ƒ10.—, B. IJ. ƒ1.—, J. K 2 50, J. A. Z. ƒ5. bij Ds. Stuart van X. P. ƒ10.—, S. en A. ƒ10.Bureau Amst. Courant van A. ƒ2.en door de Commissie te Rot terdam, bij den Heer Roest van Limburg, van T. I. R. 2.50, J. R. 2.50, diverse in de Bus ƒ3.en bij Ds. van der Pot van Y. ƒ5.—en N. N. ƒ2.Te zamen ƒ526.785. De hulpbehoevende weduwen cn weezeu beve len wij bij vernieuwing in de voortdurende lief dadigheid onzer landgenooten aan. Namens de Yereeniging, Mr. S. LE POOLE. Ds. J. H. MARONIER. P. G. C. EIGEMAN. J. I. VAN WENSEN. A. YAN DRIEL. Leiden, 4 Januari 1868.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3