ren 3122 kinderen: 1621 van het m en 1501 *an het v. geslacht, tegen 3014 geboorten in 1866. In die gemeente zijn overleden 2069 personen, als 1026 van het m. en 1043 van het v. geslacht, tegen 3164 overledenen in 1866. Onder het getal der overledenen zijn niet be grepen 53 personen, aldaar ingeschreven, doch elders overleden, en 162 kinderen, levenloos aangegeven. Gehuwd zijn 762 paren, tegen 797 in 1866. Er zijn 11 echtscheidingen in geschreven. De berichten van gisteren omtrent den stand der rivieren luiden aldus: Op de hoogte van Eijenoord zit de Maas vast, waardoor thans daar de overtocht met schiet- schouwen plaats heeft; voor de Draaisteeg ge schiedt dit nog door middel van roeibooten aan het Katendrechtsche Yeer met de veerstoomboot. Voor de stad Rotterdam is weinig drijfijs. De stoomschepen //Ravensbury" en //Baron Harn- bro" hebben gisteren beproefd, eerstgemelde naar Briclle, de laatste naar de Nieuwesluis te stoo- men. De //Ravensbury" is te Rotterdam terug gekeerd en de //Baron Hambro" de haven van Vlaardiugen binnengeloopen, door de massa ijs in het Noord-Geul. Uit Spijkenisse wordt van eergisteren geschre ven De rivier de Oude Maas is voor het grootste gedeelte vast geraakt. Het overzetten van per sonen en goederen heeft met ijsschouwen gere geld plaats. De vaart is geheel gestremd, zoo dat de passage over het pontveer alhier toeneemt. In de rivier voor de stad Arnhem gaat veel drijfijs; de schipbrug is weggenomen. De over tocht over de rivier geschiedt met roeibooten. De Staatscourant bevat de volgende berichten Keulen, 3 Januari. Drijfijs over bijna de helft der rivierbreedte. Waterstand 5 voet 10 duim boven nul; gevallen 6 duim. Nijmegen, 2 Januari. De rivier is overdekt met drijfijs. De overtocht geschiedt nog geregeld met losse vaartuigen. Arnhem, 2 Januari. Steeds veel drijfijs. Wijk-bij-Duurstede, 2 Januari De rivier is voor de helft met drijfijs. De schotbalken zijn in de duikersluis geplaatst. Waterstand 4.41 el -\- AP. of 4.42 el onder noodpeilgewassen 0.04 el. Vreeswijk, 2 Januari. De rivier steeds voor de helft met zwaar drijfijs. Overtocht met zeil- pont en roeibooten. Waterstand 2.42 el -4- AP. of 4.10 el onder noodpeilgewassen 0.04 el. Westervoort, 2 Januari. Zeer weinig drijfijs. Overtocht met pont en schuit. Deventer, 2 Januari. De rivier over ruim de helft met drijfijs. Overtocht met pont en aak. Waterstand 3.63 el -4- AP. of 4.57 el onder noodpeilgevallen 0.07 el. Katerveer, 2 Januari. Over drievierde der ri vier drijfijs. Overtocht met roeiboot. Waterstand 1.37 el -4- AP. of 3.59 el onder noodpeil; ge vallen 0.37 el. Kampen, 2 Januari. Boven de brug het ijs vast, beneden de brug open water. Waterstand 0 45 el -4- AP. of 2.11 el ouder noodpeilge wassen 0.05 el. In een ingezonden artikel in de Arnh. Courant verklaart Jhr. Van Nispen van Seve- naer, dat hetgeen de Haagsche correspondent van dat blad van hem gezegd heeft, omtrent zijn verblijf in 's-Hage, niet waar is; dat hij sinds den 18den December zich te Zevenaar bevindt en dat hij die gemeente geen uur heeft verlaten. Gedurende het jaar 1867 zijn te Amster dam uit zee aangekomen 1411 schepen. De ambtenaren der directe belastingen te Franeker hebben dezer dagen een geheel kofschip, geladen met arak, rum, pijpaarde, koffie enz., in beslag genomen. Te Deventer is door de handwerks- klasse eene Winkelvereeniging opgericht, die reeds 47 leden telt en met 1 Februari haar lokaal zal openen. De spoorburgte Zuidbroek is voltooid. De locomotief passeerde daar Maandag 11. voor het eerst. Hierdoor is eene gewichtige hinder paal, die de voltooiing van de lijn Groningen Winschoten in den weg stondopgeruimd, daar men een kolossalen opslag van grind gedaan heeft, waarvan tot dusverre nog nagenoeg niets bewesten Zuidbroek kon worden vervoerd. Men ziet nu te gemoet, dat de werkzaamheden eer lang met kracht zullen worden voortgezet. De werkzaamheden aan de geheele spoorweg- lijn Groningen—Winschoten worden ijverig voortgezet, en men heeft het plan deze lijn met Mei a. s. voor het publiek verkeer te openen, terwijl men eenigen tijd later de verbinding hoopt te hebben daargesteld met de Duitsche grenzen. Woensdag 11. is het gedeelte spoorweg Boxtel Vught voor het publiek verkeer opengesteld. De werkzaamheden van daar op 's-Bosch worden onafgebroken met kracht voort gezet, zoodat men met grond raag verwachten, dat het geheele traject tot 's-Bosch omtrent de helft van dit jaar in exploitatie zal komen. //L'Escaut" van Antwerpen bevat het vol gende: //Naar wij vernemen zullen, zoowel te 's-Hage als te Brussel, de onderhandelingen we der worden opgevat betreffende den aanleg van een spoorweg van Antwerpen naar Bath, over Eikeren, Wilmarsdonck, Ooderen, Stabroeck, Lillo, Barendrecht, Santvliet, Ossendrecht en Woensdrecht, alle talrijk bevolkte gemeenten, waar nijverheid en landbouw eene groote ont wikkeling hebben erlangd. Z. M. heeft aan Mr. W. C. de Crane, consulair agent van Frankrijk te Zierikzee, vergunn. verl. tot het dragen der gouden medaille, hem door Z. M. den keizer der Franschen toegekend wegens be toonde diensten aan Fransche schipbreukelingen; eerv. ontsl. C. M. van der Goes als notaris te Beek, gem. Ubbergen, en aldaar ben. F. W. van der Goes, caud.-not. aldaar; voorts aan E. J. H. Thiessen als not. te Venloben.: tot not. aldaar W. J. H. Canoy, thans not. te Urmond; tot not. te Urmond, B. Nozeman, cand.-not. te Venlo, tot not. te Woerden, A. M. Beijerman, thans te Putten, tot not. te Putten, J. C. van Osselen, cand.-not., thans burgem. der gem. Meerkerk, Leerbroek en Nieuwland, tot grill', bij het kantong. te As sen Mr. Jvan Baaien, thans grift', bij het kantong. te Meppel; tot grift, bij het kantong. te Meppel Mr. C. Hofstede, thans griff, by het kantong. te Hindeloopentot commies bij de dir. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Groningen C. J. Houwing, thans surn.; eerv. ontsl. den kapit. der art. van het leger in Ned.-Indië J. F. Anten, met toekenning van pensioen. Bij kon. besl. van 2 Jan. is eerv. ontsl. als hoofdcontr. van den waarborg der gouden en zilve ren werken te Rotterdam den heer J. B. Goucher en als zoodanig ben. den heer W. H. Kist, thans hoofdcontroleur te Amsterdam. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uren 27°, des avouds te 8 uren 27°, te 10 uren 23°, Zaterdag 's nachts te 12 uren 23°, te 3 uren 22°,'s morgens te 5 uren 22°, Wind: O., te 8 uren 24°, 's namiddags te 12 uren 26°, te 4 uren 28°. BUITEN L A N D. Pruisen. Den 7den Januari zullen in het Pruisische huis van afgevaardigden de beraad slagingen over het budget worden voortgezet, die, naar men veronderstelt, ongeveer veertien dagen zullen duren. Aangezien bovendien een tal van gewichtige ontwerpen aanhangig is, zaV de zitting tot ongeveer de helft van Februari duren, waarna schier onmiddellijk het tolparle- ment bijeen zal komen. De koningin van Pruisen heeft Oudejaars avond ongeveer zeventig dames, en wel voo; namelijk uit den handelsstand, bij zich ontb den, om maatregelen te treffen, om hulp t brengen aan de noodlijdenden in de provmo Pruisen, die, zooals men weet, door een hevig? hongersnood geteisterd worden. Er werd bes! ten, in bet koninklijk paleis een bazar te ho: den op grootsche schaal. Onmiddellijk const tueerde zich eene commissie, zoodat d6 ban waarschijnlijk in de laatste week dezer maai zal geopend worden. Frankrijk. De //Moniteur" zegt in zijn Be! letiu onder meer dingen het volgende betre fende het plan der conferentie: //Op indirecte wijze noodigde Frankrijk al Europeesche mogendheden uit om door hun moreele autoriteit en collectieve raadgevingc het werk der conciliatie te volmaken, en e nieuw bewijs te geven van onpartijdigheid politiek gebied. Het gouvernement des keizss ontving van verschillende gouvernementen wijzen van sympathie en hoopt nog de prat tische waarde zijner voorstellen te doen erkennen Overigens komen er geene merkwaardige zii sneden in voor, dan misschien nog deze //De jongste beraadslagingen in de kamers g- tuigen, dat er eene volmaakte overeenstemmii; heerscht tusschen de bevolking en de regeering //Indien Frankrijk den pauselijken troon krac: tig ondersteund heeft, dan was dit omdat i zaak van den Heiligen Stoel rechtvaardig e; overeenkomstig de tractaten was. Frankry: kantte zich aan tegen revolutionaire buitensp: righeden en heeft dien dienst bewezen in h« belang van het pauselijk gouvernement, dat va: Victor Emmanuel en van geheel Italië." Engeland. Omtrent het Fenianisme is ee: manifest of proclamatie verschenen van ce: aantal catholieke geestelijken uit het graatscha; Limerick, 't welk de aandacht niet ontgaan ma- Bekend is het, dat de catholieke geestelijkhen tot nog toe alles gedaan heeft, om de Feniac sche beweging tegen te gaan. De toon nu vai dit tegenwoordig schrijven is met die steramiD.; niet geheel en al in overeenstemming. Wc! worden daarin de Fenians niet verdedigd, maa' de genoemde geestelijken stellen toch als eisc! tot verbetering van Ierlands gezindheid hetzelfde j wat de Fenians langs minder geestelijken weg trachten te bereiken. De geestelijken wijzen op I de wanhopige stemming, waarin Ierland ver keert. //Zoo morgen," zeggen zij, //de Grootei Turk hier te lande kwam en eene goede kans aanbood om liet Engelsch gezag uit Ierland te verdrijven, ieder man, iedere vrouw en ieder kind zou hem op het slagveld volgen." //"Wij komen," zeggen de stellers dezer proclamatie verder, //tot het land en tot de regeering in de meening, dat de moeilijkheid niet on oplosbaar is, hoewel wij gelooven, dat zij op weg is om spoedig den staat van hopeloosheid te naderen." Zij spreken het vertrouwen uit, dat de meerderheid van 't Engelsche volk niet ongeneigd zou zijn om recht te doen niet alleen, maar edelmoedigheid te toonen, zoo zij slechts bekend waren met den werkelijken stand van zaken. Zij waarschuwen Engeland om eene vree- selijke catastrophe te voorkomen, daar bij de minste verwikkeling met buitenlandsche mo gendheden de ontevreden Ieren vijftig duizend man Engeland op het lijf kunnen zenden. Dan voortgaande de middelen te bespreken, waardoor aan den tegenwoordigen toestand een einde zou kunnen worden gemaakt, toont het manifest aan, dat een Engelsch parlement nimmer tijd genoeg en de noodige lokale kennis kan hebben om de grieven van Ierland te verhelpen. //Eene verbe terde wetgeving op het grondbezit in Ierland zou tot verzoening iets afdoen, wegneming van het protestantsche overwicht, door de protes- tantsche kerk tegenover den staat in dezelfde positie te brengen als de catholieke kerk, zal veel afdoengelijkheid in het onderwijs en op heffing van de onregelmatigheid, dat het volk het vrije onderwijs slechts kan koopen voor

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2