N°. 2424. Maandag Ac 6 Januari. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandent 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering- van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meer0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.45. Het gemotiveerde voorstel van den minister raad tot ontbinding van de Tweede Kamer een voorstel reeds geruimen tijd met zooveel belangstelling ingewacht heeft eindelijk het licht gezien, en de koning, dienovereenkomstig be sluitende, heeft goedgevonden de nieuwe ver kiezingen te bepalen op Woensdag 22 dezer. Wij erkennen gaarne dat het rapport van de ministers op ons in zooverre een gunstigen indruk heeft gemaakt, als daaruit blijkt, dat de regéering van hare zijde niet wenscht bij te dragen tot vermeerdering van de reeds bestaande spanning en tot aanblazing van die politieke hartstochten, welke door algemeene verkiezin gen altijd worden opgewekt. Niet dan zeer zijdelings gewagen de minis ters van de koloniale en ondérwijs-quaestiehet votum over het budget van buitenlandsche zaken blijft de eenige aanleiding van de ontbin ding, want de regeering volhardt in hare mee ning, dat dit votum eene veroordeeling van het algemeen regeeringsbeleid in zich sloot Deze meening, reeds zoo dikwijls tegengespro ken, is en blijft intusschen eene volkomen onjuistheid, zoo als o. a. blijken kan uit de fei ten zeiven, in de rainisterieele voordracht aan gehaald. Immers in die voordracht wordt ge zegd, dat men het ongunstig votum over het budget van buitenlandsche zaken te minder had kunnen verwachten nadat de Tweede Kamer in het adres van antwoord op de troonrede hare ingenomenheid had betuigd met de uitkomsten, door middel der diplomatieke handelingen van deze regeering verkregen. Ware die voorstelling juist, dan zou daaruit, dunkt ons, volgen, dat die vergadering, welke eerst hare sympathie uitspreekt over de verkregen resultaten en daarna het budget van buitenlandsche zaken verwerpt, vrij duidelijk te kennen geeft, dat zij enkel het persoonlijk beleid van den be trokken minister wil veroordeelen. Wij zeggen: ware die voorstelling juist, want inderdaad is zij dit niet. De Tweede Kamer heeft zich zorgvuldig onthouden in het adres van antwoord van het diplomatiek beleid mel ding te maken. Zij zeide eenvoudig: //Wij ver heugen ons met U. M. in het behoud eener goede verstandhouding met alle buitenlandsche mogendheden. Het vervallen der betrekkingen van Limburg tot het voormalig Duitsch-Verbond en het veld winnen der overtuiging, dat de werken in de Ooster-Schelde aangelegd, onscha delijk zullen zijn voor België, zullen zeker strekken om die goede verstandhouding nog meer te bevestigen." Waar wordt hier van diplomatiek beleid ge sproken, en waaruit blijkt, dat onze Tweede Kamer de inderdaad bespottelijke meening voorstond, dat het vervallen der betrekkingen van Limburg tot Duitschland, het werk zou zijn geweest van het Londensche congres? De motieven van de ministers zijn zeker zeer zwakmaar wij zullen er geen verwijt van ma ken, overtuigd als wij zijn dat niemand in staat zou zijn geweest daarvoor betere motieven in de plaats te stellen. BINNENLAND. LEIDEN, 4 Januari. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 281 tot 241 vol wassen personen en van 105 tot 150 kinderen. Men verneemt uit goede bronnen, dat commissarissen der Maatschappij voor Toonkunst te Leiden voornemens zijn even als ten vorigen jare in den Schouwburg een concert te geven en dat dit wellicht zal plaats hebben op Woens dag 29 Januari a. s. Het rapport van den ministerraad aan den koning, naar aanleiding-waarvan Z. M. bij be sluit van den 3den dezer de Tweede Kamer heeft ontbonden en het tijdstip der nieuwe verkiezin gen enz. heeft bepaald, begint met te herinne ren, dat in Mei van het afgeloopen jaar de con ferentie te Londen, op uitnoodiging van Z. M. als groothertog van Luxemburg, heeft plaats ge had, opdat de mogendheden, die daaraan deel hebben genomen, //zich zouden verstaan omtrent nieuwe schikkingen in het algemeen belang van den vrede." Yoorts wordt gezegd, dat over de uitkomst dier conferentie, het tractaat van Lon den, vreugde in geheel Europa werd betoond; dat bij die gelegenheid de bevrijding van Lim burg van alle verplichtingen jegens Duitsch land door de mogendheden is bekrachtigd; dat de beide Kamers der Staten-Generaal bij de beantwoording der troonrede hare ingenomen heid met die uitkomst hadden betuigd en men alzoo mocht verwachten, dat het beleid der re geering, die ze verkregen had, in die ingenomen heid zou deelen. Hoewel nu ook het belang van Nederland een nieuwen strijd over die geschillen scheen te moeten verbieden, die, zoo eene andere staat kunde gevolgd was, tot een rampzaligen oorlog hadden kunnen leiden zoo vervolgt het rap port zijn toch in de Tweede Kamer ruim drie zittingen aan de discussiën hierover besteed en is ten slotte het budget van buitenlandsche za ken verworpen. //Zelfs werden buitengewone mid-, delen tegen de regeering gebezigd." Nu volgt de herinnering aan het indienen van het collectief ontslag door de ministers, met ver melding van hetgeen zij daarbij aan Z. M. den koning schreven, en aan de mededeeling, van wege den koning gedaan, dat Z. M. dat ont slag niet aannam. De ministers meenen echter, dat, zullen zij //eene vernieuwde poging doen, om zoo God wil, nog eenigen tijd den koning en het land te dienen," daartoe eene voldoende ondersteu ning bij 's volks vertegenwoordigers onmisbaar is. Zonder die ondersteuning, in éen woord" zegt het rapport //kan in een vrij land als het onze niet worden geregeerd. Daarom dringen de ministers aan op een spoe dig beroep van den koning op de kiezers, opdat //zoo spoedig mogelijk het grondwet tig overleg tusschen regeering en kamers hersteld worde." Met dit rapport is een besluit aangeboden, dat de koning, zooals men weet, heeft genomen. De officieele bals en soirées der hooge kringen gedurende dit jaargetijde werden eer gisterenavond schitterend geopend door het gala-bal ten hove, waartoe de rijkdom, en sier lijkheid der toiletten en costumes van de aan zienlijke en talrijke schaar van aanwezigen veel bijdroeg. Onder hen die dit bal bijwoonden, noemen wij allereerst Z. K. H. den prins van Oranje en HH. KK. HH. prins en prinses Erederik en IID. dochter prinses Maria, ver volgens de ministers, waaronder twee der nieuw benoemden, de heeren Wintgens en Yan Lyn- den van Sandenburg; voorts de gezanten (met hunne secretarissen van legatie) van Amerika, Baden, België, Groot-Brittannië, Denemarken, Frankrijk, Italië, den Kerkelijken Staat, Oosten rijk, Portugal, Pruisen, Rusland, Spanje en Zweden en Noorwegen. Yerder merkte men onder de genoodigden op de presidenten en griffiers en verscheidene leden van de beide Kamers der Staten-Generaal, den directeur van het kabinet des konings, den vice-president en de leden van den Raad van State, vele oud- ministers, o. a. de heeren Rochussen, Schimmel- penninck van der Oye, Cremers, Boot, Bosscha, Godefroi, Mutsaers, Pahud, Simons en Trakranen, onderscheidene voormalige of met verlof zijnde Indische hoofdambtenaren, de secretarissen-ge neraal en hoofdambtenaren der ministerieele de partementen, de presidenten en leden van de rechtscollegiën, den commissaris des konings en leden van gedeputeerde staten, den burgemeester en wethouders van 's Gravenhage, alsmede de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam hooge ambtenaren van het personeel van den waterstaat, vele aanzienlijke ingezetenen, waar van de meesten behoorden tot het gevolg van de vorstelijke familie. Alsnog behoorden onder hen, die aan dit bal deelnamen, de kommandant en eenige officieren van het Haagsche scherp schutterskorps, de kolonel, hoofd- en verdere officieren der dienstdoende schutterij, de luit.- generaal Engelbregt, inspecteur-generaal van het wapen der infanterie, de gouverneur der residentie, de generaal-majoor van Wickevoort Crommelin, een aantal gepensioneerde generaals en hoofd-officieren, hoofd- en verdere officieren van het O.-I. leger, gepensioneerd of tijdelijk alhier verblijf houdende, en vervolgens een groot gedeelte - van de officieren werkzaam bij het departement van oorlog en van het garni zoen der residentie en omliggende steden. Het bal, dat zeer geanimeerd was, duurde tot 1 uur. -— In het jaar 1867 zijn te A-Hage gebo-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1