MOEDER EH ZOON. VERLIEFD OP MEVROUW. VOLKSVOORLEZINGEN SCHOUWBURG TE LEIDEN. Frankrijk. In het wetgevend lichaam zijn Dinsdag 11. de discussion betreffende het ont werp van wet op de legerorganisatie voortgezet en gisteren vervolgd. Dinsdag heeft de kamer de beraadslagingen ten einde gebracht over ar- ikel 5, dat over de mobile nationale garde andelt en waarbij ook de heer Thiers, die tot usverre over het wetsontwerp gezwegen had, et woord heeft gevoerd. Hij verklaarde zich adrukkelijk tegen de organisatie der mobile ationale garde, gelijk die door de regeering is oorgesteld. Hij wilde hare inrichting niet op ien militairen voet en alzoo de landelijke en ndustrieele bevolking niet aan haren eigenlijken erkkring onttrokken hebben. Yoorts kwam hij p tegen de statistiek, welke de heer Kouher an de legermacht van verschillende staten in nropa in eene vorige zitting had gegeven en telde daartegenover eene door hem zeiven na- egane becijfering, welke zeer van die des mi- isters verschilde. De maarschalk Niel, minister Ivan oorlog,, heeft hem beantwoord, en hierbij vooral het nut der mobile nationale garde doen iiitkomen, daar ze ook strekken moet, om het taande leger te verminderen. Nadat hierop de eer Thiers had gerepliceerd, heeft de kamer, an wier oppositie men waarlijk ook niet te eel kan vergen (men weet dat zij reeds een oor de regeering bestreden amendement met bijna eenparige stemmen had aangenomen) den minister in het gelijk gesteld en art. 5 met 210 tegen 44 stemmen goedgekeurd. Over het ge heel kan men thans de aanneming der wets- voordracht als verzekerd beschouwen. Gisteren zijn de debatten over het wetsont- erp betreflende de legerorganisatie voortgezet, ooraf echter heeft de heer Guéroult gevraagd, aarom er twaalf bladen voor den rechter van structie waren gedaagd, wegens de korte ver lagen der zittingen. De heer Kouher heeft daarop eantwoord, dat de zaak bij den rechter aan- angig was en dus thans niet in het Wetgevend ichaam kon behandeld worden. Zij zal natuur lijk bij de drukperswet worden besproken. Keeds deelden wij mede, wat de keizer bij elegenheid der receptie van den Nieuwjaarsdag nn den Pruisischen gezant heeft geantwoord. e //Moniteur" meldt thans ook, wat Z. K. M. ot de geestelijke heeren, den pauselijken nun- ms en den aartsbisschop van Parijs, heeft gezegd ot den eerste nl. dit: //Ik acht mij gelukkig bij den aanvang des jaars gelijk altijd omringd :e zijn door de vertegenwoordigers van alle mo gendheden en weder te kunnen verzekeren, dat iet mijne voortdurende begeerte is, om met haar de beste verstandhouding te bewaren. Ik dank voor de wensehen, welke gij in aller naam lebt geuit voor Frankrijk, mijne familie en mij ;elven." Den tweeden het volgende: De wen- ichen, die gij ten hemel hebt gezonden voor de leizerin, den keizerlijken prins en mij, hebben nij diep getroffen. Zij spruiten voort uit een edel hart; ik weet dat gij de belangen van den jodsdienst niet scheidt van die van het vader- and en de beschaving." Engeland. De gevolgen van den aanslag op de gevangenis in Clerckenwell zijn van groote- 'en omvang dan men zich tot dusverre had eerbeeld. Uit eene advertentie der commissie /an onderstand blijkt, dat éene straat geheel in ien puinhoop verkeerd heeft, 14 andere bevattende 200 huizen meer of minder geleden hebben, 600 muisgezinnen ondersteuning van de commissie /erlangen, 40 menschen zwaar gewond in de hospitalen liggen voor de nageblevenen der om gekomenen moet worden gezorgd en tot het ïerstellen der vernielde woningen zal eene som /an 15,000 pd. st. worden vereischt. De aanslag op den wachttoren te Fota is met de meeste koelbloedigheid gedaan. De kanon niers der bezetting zaten rustig thee te drinken, :oen op eens zeven gemaskerden binnentraden, weldra door dertien anderen gevolgd. Zes zijn met geladen pistool de wacht blijven houden bij de kanonniers. De overigen hebben intusschen den toren doorzocht en alle wapenen medegeno men, terwijl het hoofd der bende gezellig onder een kopje thee met de kanonniers zat te praten en hun zijn prachtigen revolver liet zien. Men zegt dat twee der aanvallers herkend zijn. In eene brievenbus te Londen zijn nu weder bran dende lucifers en vitriool geworpen, zonder ver dere gevolgen, dan dat een paar brieven onlees baar zijn geworden. Het schijnt uit het ingestelde onderzoek te blijken, dat het ongeval, aan de buskruit fabriek bij Faversham overkomen, niet aan de Fenians is toe te schrijven, maar bij ongeluk heeft plaats gehad. De eigenaars hebben dit in de dagbladen bekend gemaakt. Rusland. Ten gevolge van het vele misbruik, dat vagebonden maken van Perzische en Turk- sche passen in middel-Kusland en den Kauka- sus, zal voortaan het verblijf in het land alleen aan die vreemdelingen vergund worden, die hunne buitenlandsche passen met Russische ver wisselen. RECHTSZAKEN. In de correctioneele zitting der Rechtbank te Leiden van Vrijdag 3 Jan. 1868 zijn ver oordeeld J. v. d. N. te Alphen, wegens diefstal, tot eene cell. gev. van 1 jaar. A. d. J. te Ha- zerswoude, wegens schennis der eerbaarheid, tot eene cell. gev. van zes weken, eene geldb. van 8. of subs. 1 d. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Stil en zonder handel. SuiUei*. Ruwe en Geraffineerde stil. Geene verkoopen te vermelden. Tliee. Mede zonder handel. In de maand November 1867 is eene lading naar Rotterdam verzonden bestaande uit 3191/4 kisten en 3201/12 kisten Congo; zoomede 2S6/12 kisten Souchon. fltijst. Van ongepelde Arracan werd eene lading tot geheimen prijs verkocht. Specerijen. Verlaten. Vrachten. Zonder handel. Uleekrap. Met kleinen handel door besloten water. Stemming vast. Indigo. Geheel onveranderd. i'otassclien. Petersburger f 12%. Katoen. Deze week kalm gestemd met eenige afdoening voor directe behoeften tot onveran derde prijzen. Wol. Geene afdoeningen te vermelden. Tin. Hiervan zijn enkele afdoeningen tot 52% tot stand gekomen. Huiden. Verkocht 1290 stuks Oost-Indische per Stad Dokkum. Petroleum. Verder in prijs teruggegaan, zoodat circa 2000 vaten uit diverse schepen tot 20% a 21 zijn afgedaan. Door de inge vallen vorst en de onmogelijkheid om olie van de losplaats te Fijenoord te ontvangen, zijn de prijzen geheel nominaal. Daardoor wordt nu de kleine voorraad die in tijds opgeslagen en ieder oogenblik disponibel is, op 26 gehouden, terwijl Donderdag-namiddag Dog 100 vaatjes uit een lichter tot 24 koopers vonden. Vetwaren. Kokosolie prima Ceylon f34:. Prima Cochin f 38. Palmolie per 50 kilo f 24%, f 24. Genua-Olijfolie ƒ76. Lijnkoe ken per 104 stuks ƒ12, ƒ14.Raapkoeken per 1040 stuks ƒ90, ƒ95. Raapolie cont. 40%, per 6/w. 41% per naj, 41%. Lijnolie cont. ƒ39, per 6/w. ƒ39, per voorj. ƒ39. kranen. Door de ingevallen vorst bijna zonder handel, hoewel de stemming in het alge meen eerder vast dan flauw was. Boekweit zelfs iets meer gevraagd. Meel. 1ste qual. 25, 2de qual. ƒ22, ƒ23, 3de qual. ƒ16, 18%. Keizersmeel 30. GEMENGDE BERICHTEN. Onlangs heeft in den schouwburg van de Porte St.-Martin een incident plaats gehad dat bewijst met welken geest het publiek be zield is tegenover de politie sedert de jongste willekeurige inhechtenisnemingen. Een der toe schouwers siffleerde Mile. Silly, waarom de po litie hem verzocht heen te gaan. Hieraan niet voldoende, werd hij door twee agenten aange grepen; de man bood krachtig wederstand, maar moest voor de overmacht bukken hij werd door de agenten opgelicht en weggevoerd. Het publiek trok terstond partij voor het slachtoffer van politie-aanmatiging, en door de gansche zaal weerklonk de kreet: //Breng hem terug!" ter wijl er een geraas gemaakt werd, dat de voor stelling totaal belemmerde. Dit duurde een half uur voort, en de politie, vreezende dat de woede van het publiek zich nog op ernstiger wijze zou openbaren, gaf ten slotte toe, en de heer, die door haar was verwijderd, kwam in de zaal terug en hernam zijne plaats. ADVERTENT1EN. Koninklijke Hollandsche Tooneelisten, onder Directie van J. C. VALOIS, op Woensdag 8 JanuariJ 1868: Tooneelspel in 5 bedrijven, door Charlotte Birch Pfeiffer, met vrije gebruik making van den Roman //de Buren, van Frederika Bremer". daarna Vaudeville in één bedrijf, naar het Fransch door Rosier Faassen. Aanvang ten ure. Prijzen der Plaatsen Loges ƒ1.60. Baignoires' ƒ1.20. Parterre ƒ1.00. Galerij ƒ0.50. Achter-Galerij 0.30. Plaatsen zijn te bespreken op Dingsdag 7 Ja nuary en op den speeldagvan 101 uur. van liet Departement Leiden der Maat schappij tot IVut van 't Algemeen. SSQ^EEIVKOIIIST MAANDAG den 6den Januari 1868, in de Stads-Gelioorzaal. 's Avonds te 8 uren Uitvoering door de leerlingen van de Volks zangschool. 's Avonds te 9 urenSpreekbeurt te vervullen door den heer J. A. VAK DIJK. Doorloopende toegangkaarten zijn a 40 cents steeds verkrijgbaar bij den Pen ningmeester den Heer H. BURGERS - DIJK, op de Haarlemmerstraat. DAVID BlllliERG Jr. Tzn. Arlisl in de Goochelkunst en Mimicus. heeft de eer het geachte publiek van Leiden en omstreken bekend te maken, dat hij zich even als het vorige jaar allerbeleefdelykst aan beveelt tot het geven van bovengenoemde SOI REE'S in Particuliere Gezelschappen, Institu ten, Gestichten, Sociëteiten, Kinderpartijen enz. waartoe hij op billijke voorwaarden is te en- gageeren. (Adres) Hotel de Trasmolen, Nieuwen Rijn, te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3