tijdens het heerschen der veepest 1866 1867 bewezen." Ondanks het veelvuldige drijfijs in de Maas en na in het ijs te hebben vastgezeten, zijn gisteren voor Rotterdam aangekomen de sckroefboot //Baron Hambro," komende van Dordrecht, de raderstoomboot Ravensbury," van Harwichbenevens eene der staatsspoor wegbooten van den Moerdijk, terwijl eene an dere staatsspoorwegboot naar den Moerdijk vertrokken is. De overtocht werd op de hoogte der Draai- steeg en aan de Plantage door middel van roei booten onderhoudenaan het Katendrechtsche veer werd de overtocht gisterenochtend nog door de veerboot, des namiddags echter ook door roeibooten bewerkstelligd. De rivier was gisterenavond te 6 uren daar bijna vrij van drijfijs, hetgeen doet vermoeden dat zij in den Noord vast zit. De vaart voor zeil of gesleepte schepen was reeds ondoenlijk. Uit Schoonhoven werd van Woensdag geschreven De rivier de Lek is wegens drijfijs met veer- booten moeilijk te passeeren. Ongeveer een uur beneden de stad heeft het ijs zich in den vloed vastgezet. Waterhoogte stationnair. Betreffende den stand der rivieren leest men verder in de StaatsCourant: Keulen, 2 Januari. De Rijn is over ruim de helft der breedte met drijfijs. AVaterstand 6 voet 4 duim boven nul. Nijmegen, 1 Januari. De rivier is over een derde der breedte met drijfijs bedekt. Gisteren middag is de gierbrug uit het veer genomen. De overvaart is nog geregeld met losse vaar tuigen. Do beide havens liggen vol stoombooten en schepen. Gorcum, 2 Januari. Het ijs bedekt geheel de rivier. De rivier- en kanaalvaart is gestremd. AVaterstand 1.89 el -4- AP. of 3.71 el onder noodpeil. Arnhem, 1 Januari. A^eel drijfijs. De schip brug is afgenomen. De overtocht geschiedt met schuiten. Yreeswijk, 1 Januari. De rivier is voor de helft met zwaar drijfijs overdekt. De overtocht is met zeilpont en roeibooten. AVaterstand 2.38 el -f- AP. of 4.14 el onder noodpeil. Maastricht, 1 Januari. De rivier is met drijfijs. Hedel, 1 Januari. Yeel drijfijs. De schipbrug is in de haven gebracht. Westervoort, 1 Januari. De rivier is over een vierde der breedte met drijfijs. De overtocht is met pont en schuit. Deventer, 1 Januari. Drijfijs over een derde der rivierbreedte. Overtocht met pont en aak. AVaterstand 3.70 el -+- AP. of 4.50 el onder noodpeil; gevallen 0.05 el. Katerveer, 1 Januari. Over drievierde der rivier drijfijs. Overtocht met de roeiboot. Wa terstand 1.00 el -+- AP. of 3.96 el onder nood peil; gevallen 0.15 el. Kampen, 1 Januari. Tusschen de drie ooste lijke jukken van de brug veel drijfijs de overige zijn met ijs bezet. Waterstand 0.40 el -j- AP of 2.16 el onder noodpeil; gewassen 0.11 el. AVoensdag-voormiddag bevond de oudste zoon van den tolgaarder D. Hte Apel doorn zich in gezelschap van zijn jongeren broeder en andere jongelieden, in het park op het Loo, ten einde zich aldaar op de veldvijvers met schaatsenrijden te vermaken. Zich onbedacht op het nog zwakke ijs wagende, had hij het ongeluk er door te geraken, met dat gevolg, dat hij, niettegenstaande alle pogingen tot red ding, jammerlijk verdronk. De verongelukte was een jongeling van een braaf gedrag, gunstigen aanleg en de vreugde zijner ouders. Zaterdag is door eenige officieren van het' garnizoen te Nijmegen, ten voordeele der armen, eene tooneelvoorstelling gegeven, die aan een zeer groot aantal toeschouwers algemeen heeft voldaan. De vrouwen-rollen werden ver vuld door de céni. dames Yalois-Sablairolles en Pi- Bij koninklijk besluit van 2 Januari jl.. n°. 91, zijn, met ingang van den 15den Jauuari 1868, be noemd tot minister voor de zaken der Roomsch-Catho- lieke eeredienst de heer Mr. A. P. X. Luybenen tot minister voor de zaken van de Hervormde en andere eerediensten, behalve de Roomsck-Catko- lieke, de keer Mr. C. T. baron van Lynden van Sandenburg; beide laatstelijk leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Bij koninklijk besluit van den 2den Januari jl. N°. 92, is, met ingang van den 4den dezer maand, benoemd tot minister van justitie Mr. W. AVintgens, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en met dezelfde dagteekening van ket tijdelijk bekeer van dat departement ontkeven Mr. J. Heemskerk Azn., minister van binnenlandscke zaken, met dank betuiging voor de in deze betrekking bewezene diensten. Z. M. heeft voorts benoemd tot opz. bij de al- gem. Landsdrukkerij -J. C. Bos, thans meesterknecht in de werkplaatsen der drukkers aldaar. Yoorts on derscheiden burgemm. herben, o. a. te Rijnsburg J. C. Meyboom. Arerder heeft Z. M. aau HD. adj. in buitengew. dienst, den gepens. vice-adm. titulair Jhr. II. A. van Karnebeek, vergunning verl. tot ket aannemen en dragen der versierselen van groot kruis der koninklijke militaire orde van Christus, hem geschonken door den koning van Portugal. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 25°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 24°, te 10 uren 26°. Arrijdag 's nachts te 12 uren 24°, te 3 uren 22°, 's morgens te 5 uren 19°, te 8 uren 22°, 's namiddags te 12 uren 28°, te 4 uren 26°. TIJDSCHRIFTEN, DAGBLADEN ENZ. AYij vernemen dat hedenavond het volgend schrijven van den heer A. AY. Sijthoff aan de redactie der Nieuwe Rotterdamsche Courant is verzonden AVelEdole Heeren Ik doe nogmaals een beroep op Uwe wel willendheid door tot U te komen met het ver zoek om bijgaanden brief, heden door mij aan den heer Lion afgezonden, in Uw blad te wil len overnemen. //Leiden, 3 Januari 1868. WelEdele Heer! In antwoord op Uw schrijven van 27 Dec. 1.1. heb ik de eer U te melden, dat ik ter be slissing van de door U opgeworpen quaestie mijnerzijds heb gekozen de H.H. Mr. A. A. de Pinto; refendaris aan het ministerie van justitie en Mr. M. S. Pols, advocaat te 's-Graven- hage. Behalve dat ik aan laastgenoemde het ver zoek om zich de keuze te laten welgevallen per soonlijk overbracht, zijn beide heeren mij geheel onbekend. Ik heb de eer te zijn enz." Men leest in de Arnh. Courant: De reactionaire pers beweert, dat de over- groote menigte op de hand dezer regcering is. AYij betwijfelen dat zeer, maar mocht het waar zijn, verwonderen zou het ons niet: het volk houdt van akeligheden." Men leest in deHaarlemsche Courant van heden: Aan het bestuur eener kiezersvereeni- ging in Friesland heeft de heer Groen van Prin- sterer op de vraag of hij zich verkiesbaar stelt geantwoord Het oogenblik is bij uitnemendheid gewichtig. Schoolwetherziening raakt op den voorgrond; de deugdelijkheid der constitutioueele instellin gen is op het spel. Meer dan ooit is het wen- schelijk, in de landsvergadering de beginselen te belijden, waarvan alleen wij voor Nederland en Oranje eene betere toekomst te gemoet zien. Onder nederig opzien tot Hem, die den moeden de kracht geeft, ben ik, zoo het door mijne vrienden begeerd wordt, daartoe bereid. Yoor elk blijk van vertrouwen dankbaar, daar het mij, indien ik in de Tweede Kamer terugkeer, steun geeft, moet ik tevens, tot voor koming van misverstand, doen opmerken, dat ik, evenmin thans als ooit vroeger, eene be paalde candidatuur aanvaard; terwijl ik weêr- keerig ook u, ondanks uwe aanbieding, volkomen vrij laat om, bij nader overleg, te handelen zoo als door u oorbaar zal worden gekeurd." De Arnh. Courant zal vooreerst geen geloof hechten aan de mededeeling van den Brussel- schen correspondent der Middelburgsche Cou rant, dat de Nederlandsche regeering terstond nadat besloten was, dat het ministerie aan het bewind zou blijven, kennis zou hebben gegeven van hare onvoorwaardelijke toetreding tot de conferentie over de Romeinsche aangelegenheden. Genoemd blad meent, dat zulk eene vreemde tijding vooreerst nog bevestiging behoeft. Het kan niet aannemen, dat de heer Yan Zuylen na al hetgeen gebeurd is, zich zoo haasten zou, zich weder in diplomatieke onderhandelingen te mengen, waarmede hij niets te maken heeft Het acht den heer Aran Zuylen niet in staat tot zulk eene roekeloosheid, noch tot zulk eene bespottelijke arrogantie. B U I T E N L A N D. Duitsciiland. De //Staats Anzeiger" bevat het koninklijk besluit, waarbij de invoering be volen wordt van het Pruisische militaire straf recht in het geheele bondsgebied. Aan de hoogeschool te Leipzig studeeren gedurende dit wintersemester 1227 jongelieden, zijnde 100 meer dan in het zomersemester. De universiteit te Heidelberg daarentegen telt 200 studenten minder dan in den laatst verloopen zo mer; men schrijft dit toe aan de klein-Duitsche gezindheid, welke te Heidelberg heerscht. De candidaten in de theologie zullen in den Noord-Duitschen Bond van alle militairen ver plichtingen ontslagen zijn, zoodra zij eene aanstel ling als predikant verkrijgenen de catholieke theologen zoodra zij de wijding als priester hebben ontvangen. Pbuisen. De Pruisische gezanten te Florence en te Petersburg, de heeren Aron Usedom en Yon Reuss, zijn met 1° Januari aan genoemde hoven als vertegenwoordigers van den Noord- Duitschen Bond ontvangen. Oosteneijk. Het officieele blad heeft Dinsdag een rescript des keizers openbaar gemaakt aan de HH. Yon Auersperg, Taaffe, Yon Plener, Hafner, Potochi, Giskra, Herbst, Brestl en Ber ger, waarbij zij tot leden van het cis-Leithaauseh ministerie worden benoemd en hun de porte feuilles opgedragen, zooals door de dagbladen juist is opgegeven. Graaf Taaffe heeft het groot kruis der Leopolds-orde bekomen. Aan prins Auersperg wordt 's keizers dank betuigd voor de bewezen diensten, als president van het Heerenhuis, en aan Dr. Giskra wordt gelijke dank betuigd voor zijne diensten als president van het Huis der afgevaardigden en tevens hem de orde der IJzeren Kroon 2de kl. verleend. Aan den minister Yon Becke is dezelfde orde lste kl. toegekend, terwijl de keizer zich voor behoudt later van zijne diensten weder gebruik te maken. Het officieele blad bevat de door de nieuwe ministers gecontrasigneerde wet van 31 Dec., betreffende de inning der belastingen en die tot bestrijding der staatsuitgaven tot ultimo Maart 1868. De kosten van het overbrengen van het stoffelijk overschot van keizer Maximiliaan uit Mexico naar Europa zijn door het huis Roth schild bestreden en met 1,4Ü0,000 franken ge liquideerd.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2