i AANBESTEDING. Gymnastiekscliool. Telegraaf. SCHOUWBURG TE LEIDEN. DE MATROOS, Veekoopers. daardoor eenige Piemonteezen in het; nieuwe kabinet zitting zouden nemen. Zoo zou den heer Ponza de portefeuille van binnenl. zaken zijn «angeboden en deze te Turin zijne politieke ■menden zijn gaan raadplegen. I Rome. De kardinaal Andrea heeft de vijf punten van intrekking of justificatie aangeno- en en een brief aan den paus geschreven. De :aak is daarmede geëindigd, en aan den kardi- aal zijn zijne waardigheden teruggegeven. - Het schijnt, dat de pauselijke regeering coupons der voormalige pauselijke schuld, de Italiaansche regeering weigert te betalen, voorloopig zal voldoen, totdat een nieuwe over eenkomst zal zijn tot stand gekomen. Anderen zijn niet ongeneigd te gelooven, dat de Italiaansche regeering, om aan alle verkeerde gevolgtrekkingen den pas af te snijden, de som, die zij schuldig is, bij de Engelsche bank zal deponeeren en daarna aan het Fransche gou vernement zal kennis geven, dat zoodra de Fransche troepen het grondgebied van den Kerkelijken Staat zullen hebben ontruimd, die som beschikbaar zal zijn tot betaling der rente van het door Italië overgenomen gedeelte der pauselijke schuld. Berichten omtrent nieuwe verzamelingen [vrijwilligers op de pauselijke grenzen en procla mation van de revolutionnaire comité's te Rome, pntbreken niet; doch de vraag is, in hoeverre :ij meer dan Fransche beursberichten zijn. De leus der Romeinscb'e revolutionnairen luidt hans, zegt menda capo a far meglio" (nog eens, en dan beter!) Reeds worden weder na- ien genoemd. Acquapendente zou weder be- reigd zijn, en 't legioen van Antibes zou ook •eeds versterking ontvangen hebben. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepente AmersfoortY. J. Konings berger te Velp (bedankt); te Nunspeet: "NV. ÏKraijeubelt te Edete UitgeestP. Cvan jWijk te Barchem; te Sint-PancrasJ. la Verge [te Hensbroek (bedankt)te DrachtenB. W. Colenbrander te AVijnaldum; te HedelA. Dek kers t6 Chaamte Babyloniënbroek c. a.J. F. de Later cand.; te Weidutn: N. J. Lank- liorst te Bavenbergum c. a.; te Oosterwierum B. H. Franken cand.; te OmmenP. Deetman te Klundert. Aangenomente Boven Hardinxvelddoor B. A. de Jong te Hoogvliet; te Vleuten: door A. L. van Woerden te Waverveente Har- lingen: door A. C. Duker te Geervliet; te Leerdam: door W. J. Coenen te Lettelbert. Bedankt: te Nunspeet: door J. D. B. Brou wer te Harderwijk. GEMENGDE BERICHTEN. In Katferland, aan de zuidoostkust tusschen Natal en het Kaapland, ligt het koningrijk Amoponda, welks hoofdstad heet de residentie van Jaku. Koning Jaku is nu gestorven, en daar Engeland in hem een oud en trouw bond genoot verliest, is het niet meer dan billijk, dat het engelsch blad dat het dichtst bij zijn rijk het licht ziet, de Natal Mercury," hem een doodbericht wijdt. Z. M." leest men daarin, //overleed den 29 October juist toen hij een snuifje wilde nemen. Zijn dood werd aan vreemden invloed toegeschreven, daar hij een te groot opperhoofd was om zoo maar te kunnon sterven. Drie personen zijn reeds ter dood ge bracht onder verdenking van hem behekst te hebben, en er werd nog een groote slachting I verwacht, daar de Kaffers van oordeel zijn, dat het voor een groot opperhoofd niet past alleen te sterven. Overigens was nog bevolen dat, als I büjk van algemeenen rouw, de mannen zich vier en de vrouwen zich drie dagen van melk I hadden te onthouden. Ook de veldarbeid was vier dagen geschorst." Er bestaan tegenwoordig ongeveer 338,850 kilometers telegraaflijnen met drie dubbelen draad Daarenboven hebben de transatlantische lijnen eene lengte van 6,701 kilometers en de andere onderzeesche kabels bereiken gezamenlijk het cijfer van 9,299 kilometers. Ten slotte hebben de spoorwegen, in den tijd van zevenendertig jaren, eene ontwikkeling ver kregen, gelijkstaande met //drieëneenhalf maal" den omtrek der aarde; doch de telegraaflijnen, veel minder kostbaar in hunne daarstelling, heb ben grootelijks de uitgestrektheid der spoorwe gen overtroffen. In zevenentwintig jaren hebben deze draden eene ontwikkeling verkregen, die gelijk staat met //achteneenhalf maal de lengte om de globe. OFFICIEELE BERICHTEN. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van Leyden, Gelet op artikel 19 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de nationale militie; Herinneren hen, die op den lsten Januarij 1868 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 1849, alsmede hen, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden, de verpligting tot het doen van aangifte voor de nationale militie, in de maand Januarij 1868. Tot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het Raadhuis, van des morgens 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 13 Januarij, voor de bewo ners van de wijken 1, 2 en 3, op Dingsdag den 14 Januarij, voor de bewo ners van de wijken 4 en 5, op Woensdag den 15 Januarij voor de bewo ners van wijk 6, op Donderdag den 16 Januarij, voor de be woners van wijk 7, op Vrijdag den 17 Januarij, voor de bewo ners van de wijken 8 en 9 of de buitenwijk. Eindelijk dat de geboorte-acten, die ieder.be- langhebbende, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behoort over te leggen, dagelijks, de Zon- en feestdagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn ge boren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. ADVERTENT1EN. Voorspoedig bevallen vaneen Zoon mevrouw A. P. DE GRIJS Sybbandi. Samarang, 8 November 1867. Eenige kennisgeving. Tot het inschrijven van leerlingen zal wórden zitting gehouden op Donderdag 2 Januarij 1868, des namiddags tusschen twee en vier ure in het schoolgebouw op de St. Pieterskerkgracht. P. C. LEZWIJN. Ilollaiidsclie IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Aanvangende op 1 Januarij a. s. prijsvermin dering van 50 cents op 30 cents voor Binnen- landsch berigt. Aan de Spoorwegstations worden voor alle binnen en buitenlandsche telegraaf kantoren berigten aangenomen op dezelfde voor- Waarden als van den Rijkstelegraaf. DE ADMINISTRATEUR. Amsterdam, 30 December 1867. Het Rotterdamsch Tooneelgezelschap onder di rectie yan LOUIS BOUWMEESTER COMP., zal de eer hebben te yertoonen op Vrijdag 3 .lanuarij 1868, of Allerzotste Omstandigheden. Groot Kluchtig Blijspel in Tien Tafereelen met nieuwe Chansonnetten, Coupletten enz. naar het Hoogduitsch. (Xoolt alhier vertoond.) Dit stuk heeft vooral in Duitschland, en nu ook te Rotterdam veel bijval gevonden. voorat Nieuwe groote Vaudeville in 1 bedrijf. Aanvang ten 7 ure. Prijzen der Plaatsen Loges 1.00. Baignoires ƒ1.20. Parterre ƒ1.00. Galerij ƒ0.50. Achter-Galerij 0.30. Plaatsen lijn te bespreken op Donderdag 2 Ja nuarij en op den speeldag, van 10—1 uur. De ERVEN J. J. TIJL hebben uitgegeven den derden druk vanHandleiding om op eene gemakkelijke wijze, door eenvoudige meting, HET GEUIGT VAX HET KUNII- EX HOOKXVEE in levenden staat en schoon aan den haak met de meest mogelijke juistheid te bepalen, door Hk. Grevers, Commies bij 's Rijks belastingen. Prijs f 0,60. De voor het meten benoodigde MAATJES zijn verkrijgbaar voor f 0,80. Ministerie van Hinnenlandschc Zaken, Op Vrijdag, den 3den Januarij 1868, des na middags ten 1 ure, zal, onder nadere goedkeu ring van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, door Heeren Curatoren der Hoogeschool te Leiden, in een der vertrekken van het Aka- demie-Gebouw op het Rapenburg, in drie per- ceelen, worden aanbesteed Het dagelijkscli onderhoud van, en het doen van eenige herstellingen en vernieuwingen aan de gebou wen der Hoogeschool, van de goed keuring der aanbesteding af tot het einde van het Jaar 1868, voorzoo- veel de herstellingen en vernieu wingen betreft, en tot het einde van het Jaar 1870 voor zooveel aangaat het onderhoud. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken te 's Gravenhage, aan dat vanhet Akademie-Gebouw te Leiden, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zuidholland te 's Gravenhage, en op alle plaatsen waar gewoonlijk bestekken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende de noodige onderrigting te bekomen zijn bij den Opzigter der Gebouwen van de Hoogeschool J. C. van' Gelder te Leiden, en acht dagen vóór de besteding des morgens 10 ure de noodige aanwijzing in loco geschieden. Voor den Minister, De Secretaris Generaal J. SCHRODER, 's Gravenhage, 2 December 1867.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3