voorstellen dat de heer Lion, mij persoonlijk geheel onbekend, met zijn schrijven in de cou rant van heden, iets anders zou kunnen bedoe len, dan de bij de voorgenomen oprichting van het //Dagblad van Nederland," door mij met derden besproken mogelijkheid om het //Dogblad van 's öravenhage" aan te koopen, een uitge- vers-idée, waaraan niemand iets bijzonders zal vinden. //Met de meeste achting heb ik de eer te zijn," enz. Men schrijft uit N ij e h a s k eHet tijdstip waarop de spoorweg MeppelHeerenveen ge opend wordt is zeker niet ver meer verwijderd. De werkzaamheden op het stations-terrein alhier zijn zoo goed als geëindigd. De brug tot ver binding van het station met den rijksstraatweg is bijna gereed. De wacht, vroeger daar op last der compagnons geplaatst, is eindelijk ingerukt. Men spreekt hier van feestelijkheden, bij gele genheid van het openen der spoorbaan te houden, en vindt het alleszins gepast, dat de ingezetenen van hunne belangstelling in deze voor ons dorp zoo gewichtige aangelegenheid blijken geven immers reeds nu ziet men, dat de eigendommen door de plaatsing van het station aanmerkelijk in waarde gestegen zijn. Z. M. de koning heeft heden te halfeen den voorzitter en de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal ten gehoore ont vangen. Zij werden achtereenvolgens tot HD. toegelaten, zoodat de laatste leden eerst te halfvier het paleis verlieten. De zitting der Kamer, tegen halfdrie belegd, was dan ook te halfvier nog niet geopend. Z. M. heeft 1°. ingetr. HD. besl. van 11 Oct. 1867, houdende ben. van Mr. W. G. de Kuokke van der Meulen en Mr. J. A. van Hoek, respectie velijk tot off. en subst.-off. van juat. bij de arr.- rechtb. te Middelburg; van Mr. I. Cohen en Mr. J. van der Lek de Clercq, respect, tot off. en subst.- off. van just, bij de arr.-rechtb. te Goesen zulks wal de beide eersten betreft op het daartoe door hen gedaan verzoek; 2°. ben. tot off. van just, bij de arr.-rechtb. te Middelburg Mr. H. C. A. Thieme A.-Cz., thans off. van just, bij de arr.-rechtb. te Appingadam; tot off. van just, bij de arr.-rechtb. te Appingadam Mr. I. Cohen, thans subst.-off. van just, te Middelburg; en tot subst.-off. van just, bij de arr.-rechtb. te Middelburg Mr. J. van der Lek de Clercq, thans proc. bij de arr.-rechtb. te Zierik- zee, ilit welke betrekking hem tevens eerv. ontsl. verl. wordt. Verder eerv. ontsl. den heer Ij. Paar- dekooper, als landra. der 1ste kl. bij het kad., be houdens aanspr. op pens.; pens. verl. aan den heer P. A. A. de Timmerman, eerv. ontsl. contr. der dir. bel., in- en uitg. rechten en accijnzen te Amster dam, van ƒ1664; aan den heer J. Akkringa, eerv. ontsl. control, dir. bel., in en uitg. rechteu en acc. te Amsterdam, van 1897, en aan den heer D. J. de Kruyfi', eerv. ontsl. control, der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Schoonhoven, van 1226. Bij kon. besl. ziju de met 1°. Januari a. s. af tredende leden van de hoofde, tot de zaken der Israëlieten, de heeren Mr. A. de Pinto te 's-Gra- venhage, tevens vice-pres. Mr. A. C. Cosman te Amsterdam en Mr. D. Polak Daniëls te 's-Graven- hage, in deze hunne betrekkingen bij voorduur benoemd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 36°, WindN. W., des avonds te 8 uren 35°, te 10 uren 35°.Vrijdag '9 nachts te 12 uren 35°, te 3 uren 35°, Z. O., 's morgens te 5 uren 35°, te 8 uren 35°, 's namiddags te 12 uren 36°, O., te 4 uren 35°. BU1TE N L A N D. Pruisen. In de eerste kamer heeft de com missie die met het onderzoek daarvan belast was, geconcludeerd tot verwerping van het wets* ontwerp tot vereeniging van het hoog gerechts hof met het hooge hof van appèl. Daarna heeft wel de minister van justitie op de aanneming der voordracht aangedrongen eu heeft ook de heer Von Bismarck deze insgelijks nadrukkelijk aanbevolen om staatkundige redenen, zeggende dat de regeering de gevolgen eener verwerping voor rekening zou moeten laten van hen, die er tegen tegen zijn, maar toch is het ontwerp, in omvraag gebracht, verworpen met 42 tegen 33 stemmen. De onderhandelingen met Denemarken zijn, naar men weet, afgebroken, aangezien de Deen- sche afgevaardigde naar Kopenhagen is vertrok ken om nieuwe instructiën te ontvangen. Na nieuwjaar zal de heer Quaade weder terugkee- ren, zoodat dan de onderhandelingen weder zul len worden hervat. De vertegenwoordiging van den Noord-Duit- schen Bond bij de buitenlandsche hoven door de Pruisische gezanten, is ten deele bewerkstel- ligd. Oostenrijk. De //AViener Correspondenz" be richt dat de Italiaansche gezant, graaf Barral, te AVeenen teruggekeerd is, om aan den keizer zijne brieven van terugroeping te overhandigen en zich vervolgens naar zijn nieuwen gezant- schapspost te Brussel te begeven. De opvolger van graaf Barral, generaal Cialdini, zal nog een geruimen tijd te Florence blijven. Het tol- en handelsverdrag met Oostenrijk is door het Hongaarsche Lagerhuis aangenomen. Dit Agram is bericht ontvangen, dat al daar Maandag de nationale vlag is uitgestoken met het opschrift: //Leve de Unie met Hon garije Rusland. Het budget voor 1868 is gereed en levert deze gunstige uitkomst op, dat er geen deficit op voorkomt. Den 13den Januari a. s. zal het //Journal de St.-Pétersbourg" vervangen worden door een nieuw blad, onder den naam van //Nouvelle Ga- zette et Courrier Russe", om de rechterlijke kennisgevingen, officieuze artikelen en diploma tieke documenten openbaar te maken. Engeland. Gelijk in andere landen, zoo heb ben ook in Engeland eenige veranderingen plaats in het personeel van de diplomatieke vertegen woordigers der regeering. Zoo is sir Charles Augustin Murray, Engelsch gezant te Kopen hagen, benoemd tot gezant te Brussel, terwijl hij vervangen zal worden door den gezant bij het Portugeesche hof, sir Charles L. Wijke. De president en secretaris van de laatste processie ter gedachtenis aan de ter dood ge brachte Fenians zijn, daar zij schuldig verklaard zijn aan overtreding der wet, op een bepaalden dag voor de rechtbank gedaagd. Eene borgstel ling voor hen is aangenomen. Het blijkt uit een te AVolverhampton gevonden document, dat de Fenians het ontwerp hadden gevormd, om gelijktijdig in alle steden van Engeland een aanval te doen op de wapen depots en de miliciens. De overheid heeft een onderzoek ingesteld. Italië. In de kamer der afgevaardigden gaf de heer Ratazzi gisteren verder als zijne over tuiging te kennen, dat de scheiding der beide machten te Rome allernoodzakelijkst en dringend is. Zonder dat dit punt tot oplossing wordt gebracht, zou het niet mogelijk zijn, de woelin gen te doen bedaren. Hij heeft, zeide hij voorts, altijd openlijk gezegd, dat Garibaldi noch wijs, noch op het geschikte oogenblik handelde. Aan de onderteekenaars der overeenkomst verweet hij, dat daarin onduidelijke bepalingen voorko men, bepalingen die aan eene krachtige mogend heid het middel in de hand geven om te handelen in strijd met de eischen der Italiaansche onaf hankelijkheid, anderen, waardoor de Fransche regeering in staat wordt gesteld om toezicht te oefenen over Italies geheele binnenlandsche staatkunde. Hij hield vol, dat hij alles heeft gedaan, om den inval tegen te houden. Hij ver zocht de regeering alle documenten en all? e< dépêches over te leggen, opdat hij in staat zijj d dit te bewijzen. De troepen aan de grenzei waren voldoende om, gelijk in de overeenkomst was bedongen, gewapende benden tegen te hou den, niet echter om afzonderlijke personen deul toegang te beletten. Niettegenstaande alle waak zaamheid der troepen heeft men vroeger even min kunnen beletten, dat roovers uit den pau- ir selijken staat doordringen op Italiaansch gebied, noch ook heeft het Oostenrijksche leger te, J Tessino den doortocht van 20,000 vrijwilligers fc, kunnen verhinderen. Daarna gaf de heer Nicotera nog eenige op p, helderingen over den toestand en de bedoelin- Q gen der vrijwilligers. Hij loochende dat er overleg d! bestond met het ministerie; het tegendeel was waar. Ten bewijze somde hij de middelen op, die men moest aanwenden, om de waakzaamheid J der troepen op de grenzen te ontgaan. In de zitting van eergisteren gaven eerst de heeren Crispi, Bertani, Ferrari en Ricasoli eenige ophelderingen omtrent personeele feiten ff Daarna vervolgde de heer Ratazzi zijne rede van den vorigen dag en hield vol, dat het physiek y onmogelijk was landsburgers te beletten de rj grenzen over te gaan. Hij zeide dat het ont snappen van Garibaldi van Caprera geschied is fe op eene wijze, geheel anders dan die, waarop gerekend was door den Franschen gezant zei ven Het ministerie was uit politieke noodzakelijk heid er toe overgegaan om Garibaldi aan te j houden, hoewel het volgens de wet daartoe niet j bevoegd was; daaruit bleek, hoezeer hij als 1 minister de bedoeling had gehad om de espeditie te beletten. A^oorts verklaarde spr. nog andere 1 feiten betreffende eene dépêche, waarvan in de z dagbladen sprake is geweest en waarin gemeld 1 werd, dat de troepen Garibaldi vervolgden zon- der hem te arresteeren. Hij ontkende dat door zijn bestuur iets dergelijks gedaan is, of oog luikend de maatregelen van de partij van han- delen zijn toegezien. De reden van de Garibal- distische beweging ligt volgens hem in het na tionaal gevoel. Men kan zoolang meu wil, Ga ribaldi arresteeren; maar zijn idee zal niet alleen niet onderdrukt kunnen worden, maar aan le vendigheid en grootheid winnen, de bevolking zal de middelen om ze te verwezenlijken ver honderdvoudigen. De heer Ratazzi hield vol, dat de oprichting van het legioen van Antibes j eene schending was van de September-conventie. Hij verklaarde geen voorstel tot gezamenlijke interventie te hebben gedaan, omdat daarin eene instemming met Frankrijks recht tot interven tie lag opgesloten. Hij had den heer Nigra niet gelast dergelijk voorstel te doen, en noo- digde den minister uit te verklaren, dat de Fransche minister niet juist gesproken heeft, toen hij verzekerde dat zulk een voorstel door den heer Nigra gedaan is. Hij verzekerde dat de regeering van plan was, om te Rome tus- schen beide te komen, niet om met de wapenen de Romeinsche quaestie door te hakken, maar om de rechten en de onafhankelijkheid der Romeinen tot het uitspreken hunner wenschen te beveiligen en den paus en zijne geestelijke onaf hankelijkheid te beschermen. Turkije. Terwijl het Turksch gouvernement de wapening voortzette, is het Turksche leger, dat bij Zoura een aanval heeft gedaan op de Candiotische insurgenten aldaar, volgens berich ten uit Athene van den 12den dezer, terugge slagen. Ook van eene andere zijde schijnt de Porte in ongelegenheid gebracht te worden. AVat er eigenlijk van den twist met Servië aan is, of waarop die zal uitloopen, is nog niet duidelijk in te zien. De berichten daarover bevatten nog al eens tegenstrijdigheden. Doch nu zijn ook, volgens de mededeeling van het Oostenrijksck blad, de //AVanderer," twee gevolmachtigden van Montenegro te Konstantinopel gearriveerd, om categorisch den afstand der havens Antivari of Spizza te vragen, bij weigering waarvan zij met

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2