N°. 2413. Vrijdag A0. 1867. 20 December. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nomraers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meer0.T26. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90 iedere regel meer0.15. Leiden, 19 December. Reeds deelden wij in ons nommer van giste- Bii kortelijk per telegram den hoofdinhoud nede van het verslag der commission van rap porteurs der Eerste Kamer omtrent de wets- ntwerpen tot definitive vaststelling der hoofd tukken I, II, VII A, en Middelen, en tot oorloopige vaststelling der hoofdstukken III, V A, IV B, VII C, V, VI, VIII, VII By X en X der Staatsbegrooting, dienst 1868. Algemeene beschouwingen.) Wij willen dit verslag nog eens in zijn ge- leel aau onze lezers mededeelen, opdat zij zelve nogen zien, dat er niets in voorkomt, waardoor ïen op eenigen grond zou kunnen aannemen, dat de regeering, ook indien zij getracht mocht -hebben, zooals een gerucht heeft gewild, van Eerste Kamer een votum van vertrouwen etreffen de het beleid van den minister van buitenlandsche zaken te verkrijgen, eenige kans ad hierin te slagen. Het is immers juist door //zich te ont houden," zelfs van //algemeene of bijzondere beschouwingen," dat de Kamer, volgens het ge- oelen der afdeelingen, tot //eene spoedige beëin diging van de bestaande crisis" kon medewerken //Algemeen was men in de afdeelingen van ge voelen dat in de tegenwoordige omstandigheden, [terwijl de regeering haar ontslag aan Zijne Ma jesteit den koning heeft aangeboden en op die aanbieding door Zijne Majesteit nog geene be slissing is genomen, de Eerste Kamer het meest overeenkomstig de belangen des lands handelt indien zij op dit oogenblik zich onthoudt van algemeene of bijzondere beschouwingen, ten einde zij daardoor, voor zooveel dit binnen haar be reik ligt, medewerke tot spoedige beëindiging van de bestaande crisis. //Thans nu de zekere kennis ontbreekt aan wie de regeering van 's lands zaken zal worden op gedragen scheen het niet wenschelijk in gedach- tenwisseling te treden met het tegenwoordig bewind, over het algemeen beleid der regeering of over bijzondere posten der begrooting, te min der omdat bij zoodanige wisseling van gedach ten men moeilijk beschouwingen zou kunnen vermijden over de aanleiding en de oorzaken, waaruit de tegenwoordige crisis is ontstaan, be schouwingen waarvan men zich juist in deze oogenblikken wenscht te onthouden. //Wel waren sommigen der aangeboden begroo tingen geene voorloopigo kredietwetten, maar ontwerpen tot definitive vaststellingdoch niet temin mocht men die begrootingen in verband beschouwd met de overigen, uit een politiek oogpunt voor deze regeering thans eveneens als credietwetten beschouwen; terwijl bovendien eenige dier definitive begrootingen uit haren aard zelve toch geene aanleiding tot opmerkin gen kunnen geven. Welk practiseh nut zou het daarenboven, zoo vroeg men, opleveren om over sommige posten in discussie te treden met een bewind waarvan men niet weet of het geroepen zal blijven tot uitvoering der aangeboden be grootingen. //Intusschen verlangde de Eerste Kamer niet, dat uit haar stilzwijgen wierd afgeleid eenig be wijs van hare goed- of afkeuring, zoo min over hetgeen met betrekking tot deze regeering is voorgevallen, door de regeeriug is verricht of door haar in de verschillende begrootingswetten is voorgedragen. De Eerste Kamer behoudt zich voor, bij de behandeling van de definitieve be grooting voor 1868, haar gevoelen over die begrooting te doen kennen." De bekende Leidsche correspondent van het ÏÏaagsche Dagblad vond goecl eergisteren aan cle lezers van die courant mede te deelen, dat het Leidsche Dagblad zoo weinig belangstelling binnen onze stad vond, dat de uitgever weldra zijn onderneming zou moeten staken. Wij hebben hierop alleen te antwoorden met den versregel uit Le Meute ur" van Oorneille //Les gens, que vous tuez, se portent assez bieu." BINNENLAND. LEIDEN, 19 December. Men schrijft ons heden uit s - II a g e Volgens de geruchten hier algemeen in omloop, zal de vergadering der Staten-G-ene- raal zittingjaar 18671868, na afloop van de werkzaamheden der Eerste Kamer aanstaanden Vrijdag of Zaterdag gesloten en de Tweede Kamer ontbonden worden. Z. M. heeft aan eene commissie, bestaande uit de heeren Jhr. C. Hartsen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, als voorzitter, en Mr. E. H. 's Jacob, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, Mr. J. H. Donker Curtius, oud-commissaris op Java, Mr. A. de Pinto, lands-advocaat, en Mr. H. C. Verniers van der Loeff, rijks-advocaat te Rotterdam, als leden, de taak opgedragen, om de regeering voor te lichten omtrent het verzoek om schadevergoeding, door eenige handelaren met Japan ter zake van geledene handelsverliezen aan den koning gericht. De audiëntie van den minister van binnen- landsche zaken zal op Zaterdag den 21sten dezer niet plaats hebben. In de zitting van den hoogen raad der Nederlanden, kamer van strafzaken, van gisteren is o. a. uitspraak gedaan in de zaak van Johanna van Rey, huisvrouw van C. Hartog, tegen een arrest van het hof in Zuid-Holland, waarbij zij tot zes jaren tuchthuisstraf is veroordeeld, ter zake van moedwillige nederlaag van een mensch (doodslag). De raad heeft dit beroep verworpen. Uit de residentie wordt medegedeeld, dat den 16den de commissie, door de vergadering van aandeelhouders benoemd om over het Bel gisch voorstel ten aanzien van het exploiteeren der staatsspoorwegen te adviseeren, conferen- tiën gehad heeft met de ministers van bin- nenlandsche zaken en van financiën, en dat het re sultaat daarvan de niet-aannemiug van die voor stellen is geweest, en men tevens het besluit heeft genomen om de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen te liquideeren of te ont binden. Yan rijkswege zal er nu eene commissie be noemd worden om de exploitatie namens den staat over te nemen en verder te regelen. Aan het spoorweg-station te 's-Hage werd eergisterenmiddag door de politie gearres teerd een persoon, die, sedert 1864 in het Po litieblad" gesignaleerd, wegens diefstal tot eene cellulaire gevangenisstraf voor een half jaar bij verstek was veroordeeld. Gedurende die drie jaren hield hij zich te Londen op, van waar hij dezer dagen was vertrokken, om een bezoek aan zijne ouders, te 's-IIage woonachtig, te brengen. De arrestant bracht eergisteren den geheelen dag te Rotterdam door. Wij lezen in de Arnh. CourantDonder dag-middag op Vrijdag-morgen, zoo bericht men ons, zal het besluit openbaar worden, waarbij de Tweede Kamer wordt ontbonden. De slui- tings-zitting zal Vrijdag plaats hebben. Ook van eene andere zijde wordt ons be vestigd, dat de Kamer ontbonden zal worden. De heer Heemskerk had geadviseerd tot het samenstellen van een nieuw kabinet, maar de overige raadslieden des konings waren van een ander gevoelen. Eene afstemming van de begroo- ting van het lilde hoofdstuk moet in de hoogste kringen zeer veel ergernis hebben gegeven. Daar entegen werd de verwerping van het budget van financiën verwacht en was reeds de opvolger van den heer Schimmelpenninck aangewezen. De vereeniging tot volksweerbaarheid te Terborg heeft zich Maandag, behoudens hoo- gere goedkeuring, geconstitueerd. Zij telt 69 wer kende leden, terwijl onderscheidene begunstigers ruime geldelijke bedragen ter ondersteuning heb ben toegezegd. Den 13den dezer, des avonds even voor elf uren, werd te Oosterland, in Eriesland, een vuurbol waargenomen van aanzienlijke grootte. Hij bewoog zich ongeveer van het noord oosten naar het zuidwesten, hoog boven den gezichteinder, en gaf een weinig schitterend en blauwachtig licht. De hemel was licht bewolkt, ook in het gedeelte, waar het luchtverschijnsel werd waargenomen. Men schrijft uit Leeuwarden: In onze provincie zijn brieven uit Italië van pauselijke zouaven gekomen. Het zijn meest klaagliederen over bejegening en behandeling welke in die brieven worden opgedischt. De inhoud dier let teren moet voor het publiek worden bedekt ge houden; alleen vertrouwden mogen uittreksels er van lezen. Op het middelhoofd aan de haven te Har- lingen is geplaatst een arosclinoscoop tot aan duiding van vermoedelijk aanstaande windrich ting en storm. De schipperij heeft deze machine nog niet bij voorraad met haar vertrouwen vereerd, maar twijielt, of het instrument wel betere diensten zal bewijzen dan de stormsig nalen. Men schrijft uit O u d - P e k e 1 a, dd. 14 December, het volgendeDonderdag 11., 's avonds omstreeks 8 uren, werd door eene hevige wind vlaag, juist terwijl de korenmolen van den heer J. Zand Smit in vollen gang was, een der wieken afgeslagen, waarvan de eene helft in een aan-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1