N°. 2412. Donderdag A". IXlte' - 19 December LEEDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. I Voor Leiden, per 3 maanden3.00. I Franco per postn 3.85. I Afzonderlijke Nommersn 0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75, iedere regel meer,0.125. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. BINNENLAND. LEIDEN18 December. Al wat in onze stad gevoel heeft in het goede en schoone, al wat prijsstelt op een keurig letterkundig genot, was gisterenavond in de Gehoorzaal vereenigd. Het was al zeer lang geleden sedert de schrijver der Betuwsche no- Tlellen in Leiden optrad. Aan de heeren Maro- nier, Van Gorkom en Pleyte hadden we het te danken, dat een lang gekoesterd en vaak uitge sproken verlangen werd bevredigd. Crerner droeg zijn Kruuzemuntje voor. De novelle is bekend, en toch mag het nog wel eens gezegd worden: het is een juweeltje! "Wat waren die eenvoudige karakters voortreffelijk geteekend! Men moet een dichterlijk gemoed en het oog eens schil- Iders hebben, om zulke tafereeltjes te origineeren en te penseelen. Want Cremer vertelt niet, hij laat u aanschouwen, en zóo, alsof ge de wer kelijkheid ziet. En dan die plastische voordracht! Men moet de novellen van Cremer door hem zeiven hooren voordragen om er alles van te genieten. Om niet te spreken van dien eigen- aardigen Betuwschen tongval hij stelt de per sonen voor, hij asteert, niet te veel, maar juist zooveel als noodig is om aan de gekeele voor- steil ing zekere actualiteit te geven. Inzonderheid kwam dit uit in het stukje waarmede Cremer na de pauze optrad. AVij twijfelen niet of allen die hier tegenwoordig waren zullen instemmen met onzen wensch, dat Cremer in dezen winter nog een of meerdere zijner novellen in deze stad zal voordragen. In den afgeloopen nacht ontstond brand in het stovenhok van de kerk op de Middelste gracht. Ofschoon dit geheel is uitgebrand, ge lukte het de ijverige brandweer den verderen voortgang van het onheil te stuiten, zoodat de kerk slechts weinig heeft geleden. De burge meester en andere autoriteiten waren aanstonds ter plaatse tegenwoordig. Men schrijft ons uit Boskoop, dd. 16 December Boskoop vierde heden feest. In den vroegen morgen reeds waren de meeste woningen met vlaggen getooid, terwijl op vele plaatsen toe bereidselen tot illuminatie gemaakt werden. Op de dorpsstraat stond eene goed versierde eerepoort opgericht. Zoo had onze gemeente een feestelijk voorkomen, toen eene gansche schare, samenge steld uit verschillende coramissiën, de verschillende deelen der bevolking vertegenwoordigende, door eene eerewacht te paard en de stafmuziek van bet -4de regiment infanterie uit Gouda begeleid, zich naar de grens der gemeente begaf, om den Edel Achtbaren heer Mr. J. A. Vorstman, die na eene korte afwezigheid om de voltrekking van zijn huwelijk tot ons wederkeerde, te be groeten en de gemeeute binnen te leiden. Groot was de vreugde, waarmede hij, die nog niet lang onze burgemeester is, maar die zich de sympathie van vele ingezetenen reods verwerven mocht, door de burgerij werd ontvangen. Die sympa thie sprak zich bovendien nog uit in de geschen ken door den gemeenteraad en door de inge zetenen hem tot een blijvend aandenken aan geboden, en in eene serenade bij fakkellicht gebracht door het Roomsoh-Catholiek mannen koor. Het heeft Z. M. den koning behaagd den schrijver van het werk //L'armée Danoise en 1864 Le Dannevirke et Dybböl* van HD. ingenomen heid te doen blijken met dien arbeid, tevens te gelasten voor het getal van 6 exemplaren na mens HD. in te teekenen bij den uitgever J. van Egmond Jr. te Arnhem. Z. M. de koning zal a. s. Vrijdag te half een ten gehoore ontvangen de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De graaf Von Reigersberg is benoemd tot gezant van Beieren, bij de hoven van 's-Graven- hage en Brussel. De nieuwe gezant zal den lsten Januari zijne betrekkiug aanvaarden. Te AV a m e 1 heeft men, omdat er slechts een sollicitant voor de vacante hoofdonderwij zers-betrekking zich had aangegeven en voor het vergelijkend examen was opgekomen, eene nieuwe oproeping gedaan, waarbij men tevens het salaris met f 100 heeft verhoogd, waardoor het van f500 op f 600 is gebracht. Uit Steen wijk meldt men: Dat bij staatkundige verkiezingen soms curieuze dingen voorkomen, waaruit blijkt dat vele kiezers eigenlijk niet weten wat zij doen of doen moe ten, is van algemeene bekendheid. Bij de een voudige kerkelijke verkiezingen zoude men echter meenen, dat alle stemgerechtigden wisten wat zij doen moesten. Het blijkt echter, dat in eene naburige gemeente, bij de onlangs plaats gehad hebbende verkiezingen van leden voor bet kiescol lege, eenige stemgerechtigden hunne stembiljet ten brachten in//de brievenbus". Door het bestuur der harmonie //Eens gezindheid" te Breda is voorloopig ter kennis gebracht, dat in de maand Juli aanstaande een muzikaal concours zal gehouden worden, waarbij als eerste prijs eene gouden medaille, ter waarde van minstens honderd gulden zal worden uit geloofd. Onder nadere bepalingen is de ouverture //Preciosa," van C. M. von Weber, voor de deelnemende harmonieën ten kampe aange wezen. In de week van 814 December 1867 zijn geene gevallen van veetyphus in het rijk voor gekomen. Men meldt uit Enschedé: Maandag ochtend circa te zeven uren barstte een hevige brand uit in de stoom-katoenfabriek der heeren J. Stroink en Zonen, in de onmiddellijke nabij heid der stad. Ondanks de spoedige en krachtige werking van een aantal brandspuiten mocht het niet gelukken, het gebouw, dat tot spinnerij diende, te behouden; het brandde geheel uit, terwijl dus ook de daarin aanwezige machine rieën eene prooi der vlammen werden. De schade is zeer aanzienlijknaar men zegt, zou die tus- schen f 100,000 en f 150,000 bedragen. Dinsdag eerstkomende zal de spoorweglijn MeppelHeerenveen door de directie en de aannemers worden opgenomen, terwijl Donder dag daaraanvolgende de raad van toezicht der Exploitatie-Maatschappij te Meppel verwacht wordt, om den weg te onderzoeken en bij in- orde-bevinding over te nemen. Men kan alzoo binnen kort de indienststelling van die lijn ver wachten. Men meldt uit Moordrecht: De fabriek- districten in de provincie Overijsel zagen in den laatsten tijd eenige scholen verrijzen, uitsluitend ten behoeve van de kinderen die in de fabrie ken arbeiden, en die nu in de uren, dat men hen missen kan, eenig onderwijs ontvangen. Is de arbeid, op den leeftijd, voor het onderwijs bestemd, zeer te betreuren, toch verdient het toejuiching, dat de fabrikanten, nu zij begin nen te begrijpen dat goed onderwijs eene levens- quaestie ook voor hunne fabrieken is, de boven genoemde gelegenheden openen hoewel er natuurlijk een groot tekort blijft bestaan in de vorming en ontwikkeling van het kind, dat onder het schoolgaan gestadig arbeiden moet. De ge meente Moordrecht en het over den IJsel ge legen Gouderak tellen ook een groot aantal kinderen, die op jeugdigen leeftijd men heeft er, die vijf jaren tellen van den vroegen morgen tot den avond moeten arbeiden. Reeds gedurende 20 jaren hebbeu echter de besturen voor dïe ongelukkigen gelegenheid tot onder wijs opengesteld, door vijf maanden lang, in den winter, émalen per week gedurende 2 uren avondschool te houden. Ten bewijze van de be langstelling in dat onderwijs moge strekken, dat er zich dezen winter te Moordrecht 140 en te Gouderak 120 leerlingen vrijwillig tot de avondlessen hebben aangemeld, terwijl zij ondanks den druk des tijds geregeld en met ijver de scholen bezoeken. De vruchten, die men van dat nuttige werk ziet, steunen den ijver der onderwijzers, en doen bij de besturen en de weldenkende hoogen ingenomenheid met die inrichtingen bestaan. Men schrijft ons uit Groningen, dd. 16 December Zooals reeds vroeger door verschillende dag bladen is medegedeeld, hebben de beide predi kanten der, Doopsgezinde gemeente alhier, ten gevolge van bet niet-aannemen hunner voor stellen, met eene meerderheid van slechts zes stemmen, zich genoodzaakt gezien hun eervol ont slag aan te vragen. Dit is hun dan ook van wege de gemeente op de meest eervolle wijze en, ten bewijze der sympathie voor beide leeraren, tevens onder vrijwillige offerte van alleszins royale bepalingen verleend. Een dezer heeren, Ds. Oor ver, nam dientengevolge gisterenavond, ten aanhoore van een buitengewoon talrijk en be langstellend publiek, met eene zeer gepaste rede afscheid van zijne gemeente, waarin zijne over^ tuiging hem niet langer toeliet onder de gegeven omstandigheden werkzaam te zijn. De andere predikant, Ds. Straatman, is voornemens Zondag 22 December zijne afscheidsrede te houden, zoo dat na dien datum genoemde gemeente her derloos zal zijn. Met liet oog op de toekomst hebben dan ook in de laatste dagen hier her haaldelijk bijeenkomsten van gemeenteleden van

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1