J# N°. 2409. Maandag A0. 1867UA& 16 December. BINNENLAND. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meer0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. LEIDEN, 14: December. Door den grooten bijval, die aan de uitgevers Ier werken van Hendrik Conscience is te beurt gevallen, zijn de uitgevers verplicht geweest een jerdruk te leveren van de twee eerste afleve ringen. Hierdoor heeft de uitgave der derde Severing eenige vertraging ondervonden, doch j- er zijn naar wij vernemen, maatregelen genomen ii '.pin de derde aflevering in de volgende week te ^verzenden en de verdere uitgave geregeld te doen Kdaats hebben. I Gedurende deze week zijn dagelijks in bet werkhuis alhier opgenomen van 180 tot 217 volwassen personen en van 111 tot 126 kinderen. Jjl| De Eerste Kamer heeft gisterenavond hare i- '^werkzaamheden hervat. Ingekomen zijn de wets ontwerpen, welke door de Tweede Kamer zijn aangenomen. De kamer heeft deze naar de af- deelingen verzonden, en de sectién zijn samen gesteld, die reeds heden de ontwerpen zullen ■onderzoeken. De commissie uit de Tweede Kamer, be" last geweest met het onderzoek van het besluit van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, waarbij aan den gepensioneerden kapitein Boers de hoofdplaats Batavia als eenige verblijfplaats in Ned. Indië is aangewezen, heeft eenstemmig het hoogst gevaarlijke karakter erkend van de aan den heer Boers ten laste gelegde handelin- ,gen. Niet de strengheid, maar wel de toegevend heid waarmede deze waren bejegend, gaf haar stol tot aanmerking. Met het oog op de be staande strafbepalingen, meent de commissie, dat er overvloedig reden was den rechter omtrent de strafwaardigheid der door den gepensioneer den kapitein Boers gepleegde handelingen te doen beslissen, en dat dus ook de resident van Che- ribon overeenkomstig zijn plicht zou gehandeld hebben, indien hij van zijne bevoegdheid gebruik gemaakt en tot voorbereiding eener strafvervol- ging, de voorloopige aanhouding van den schul dige bevolen hadde. De commissie erkent, dat in de wetenschappelijke onderscheiding, door den procureur-generaal bij het hooggerechtshof ge maakt, reden was gelegen om de vervolging van den heer Boers te ontraden. Maar men had in ieder geval liever niet de verklaring gezien, dat de door den kapitein Boers gepleegde feiten niet vallen binnen het bereik van de strafwet. Zoo danige erkenning acht de commissie veel gevaar lijker dan elke, aan den aard der feiten en aan recht en wetenschap ontleende vrijspraak des rechters. Ter verdediging van den gouverneur-generaal wilde de commissie gaarne doen gelden de om- tandigheid, dat, waar het gevoelen, van den procureur-generaal ook door den raad van Ned. Indië beaamd werd, het voor hem moeilijk viel eene met het advies van het hoofd van het openbaar ministerie strijdige beslissing te nemen. Behoefde uit dien hoofde ook de door den gouverneur-generaal genomen maatregel niet te worden afgekeurd, de commissie meende, dat Batavia, de hoofdplaats van Ned. Indië, minder dan eenig verwijderd eiland in den Indischen archipel, in aanmerking kwam om als éenige verblijfplaats aan den heer Boers, onder het voortdurend genot van zijn pensioen, te worden aangewezen. De commissie stelt ten slotte voor het besluit voor kennisgeving aan te nemen. De commissie bestond uit de heeren Rochus- sen, Keuchenius, Wintgens, Eransen van de Putte en Luyben. Op de verkooping der bibliotheek-Enschedé zijn heden o. a. aangekocht: het Abecedarium of Horarium voor f 1000, door Teyler's genoot schap; Donatus voor f 200; dat speghel der menscheliker behoudenisse voor f 7500, door Qua- ritch te Londenhetzelfde (de 3de Holl. druk) voor f900, door Backelin te Parijs; Eacetiae morales Laurentii Yallensii voor ƒ400, door de gemeente Haarlem; Ludovici Pontani de Roma voor 600, door Asher te Londen. Uit Harlingen schrijft men in een eigen- aardigen stijl, aan de Prov. Eriesche Courant, dat de nieuwe burgemeester door zijne werk zaamheid en zijn oordeel, door niet op het on derzoek van anderen af te gaan, maar zelf den aard en de oorzaken van bestaande toestanden op te sporen, dagelijks meer de geruchten logen straft, die bij gelegenheid zijner benoeming ver nomen zijn. Genoemde correspondent had toen beloofd te zullen //hooren, zien en afwachten" en zegt nu uit volle overtuiging//de benoe ming als zaak keuren wij afde benoeming wat den persoon aangaat, achten wij goed, want de ondervinding heeft ons geleerd, dat reeds veel verkeerds in Harlingen door den nieuwen burgemeester is weggenomen". De correspondent hoopt, dat de gemeenteraad en de wethouders die den nieuwen burgemeester nog wel eens moeilijkheden in den weg leggen, dit spoedig in het belang der zaak geheel zullen nalaten. Eergisteren heeft het provinciaal gerechts hof te Groningen uitspraak gedaan tegen Janlje Ruuls, vrouw van H. S., wonende te Helpman, beschuldigd van kindermoord, gepleegd door eene gehuwde vrouw, en haar deswege ver oordeeld tot de strafte des doods, uit te voeren binnen de gemeente Groningen. Zooals wij reeds meldden is Dinsdag-ochtend van Cherbourg te Nieuwediep binnengeko men het ramtorenschip //Prins Hendrik der Ne derlanden". Bij het uitgaan van het Kanaal had men zwaar stormweder beloopen. Ten gevolge van het stampen van het vaartuig waren 7 of 8 schepelingen min of meer zwaar gekwetst ge worden. Het schip had zich overigens goed ge houden. Het stoomschip //Pera", medebrengende de mails van Indië, China en Australië is den 12den dezer des morgens te 5 uren te Marseille aan gekomen. Het heeft zeer slecht weder op de reis gehad. Z. M. heeft benoemd tot 2den comm. van poli tie te Leiden H. G. Cramer, than9 insp. van pol. te Rotterdamtot rechter-plaatsv. in de arr.-rechtb. te Nijmegen Mr. W. J. J. G. Most, adv. aldaar; tot militie-commissaris in het 2de militie-district der prov. Gelderland, den gep. majoor van het leger in Oost-Indië, met den pers. rang van luit.-kolonel, A. H. J. G. van Hameleerv. ontsl. H. C. Wouda als burgem. der gem. Sneek. Voorts zijn de burge meesters van onderscheiden plaatsen herbenoemd. De Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uren 44°, Wind: N.W., des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 44°. Zaterdag 's nachts te 12 uren 42°, te 3 uren 43°, 's morgens te 5 uren 42°, Z. W., te 8 uren 42°, 's namiddags te 12 uren 44°, te 4 uren 44°. TIJDSCHRIFTEN, DAGBLADEN ENZ. De Arnh. Courant zoekt in een hoofdartikel naar de oorzaken van de //wanhopige pogingen, welke de ministerieele partij aanwendt om hare graven in het ministerie te houden." Lang zoekt zij hier niet naar. "Want, al is het waar, dat eene crisis altijd een ongeval is voor eene politieke partij, die aan het bewind is, daarom bestaat er toch geen reden voor zulkwanhoop- betoon, wanneer die partij weet, dat zij wortel heeft in het land, dat zij wel op het oogenblik de meerderheid niet meer vertegenwoordigt, maar toch eene openbare meening, die iets be- teekent. Hare aftreding beschouwt zij dan niet als de ondergang der wereld, zelfs niet als de ondergang der richting. Waarom doen de reactionnairen dit wel? vraagt de Arnh. Courant. Waarom spartelen zij aldus tegen deze gevreesde verjongingskuur En het antwoord luidt: //Omdat de reactionaire partij weet dat zij geene toekomst heeft, dat zij zelfs geene werkelijke partij maar slechts eene coterie is. Graaf Yan Zuylen en graaf Schimmelpenninck zijn graaf Yan Zuylen en graaf Schimmelpenninck en niets meer. Zij vertegenwoordigen geene partij in het land; zij zijn slechts partijgangers op hunne eigene ge legenheid; zij zijn zelfs de reactie niet; zij zijn slechts reactionairen." De crisis is hunne crisis. Een minister die eene partij en een stelsel ver tegenwoordigt kan, nadat hij gevallen is, weder opstaan, maar wanneer men in de positie der twee graven is, is er veel kans dat men valt om nooit weer op te staan en meer dan waarschijn lijk dat men, uit het kabinet weggaande, weg gaat om niet meer weder te keeren. Belgie. De Etoile Beige" zogt: //Volgens zekere geruchten, die ter onzer kennis zijn ge komen, schijnt het alsof het ministerie voor het oogenhlik totaal in verwarring is, zoodat men vooruitziet dat het zeer moeilijk zal zijn eene crisis te vermijden." Omtrent deze dreigende ministerieele crisis, bevestigt de //Opinion" het gerucht der aftre ding van de ministers Frère-Orban en Rogier ten gevolge van oneenigheid in het kabinet,

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1