t.» N«. 2408. A°- 1867- Zaterdag 14 December. BINNENLAND. LEIDSCH tf®§ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. ONBESCHOFTHEID. Het Haagsche Dagblad discht in zijn notnmer van 12 dezer een verhaal op van hetgeen zou zijn voorgevallen in eene onlangs gehouden bijeen komst van de centrale-sectie der Tweede Kamer, om op grond daarvan den heer Thorbecke de aantijging naar het hoofd te werpen, dat hij in de openbare zitting der Kamer willens en wetens onwaarheid zou hebben gesproken. De heer Thorbecke staat te hoog om zich eenig woord van dien kant komende aan te trekbeu, en het publiek is genoeg aan de onbe schoftheden van het Haagsche Dagblad gewoon om hier iets vreemds te zien. Doch het kan nuttig zijn, hier een ernstig woord te spreken. Hoe komt het Haagsche Dagblad aan het relaas dat het met allerlei bijzonderheden zijnen lezers geeft? De vergaderingen der centrale sectie zijn be sloten bijeenkomsten, en wat daar verhandeld rordt is niet voor publiciteit bestemd, dan voor oover de uitkomsten en soms ook eenige toe- ichtiugen van het gebeurde aan de Kamer zelve in penbare zitting worden medegedeeld. Volgens de opgave van het blad waren als leden der centrale sectie in de bedoelde verga dering tegenwoordig de heeren Van Reenen, voorzitter der Kamer, Thorbecke, De Brauw, Fransen van de Putte, Dumbar en De Raadt. Dat de voorzitter de redactie van het Haagsche Dagblad zou hebben ingelicht, is na tuurlijk ondenkbaar. Even ongerijmd ware de onderstelling, dat de heeren Thorbecke, Fransen van de Putte of Dumbar in vertrouwelijke betrekkingen met die redactie zouden verkeeren. Hetzelfde geldt van den heer De Raadt, tegen wien in datzelfde artikel de verachtelijke insi nuatie wordt ingebracht, dat hij in de oppositie zou wezen, omdat hij vruchteloos van dat mi nisterie de betrekking van president der arron- dissements-rechtbank gevraagd heeft. Ook de heer De Brauw is te fatsoenlijk man om maar van verre hem te kunnen vermoeden van eenige onbescheidenheid tegenover zijne medeleden en de sectie. Er blijft dus niet anders over dan dit of het gekeele verhaal is schandelijk gelogen; öf de redactie van het Haagsche Dagblad heeft suppoosten, kamerbewaarders, kachelknechts of dergelijken omgekocht om haar over te brengen wat in besloten vergaderingen geschiedt. "Wij laten nu geheel in 't midden wat hier het geval is. Wij willen er alleen op wijzen welke middelen het Haagsche Dagblad aanwendt om in de oogen van de lichtgeloovige menigte Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. den naam van eerlijke mannen te bezwalken. Het is goed dat het publiek dat wete. Het is noodzakelijk dat het publiek van tijd tot tijd wordt gewaarschuwd voor de gemeene streken van lieden, die geene reputatie meer te verliezen hebben, nadat zij met cynische on beschaamdheid zelveu wereldkundig hebben ge maakt, hoe dikwijls zij van partij verwisselden om hunne pen aan den meestbiedende te verkoopen, en die dan nog durven medespreken van moraliteit en waarheid! LEIDEN, 13 December. Zij die gisterenavond tegenwoordig waren in de groote zaal der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en ze was letterlijk nog te klein om de saamgedrongen toehoorderessen en toeschouwers te bevatten zullen nog lang ge sproken hebben over hetgeen ze daar gehoord hebben. Koopmans van Boekeren bezit bij uit nemendheid de gave om zijn gehoor bezig te houden, ja te boeien, nog meerde hoogste be langstelling in te boezemen voor zijn onderwerp. En dat onderwerp was ditmaal zeker eenvoudig genoeg. De spreker liet een zekeren Thomas eenige mededeelingen doen omtrent Bourma, een school meester van het dorpje Gerstendom in Gronin gen, van wien hij zijne eerste opleiding had ontvangen. Dat beeld was naar 't leven getee- kend. Men moet de gave van Van Boekeren bezitten om voor zulk eene persoonlijkheid de hoogste sympathie in te boezemen. De karakter- teekening was onberispelijk, de behandeling echt humoristisch, de voordracht zooals wij dien van den spreker gewend zijn. Vooral in de bij drage de //rekruut" kwam het uit, hoezeer Van Boekeren de kunst verstaat om dramatisch voor te dragen. Waarlijk het bevreemdt ons niet, dat zijn optreden hier en elders met grooten bijval wordt begroet. De gewone audientiën voor het ministerie van justitie en administratie voor de zaken van den R. Cath. eeredienst, zullen op Woensdag en Donderdag, 18 en 19 Dec. aanst., niet plaats hebben. De openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van be stuur, zal plaats hebben op Woensdag den 18den December 1867, des voormiddags te elf uren. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is gisteren aanbesteed het maken van de aarde- en eenige andere werken voor den spoor weg van Mep pel naar Groningen. Daarvoor waren 25 biljetten ingekomen. De minste inschrij ver was de heer A. W. van der Sluis, te Ap pelscha, voor ƒ424,200. De hoogste inschrijving bedroeg ƒ819,000. De Maatschappij tot redding van drenke lingen te Amsterdam heeft, naar aanleiding der door Dr. Hugo Zierassen (in //Die Electri- citat in der Medicin") medegedeelde gunstige resultaten, besloten, eenige magneto-electrische PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meer0.126. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 4-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. rotatie-toestellen ter beschikking te stellen van genees- en heelkundigen, die daarvan bij de be handeling van schijndoode drenkelingen gebruik zouden wenschen te maken. Volgens het Utrechtsch Dagblad zullen weldra postzegels voor het //aanteekenen" van brieven a 10 cents verkrijgbaar worden gesteld. De Arnh. Courant vindt die nieuwigheid geheel onnoodig en ongerijmd. //Wie een brief aan- teekent", zegt dit blad, //doet dit om zeker te zijn dat hij bezorgd zal worden en ontvangt dan ook een bewijs, dat hij op het postkantoor met dat doel is afgegeven. Waar zal nu de post-administratie het bewijs laten bezorgen? Zij kan dat niet wel afgeven dan aan den per soon, die den brief brengt, en daar deze dus toch op het postkantoor moet komen, zien wij niet in waarom hij niet te gelijk met zijn brief, zijn dubbeltje of des noods een postzegel van die waarde kan geven. Werpt men den brief met den aanteekenings-postzegel in de bus, hetzij aan het kantoor of elders, dan mist de afzender de zekerheid dat de chef van het kantoor hem in handen krijgt, en de aanteekening be teekent niets meer". De Arnh. Courant merkt op, dat bij het uitreiken der bronzen medaille aan hen, die zich verleden jaar, bij het heerschen der cholera bij zonder onderscheiden hebben, door sommige geneeskundige inspecteurs met soberheid, door andere met groote mildheid, in het voordragen van geschikte personen, te werk gegaan is, en dat die onderscheiding dan op zeer ongelijke wijze is rondgedeeld. Volgens een statistiekje, door dat blad opgemaakt, hebben o. a. in Zuid- Holland, waar 12867 cholera-lijders geweest zijn in 198 gemeenten, slechts 24 geneesheeren de medaille ontvangen, terwijl b. v. in Friesland op 729 lijders in 43 gemeenten aan 20 geneesheeren die onderscheiding te beurt viel. En zoo verder in Zeeland b. v. op 372 lijders in 113 gemeen ten slechts 2 geneesheeren, in Groningen op 2541 lijders in 57 gemeenten 16 geneesheeren. Door het blad wordt die onregelmatigheid op rekening gesteld van eene uitdrukking, in het koninklijk besluit voorkomende, waar van onver plichte daden van menschlievendheid gespro ken wordt. En nu schijnen sommige inspecteurs gemeend te hebben, dat gemeente-geneeskun digen, die eene bezoldiging van eenige konderde guldens ontvangen, tot zulke daden verplicht waren en van de voordracht uitgesloten be hoorden te worden. Tegen zulk eene redenee ring komt de Arnh. Courant met kracht op. Men schrijft uit DockumDe handel in vlas in de vorige maand, vooral in 't begin, was zeer geanimeerd, veroorzaakt door geringen aanvoer en eenige vraag naar monsters; nu echter de aanvoer grooter wordt, en de begeerte tot koopen vermindert, gaan de prijzen zeer achteruit, zoodat men aanmerkelijk lager kan koopen dan voor veertien dagen. De puikste soorten komen weinig voor en worden nog al gekocht, waardoor zij hoog in prijs blijven; he den liep het weder flauw; men besteedde van af ƒ1.60 tot 2.50 en 2.60. Door de inval-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1