VOLKSVOORLEZING f 10.— 10.— 10.- 300.— 100.— 100.— 2.97 40. 2.475 25.— 0.50 1.23s 100.- 25.— 12.50 Bij de leden van het Centraal-Comitó van den ederl. "Weerbaarheids-Bond, te Utrecht ge- estigd, zijn na onze eerste mededeeling nog de vol lende giften ingekomen voor het Algemeen ationaal Scherpschuttersfonds. Aan giften in eens an N. N, te A den heer A. J. van Beeck Calcoen te Utrecht, (28 Nov.) den hr. J. B. E u Mr. J. G. te Utrecht. J. C. ClotterbookePa- tijn te Utrecht. W. J. Verkerk te Utrecht u Martin Costër te Parijs 1000. [Pit Grave van N. N. //Wien Neerl. bloed" enz., een coupon, betaal baar met Iv an het Scherpschutters-gezelschap //de Zwijger", (onder bescherm heerschap van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden) te Utrecht [Pit Grave van N. N., //Voor Va derland en Vorst", een coupon, betaalbaar met an de heer en H. E ij ken en Zonen fabrikanten te Geldrop, als voor- loopige bijdrage an een Huisknecht eene weduwe te 's-IIage den heer Jhr. Mr. E. J. J. Eijsinga te Leeuwarden Aan jaarlijksche giften den lieer G. te Utrecht N. N mevrouw Douairière H. Engel- berts, geb. Quarles van Ufford, te Vorden bij Zutfen den hr. A. M. K. W. bar. van Itersum te Zutfen 10. den hr. D. te Utrecht 25. BUITENLAND. i Pruisen. Wegens de uitbreiding van de admi nistratie van den openbaren dienst te Berlijn, ten (evolge der uitbreiding van het grondgebied des fejks, heeft de regeering bij den landdag een ifoorstel ingediend tot benoeming van een tweeden Directeur bij het departement van binnenland- (che zaken. Het plan is om den titularis werk- laam te doen zijn nevens den onder-secretaris, bij afwezigheid van den minister als diens ilaatsvervanger kan optreden. Om dezelfde Jorzaak zal ook eene aanmerkelijke uitbreiding lorden gegeven aan het bureau voor statistiek Engeland. Een der Abvssinische gevangenen geneesheer Blanc, heeft naar Bombay, waar het uitgegeven is, een dagboek gezonden. De Engelsche bladen deeleu daaruit zeer belang wekkende uittreksels mede. De gevangenen zijn geketend aan de voeten, zoodat zij slechts met ieer veel moeite kunnen gaan en dan eerst de lingen om de enkels met een doek omwinden boeten, ten einde het schrijnen te verzachten, fij worden den geheelen dag bespied en het is iun niet geoorloofd te schrijven. Het dagboek slechts met de meeste moeite onder die om- handigheden op het papier gekomen. Het beslaat lü velletjes postpapier en is zoo fijn geschreven Bat, zoo het in zijn geheel afgedrukt werd in Ben Londenschen Times", het bijna drie blad gelen zou vullen. Bij de eerste gevangenneming April 1866 heeft de schrijver zijne kopij loeten verbranden. Later, in Juli, toen hij het weder geschreven had, heeft hij het uit voor- Ichtigheid weder moeten vernielen. Doch einde- Ijk is het als brief verzonden en thans uitge- |even. Italië. Volgens particuliere mededeelingen uit jtalië gaat het daar te lande met de verbitte ring tegen de Eranschen steeds crescendo en wint te Florence het gevoelen veld, dat een ministerie-Crispi meer kans heeft dan men op pervlakkig zou gelooven. Zeker is het, dat de heer Lanza groote moeilijkheden ondervindt in zijne pogingen, om der kamer gematigdheid en onderwerping aan den wil van Napoleon III in te prenten. Te oordeelen naar hetgeen tot dusver is voorgevallen, staat het te vreezen dat de regeering niet op de meerderheid der kamer zal mogen rekenen. Volgens den Florentijnschen correspondent van de //Temps" evenwel blijkt uit de stemming over het praesidium, dat Menabrea kan rekenen op 158 stemmen en Ratazzi op 141. Bovendien is er nog een centrum van 45 stemmen, aange voerd door den heer Depretis. Het centrum heeft zich bij deze gelegenheid vereenigd met de mi- nisterieelen. Menabrea heeft dus eene meerder heid van ongeveer 20 stemmen, of van 40, wanneer laatstgenoemde partij (die van de Diritto) zich bij hem voegt, hetgeen niet altijd het ge val, zal zijn. Roste. Den 2den dezer hebben de generaal De Failly en de overige Fransclie hoofdofficie ren hho afscheidsbezoek bij den paus afgelegd. Volgens den Romeinschen correspondent van het Journal des Débats," heeft Pius IX bij die gelegenheid zijne levendige erkentelijkheid jegens den keizer der Franschen betuigd, en aan de officieren gezegd, dat hun vertrek hem zeer smartte, maar dat hij begreep, dat zij aan den hun gegeven last moesten voldoen. Ten slotte heeft de paus nog gezegdIk heb het vraagstuk van het wereldlijk gezag rijpelijk overwogen. Indien ik er prijs op stel, dat gezag ongeschonden te behouden, dan is het niet uit heerschzucht, maar omdat ik de overtuiging koester, dat het voor mijne algeheele onafhan kelijkheid en voor de vrije uitoefening van mijne geestelijke macht onmisbaar is." Amerika. Volgens berichten uit New-York van 28 November heeft generaal Grant alle officieren van de vrijwillige korpsen uit den dienst ontslagen en bevolen, dat het geregelde leger tot het bij de wet vastgestelde minimum moet worden verminderd. De grand jury in de zaak van Jefferson Davis heeft eene uitvoerige akte van beschuldi ging gereed. ACADEMIE. Volgens den onlangs verschenen almanak van het Leidsche studentenkorps voor 1868 zijn aan deze hoogeschool ingeschreven 492 studenten, waarvan 48 in de wis- en natuurkunde, 48 in de letteren, 82 in de geneeskunde, 270 in de rechten, 14 in de godgeleerdheid. Bovendien zijn nog 58 studenten ingeschreven, die aan de athenaea, seminaria en elders studeeren. Uit de Groninger studenten almanak voor 1868 blijkt, dat te Groningen ingeschreven zijn 176 studenten, en wel: 41 voor de godgeleerd heid, 12 voor de letteren, 54 voor de rechten, 43 voor de geneeskunde en 26 voor de wis- en natuurkunde. OFFICIEELE BERICHTEN. Burgerlijke stand van Leiden, van den 5den tot en met den llden December 1867. BevallenJ. S. Heppenstrijdt, geb. Lolkes de Beer, D. M. Piket, geb. Spek, Z. M. Kiel, geb. Van der Linden, D. G. C. S. van Campen, geb. Scholte, D. A. van Boordt, geb. Bruyn, D. M. S. Stafleu, geb. Krane- veld, Z. G. van Mastricht, geb. Beurse, D. M. F. Jansen geb. De Wilde, Z. H. Hage- man, geb. Houtzager, Z. H. F. Krantz, geb. Kist, Z. J. Houwaart, geb. De Vries, Z. F. Abspoel, geb Kuyl, Z. H. C. Piesaar, geb. Wallaart, Z. J. van der Laaken, geb. Van Tongeren, D. Gehuwd: N. P. Vinkestein wedr. en M. C. Carton jd. P. Pennenburg jm. en C. Doesburg Lanooij jd. G. van der Post jm. en O. M. Marijt jd. OverledenP. v. d. Waard W. 72 j. J. v. d. Meer W. 80 j. N. Tegelaar 45 j. E. v. d. Heuvel D. 3 m. C. P. Olivier D. 5 j. G. F. Meier 25 j. C. M. C. Bienen 57 j. M. de Cler D. 1 j. en 2 m. J. Thonus, geb. Hill, 49 j. J. Straatman 79 j. M. Samson, geb. Splinter, 26 j. J. E. van der Blij, wed. H. Oortwijn, 72 j. A. W. F. Arkeveld, Z. 11 m. E. Hoefsmit, geb. Montanje, 63 j. E. de Moen, geb. Visser, 63 j. C. Wijtenburg, geb. Keizer, 56 j. N. v. d. Berg Z. 2 m. J. S. v. d. Horst D. 3% m. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van heden. De beraadslagingen over het w. o. tot ver hooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1868 (exploitatie der staatspoorwegen) zijn voortgezet. De heer Dumbar verklaarde zich voor het ontw. uit het oogpunt van het algemeen be lang. De heer V. d. Heuvel betoogde, dat even goed als de lijn Almelo-Salzbergen, ook de lijn Eindhoven-Luik door den staat in exploitatie dient te worden overgenomen. De heer V. Rap- pard was van meening dat de regeeriug noch de bevoegdheid, noch het recht heeft de exploi tatie voort te zetten van genoemde zijlijnen, als behoorende deze aan particuliere maatschap pijen. De heer Bots ondersteunde het gevoelen van den heer V. d. Heuvel. De heer Hollingerus Peijpers voegde er bij, dat wat er ook geschieden moge, de regeering voor alles naar den finantieelen toestand moest te werk gaan. De heer Van Voorthuysen, meende, dat men kennisneming van de contractueele verplichtin gen noodig heeft. De minister van binnenl. zaken beantwoordde de verschillende sprekers van gisteren en heden Hij verdedigde het ontwerp van wet in het breede; waardeerde ook het belang der parti culiere zijlijnen en herhaalde de verzekering, dat als dit zonder groot finantieel nadeel ge schieden kon, de regeering niet ongenegen was ook die dienst casu quo over te nemen, maar daartoe moeten dan nieuwe contracten gesloten worden. In art. 1. heeft de regeering eene verhooging van f 150,000 aangebracht. Al de overige artt. zijn aangenomen, zoo mede de wet met alge- meene stemmen. ADVERTENT1EN. In liet gebouw van Diet Ocparteiiient Leyden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, op MAANDAG 16 December 1867, 's avonds te 8 uren. Spreekbeurt te negen uren, te vervul len door den Hoog Gel. Heer •I. J. fi*RIX§. Doorloopende toegangkaarten zijn a 40 cents te bekomen bij den Heer H. BURGERSDIJK, op de Haarlemmer straat, en des avonds aan het lokaal. HOUTVERKOOPING in de bosschen van Gebrs. Prins en L. Prins, onder Voorhout en Lisse, op Woensdag den 8steu Januarij 1S68, des morgens ten 10 ure, van eene partij zwaar ELZEN, ESSCHEN en EIKEN HAKHOUT, staande op struik en zeer gemak kelijk te vervoeren.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3