1V°. 2407. Vrijdag A°. 1867. 13 December. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-0 regels/0.75; iedere regel meer0.12'. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer„0.15. LEIDSCH DAGBLAD. EEN POLITIEK VAN HET OOGENBLIK. Revolutionaire bewegingen en interventiën, woeste geruchten en met zorg gestileerde dépê ches hebben niet vermochtdeRomeioschequaestie iets verder te brengen. Tusschen Asinalunga en Montana is een maand verloopen, toch was de toestand na den derden November dezelfde als voor den derden October. Doch wat al die bewegingen van verschillen den aard niet vermocht hebben, dat hebben eenige parlementaire debatten gedaan. Er is helderheid gekomen in de Romeinsche quaestie. In den senaat en in het wetgevend lichaam is licht opgegaan over de politiek van Frankrijk; in de kamer van afgevaardigden te Florence gaat licht op over de wenschen en begeerten van Italië.terwijl in Rome nog steeds de eeuwen ouden fakkel brandt, die den bekenden middel- eeuwschen gloed werpt op de politiek van het pausdom. Het was geen gemakkelijke taak voor de Fransche regeering om hare zienswijze te ver dedigen en toe te lichten in twee vergaderingen, - zoo verschillend geconstitueerd. In beide had zij niet eene oppositie te doenmaar in den senaat bestond deze uit kardinalen, welke de eenheid p van Italië wilden opofferen aan het wereldlijk gezag van den paus, en voor den kerkvorst alles terugeischten wat hij vroeger had bezetenin het wetgevend lichaam daarentegen uit volbloed- vertegenwoordigers van het //nouveau régime", I die in naam van het recht, in naam der belan gen van Frankrijk en van den godsdienst beide I de zaak van het wereldlijk gezag des pausen, door Fransche bajonnetten niet langer gesteund, 1 willen overgeven aan den rechtbank der historie. - f De politiek der regeering is zegevierend uit die debatten te voorschijn getreden. Zij is noch ter rechter, noch ter linkerzijde afgeweken, zij heeft noch hare schepping, de eenheid van Italië, noch haar beschermeling, het wereldlijk gezag van den paus, prijsgegeven. Die uitkomst bewijst echter niet veelzij was te voorzien. De regeering heeft ze alleen te danken aan de meerderheid in beide staatslichamen, van wier sympathie zij vooraf zeker was. Het votum van vertrouwen waarmede de discussiën besloten zijn, is dus nog volstrekt geene diploma van deugdelijkheid en duidelijk heid aan de politiek der regeering uitgereikt. Deze is en blijft het voorwerp der critiek, zonder dat men behoeft terug te deinzen voor de impo sante meerderheid, die haar heeft goedgekeurd. De Fransche politiek in zake de Romeinsche quaestie, zooals zij in de gevoerde debatten aan het licht is getreden, kan men, dunkt ons, niet beter kenmerken, dan door te zeggen dat zij uitsluitend eene politiek is van het o ogen blik. Nu|is het wel waar, dat in zulk eene bena ming evenzeer lof als blaam ligt opgesloten. De virtuositeit van een goed staatsman bestaat im mers niet het minst daarin, dat hij de behoef ten van het oogenblik nauwkeurig inziet en zijn beleid daarnaar regelt. Doch alleen dan kan hem dit als verdienste worden aangerekend, wanneer hij zorgt, dat h ij het oogenblik, niet het oogenblik hem beheerscht, wanneer hij de voorbijgaande en veranderlijke eischen van iederen dag ondergeschikt maakt aan vaste beginselen. Dit nu kan van de Fransche politiek niet vol mondig gezegd worden. Daar wordt zelfs aan de eischen van het oogenblik een geheel eenige waarde toegekend, daar worden ze geraadpleegd, besproken en geroemd als of ze beginselen waren, daar zijn zij het eenige richtsnoer der staatkunde. De minister van buitenlandsche zaken, de mar kies De Moustier, heeft het op een zeer eigen aardige wijze zelf bekend. //Gelijk men aan God niet meer vraagt, dan het dagelijksch brood" aldus sprak Rij gemoedelijk tot de kardinalen van den senaat, //zoo moet gij ook aan den keizer niet meer vragen, dan dat hij iederen dag zijn plicht doe". En het was eigenlijk niet anders dan een kommentaar op deze woorden, dien Jules Favre leverde, toen hij zeide//De regeering heeft de gebeurtenissen niet beheerscht, maar gevolgd zij was op alle eventualiteiten voorbereid". En uit dit oogpunt beschouwd, kan de sensatie-ma kende verklaring van den minister van staat, den heer Roulier: mNooit zal Italië Rome be machtigen!" misschien doorgaan voor de juiste uitdrukking van den geest der regeeringim mers het was de emotie van het oogenblik, die hem dat groote woord ontlokte. De Fransche politiek uitsluitend een politiek van het oogenblik ligt in deze definitie niet de oplossing van menig raadsel? Verklaart zij niet evengoed de Septem- ber-conventie en het vertrek der Fransche troe pen op een tijdstip, dat het //non possumus" van Rome het kabinet van Parijs wrevelig maakte, als de tweede interventie, toen men vreesde, dat de anti-clericale revolutionaire beweging van Rome naar Florence, van Florence naar Parijs zou doordringen evengoed de liberale beloften van 12 Januari, als de reactionaire verklaringen van 5 December evengoed de trotsche taal te gen Pruisen gevoerd voor Sadowa, als de onder danige houding tegenover graaf Von Bismarck aangenomen, toen het bleek, dat Duitschlands eenheid de toekomst voor zich had evengoed de trotsche afkondiging van het Mexicaansche keizerrijk, als het vertrek der Fransche troepen met stille trom toen het gouvernement der Ver- eenigde Staten de wenkbrauwen frondsde? Is de politiek eener mogendheid uitsluitend eene politiek van het oogenblik geworden, dan spreekt het van zelf dat men de eischen van het recht buiten rekening laat. En wie zou zich door de oratorische volzinnen der heeren De Moustier en Rouher laten verblinden, om niet te zien, dat de Fransche politiek de rechtsquaestiën ter zijde heeft gesteld? Zelfs de aartsbisschop van Parijs, die nog met den eenen voet op het stand punt der kardinalen stond, en dus niet eens zoover ging als de regeering, liet op de wijdsch- klinkende phrase//Het recht staat boven aan die andere woorden volgen: //Niettegen staande de onmisbare rechten van den oppersten kerkvoogd, spreekt het van zelf, dat men hem al wat hij vroeger bezeten heeft, niet kan teruggeven." Zulk eene staatkunde rekent ook buiten het verledene. "Wat gaat het haar aan, hoe zij vroe ger heeft gehandeld; zij is door geen antece denten gehouden. //De eenheid van Italië is uw werk," wordt aan de regeering gezegd. Maar zij heeft het antwoord gereed//Rome behoort niet in die eenheid te worden opgenomen." //Volkomen waar," zegt de heer Thiers, //maar evenmin Toscane, Napels en Siciliëhet is een grove fout van u geweest, dat gij die éenheid hebt tot stand laten komen. Niet de quaesties van nationaliteit, maar het Europeesch evenwicht moet Frankrijks politiek besturen. De inter ventie te Rome is alleen déarom goed, omdat zij een einde gemaakt heeft aan de lange interventie in de Italiaansche zaken sinds 1859." //Zoo bedoel ik het niet," herneemt de regeering, //toen heb ik goed gehandeld, want ik heb mij tegen de pretensies van Oostenrijk verzet, nu handel ik evengoed, want ik verzet mij tegen de pretensies van Italië." //Verzet u dan ook tegen de pretensies van den paus," zeggen Jules Favre en Guéroult. //Dit zij uwe staat kunde, geene politiek te steunen, die tegen de uwe gekant is! Leveren niet het non possu mus, de Encyclica, en de Syllabus het voldin gend bewijs, dat het hoofd der kerk middel- eeuwsche beginselen op de moderne maatschappij wil toepassen, en zult gij uwe schatkist en uw leger ten dienste stellen van zulk een verou derden regeeringsvorm //Ik zal u niet in die theologische discussiën volgen," antwoordt de regeering, //maar daar de paus het christen dom vertegenwoordigt en het christendom orde en gerechtigheid wil, zoo is er van geen conflict tusschen de moderne maatschappij en het paus dom sprake." Nu moge de talentvolle redenaar der oppositie met de feiten aantoonen, dat de regeering vroe ger dat conflict wel degelijk erkend heeft, dat

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1