MAARTEN VAN ROSSEM, Te Hotleidam ligl in lading irstand of van natuurlijke krachtde soldaten stonden grootendeels uit boeren, herders, ja- visschers en schippers, die allen bijzonder oefend waren in den wapenhandel en hun onen werkkring verlieten, zoodra bet land gavaar was, om dan als soldaten dienst te •en. Overoude Celtische handschriften, grooten els uit gedichten bestaande, bevatten beschrij- ingen der heldendaden van deze Fenians. Vol- ns een dier legenden nam de macht der Fenians eldra het karakter aan van een militair despo- sme, en hunne tirannie werd eindelijk zoo draaglijk, dat de koning en zijn volk zich ver- nigden tegen deze machtsaanmatiging; koning rin leverde in 1150 slag aan Fionn, den op- |erbevelhebber der Fenians. Deze slag, die van abhra genaamd, schijnt een einde te hebben maakt aan de macht en het despotisme van zich als pretorianen gedragende Fenians. Noch gedurend den opstand van 1798, noch n tijde der beweging van O'Connel of der Jnthootding van Smith O'Brien was er sprake van Fenianisme. In het begin van September 1865 nam de JEngelsche regeering te Dublin en te Cork maat- Écgelen, die al de geruchten bevestigden, welke jonder het publiek in omloop waren, omtrent [cle vorming in de Yereenigde Staten van eene itgestrekte vereeniging van uitgeweken leren, et het doel om //Ierland te bevrijden en daar- n eene republiek te maken." Eenigo hoofd- en .dere officieren, Ieren van geboorte, maar ge- turaliseerd in Amerika, die in het leger der [oordelijken gediend hadden en die door het nde van den burgeroorlog uit den actieven lienst getreden waren, behoorden tot deze groove reeniging, die in de meeste steden en dorpen |er drie koninkrijken vertakkingen had. Eene krachtige propaganda werd uitgeoefend, jooral onder de Iersche werklieden, waarvan erreweg het grootste gedeelte lezen noch schrij- en kan. Om de verbeelding op te wekken, gaf 1 men aan de samenzwering den naam van Fenia nisme, hetgeen aan de treffendste traditiën en de legenden van het groene Erin herinnerde. Verder gaven de leiders te kennen, dat zij door Yereenigde Staten ondersteund werden; dat ij over een groot aantal hulpmiddelen te he ilikken hadden; dat het uur van bevrijding eldra zou slaan, en dat de grond, die recht- atig den Ieren toebehoorde, onder ben ver- eeld zou worden. De zedelijke kracht van het tegenwoordige enianisme is niet groot. Hun oud centraal opperhoofd, Stephens, heeft in de oogen der artij volstrekt geen prestige meer. Bij alle bot ingen zijn de Eenians in eenige minuten ver- itrooid geworden, in Canada zoowel als in Dun- rum, bij Dublin, te Tallaght, te Drogheda en Kolmallock. In Ierland, te Glascow, en in geland, bezitten zij in meerdere of mindere iiate de sympathie van diegenen hunner land- ;enooten, die tot den arbeidenden stand behoo- en en die 't uit den aard der zaak nog al op hebben met democratische en communistische leginselen. Hunne ünantieele hulpmiddelen komen uit ue Yereenigde Staten en bestaan uit vrijwillige iften, die de Iersche uitgewekenen van hunne paarponningen in de kas der Eenians storten, laar reeds vrij groote sommen zijn door de 'pperhoofden uitgegeven, en de spaarpenningen arbeiders zijn niet onuitputtelijk. Boven- ïen ontbreekt hun de zedelijke steun der atholieke geestelijkheid, omdat zij in hun poli - iek programma den godsdienst van bun ge- 'oorteland niet bijzonder op den voorgrond ebben gesteld. Hunne groote kracht bestaat geheime samenzweringen, en daardoor ver- orzaken zij veel onrust, want er zijn Ieren ;elfs in alle Schotsche en vooral in alle Engel- che steden. Alles te zamen genomen, heeft het Fenianisme tegenwoordig geen levenskracht, omdat het in Engeland, in Schotland en zelfs in Ierland slechts door de republikeinen en de socialisten ondersteund wordt. In de begrafenis-demonstra- tiün, die onlangs te Londen, te Manchester en zelfs te Dublin plaats gehad hebben, is hunne zwakheid gebleken. Aan die te Londen namen slechts eenige duizenden personen van beider sekse deel, hetgeen weinig is op eene Iersche bevolking van minstens 220,000 zielen. Die te Manchester telde hoogstens duizend personen en bestond nog voor het grootste gedeelte uit vrouwen en kinderen. En waarin heeft de demonstratie te Dublin bestaan? //TheIrishman," het orgaan der Fenians, is met een rouwrand verschenen. Het hedendaagsche Fenianisme is uit den vreemde ingevoerd; het zal niet lang tieren in Ierland, omdat de middelstand het verloochent. Het Engelsche gouvernement is vast besloten om het te onderdrukken. Het gezond verstand van het publiek zal het overige doen, mits de gevoelens van gematigdheid en van meuschelijk- heid de bovenhand hernemen bij de raadslieden der koningin, en mits het parlement openlijk eene politiek van rechtvaardigheid, verbroedering en hervorming jegens Ierland volge. GEVEILDE PERCEELEN. Afloop der gehouden verkooping aan den Burg alhier op Dinsdag 10 December ten overstaan van den Notaris Mr. H. Obreen N°. 1. Een paviljoenscbip met inventaris, groot 32 tonnen. Kooper J. Meijer te Oegstgeest voor 1610. N°. 2. Een schip met inventaris, groot 33 tonnen Kooper G-. van Wingerden te Leider dorp voor 1295. N°. 3. Een schip met inventaris, groot 31 tonnen. Kooper F. Boerdam te Ylaardingen voor 1033. N°. 1. Een Rijnschip met inventaris, groot 23 tonnen. Kooper G. van Léyden qq. voor ƒ1005. N°. 5. Een paviljoenpraam met inventaris, groot 17 tonnen. Kooper H. G. van Leyden qq. voor ƒ505. N°. 6. Een Rijnschip met inventaris, groot 21 tonnen. Kooper J. N. Berkenkamp te Katwijk voor 265. N°. 7. Een praam groot 10 tonnen. Kooper H. G. van Leyden qq. voor ƒ137. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van heden. Wordt bepaald, dat morgen de discussièn over het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk Y der staatsbegrootiug voor 1S68 (exploitatie der staatsspoorwegen) zullen plaats hebben. Aan de orde is de interpellatie van den heer Storm van 's Gravesande over de afdoening der onteigeningswetten betreffende de spoorweglijnen Gouda's-Hage en HarmeienBreukelen. In- terpellant wenscht te weten, waarom de centrale afdeeling besloten heeft, die ontwerpen nog niet in de afdeelingen te laten onderzoeken. De voorzitter verklaart, dat de meerderheid der centrale sectie dat onderzoek niet geraden heeft geacht onder een interimairen minister. De heer Godefroi vereenigt zich met den heer Storm. De heer Thorbecke geeft de redenen op voor de verdaging. De sectie had niet gewild, dat de zaak heden of morgen zou afgedaan worden. Er valt nog al wat na te zien en te overwegen. De heer W. van Goltstein stelt als motie voor het ontwerp morgen te elf uren in de afdd. te onderzoeken. De H.H. Storm en Go defroi beantwoorden den heer Thorbecke. Ook de H.H. Yan Lijnden, De Brauw, Casembroot, Wintgens en Stieltjes spreken in denzelfden geest. De min. van binnenl. zaken constateert, dat ook de heer Thorbecke zoo mogelijk dadelijke af doening wenscht. De motie van den heer Yan Goltstein wordt aangenomen met 62 tegen 5 stemmen. De kredietwet voor buitenl. zaken wordt zon der discussie met algem. stemmen aangeno men. De Kamer heeft vervolgens aangenomen de ontwerpen1°. tot verevening der uitgaven nopens de slavernij in de W.-I. koloniën; 2°. tot ver eeniging der gemeenten Reeuwijk en Sluipwijk 3°. tot vaststelling van de kredietwet der mid delen voor 1868. Morgen te éen uur voortzet ting der werkzaamheden. ADVERTENTIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming van een leeraar voor de natuurlijke historie, aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs, op eene jaar wedde van ƒ600. Zij, die tot de vervulling dier betrekking be voegd en genegen zijn, worden uitgenoodigd, daarvan te doen blijken bij een op zegel ge schreven adres, vóór of op 21 December e. k., onder overlegging der vereischte getuigschriften, aan Burgemeester en Wethouders portvrij in te zenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. Leyden, 6 December 1867. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming van n. eene fSuI ponder wijzcrcs van de lsto klasse, aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse, voor meisjes, in het bezit eener acte van bekwaamheid als hoofdonderwijzeres, alsmede voor de Eransche taal en handwerken, tegen genot eener jaarwedde vali 700; en I). eene Onderwijzeres van de 2de klasse in de vrouwelijke handwerken, aan de openbare lagere scholen n9. 1 voor on- en minvermogenden, op eene jaarwedde van ƒ100. Zij, die tot de vervulling van eene dezer be trekkingen bevoegd zijn en daarvoor wenschen in aanmerking te komen, worden uitgenoodigd, hare bewijsstukken van bekwaamheid on goed zedelijk gedrag, vóór of op 21 December e. k., aan Burgemeester en Wethouders portvrij iu te zenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. Leyden, 6 December 1867. BA.TAVIA en voor passagiers cn goederen het extra snelzeilend gekoperd BARKSCHIP Kapit. C. LASEUR, hebbende uitmuntende inrigtingen voor eerste klasse passagiers en voerende een geëxamineer- den Scheepsdoctor. Adres bij de Reeders de Heeren YAN OVER ZEE C0., en de Cargadoors P. A. ArAN ES C°. te Rotterdam, of DE CONINGH C°. te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3