BUITENLA N D. De alhier gevestigde commissie van de Arereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte viaschers der reederijen te Katwijk-aan-Zee en Noordwijk-aan-Zee," heeft eene circulaire rond gezonden, waarin zij allen dringend oproept, om tot het doel, dat zij zich voorstelt, mede te werken. De vereeniging dankt haar ontstaan aan de behoefte, om een vast fonds te hebben tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visscbers, opdat daardoor orde en regel gebracht zou worden in het on dersteunen van weduwen en weezen in onze zeedorpen. De vereeniging, die sinds zeven jaar bestaat, ondersteunt reeds 19 weduwen, 40 weezeu en 2 bejaarden, welke gezamenlijk ont vangen eene som van 1939.60, waarvan gedurende de zomermaanden wekelijks elke we duwe 1.25, elk kind 0.25 en elk bejaarde 0 875 ontvangt, terwijl gedurende de winter maanden de uitkeering iets meer bedraagt. In het ingetreden boekjaar kan de vereeni ging op ƒ1721.705 rekenen; maar zal zij in staat zijn aan hare roeping te voldoen, dan moeten hare inkomsten merkelijk vermeerderen. Daarom is dan ook bij iedere circulaire een biljet gevoegd, dat binnen 8 dagen zal terug gehaald worden, en waarop men voor eene jaarlijksche bijdrage van 50 cents of hooger, of voor een gift in eens kan inschrijven. Elke nadere aanbeveling van onzen kant is zeker uit den aard der zaak overbodig. "Woensdag jl. is te Noordwijk-aan- Zee het lijk van een zeevarende aangespoeld. De gewone audientiën van het ministerie van justitie en voor do administratie voor de zaken van den It. C. eeredienst zullen op "Woensdag en Donderdag, 11 en 12 December, niet plaats hebben. De openbare vergadering van den Baad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is bepaald op 11 December, des voormiddags te elf uren. Het gisteren bij de Kamer ingekomen ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting (exploitatie der staatsspoorwe gen) bestaat in de toevoeging aan de Ylde af deeling van dat hoofdstuk van een artikel van den volgenden inhoud Art. 107 a. Uitgaven tot tijdelijke voorziening van staatswege in de exploitatie van spoorwegen, met inbegrip der kosten van het daarvoor in dienst zijnde of aan te stellen personeel, van toelagen, bureau-, reis- en verblijfkosten van dat personeel, voor aankoop en herstelling van materieel en andere benoodigdheden, voor on derhoud van wegen en werken en voor alle verdere met die exploitatie in verband staande uitgaven, ter- somma van ƒ500,000. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen een zeer onzekere toekomst te gemoet gaat, nu het voorstel tot goedkeuring eener met Belgische bankiershuizen geslotene overeenkomst, voor de plaatsing van drie millioen, niet is goedge keurd. Er is nu wel eene commissie benoemd om naar andere redmiddelen om te zien, en voor den 19den dezer maand moet die verslag uitbren gen. Mocht deze niet slagen, dan zou de val der maatschappij zeer nabij zijn en de regeering zich met, 1 Januari 1868 geroepen zien, inge volge art. 48 der concessie, om, althans tijdelijk, den dienst van staatswege te doen uitoefenen, hetgeen niet zonder bezwaar zou zijn, indien niet in tijds bij de begrooting op uitgaven voor die voorziening gerekend ware. De regeering heeft dus een bedrag aangevraagd, voldoende om in de exploitatie-kosten gedurende de drie eerste maanden van het volgend jaar te voorzien. Kon de maatschappij in de thans loopende maand pog een redmiddel vinden, dan zou het bij dit wetsontwerp gevraagde krediet vrijvallen. De Belgische letterkundigen, de heeren Conscience en Yersnaeijen, zullen niets Dinsdag den 17den, maar Maandag den 16den dezer in de Hollandsche Maatschappij van Fraaie Kun sten en Wetenschappen te Botterdam op treden. Yan het instructie-bat. te Kampen zul len 5 adspiranten deel nemen aan het in deze maand te 's-Gravenhage aftenemen examen van onder-officieren, dingende naar den rang van 2den luitenant. De vergadering van belanghebbenden bij den aanleg eener spoorbaan van Boxtel naar den Bijn, te Goch gehouden, is door twee Ne derlanders, uit Botterdam en Boxtel, als ver tegenwoordigers van die maatschappij, bijge woond, en heeft voorloopig besloten tot de richting Gennip, Goch, Uedem, Marienbaum Xanten en Wesel. De betrokken gemeenten heb ben hare ondersteuning aan de concessionarissen toegezegd. Eergisteren ging te Dieren de viering van het Sint-Nicolaasfeest gepaard met die van het eenjarig bestaan der aldaar gevestigde si garenfabriek van de heeren Thierens en La Porte. Des middags hield het personeel van die fabriek een gecostumeerden optocht, waarvan de hoofd groep werd gevormd door Nico, wiens naam aan de fabriek van Nicotiaansch kruid gegeven is, met banieren, vaandels, enz., begeleid door herau ten, eene eerewacht te paard en wat dies meer zij. Aan de woning der patroons werd het eere vaandel aan den stoet uitgereikt, waarna deze onder begeleiding der muziek de straten door trok. Des avonds werden verscheidene serenades gebracht. De fabriek was met gas verlicht. Het feest werd door een bal besloten. Niet ver van Harlingen, aan den zee dijk bij Zurich, heeft men het wrak van een visschersvaartuig gevonden, benevens den hoofd- mast van een grooter vaartuig. Yoor de haven dier stad en verder in zee, drijven balen tabak, waarvan eenige reeds door visscherslieden zijn aangebracht. Men schrijft uit Tilburg. Nu de invoer van rundvee in België sedert 1 dezer toege staan is, begint de veehandel in deze streken weder te herleven. In den loop dezer week zijn reeds meer dan 400 stuks rundvee van hier per spoor over Turnhout naar Mechelen en Brussel verzonden. Yoor vette ossen welke schaarsch zijn, worden zeer hooge prijzen be steed. Een niet onbelangrijk punt betreffende het onderwijs is door den gemeenteraad van Leeuwarden, echter eerst na herhaalde stem ming, beslist, dit nl., dat kinderen van 68 jaren (laagste klasse) niet aan het avond-onder wijs zullen mogen deelnemen. Men begrijpt, dat overwegingen van hygiènischen aard tot dit besluit leidden. Uit C a p e 11 e a/d. IJ s s e 1 meldt men dd. 5 December. Heden mocht aan twee onzer ja gers, L. en T. H., het zeldzame geluk te beurt vallen, drie wilde zwanen in de vlucht te schie ten en allen buit te maken. Zoo wij vermeenen, is dit het eerste voorbeeld, dat drie dezer dieren te gelijk werden geschoten; men brengt de verschijning dier vogels met het weder in ver band en meent daaruit een feilen winter te kunnen voorspellen, daar zij zich alleen bij uiterst gestrenge koude in de noordelijke stre ken zoo ver zuidwaarts wagen. Z. M. heeft ben. tot 2dcn luit. bij het wapen der inf., bij het 5de regiment, den kadet N. P. Onderwater, herkomstig van de kon. mil. acad. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uren 33°, Wind: Z. O., des avonds te 8 uren 33°, te 10 uren 35°, N. O. Zaterdag morgen te 5 uren 36°, te 8 uren 32°, 's na middags te 12 uren 37°, te 4 uren 35°. Pruisen. Uit Berlijn meldt men dat fo de graaf Zur Lippe zijn ontslag heeft ge- j kregen als minister van justitie, terwijl de heer Leonhardt, een Hanoveraan, in zijne plaats benoemd is. Deze was voor den oorlog een ijverig aanhanger van koning George, doch is n thans een groot voorstander van den nieuwen P stand van zakeu. Zoo veel is zeker, dat zijn 1 karakter geenszins zóo is, dat hij den graaf Yon H Bismarck zwarigheden in den weg zal leggen j| zooals graaf Zur Lippe, die geenszins een po litiek man was. In de nieuwe provinciën zal men daarenboven met deze keuze zeer ingeno- men zijn. Het schijnt vooral het desaveu van graaf Yon Bismarck te zijn, dat graaf Zur Lippe heeft doen vallen. De crimineele rechtbank te Berlijn heeft den heer Dohm, redacteur van den //Kladde- radatsch," in tweede instantie tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld, wegens eenige in zijn nommer van 19 Mei voorkomende dicht- regelen, onder het opschrift: //Fiir die Weltaus- stellung" en een stuk getiteld//Aus der Holle." De heer Dohm heeft zich, ten gevolge dezer bekrachtiging van het eerste vonnis, naar de ij gevangenis begeven, om zijn straftijd ten einde U te brengen. Frankrijk. Eergisteren zijn in het wetgevend I lichaam de debatten naar aanleiding der inter- pellatie over de Bomeinsche quaestie voortgezet en ten einde gebracht. De heer Jerome David voerde eerst het woord ten gunste van de we reldlijke macht van den paus. Yolgens de meening I van dien spreker moeten de Franschen te Borne blijven, totdat de politiek van het Italiaansche gouvernement gewijzigd zou zijn in den geest der September-conventie. Daarna beklom de lieer J Bouher weder de tribune en verklaarde, dat zoo hij gezegd had dat de Fransche troepen te f Bome zouden blijven zoolang de veiligheid vau het pauselijk gezag dat zou vereischen, hij dan 1 daaronder verstaan had de integriteit van het pauselijk grondgebied, gelijk het thans is. De heer Jules Favre erkende, dat de regeering ditmaal zich duidelijk verklaard hadmaar, zeide hij, te gelijk het wereldlijk gezag te willen hand haven en de Italiaansche eenheid te willen ver sterken, is een hersenschim, en zoo zal dus de i bezetting van Bome onbepaald duren. De heer Chesnelong kondigde aan, dat na de verklaringen der regeering de onderteekenaars van het tweede verzoek om interpellatie hun verzoek introkken. De heer Berry er betreurde dit. Hij had wel gewild, dat de kamer in de gelegenheid geweest ware, om vormelijk akte te nemen van de ver klaring van den heer Bouher door dat tweede verzoek om interpellatie af te wijzen. De heer Bouher merkte op, dat er toch een middel was om de eenstemmigheid der kamer met de regeering te constateeren. Dit zou daarin bestaan, dat de vergadering ten aanzien van de interpellatie van den heer Favre tot de orde van den dag overging. Tot sluiting der discussie werd daarop besloten en tevens met 237 tegen 17 stemmen eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag ten aanzien van de interpel latie van den heer Favre. De interpellatie over Duitschland is tegen aanstaanden Maandag aan de orde gesteld. Ofschoon nu de debatten gesloten waren, is de heer Bouher in eene nadere toelichting ge treden der interventie te Bome. Hij verdedigde haar uit een moreel, godsdienstig en sociaal oogpunt. Hij zette uiteen, dat Garibaldi het catholicisrae wilde doen vervangen door een anderen godsdienst, en verklaarde, dat de Fransche troepen te Bome zouden blijven, zoolang de veiligheid van den paus hunne tegenwoordigheid zou noodig maken. En veiligheid beteekende hier niet slechts materieele rust; men wil ook ern stige waarborgen van Italië hebben. Nooit, zeide

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2