N°. 2403. Maandag A0. 1867. 9 December. LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-C regels 0.75; iedere regel meer0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nominersn 0.10. DE PLAATSELIJKE BEGROOTING YOOR 1868. I. Onze gemeenteraad heeft op 22 en 23 Nov. 11. vier langdurige zittingen gewijd aan de be raadslagingen over de gemeente-begrooting voor bet volgende jaar, en dit met goed gevolg voor de belastingschuldigen, want het bedrag van den hoofdelijken omslag, aanvankelijk voor f 126.500 uitgetrokken, werd ten slotte op f 83,000 vast gesteld. Het officieel verslag van het in deze zittingen verhandelde ziet thans het licht en biedt ons eene welkome gelegenheid aan om de aandacht te vestigen op eenige hoofdpunten van het soms niet zonder levendigheid gevoerde debat. Wij doen dit te liever, omdat er onder die punten vele voorkomen van blijvend belang, punten welke zeker nog dikwijls genoeg stof tot ernstige discussion zullen opleveren. Éene opmerking vooraf en wel naa-r aanleiding van de dagteekening der vergaderingen waarin het budget behandeld is. De gemeentewet wil dat de begrooting voor het einde van October worde vastgesteld, en ook nu weder werd de wettelijke termijn met ruim drie weken over schreden, terwijl de grootste steden van het land, Amsterdam en Rotterdam bijv., tijdig met deze taak gereed kwamen, 't Is zoo, de voor- gekomene vertraging had dezen keer eene bepaalde aanleiding, namelijk het besluit door den raad ter elfder ure genomen, om de begrooting, eerst in de sectiën onderzocht, nog eens in handen te stellen van de finantieele commissie, 't Kan zijn, zooals men beweerde, dat de bestaande verordeningen zulk eene wijze van bandelen wer kelijk voorschrijven, maar is dit zoo, dan wordt het, dunkt ons, toch hoog tijd die verordeningen te herzien. Waarom te Leiden voor eene be trekkelijk zeer eenvoudige zaak een dubbel voor afgaand onderzoek zou gevorderd worden on derzoek in de sectiën en daarna of daarvoor nog eens onderzoek door eene zelfstandige com missie terwijl de grootste wetgevende vergade ringen ook voor de gewichtigste wetsontwerpen aan een enkelvoudig onderzoek genoeg hebben, is en blijft ons een raadsel, 't Is alsof men vreesde tijdig gereed te zijn. Maar ook aangenomen een dubbel, ja, aan genomen een driedubbel onderzoek, dan begrijpen wij nog niet, waarom men bier ter stede om daarmede gereed te komen aan een termijn van twee maanden niet genoeg zoude hebben. Wij wenscben open en rond voor ons gevoelen uit te komen, en willen dan ook de verklaring niet terughouden, dat spoed en zucht om zaken af te doen allerminst behooren tot de eigen aardigheden, welke onze gemeente-administratie onderscheiden. Wij kennen de eischen van de administratie en weten zeer wel, dat deze niet zelden eene spoedige afdoening van zaken in den weg staan, maar toch vergeleken bij andere en grootere gemeenten, kan het moeilijk worden tegengesproken, dat de gang van zaken te Leiden een zeer bedaarde, ja zeer langzame gang is. Aan voorbeelden tot staving van deze be schuldiging is geen gebrek. Naast de begrooting zouden wij bijv. kunnen wijzen op het plan van waterverversching. 't Bestaat sinds een jaar op papier en ternauwernood kan men zeggen, dat het voorloopig onderzoek is aangevangen. Maar nog liever wijzen wij op bet plan tot heffing van een hoofdelijken omslag. Negen we ken geleden, den lsten October, brachten Burg. en Weth. bun ontwerp ter tafel en uit niets blijkt tot nog toe dat het ter behandeling gereed ligt. Vanwaar die vertraging .Immers het plan is eenvoudig genoeg; de quaestie van de inkom sten-belasting werd in bet vorige jaar a f o n d be handeld; zoo ergens dan is zij hier gekauwd en herkauwd, en toch schijnt er ook nu weer aan het voorloopig onderzoek geen einde te komen. Wij betreuren dat uitstel te meer, omdat het lot, dat bet nu aanhangige ontwerp wacht, hoogst onzeker is. Wordt het verworpen en dus het voor bereiden en onderzoeken van nieuwe plannen noodig, dan zullen wij hetzelfde zien gebeuren als in het tegenwoordige jaarte wetende om slag zal eerst kunnen worden uitgeschreven als reeds een groot gedeelte van het jaar achter ons ligt. Dit nu achten wij een onvermengd kwaad, omdat daardoor voor de burgerij de ge legenheid weg valt eene gelegenheid welke de wet haar heeft willen toekennen om in kleine termijnen haar aandeel in de belasting te voldoen. Onze bedenking betreft niet alleen het college van dagelijksch bestuur, maar ook den raad zeiven. Onze gansche gemeentelijke atmosfeer heeft iets dommeligs, waartegen het hoog tijd wordt te waken. Mocht de geachte voorzitter van het bestuur zich aangorden om daartegen strijd te voeren en voor zooveel dit van hem afhangt de af doening van zaken krachtig te willen bevorderen, dan houden wij ons overtuigd, dat een aanzien lijk deel van Leidens burgerij zijne daartoe strek kende pogingen met groote sympathie zoude vol gen. Dit tot inleiding. Voor eenige dagen verscheen bij de firma Jac. Hazenberg Corns.zoon alhier de verwachte brochure van prof. J. de Wal: //Misstelling en Herstelling." Het gevoelen van den geleerden en hooggeachten schrijver, over de wijze waarop de misstelling van den Hoogen Raad, die J. Mooi tot tuchthuisstraf in plaats van tot correctioneele gevangenisstraf veroordeelde, kan worden her steld zal, wij twijfelen daaraan geen oogenblik, door de Regeering, de Arertegenwoordiging en den Hoogen Raad, wier gezamenlijke medewer king Z.-H.-G. inroept, hoog worden gewaar deerd. De koning alleen kan door het recht van gratie wel de straf veranderen, doch niet de gevolgen der crimineele veroordeeling weg nemen. Het feit dier veroordeeliug toch blijft ten eeuwigen dage bestaan en aan dat feit is bet verlies van verscheidene burgerlijke en bur gerschapsrechten verbonden. Van de door sommigen aangeraden abolitie, welke de wetge vende macht verleent, kan in dit geval geen sprake wezen, daar abolitie alleen dient om eene vervolging tot straf te doen ophouden. Evenmin zou de wetgever bevoegd zijn eenvou dig te verklaren, dat het arrest van den Hoo gen Raad zijne uitwerking zal missen, want de rechterlijke macht wordt volgens de uitdrukke lijke bepaling der grondwet alleen uitgeoefend door de rechters, die de wet aanwijst. Buiten amnestie en abolitie gaat de rechtstreeksche tueschenkomst van den wetgever in de uitoefe ning van het recht van strafvordering niet. Doch een middel tot herstel moet er bestaan. De hoogleeraar is van oordeel, dat, nu eenmaal onze wetgeving het middel van revisie der ver- oordeelende eindgewijsden in strafzaken en van hare vernietiging door den Hoogen Raad erkent, als is het ook dat dit middel tot drie gevallen beperkt is, dat nu in casu ook van dit middel moet worden gebruik gemaakt. Allereerst zal dan eene wet tot stand moeten komen, die de voorziening in revisie ook toelate, hetzij voor dit speciale geval, hetzij in het algemeen tegen ieder veroordeelend arrest van den Hoogen Raad, waarin naar 's Raads eigene verklaring eene misstelling is ingeslopen, die tot bezwaar van den schuldig verklaarde strekt. In dit laatste geval zou die wet zich dan nog eene terugwer kende kracht moeten toekennen. De hoog geleerde schrijver zelf zou de voorkeur geven aan het eerstgenoemde, eene speciale wet, die revisie toestond voor dit speciale geval. AVij zeiden niet te twijfelen dat het gevoe len van den geleerden Nederlandschen straf- rechtsleeraar hoog zal worden gewaardeerd. AVij hopen echter meer; wij hopen dat zijn advies zal worden gevolgd en dat eene treurige mis stelling langs een zekeren' weg zal worden hersteld. B INNENLAN D. LEIDEN, 7 December. Het bestuur der Leidsche Scherpschutters- vereeniging bestaat thans uit de heerenYau der Chijs, voorz.; J. C. Timmermans, vice-voorz.; E. H. M. Schlette, secret.; J. J. Knetter, pen ningmeester, G. ten Sande, A. de Jong en W. Pickée. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 157 tot 191 volwassen personen en van 96 tot 115 kin^^e^.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1