JAVA-CHINA JAPAN. iMESSAGERIES IMPERIALES. HOUTVERKOOPING, ;en einde het te verheffen tot eene wet, welke ;en doel zou hebben om in de departementen e ondergeschikte besturen op te heffen, hij de hooge verantwoordelijkheid op zich zou nemen, de natie te behoeden voor de noodlottige ;evolgen, welke daaruit zouden kunnen voort spruiten. Het terugkeeren tot het stelsel der (betaling van de staatsschuld in geld is een plicht, elke op het gouvernement rust en waartoe het zoo spoedig zal overgaan als bestaanbaar lis met de beginselen eener goede staathuishoud kunde. De reductie van het muntpapier behoeft (daarvan geen onafscheidelijk gevolg te zijn. Het muntpapier moet worden hersteld op een (goeden grondslag en het openbaar vertrouwen in de staatsschuld moet zorgvuldig worden ge handhaafd. De terugkeer tot de betaling in specie zou het vooroordeel doen verdwijnen, hetwelk zou kunnen ontstaan tegen de betaling |van het loon van den werkman en der houders van obligatiën met eene niet-uniforme munt. De ontvangsten van het laatste jaar hebben bedragen 490 raillioen dollars, de uitgaven 346 millioen. De raming voor het volgende jaar is 417 millioen in ontvangst en 393 millioen in uitgaaf. De uitgaven van het departement van oorlog worden geraamd op 77 millioen. De be ltrekkingen met het buitenland worden'.door geene |enkele quaestie van aanbelang gestoord. Op de |reclamatiën voor de schade van de Alabama is og geene voldoening ontvangen. De president eeft gemeend de scheidsrechterlijke uitspraak kunnen van de hand wijzen, omdat het dien- ïgaande gedane voorstel gepaard ging met en voorbehoud, hetwelk onbestaanbaar was met e rechten en belangen van het land. Er bestaat eene vrees hoegenaamd, dat Engeland in zijne eigering blijve volharden om voldoening te ;even aan billijke vorderingen, waarbij het geldt e quaestie van non-interventie, welke voortaan iet meer belang voor Amerika heeft dan voor :enige andere natie. Met Denemarken is een erdrag gesloten betreffende den afstand van t.-Thomas en St.-Jean aan Amerika. De pre sident geeft het Congres den raad om de be- oners dier eilanden te naturaliseeren en hen te Intslaan van hunnen eed van trouw aan eenigen Inderen souverein. De minister van financiën heeft zijn finan- ;ieel verslag bij het congres ingediend. Hij be- ekent de ontvangsten voor de drie kwartalen an het jaar, eindigende Juni 1868 op 296 mil- ioen en de uitgaven op 295. De inkomsten voor iet jaar, eindigende Juni 1869, raamt hij op 181 millioen en de uitgaven op 372 millioen. De openbare schuld is sedert November 1866 net ruim 59 millioen verminderd. De minister verklaart zich ten gunste van de vermindering ran het muntpapier en de betaling van het jrootste gedeelte der bons in goud en het instand- ïouden der nationale banken. Hij beveelt de onversie aan van de geheele schuld in 6 pet. ions in 20 jaren aflosbaar. De regeering zou :en zesde van den interest inhouden, om aan de erschillende Staten pondspondsgewijze uit tedee- en, in plaats van hen toe te staan eene be- asting op de bons te leggen. OFFICIËELE BERICHTEN. Burgerlijke stand van Leiden, van den 28sten November tot en met den 4den December 1867. BevallenS. van de Grift, geb. Driebergen, D. tweel. M. Arnoldus, geb. Vermeulen, J. M. Haan, geb. Caneman, Z. L. J. an Linden, geb. Reuther, D. J. Bavelaar, eb. Loeber, D. J. W. van Straalen, geb. >e Bok, D. J. W. Rornijn, geb. Alber3, D. M. Dhersigny, geb. Wamsteker, Z. G. orterie, geb. Regeer, D. J. Elorijn, geb. -ret, Z. J. Korenhof, geb. Lambooy, Z. M. Vroom, geb. Rietkerken, Z. J. S. M. Nie, geb. Van den Berg, Z. J. E. de Wa- i geb. Fiouw, D. J* Bonnet, geb. Kling, Z. J. Rodenburg, geb. Van Mastwijk, Z. C. Mulder, geb. Van der Reyden, Z. J. van Kampen, geb, Karlie Z. G. Guldemond, geb* Van Staveren, D. M. J. H. van der Henst, geb. Duchateau, Z. G. Piket, geb. Flam- man, D. T. Prook, geb. Van der Visch, Z. H. Nagtegeller, geb. Slootweg, Z. J. van Ben ten, geb. Botermans, D. D. tweel. J. Cris- pijn, geb. Kriek, D. C. Mulié, geb. Van Geer, Z. Gehuwd: J. Piket jm. en J. van Waarden burg jd. D. Lipse wedr. en J. Bonte wed. L. Cohen jm. en B. de Leeuw jd. J. Sloots jm. en E. C. C. van der Klugt jd. W. Steijn jm. en M. J. Siljee jd. OverledenP. van den Bosch 63 j. L. Draaysma D. 1 m. en 13 d. J. Arnoldus Z. 4 m. en 24 d. N. Moote Z.2m, P. Gijs man Z. 7 m. J. Petiet D. 22 d. N. Bink Z. 2 j. en 10 m. D. Koet Z. 2 j. en Sm. E. Selier D. lm. J. Boudewijns 40 j. en 8 m. W. Lardé Z. 3 j. en 2 m. C. Plan- jer Z. 10 j. en 4 in. E. Helvenstein Z. 1 j. en 7 m. F. Plomp 68 j. C. van Leeuwen Z. 10 m. M. C. Swemer D. Ij. en lm. C. G. Meerburg Z. 1% j. A. Sluis Z. 1 j. en 8 m. C. Nieuwenhuizen Z. 7 m. K. Griffioen D. 10 d. G. J. van der Hooft Z. 8% m. S. Kolderman, geb. Bodijn, 69 j. C. M. Onnekink, geb. Toussaint, 74 j. F. E. de Haan 74 j. P. Vroom Z. 1 d. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van heden. Aan de orde is de beraadslaging over: 1°. het wetsontwerp tot wijziging van hoofdst. II der staatsbegrooting voor 1S66 2°. tot wijziging van hoofdst. VII B3°. tot -vaststelling der begrooting voor het burgerlijk pensioenfonds over 1868. Daarna over de kredietwetten voor 1868. De HH. V. Z. Bergmann, De Brauw, Begram en Lith de Jeude behandelen verschil lende punten en worden door de ministers van binnenlandsche zaken en van oorlog beantwoord. De heer Pijnappel bespreekt de concessie voor de doorgraving van Holland op zijn smalst, eene zaak die ook in eene crisis verkeert. De minister beantwoordt den spreker eenige malen, terwijl nog de heeren Gratama en Thorbecke aan de beraadslaging over dit punt deelnemen. Ten slotte zijn de kredietwet van binnen landsche zaken en de begrooting der staats spoorwegen met algemeene stemmen aangenomen, alsmede eenige kleine ontwerpen. GEMEENTERAAD. Vergadering van 5 December. Afwezig de heeren De Moen, Van Heukelom, Driessen, Van Wensen en Krantz. Tot leden der commissie, welke den raad zal advieseeren omtrent eene nadere regeling van de subsiaiën der godshuizen worden benoemd de heeren Van Heukelom, Van Outeren en Cock. Tot regent van het Gereformeerde Minne- huis wordt benoemd Mr. A. J. Wijnstroom. Overeenkomstig ingekomen verzoeken worden eervol ontslagenH. Brongersma als leeraar in de natuurlijke historie bij de gemeente-instel lingen voor hooger en middelbaar onderwijsS. D. C. van der Burg als eerste hulponderwij zeres aan de openbare school voor meer uit gebreid lager onderwijs 2e kl. voor meisjes, en J. W. Verhoeven als hulponderwijzeres in de handwerken aan de openbare lagere scholen n°. 1 voor on- en minvermogenden. De betrekking van leeraar in de natuurlijke historie bij de hoogere burgerschool is tijdelijk opgedragen aan H. Brongersma, onder genot van het evenredig aandeel in de bezoldiging dier betrekking. Omtrent een adres van commissarissen voor de volksvoorlezingen van het departement Lei den der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen om het kosteloos gebruik van de Stads-Gehoor- zaal, met eene toelage voor verwarming en ver lichting, wordt na eenige discussie overeenkom stig het advies van burgemeester en weth. be sloten, het eerste gedeelte van het verzoek in te willigen, maar het tweede van de hand te wijzen. Laatstgenoemd besluit werd aangenomen met 11 tegen 8 stemmen. Omtrent het adres van Van der Meer en vele andere vellenblooters, deken- en garenfa brikanten, verzoekende machtiging om tot het drogen van vellen, kettingen en garens van de bruggen der stad gebruik te mogen maken, wordt volgens het advies van burg. en weth. met 17 tegen 2 stemmen besloten de adres santen te kennen te geven, dat hun verzoek gelijk het daar ligt voor geene inwilliging vat baar is. Voorts heeft de Raad nog zonder discussie over eenige voorstellen van ondergeschikt belang beslist. ACADEMIE. Leiden, 5 Dec. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer C. L. Hartogh, geb. te Amster dam, met theses. ADVERTENTIEN. Tegen hoesten; heeschheid, schorheid in de keel, verslijming, enz. is geen beter middel aan te wenden als de STOLLWERCK'SCIIE BORST BOMONS. Men kan deze, echt, in pakjes a 30 cents bekomen in Leyden bij E. 1VOORDIJK, bij UT. K. SWEMER en bij E. G. JUIRKS Ver koophuis, te Alplien bij de Apothekers VA- ROSSIEAU EAi ZOU.V' en J. T. ALE VRT, te llazerswoude bij j. GAARKEUKEN OVERLAIDNAIL naae Vertrekt van Marseille den 19den van elke maand. Transport van Passagiers, Goederen en Spelie. Vaste Doorvrachten en Directe Connossemen- ten van Botterdam tot Singapore, Batavia, Hongkong, Shangai en Yokohama. Geregelde aansluiting te Singapore voor Ba tavia. Aan Gouvernements-Ambtenaren wordt eene belangrijke reductie toegestaan. Kleine Colis Monsters etc., die uiterlijk den lOden van elke maand te Rotterdam moeten geleverd worden, kunnen op zeer billijke voor waarden worden verzonden. Tot inschrijving van Passagiers etc. en het verkrijgen van alle inlichtingen, adres bij SMITH C0., te Rotterdam. op het Huis Terwegente Sassenheim, Woens dag den 18den December 1867, des voormiddags ten 10 ure, van buitengewoon zwaar Esschen en Elzen HAKHOUT, alsmede van BEUKEN, EIKEN, ACASIA'S, LINDEN en SPARREN BOOMEN; zoowel te water als te land ver voerbaar. En op Vrijdag den 20sten December 1867, des voormiddags ten 10 ure, van zwaar Eiken en EsscnEN HAKHOUT, op Teylingenbij Sas senheim (alle3 op dag).

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3