ultramontanen die, gelijk hun orgaan de Tijd, onbewimpeld er voor uitkomen, dat zij van deze ministers met zekerheid verwachten eene wijzi ging in de onderwijswet naar hun wenschen en belangen, en eindelijk uit een klein getal conservatieven, die dit ministerie steunen, niet omdat zij eenigermate met zijn regeering3beleid zijn ingenomen, maar veeleer omdat zij de komst van een liberaal ministerie in het verschiet zien. Ziedaar de negatieve steunpunten van het ministerie en men vraagt: hoe viel het? Als moest men niet veeleer vragenhoe kon het waggelend gebouw zoo lang staan blijven? BIMNENLANÜ. LEIDEN, 4 December. Mochten sommige personen, die gewoon wa ren bij het afhalen van aangeteekende brieven aan het postkantoor of bij andere gelegenheden, aldaar binnen te gaan om het refue te teekenen, er verwonderd over zijn, dat zij in den laatsten tijd niet meer binnen gelaten werden, zoo diene tot hunne inlichting, dat dit volstrekt niet aan eene wijziging in de beleefdheid- van een der ambtenaren te wijten is, doch aan eene ministerieele aanschrijving, door de directeurs van alle postkantoren ontvangen, om geen pu bliek meer op het kantoor toe te laten. Te Katwijk aan Zee is een Fransche brik gestrand. De equipage, uit 5 man bestaande, heeft zich gered, door op de betonblokken te springen. Door den heer H. Brown is de equi page opgenomen en van het noodige voorzien. Z. M. de koning wordt, zooals vroeger is bericht, den 9den dezer in de residentie terug verwacht. Naar men verneemt, heeft de minister van binnenlandsche zaken Zondag jl. ten ge- hoore ontvangen eene commissie uit het bestuur over de Amsterdamsche Kanaal-maatschappij. De audiëntie van den minister van bin nenlandsche zaken zal op Zaterdag, den 7den December aanstaande, niet plaats hebben. De ingediende wijziging van de wet op de middelen strekt om uit de oorspronkelijke wet te lichten het overschot van de beschikbare middelen over 1865 ad 6,920,000, het saldo over 1866 ad 1,560,000 en het geraamde ba tig slot uit Indië ad ƒ9,000,000. De overige middelen blijven voor een vol jaar geraamd, vooral omdat daaronder opcenten begrepen zijn, waarvoor de belastingschuldigen voor twaalf maanden moeten kunnen worden aangeslagen. Omtrent de ministerieele crisis wordt uit 's-Hage aan de Arnh. Courant o. a. gemeld, dat het gerucht, alsof de ontbinding der Tweede Kamer zeker zou zijn, geheel ongegrond is. Ook moet de minister Heemskerk zich positief tegen eene Kamerontbinding verklaard hebben en aan Z. M. den koning zijne gronden voor die mee ning hebben uiteengezet. De correspondent meent te weten, dat de ministers van financiën en van oorlog het sterkst op eene ontbinding hebben aangedrongen, en brengt het plotseling vertrek van den heer Haffmanns naar Limburg in verband met de adressen en meetings in die provincie, waarvan sommige bladen met ophef van gewaagd hebben. Men leest in de Arnh. Courant: Vrijdag overleed alhier (Arnhem) plotseling een man, die zich in vele opzichten verdienstelijk gemaakt heeft jegens de gemeente en de provincie. De ijverige en bekwame Paulus Nijhoff werd on verwacht op 46jarigen leeftijd aan zijn werk kring ontrukt, waarin hij zoo te recht de alge- meeue achting genoot. Als archivaris en biblio thecaris der provincie Gelderland en der gemeente Arnhem was Nijhoff de waardige opvolger van zijn vader Is. A. Nijhoff, die zich zooveel naam verwierf als beoefenaar der oudheidkunde. Ook Paulus Nijhoff wijdde elk vrij oogenblik, dat hij aan zijne uitgebreide zaak als boekhandelaar kon ontwoekeren, aan het vak zijner lievelings studie. Hij was de vraagbaak van zeer vele be oefenaars der wetenschap, wie hij steeds met de meeste welwillendheid ter zijde stond, terwijl hij zelf verscheidene studiën op oudheidkundig ge bied leverde of uitgaven bezorgde, waaraan zijne medewerking onmiskenbaar is. De archieven en bibliotheek, aan zijne zorgen toevertrouwd, waren een toonbeeld van orde en getuigden van zijne onverpoosde arbeidzaam heid. Ook in menigen anderen kring was Nijhoff nuttig werkzaam, inzonderheid ook als secretaris der Geldersche maatschappij voor geschied- en letterkunde. Zijne vrienden en betrekkingen verliezen in hem een trouw vriend; onze ge meente en provincie een verdienstelijk man, wiens plaats niet zoo licht zal zijn aan te vullen. In de week van 2430 November 1867 heb ben zich geene gevallen van veetyphus in het rijk voorgedaan. Men leest in het "Weekblad voor het onder wijs In den tijd dat men van de hooge regee ring de beslissing wacht van het al of niet invoeren der spelling van de H.ïï. De Yries en Te Wiukel op de scholen, acht ik de mededee- ling van het onderstaande niet van belang ont bloot. De notaris D. zond dezer dagen eene akte naar het kantoor der registratie, om die te doen registreeren. Hij ontving die ongere gistreerd terug met bericht, dat ze niet kon worden aangenomen, omdat men zich van de nieuwe spelling bediend hadDe ontvanger der registratie had eene missive in dien geest van het gouvernement ontvangen! Met het leggen van den bovenbouw der brug over de Compagnons-vaart voor den toe gang naar 't station Heerenveen, onder Nijehaske, is een begin gemaakt. Men verneemt dat het algemeen natio naal evangelisch zendingsfeest het volgend jaar zal gehouden worden op het landgoed van mevrouw de douairière gravin Bentinck van Middachten, gelegen bij de Steeg. De broederschap der doopsgezinde gemeente te Groningen heeft aan hare beide predi kanten hun eervol ontslag verleend en besloten voortaan de jaarlijksche bijdrage te blijven be talen, die de gemeente, ten behoeve der beide predikanten, voor het weduwenfonds verstrekte, en bovendien ook de persoonlijke bijdrage der predikanten in dat fonds te blijven voldoen. Tevens is besloten aan de beide predikanten nog een vol jaar hun traktement ad ƒ2200 uit te betalen. Z. M. heeft eerv. ontsl. J. F. Molenbroek als hoofdcomm. bij het dep. van biunenl. zaken; en bev. tot comm. bij dat dep. Mr. N. J. van IJssel- steyn, thans adj. comm.; ben. tot militie-comm. in het 3de mil.-distr. der prov. Zuid-Holland den gepens. kol. der inf. met rang van gen.-maj. F. M. E. van Thielen; overgepl. den oflïc. van gez. 3de kl. W. A. B. A. Strenguaerts, van het 5de reg. inf, in zijnen rang en ancienneteit bij het personeel van den gen. dienst der landmacht in West-Indië. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namiddags te 5 uren 36°, "WindN. O., des avonds te 8 uren 33°, te 10 uren 33°. Woensdag morgen te 5 uren 27°, Z. O., te 8 uren 28°, 's namiddags te 12 uren 32°, te 4 uren 28°. TIJDSCHRIFTENDAGBLADEN ENZ. De Arnh. Courant roert in een belangrijk hoofdartikel de vraag nog eens aan, welke in de tegenwoordige crisis door de ministerieele bladen om het hardst ontkennend wordt beant woord: //Mag men begrootingen afstemmen om redenen buiten de begrooting gelegen?" Na de inconsequentie der ministerieele partij te hebben aangetoond, die nu afkeurt wat zij vroeger zoo dikwijls zelf gedaan heeft, vraagt de Arnh. Courant of het inderdaad wel waar is dat, wanneer de oppositie eene begrooting afstemt, omdat zij geen vertrouwen stelt in het regee- ringsbeleid, zij afstemt om redenen buiten de begrooting?" Dit nu kan de schrijver niet toegeven. Hij meent dat eene begrooting tweeërlei krediet in sluiteen g e 1 d e 1 ij k en een z e d e 1 ij k (of po litiek) krediet. Door de begrooting aan te ne men, geeft de vertegenwoordiging derhalve niet alleen hare toestemming tot het gebruik der aangevraagde gelden voor hunne aangewezen bestemming, maar keurt zij tevens het beleid van den minister goed en spoort hem aan op den ingeslagen weg voort te gaan. De eigenlijke vraag, zegt de schrijver, die aan elke begrooting ten grondslag ligt, is dezeZijt gij vertegen woordiging die wettelijk het land uitmaakt met het thans gevolgd regeeringsbeleid homo geen, en wilt gij tot de handhaving daarvan met ons blijven samenwrerken Verschaft ons dan de middelen daartoe." Is men deze leer toegedaan, wanneer de be grootingen aangenomen zijn, zooals de ministe rieele partij dikwijls getoond heeft het te wezen, b. v. toen verleden jaar de begrooting voor binnenlandsche zaken met overgroote meerder heid werd aangenomen, dan kan men, zegt de schrijver, ook de logische gevolgtrekking niet ontgaan, dat, wanneer de vertegenwoordiging het regeeringsbeleid van het ministerie of van een lid er van afkeurt en tot zijne bestendiging niet kan medewerken, zij ook niet enkel b e- voegd maar verplicht is hare medewerking te onthouden, en daartoe het eenig afdoend constititutioneel middel te bezigen dat haar ten dienste staat: niet-toestemming der gelden die aangevraagd worden om met dit beleid voort te gaan. B U IT E N LAND. Luxemburg. Het Luxemburgsche blad //das Wort" meldt, dat het ontslag van den heer De Tornaco is aangenomen en dat de heer E. Ser- vais, vice-president van het hof van appèl, met de samenstelling van een nieuw kabinet is be last. Pruisen. De commissie in de Pruisische Tweede Kamer tot onderzoek van het budget heeft met 21 stemmen (terwijl een paar leden zich van stemming onthielden) verklaard, dat zij, door de benoeming van den heer Twesten tot rapporteur omtrent het ontwerp op de leening, geenszins de uitdrukking gebrek aan goede trouw", door den heer Twesten ten aanzien van het gouvernement gebezigd, tot de hare wil maken. Het conflict, hetwelk men te gemoet zag, is door deze verklaring uit den weg geruimd. De regeering neemt het belang harer onderdanen zeer ter harte, zoo heeft zij nu weder eene waarschuwing gericht aan hen, die geneigd zouden zijn om gehoor te geven aan de uitnoodiging van het Peruaansche gou vernement, om naar laatstgenoemd land te ver huizen. Het plan is om te trachten 5000 Duit- schers over te halen aan de Mairo eene kolonie te vestigen. Nu heeft het Pruisische gouvernement bevolen, indien zich in eenigo Pruisische gemeente met dit doel landverhuizings-agenten bevinden, hen onmiddellijk strafrechterlijk te behandelen, aangezien het doel geen ander is dan de land verhuizers in de diepste ellende te storten. Op het einde van 1864 bestonden in Pruisen 25,122 openbare lagere scholen, namelijk 16,656 evangelische, 8204 katholieke en 260 joodsche. Oostenrijk. In de zitting van het Heerenhuis is het ontwerp tot herziening der constitutie, bij eene derde lezing aangenomen. Frankrijk. Napoleon wordt eerstdaags met

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2