INGEZONDEN. De 1ste luitenant F. W. J. Buys van het 7de reg. i Inf. heeft van de hooge regeering de vergunning bekomen om de expeditie mede te maken naar Abvssinië. Naar men verneemt worden de ministers van binnen- en buitenlandsche zaken, die gisteren per telegram naar het Loo ontboden waren en in den namiddag daarheen zijn vertrokken, uog heden in de residentie terugver wacht. Gisteren zijn door de commissie uit het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland, belast met het afnemen der examina's van hen die dingen naar den rang van candidaat-notaris, als zoodanig toegelaten de heeren J. A. A. Mutsaers, van 's-GravenhageJ. A. L. Ie Putte en A. P. van der Vlugt, beiden van Rotterdam. Men schrijft uit 's-Hage aan de Arnh. Courant: Er loopt hier een gerucht, dat Z. M. het door de minis ters aangeboden ontslag niet zou hebben aangenomen, met uitzondering van dat van den graaf Van Zuylen, die tot ge zant te Londen zou worden benoemd. Dinsdag 11. is in de parochie-kerk van den H. Au- gustiuus te Amsterdam met groote plechtigheid een lijkdienst gevierd voor de gesneuvelde pauselijke zouaven. Wij vernemen dat bij de leden van het centraal- 1 comité van den Nederlandschen Weerbaai'heids-Bond de volgende gifteu zijn ingekomen voor het Algemeen Natio naal Scherpschuttersfonds. Reeds zijn vermeld: aan giften in eens ƒ6137.50. Thans zijn bijgekomen: van den heer M. C. S., predikant, ƒ3, van den heer baron v. B. te Utrecht ƒ1000, van den heer Mr. J. Sassen te 's-Bosch 25, van A. G. uit Amsterdam 1 coup. ƒ1.235, van Deelzaam uit Loenen ƒ8, van den heer S. van Hoven, notaris te Sou, 3 te zamen 7178,73s. Ook zijn reeds vermeld: aan jaarlijksche giften ƒ130, en zijn bijgekomen jaarhjkschvan een R.-Katholiek priester en kapellaan ƒ5, van den heer Mr. Van Naamen van Eemnes te Zwolle ƒ100, van den heer M. M. Catz te Venlo ƒ3, van den heer K. H. T. te Kuilenburg ƒ3; te zamen 511. Eergisteren werd de spreekbeurt van het Utrecht- sche departement der //Maatschappij tot Nut van't Alge meen" vervuld door Prof. Van der Wijck, van Groningen, die eene beschouwiug over Voltaire leverde, en naging wat hij was geweest als denker, als vriend van vrijheid en van democratie. Spr. deed hem kennen als een deïst, die alleen daarom als een ongeloovige beschouwd werd, omdat hij de dogmatiek der kerk van zijn tijd sterk bestreed en dikwijls bespotte. Zijne liefde tot het volk bleek uit de moeite die hij zich gegeven heeft om de vonnissen van Jean Calas, Sirvin en Labarre te doen herzien. Zondag 11. is te Leeuwarden eene vergadering gehouden van de noorder-sectie der vereeniging van leer aren aan hoogere burgerscholen in Nederland. In die bij eenkomst zijn besproken de vragen: 1°. Op welke wijze behoort het onderwijs in de letterkunde te worden inge richt 2°. Hoe en in welke klassen der hoogere burger scholen moet de natuurlijke geschiedenis behandeld worden Z. M. heeft eerv. ontsl. R. Severijns als burgera. der gein. Grathem, en benoemd tot biirgemra. der gemm. Grathem: J. van der Linden; Han selG. Peeters; Borne: J. J. van Cleeff; tot dir. van het postkant, te Den Helder J. J. H. Mispelblom Beijer, comm. 1ste kl. te Amsterdam; tot ontv. der dir. bel. en ace. te Oudenbosch c. a. E. M. van Mattem- burgh. thans ontv. te Abcoude c. a.; eerv. ontsl. den adjunct-commies bij het dep. van kol. J. A. Prohnbij het dep. van kol. bevorderd tot hoofd- comm. den comm. Jhr. Mr. W. E. van Panhuys; en met ingang van 1 Jan. ben. tot adj.-comm. Jhr. Mr. H. van der Wijck. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namid dags te 5 uren 40°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 40°, te 10 uren 40°. Vrijdag morgen te 5 uren 42°, te 8 uren 44°, 's middagste 12 uren 46°, W., te 4 uren 44°, Z. W. KOLONIËN. Onder de officieele berichten, uit de Oost-Indische kolo niën van 15 Oct., per Engeische mail ontvangen, komt voor een besluit van den gouverneur-generaal houdende de ver hoogingen van traktementen der inlandsche hoofden en ambtenaren. De hoogste jaarwedde is van den regent van Samerang, die ƒ1200 's maands ontvangt. Er zijn tevens zeer belangrijke benoemingen te vermel den. De voornaamste zijn die van den heer J. P. Zoete lief tot resident van Soerakarta en die van den heerO.de "W^aal, eerste gouvernements-secretaris, tot resident van Ban- joéinas, in plaats van eerstgenoemde. Volgens het Bat. Hbld. is de heer Zoetelief vele jaren lang assistent-resident secretaris te Djocjocarta geweest en staat hij in kennis der inlandsche talen onder de residenten (mogelijk onder de meeste ambtenaren) bovenaan. Het blad betwijfelt echter, of hij met die antecedenten en al die kennis in staat zal zijn, de plichten, die als resident van Solo op hem rusten, naar behooren te vervullen, wanneer men hem daartoe de middelen niet ruimer geeft dan aan zijne voorgangers. De heer Zoetelief neemt eene moeilijke taak op zich door de plaats in te nemen van den heer Lammers van Toorenburg, van wien een uitstekend hoofdambtenaar zeide //Ik zou Lammers niet willen opvolgen, daar is geen eer meer bij te halenMen vermoedt dat de benoeming van den heer De Waal is geschied niet op voordracht van den directeur van het binnenlandsch bestuur, die mek de resi denten moet werken, maar van den raad van Indië. Verder zijn onder de gewichtigste benoemingen nog te vermelden die van den assist.-res. van Temangoeng, Mr. S, Musschenbroek, tot assist.-resid. van Buitenzorg, en die van den ambtenaar op non-activiteit J. W. van Rijck te Te mangoeng. Voorts die van A. Guijot tot lid van den raad van justitie te Banda en van P. H. J. Varkevisser tot contr. 2de kl. bij de cult. Met den bouw van den spoorweg van Samarang naar de Vorstenlanden schijnt het niet best te gaan. Een arti kel in een Soerabayaasch blad schrijft de accidenten bij de halve sectie Tangoeng-Gedoeng-Djattie, die de exploitatie daarvan wezenlijk bovenmate vertragen, aan technische onkunde en slordigheid in de constructie toe. Ofschoon op dit anoniem artikel niet bijzonder veel mag afgegaan wordenzoo is het toch opmerkelijk, dat de Java-bode, die volgens het laatste jaarverslag der spoorweg-directie de zaak der spoorwegen het best kan begrijpen en voor het publiek behandelen, er een uittreksel van geeft. Vol gens dit schrijven nu ligt de oorzaak der verzakking niet uitsluitend in den rechtstreekschen invloed van zware regens, maar heeft men den aanleg van de sectie Tangoeng- Gedoeng-Djatti begonnen, alsof daar geene wellen waren, en verzakking volgde op verzakking, zonder dat men er aan dacht die wellen af te leiden. De telegraafkabel door straat Sunda, die eenige her stelling behoefde, is nu weder geheel in orde; de verbin ding met Palembang is compleet; aan den doortastenden arbeid voor de verbinding met Benkoelen, Padang en Siak schijnen finantieele hinderpalen in den weg te staan. Zooals men weet, is volgens het nieuwe strafwetboek voor Indië straf bedreigd tegen handtastelijkheden van Europeanen tegen hunne inlandsche bedienden en maken deze laatsten hiervan veel gebruik om hunne meesters aan te klagen. Zoo werd in het begin der maand onder de vele Europeanen, die wegens het geven van een klap aan een inlandschen bediende zouden terechtstaan, ook een lid in den raad van justitie te Soerabaya genoemd. Die betrekking bracht mede, dat de zaak voor het hoog ge rechtshof moest worden behandeld. De reeds op zich zelve onredelijke straf zou dus nog verzwaard geworden zijn door tijdelijke suspensie, wachtgeld, eene kostbare reis naar Batavia van beklaagde en getuigen, en dus zware gerechts kosten. Het heeft algemeen veel genoegen gedaan, dat van de vervolging is afgezien, omdat de persoon des beklaag den eene schandelijke provocatie had ondervonden en om dat hierin een bewijs ligt, dat men het onmogelijke van vervolgingen van dergelijke zaken als misdrijf begint in te zien. De sultan van Solo dringt, naar men zegt, er op aan, dat eenige der booswichten, die gevat en ter dood veroor deeld zijn, naar 's lands wijs zullen worden gekrist. Er is eenige diplomatie noodig, om dergelijke wreedheid tegen te gaan en de overtuiging ingang te doen vinden, dat de doodstraf alleen is berooving van het leven. Er worden tegenwoordig ook vele militairen in Indië geëxecuteerd, en slechts in enkele gevallen wordt gratie verleend. Sommi gen meenen, dat verbetering van het lot van den soldaat menigmaal zulk eene strenge discipline onnoodig zou maken. In Soeracarta komen, evenals in de andere residentiëu van Middel-Java, nog altijd gevallen van ketjoe-partijen voor. Het blijkt niet, zegt het N. Bat. Hbld., dat de regeering iets aan de zaak doet. Niets ware eenvoudiger dan de cavalerie, welke te Salatiga gekazerneerd is, over de geteisterde residentiën te verdeelen bij wijze van mare chaussees, des noods met toekenning van oorlogsoldij. Te genwoordig doet zich het ergerlijke schouwspel voor, dat de Europeanen, die in de binnenlanden van Middel-Java gevestigd zijn, hunne erven hebben moeten verklaren in staat van beleg, en met gewapende bedienden 's nachts de ronde moeten doen. Geachte Heer Redacteur Sta mij toe, dat ik in uw blad eenige regelen plaatse tot nadere inlichting voor onzen stadgenoot Dr. W. N. du Rieu, Deze doet mij opmerken in uw nummer van Woensdag 11.,

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2