Wordt vervolgd. BINNENLAND. aangenomen. Doch als er van den volkswensch sprake is, willen wij liefst kunstjes en zekere praktijken achterwege gehouden hebben. Maar hoe komt het, dat de keizer ten aanzien van Rome zijn beginsel ten eenenmale prijsgeeft en van den volks wensch niets wil weten Hoe komt het, dat hij bij de Sep- tember-conventie dit punt opzettelijk in het midden heeft gelaten, waardoor deze overeenkomst tot wie weet hoeveel commentaren heeft aanleiding gegeven, terwijl de groote commentator een diep stilzwijgen in acht bleef nemen Hoe komt het, dat voor Rome de universeele proef niet opgaat en de keizer den paus het legioen van Antibes, vreemde soldaten, heeft aangeboden, om orde en rust in diens eigen land te bewaren? Want men verlieze niet uit het oog, dat de vreemde krijgsmacht te Rome niet tegen een buitenlandschen vijand bestemd wasdaarvoor toch was de September-conventie in het leven geroepen. Doch waartoe die vragen Consequentie is goed maar met mate. De Romeinsche quaestie begint den keizer evenwel zorg te baren. Nadat hij er zich alleen van meester had ge maakt, wordt hem de last te zwaar te torschen. Reeds werd eene tweede expeditie naar Rome ondernomen, en nog altijd staat Frankrijk, staat Europa voor hetzelfde onbesliste pleit. De regeling der quaestie is zelfs door de laatste gebeurtenissen in de hoogste mate urgent gewor den. Het kan derhalve niemand verwonderen, dat de kei zer het voorstel heeft gedaan om eene conferentie te hou den, ten einde den last dier quaestie van zijne schouders op die van Europa te laden. Maar zal dit plan gelukken Het is zeer twijfelachtig. Op dit oogenblik willen wij ons niet verdiepen in de redenen waarom. Doch afgezien van het resultaat, heeft de keizer, naar onze wijze van zien, door zijn voorstel geconstateerd, dat de September-conventie onhoudbaar is geworden. Hij mag in de troonrede zeggen, dat de overeenkomst voor Frankrijk blijft bestaan zoo lang zij niet door een ander internationaal verdrag is vervangenhet zal hem niet baten. Er is een drang van omstandigheden, waarvoor de keizer evenzeer moet zwich ten als elk ander individu. De zoo teedere Romeinsche quaestie is voor het overige met de meest mogelijke be hoedzaamheid aangestipt. De keizer zegt wel dat, daar de conventie niet uitgevoerd werd, hij opnieuw troepen naar Rome heeft moeten zenden, om, door het te keer gaan van de overweldigers, het gezag van den Heiligen Stoel te beschermen; maar hij laat er op volgen, dat hierin niets vijandigs gelegen was tegen de eenheid en onafhanke lijkheid van Italië, en, gelijk hij zich uitdrukt, het nade rende tijdstip van den terugkeer der Fransche troepen laat zich nu reeds berekenen. Ten aanzien der conferentie bepaalt hij zich tot de eenvoudige mededeeling, dat hij de mogendheden voorgesteld heeft om de betrekkingen tusschen Italië en den Heiligen Stoel te regelen, ten einde op die wijze nieuwe verwikkelingen te voorkomen. Dat is zeer sober, doch de soberheid was ook geboden door het voor stel zelf, dat niets geprejudicieerd heeft. LEIDEN, 25 November. Prins Alexander werd heden en H. M. de koningin wordt tegen 1 December van het Loo in de residentie terugverwachtZ. M. de koning zou, naar men verzekert, tot 9 of 10 December HD. verblijf op het Loo verlengen. Op Donderdag den 28sten November 1867 zal de gewone audiëntie van den minister van financiën niet plaats hebben. Dezer dagen is gemeld, dat heden door het prov. gerechtshof in Zuid-Holland uitspraak zou worden gedaan in de zaak van B. en zijne huisvrouw, beschuldigd van diefstal enz. Men verneemt dat de besch. B. in den nacht van 22 op 23 Nov. in de gevangenis is overleden. Zaterdag-avond heeft zich te Rotterdam definitief eene afdeeling geconstitueerd van het Anti-Dagbladzegel- Verbond, met 67 leden. Het huishoudelijk reglement, door het voorloopig comité ter tafel gebracht, werd door de vergadering gearresteerd. Tot leden van het bestuur zijn gekozen de heeren Mr. A. E. J. Modderman, J. C. Zim merman, Mr. F. M. C. Asser, Gr. J. de Clerq en J. Regt- doorzee. Door de arr.-rechtb. te Rotterdam is rechtsingang met bevel tot gevangenneming verleend tegen Joseph Bryan, laatst directeur der gasfabriek te Schiedam. De Duitsche actrice mevrouw Lilla de Bulyovski, die te Amsterdam in onderscheidene voorstellingeu den algemeenen bijval van het publiek zoozeer heeft ingeoogst, treedt hedenavond ook te Rotterdam op in die Dame mit den Cameliën," eene vertaling van het bekende stuk van A. Dumas père. Zou de commissie van den Leidsclien schouwburg geen kans zien, deze tooneelspeelster, die de eenige waardige mededingster van mevr. Seebach genoemd wordt, ook te Leiden eens te doen optreden Het publiek zou daardoor schadeloos gesteld worden voor de vele mid delmatige voorstellingen, die door weinigen worden bijge woond. De heer J. H. W. Lups, particulier te Arnhem, is door aankoop van den baron Van Hardenbroek eigenaar geworden van het aanzienlijke landgoed Beekhuizen en van een groot gedeelte van Biljoen, behalve het kasteel, alles ter grootte van ongeveer 600 bunders. Men heeft allen grond om te verwachten, dat de nieuwe eigenaar evenals zijn voorganger, zijne uitgebreide bezitting voor het pu bliek zal blijven openstellen. In de week van 1016 November 1867 zijn in het geheele rijk aan cholera overleden 12 personen, waarvan te Roterdam 9, te Zevenbergen 1, te Oosterland 1 en te Gulpen 1. De Indische mail, per Engelschen dienst, is 19 dezer uit Alexandrië naar Marseille verzonden, alwaar zij tegen heden verwacht werd. Volgens een der Luxemburgsche bladen heeft het groothertogelijke ministerie zijn ontslag ingediend, ten ge volge van het adres der kamer, dat vijandig was aan de door de regeering bij besluit voorloopig ingevoerde nieuwe militaire organisatie. Of het ontslag der ministers, of de ontbinding der kamer kon trouwens te gemoet worden ge zien. Z. M. heeft benoemd tot dir. van het postkant, te Doesburgb T. Hoyer, tham comm. van de posterijen van de 2de kl.; eerv. ontsl. Jhr. P. M. Sandberg als inspect, der posterijen, en in zijne plaats benoemd tot inspect, der posterijen voor de provinciën Friesland, Overijsel, Groningen en Drenthe, standpl. Zwolle, den heer L. H. A. de Cbalmot, thans comm. der post. 1ste kl.; ontsl. als commissaris van politie en waterschout te Hellevoetsluis, en als comm. van rijkspol. op het Kanaal van Voorne C. H. W. Spoelder; benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw Dr. P. Boelens, pred. bij de Herv. gem. te Noorddijk (Groningen). De Thermometer van Fahrenheit teekende alh ier Zaterdag des namid dags te 5 uren 40°, Wind: O., des avonds te 8 uren 40°, te 10 uren 38°. Zondag morgen te 5 uren 44°, Z. W., te 8 uren 46°, 's middagste 12 uren 44°, te 4 uren 41°, 's namiddags te 5 uren 38°, 's avonds te 8 uren 38°, te 10 uren 38°. Maandag morgen te 5 uren 44°, N. W., te 8 uren 44", s middags te 12 uren 44°, te 4 uren 44°. KOLONIËN. Men schrijft ons uit Paramaribo, dd. 18 October 11.: Den 2den dezer heeft de plechtige installatie van den benoem den procureur-generaal Mr. R. Twiss, ook als fiscaal bij het militaire gerechtshof, plaats gehad. Het burgerlijk gerechtshof, het college van kleine zaken en de leden van de balie waren al len in costuum tegenwoordig, benevens vele autoriteiten en gouvernements-ambtenaren, alsook particulieren. De gouverneur was ook in politiek verschenen met zijn adju dant. Eerst voerde de substituut procureur-generaal, die tot hiertoe de functiën van procureur-generaal had waar genomen, Mr. Verbeek, het woordtoen de waarnemende president van het gerechtshof, Mr. Eyken Sluyterwaarop de procureur-generaal het woord voerde, en na hem nog de deken der advocaten, Mr. Belmonte Cola90. Er is bij die gelegenheid mannentaal gesproken en fiink-weg uit het hoofd. Het is jammer dat de officieele courant die toespra ken niet in haar geheel heeft medegedeeld; ze waren het wel waardig; nu is slechts de hoofdinhoud medegedeeld. Er is voor den heer Twiss heel wat te doen, indien hij zoo niet allen, dan toch de meeste wenschen wil bevredigen tot verandering, hervorming, verbetering. Voor den brand, die op St.-Kitts gewoed heeft, is in de stad en in de onderscheidene districten, over de f 3000 aan giften bijeengebracht, dat eene aanmerkelijke som is voor onze kolonie, als men in aanmerking neemt, dat men hier algemeen klaagt over geldgebrek, achteruitgang, stilstaan van arbeid, armoede enz. 't Is dan ook waar, er wordt veel armoede geleden en de levensmiddelen zijn bovendien zeer duur. Gelukkig is het volksvoedsel, de banaan, thans zeer matig in prijs. Maar het is er dan ook voedsel naar. "Wa ter en zetmeel maken er de grootste bestanddeelen van uit. Doch de bevolking is er aan gewoon en zou dat voed sel niet gaarne met een ander verwisselen, b. y. met maïs-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2