BI IILÜKZI1KSTR De Terugkomst van den Schipbreukeling. SCHOUWBURG TE LEIDEN? BERICHT. ADVERTENTIES. De Plaatsen zijn te bespreken voor Aandeelhouders op Zatur- dag 23 November, en voor Niet-Aandeelhouders op den speel dag van 101 uur. die aan den minister zou zenden, door wiens tusschenkomst zij alleen aan de koningin kon ter hand gesteld worden. Roaie. De opstand schijnt zijn laatste woord nog niet te hebben gesproken. Mentana heeft er de kracht nog niet geheel van gebroken. Volgens officieele berichten uit Rome toch hebben zich vele G-aribaldini op de grenzen geconcentreerd. Zij schijnen geene wapenen te hebben, maar zij ontwerpen nieuwe aanvallen. Een vijftigtal hun ner hebben den 12den Cervara overrompeld en drie per sonen met zich gevoerd, voor wie zij een losprijs vragen van 8000 kronen. Anderen hebben zich den léden meester gemaakt van Castiglione, waar zij de pauselijke vlag naar beneden hebben gehaald; zij hebben zich daarop aan vele buitensporigheden schuldig gemaakt, waardoor de roove- rijen, die hadden opgehouden, opnieuw worden aange moedigd. ACADEMIE. Groningen, 21 Nov. Bevorderd tot doctor in de heelkunde de heer A. H. Verschuil', med. doet. te Groningen. GEMEENTERAAD. Vergadering van 22 November. In eene avondzitting, welke te zeven uren begonnen tot om streeks tien uren voortduurde en door alle leden werd bijgewoond, heeft de gemeenteraad de discussiën over de begrooting van het volgend jaar voortgezet. Het hoofdstuk //Kosten voor publieke werken" hield de vergadering geruimen tijd bezig. Van ver schillende kanten had men daartegen bezwaren; sommige leden bestreden het hoog en allengs klimmend bedrag van de uitgaven voor publieke werken, terwijl anderen het stelsel van eigenbe- heer, waardoor het noodig wordt een personeel van meer dan 5 0 arbeiders te onderhouden, veroordeelden en daarin de hoofd reden zagen van het hooge cijfer der uitgaven voor deze afdeeling van den publieken dienst. Het resultaat van de discussiën was, dat onderscheiden artikels, deels met instemming van burgem. en wethouders, deels in strijd met hun advies, aanzien lijke vermindering ondergingenvan den post Bestrating werd 6000, van die voor het //Onderhoud van bruggen" ruim 5000 afgenomen, terwijl men van de daggelden van vaste arbeiders ƒ1000 aftrok, om daardoor het beginsel uit te drukken, dat de Raad inkrimping en beperking van het stelsel van eigenbeheer wenschelijk acht. Bij het hoofdstuk //Openbare veiligheid" kwam in behandeling een voorstel van den burgemeester tot uitbreiding en reorga nisatie van de politie, welke zoodanig zou worden ingericht, dat de dienst bij nacht en bij dag nauwer zoude worden ver bonden dan tot nog toe. Yele leden hadden bezwaar tegen deze organisatie, omdat daaruit eene blijvende hoogere uitgave van ruim ƒ5000 zoude voortvloeien, maar anderen verklaarden, dat als het hoofd van de politie verzekerde, dat hij niet konde be schikken over hetgeen noodig was om de openbare veiligheid te waarborgen, zij zich niet bevoegd achtten om louter finantieele bezwaren eene betere organisatie tegen te werken. Met lé tegen 11 stemmen werd het voorstel ten slotte aangenomen. Een verzoek van officieren der schutterij om een verhoogd subsidie van ƒ2200 tot vestiging van een vast korps muzikanten, werd van de hand gewezen. Vergadering van 23 November. De zitting van den gemeenteraad van heden, bijgewoond door 22 leden (afwezig de heeren Meerburg, Van Kaathoven en Hoog) was geheel gewijd aan de behandeling van het hoofd stuk //Onderwijs" op de begrooting voor 1868. Bij de discussie daarover hebben onderscheiden leden uitvoerig van gedachten gewisseld over de kosten van het lager- en middelbaar onder wijs, door sommigen als te hoog opgevoerd bestreden en door anderen in het belang de bevolking verdedigd. De uitslag van de debatten is geweest, dat men den post van ƒ1000 op de begrooting van het middelbaaronder wijs, bestemd voor aankoop van hulpmiddelen bij het natuur- en scheikundig onderwijs, met 500 heeft verminderd en eveneens verworpen de door burgemeester en wethouders voorgestelde verhooging van de traktementen der onderwijzeressen in de handwerken op som mige scholen. De post van 6000 voor verbetering der school van juffrouw Jesse is ingewilligd, maar niet de som van ƒé00 voor het plaatsen van een glazenwand in de jongensschool lste klasse, en zulks omdat er in de vergadering groot ver schil van meening bestond over de vraag, of dat glazenwand moest dienen voor de school van den heer Japikse, zooals uit de stukken bleek, of voor de school van den heer Van Wijk, zooals, naar het oordeel van onderscheiden leden, werkelijk de bedoeling zijn zoude van de plaatselijke schoolcommissie. Aan den heer De Vink, teekenmeester, werd als schadeloosstelling van door hem onverplicht gegeven lessen, eene som van ƒ100 toegekend. Een ander voorstel om het traktement van dien heer met ƒ150 te verhoogen, vond bij de meerderheid geene onder steuning. De andere posten van het hoofdstuk Onderwijs zijn aan genomen. Hedenavond te 7 uren worden de discussiën over de begroo ting voortgezet. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van heden. Verdere behandeling van de conclusie van het verslag om trent het tractaat over Luxemburg. De minister van buitenlandsche zaken heeft gepoogd zijne handelingen te verdedigen tegenover de aanvallen, tegen zijn beleid gericht. Hij bleef volhouden, dat de stemming van de losmaking van Limburg door de vreemde mogendheden eene schoone uitkomst was, en ging zelfs zooverre met te beweren, dat men in het buitenland heeft erkend, dat men aan zijn be leid den vrede in Europa verschuldigd is. Tegen den toon van 's min. rede werd geprotesteerd dooi den heer Jonckbloet. De toon strekte niet tot bevordering van het gemeen overleg. De heer Pijnappel heeft de handelingen van den min. ver dedigd. De heer Thorbecke heeft den min. toegevoegdWat minder geestelijke hoogmoed, wat meer diplomotieke hooghartigheid en beleid zouden u niet kwaad hebben gestaan. De heeren Godefroi, Van der Maesen en de min. hebben ge repliceerd. De conclusie is met algemeene stemmen aangenomen. Ten gevolge der vergrooting van het LEIDSCHE DAG BLAD is met 1° December a. s. de Prijs dezer Courant Voor Leiden, per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers//0.10. De Lessen in het INDUSTRIE-COLLEGIE zullen ge opend worden op Dingsdagden 26 dezer, des avonds te zevess uren. A. H. VAN DER BOON MESCH. 22 November. Er wordt verlangd een Wlnkeldoch- ter bij de W Wed. VAN LANGE VELD. Leiden. Maarstnansleeg. -®en handelaar in Wijnen die zijne re- latiën in de stad Legden en omliggende Gemeenten wenscht uit te breiden, vraagt een geschikt persoon om voor hem tegen vergoeding eener billijke provisie werkzaam te zijn. Adres met franco brieven onder letter R. aan het bu reau van het Leidsche Dagblad. De Tooneelisten van den Rotterdamschen Schouwburg, on der directie van VAN OLLEFEN en ALBREGT, zullen de eer hebben te vertoonen OP MAANOAG 23 NOVEMBER 1867 Blijspel in Bedrijven, naar het Fransch l'Avonturière van het Theatre Frantjais van Emiee Attgier, vrij in Proza bewerkt, door F. H. Greb. gevoegd door: Blijspel met Zang in 1 Bedrijf naar het Fransch. Beide stukken nooit alhier vertoond. Aanvang ten 7 ure. Prijzen der Plaatsen Loges ƒ1.60. Baignoires ƒ1.20. Parterre ƒ1.00. Galerij ƒ0.50 Achter-Galerij 0.30.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3