De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Viijdag des namid dags te 5 uren 45°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 43°, te 10 uren 41°. Zaterdag morgen te 5 uren 41°, N. O., te 8 uren 43c, 's middagste 12 uren 45°, O., te 4 uren 40°. WETENSCHAP. Omtrent de aanvaarding van liet hoogleeraarsambt in de ver loskunde aan de koogeschool te Groningen door Dr. Sanger, meldt men ons van daar nog liet volgende, dd. 21 Nov.: Pro fessor Sanger aanvaardde alhier hedenochtend zijne betrekking als hoogleeraar in de verloskunde met het houden der gebrui kelijke inwijdingsrede. In tegenstelling met zijn voorganger, die bij dezelfde gelegenheid sprak over de groote vorderingen die de verloskunde in de laatste jaren had gemaakt en het hooge standpunt waarop zij heden ten dage stond, toonde Z.-H.-G. in eene sierlijk uitgewerkte rede aan, op welk laag standpunt eigenlijk, nog heden ten dage, de verloskunde, zoowel op prac- tisch als op theoretisch gebied, staat. Spreker ging hiertoe eerst de meer gebruikelijke verloskundige handelingen na en toonde van ieder dezer afzonderlijk aan, hoe enorm uiteenloo pend, ja dikwijls geheel tegenstrijdig, nog de opiniën van de corijphoeën der wetenschap daarover zijn, dat omtrent geene enkele er van de wetenschap nog tot een bepaalde uitspraak is gekomen, zoo zelfs, dat men bij enkele, waarvoor wel twin tig verschillende methoden bestaan, gedwongen wordt uit te roepen //dat iedere weg naar Rome leidt." Vervolgens haalde hij ook op theoretisch gebied tal van voorbeel den aan, ten betooge hoeveel verschil van meening ook hier nog be staat en hoe wij zelfs de eenvoudigste zaken nog niet met zekerheid kunnen verklaren, maar moeten bekennen//wij zien het maar door gronden het niet". Hij vermaande echter zijne aanstaande leerlingen zich hierdoor niet te laten afschrikken; integendeel hoopte hij, dat zij, juist wijl er op dit terrein nog zooveel te ontginnen was, zich voor taan met verdubbelden ijver op de beoefening der verloskunde zou den toeleggen, opdat deze eenmaal dat standpunt moge bereiken, dat hij zoo gaarne zou wenschen. Daarna richtte spreker het woord meer bepaald tot de cura toren der hoogeschool en betoogde, met het oog op hetgeen ten dezen opzichte te Amsterdam geschiedt, hoe dringend het belang der Groninger academie juist in deze dagen vorderde, het verloskundig onderwijs uit te breiden en wel door het oprichten eener pathologisch-gijnaecologische kliniek. Ten slotte sprak Z.-H.-G. eenige hartelijke woorden tot zijn voormaligen en hooggeachten leermeester Prof. Simon Thomas, die opzettelijk voor deze gelegenheid was overgekomen; gaf in eigenaardige maar juiste bewoordingen zijn leedwezen te kennen, dat nog geen ridderkruis de borst versierde van een man, aan wien de wetenschap, de studeerende jongelingschap en dus ook het vaderland zoovele verplichtingen had, en eindigde met een afscheidsgroet aan zijn vriend Dr. Egeling, die insgelijks tegenwoordig was. BUITEN LAND. Pruisen. De heer Forckenbeck is als president van den Pruisischen landdag herkozen met 280 van de 317 stem men. Dit is slechts eene voorloopige benoeming, die voor vier weken geldig is. Na deze valt echter gewoonlijk aan den uitslag der definitieve verkiezing niet te twijfelen. Yerder is de heer Koller met 168 stemmen tot eersten vice-president en de heer Bennigsen met 149 stemmen tot tweeden vice-president gekozen. De heer Lasker heeft reeds aanstonds, naar aanleiding van de veroordeeling des heeren Twesten, voorgesteld om art. 84 der staatsregeling door art. 30 der bondsconsti- O O tutie te vervangen en om door eene speciale wet de ver oordeeling van genoemden afgevaardigde te niet te doen. Het vonnis tegen dien afgevaardigde evenwel uitgesproken, is aan de deuren van het Pruisische huis van afgevaar digden aangeplakt. De minister van financiën heeft het budget voor 1868 ingediend. Tot het evenwicht tusschen ontvangsten en uit gaven wordt een stap nader gedaan. Het gezamenlijk bud get bedraagt 159,862,000 th.; voor de oude deelen des lands ontvangsten 122,300,000; uitgaven 120,400,000voor de nieuwe deelen des lands ontvangsten 37,830,000; uit gaven 39,450,000 th. De minister van financiën wenscht verhooging van het crediet voor buitengewone uitgaven ten behoeve van 's lands leger met 5 millioen, daar van de 60 millioen, die toegestaan zijn, 40 millioen gebruikt zijn. Oostenrijk. In een schrijven uit Weenen wordt beves tigd, dat het adres tegen het concordaat den 18den dezer van ruim 33,000 handteekeningen voorzien was. Afgeschei den daarvan heeft eene deputatie uit de studenten bij den heer Mühlfeld een adres met 1500 onderteekeningen tot opheffing van het concordaat ingediend. Bij de ontvangst yan dit stuk gaf de heer Mühlfeld zijne verwondering er over te kennen, dat terwijl dit van de studenten uitging, de doctorale en professorale collegiën in de concordaats- quaestie eene blijkbaar gereserveerde houding aangenomen en van hun kant nog geen enkelen stap in die richting gedaan hebben. Onder de gelden, door welker verhooging men het Oostenrijksch budget in het loopende jaar heeft overschre den, behoort ook de post voor de kosten der kroning in Hongarije. Hieromtrent werd de vraag gesteld, of de niet- Hongaarsche landen wel konden verplicht worden daaraan het hunne bij te dragen. Na onderhandeling heeft het Hon- gaarsche ministerie van financiën alsnu erkend, dat die kos ten moesten beschouwd worden als een voorschot aan Hon garije, waarmede de andere landen der monarchie niet te maken hebben. Frankrijk. De iuterpellatiën, waarvoor door den heer Jules Favre verlof is aangevraagd, zullen in het wetge vend lichaam gehouden worden, voor zooverre zij de bui- tenlandsche politiek en de Romeinsche quaestie betreffen. De aanvrage betreffende de binnenlandsche politiek is evenwel door de bureaux verworpen. Gisteren, dus nog vroeger dan men verwacht had, is bij de kamer het gele boek ingediend, waarin de regeering zich zelve gelukwenscht met den goeden afloop der Luxemburgsche quaestie en waarin verder het regeerings- beleid in de Romeinsche en Oostersche quaestiën wordt uiteengezet. Het blijkt daaruit, dat reeds in de maand Januari het Fransche gouvernement het kabinet van Flo rence heeft gewezen op de toebereidselen aan de Romeinsche grenzen en later zijne waarschuwingen herhaald heeft. Italië ontvangt voorts veel lof voor de //spontaneïteit," waarmede het, na het verdwijnen van Garibaldi, zijne troe pen van het pauselijk gebied heeft doen terugtrekken, en ten slotte wordt gezegd, dat de Fransche regeering het tijdstip reeds kan berekenen, waarop zij met hare troepen evenzoo zal kunnen handelen. Het is evenwel mogelijk, dat de laatste berichten om trent nieuwe woelingen der Garibaldini (zie onder Rome) dat tijdstip nog wel wat zullen verschuiven. Over het al of niet tot stand komen der conferentie betreffende het Romeinsche vraagstuk, kan nog niets be paalds gemeld worden. Yolgens geruchten evenwel, van Rome zelf afkomstig en door de //France" bevestigd, zou de pauselijke regeering in beginsel en voorwaardelijk tot het plan zijn toegetreden. Onder die voorwaarden wor den genoemd: teruggave van de Marken en Umbrië, die onder den waarborg der mogendheden zouden komen, en geen aanspraken meer op de Romagna. Ook zou vol gens de //France" Italië eerstdaags zijue adhaesie schen ken, terwijl Beieren schijnt te zullen toestemmen, zoodra de paus en Italië dit gedaan hebben. Te Parijs is Dinsdag 11. een nieuw politiek blad ver schenen, //l'Intérêt public." Het zal het orgaan zijn van de liberale democratie, van de afgevaardigden der linker zijde, die, naar men zegt, persoonlijk aan de redactie zul len deelnemen. Het programma, dat een zeer vrijzinnigen geest ademt, is onderteekend door den heer Jules Brisson. Men verzekert dat dit blad, hetwelk terstond na het tot stand komen der nieuwe drukperswet eene uitbreiding zal ondergaan, is opgericht met een kapitaal van 500,000 franken. Naar aauleiding der voedingsquaestie, die eergisteren door den keizer en sommige zijner ministers, na afloop van den kabinetsraad, besproken is, schijnen de ministers van koophandel en van binnenlandsche zaken in last te heb ben om alle noodige maatregelen te nemen tot verlaging van den prijs van het brood en van het vleesch. Het bevestigt zich dat de heer Haussmann, de her schepper van Parijs, zijn ontslag heeft genomen als prefect van het departement der Seine. Men beweert dat de heer Oscar de Yallée, keizer lijk procureur, die de portefeuille van binnenlandsche zaken ambitioneerde, zijn ontslag heeft genomen uit boosheid dat een zijner collega's hem voorgetrokken is. Engeland. De discussiën in de beide huizen van het par lement over het adres van antwoord zijn niet bijzonder belangrijk geweest. Ook omtrent de Abyssinische expeditie was men het vrij wel eens. De heer Gladstone heeft zich trouwens het doen van eenige vragen voorbehouden, waarmede hij den heer Disraëli niet lastig wilde vallen op een oogenblik, dat de echtgenoot van den minister zich in bijzonder kritische omstandigheden bevond. De heer Disraëli betuigde den heer Gladstone zijn bijzonderen dank voor deze deelneming in zijne huiselijke aangelegen heden. De deputatie, die naar Windsor was gegaan om bij de koningin gratie te vragen voor de ter dood veroordeelde Fenians, is niet bij H. M. toegelaten. De geheim-secreta ris heeft de petitie aangenomen, onder mededeeling, dat hij

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2