V. 2391. 23 November. Maandag A0. 1867. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Prijs dezer Courant. BINNENLAND. LEIDEN, 23 November. Eeeds meermalen heeft men beproefd een gezelschaps spel te vervaardigen in den trant van het oud-Hollandsche //ganzenbord." Men meende, en niet geheel ten onrechte, dat de jeugd wel eene kleine variatie wenschte en gaarne wel eens op iets anders kwam dan //op een gansje." Toch hebben de //apen," de //toovenaars" en andere wezens van dat slag de oude ganzen nog niet voorbij kunnen streven. Onze stadgenoot, de heer J. J. Sleijser, steendrukker op de Hoogewoerd, heeft gemeend, dat dit een spoortrein wel moest gelukken en, vermoedende, dat ook de Neder- landsche kleinen de reis wel eens zouden willen doen, die zoovele grooten dezen zomer gedaan hebben, een //spoor weg-spel van Amsterdam naar Parijs" ontworpen. Zoo eenvoudig als het ganzenbord is dit nieuwe spel niet, mis schien zelfs wel wat omslachtig; maar het is dan ook weer iets anders, en de inspanning verhoogt mogelijk het amusement. Dat de reizigers, hoe verder zij komen, steeds meer moeten betalen, en dat eigenlijk alleen de stationschef, de conducteur en de machinist de winnende personen zijn, is uit het leven gegrepen. Dat hij die te Parijs komt, den pot wint, misschien minder. De heer Sleijser heeft alle eer van de keurige en smaak volle wijze, waarop zijn spoorweg-spel is geteekend en uitgevoerd. Wij twijfelen er niet aan, of het zal hier en elders menigen langen winteravond aangenaam helpen ver- Korten. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 145 tot 159 volwassen personen en van 74 tot 84 kinderen. De gewone audientiën van den minister van justitie en administratie voor de zaken van den E. K. eeredienst zullen Woensdag en Donderdag 27 en 28 Nov. niet plaats hebben. In de zittingen der Tweede Kamer zullen na hoofd stuk III (Buitenl. zaken) behandeld worden de hoofdstukken Justitie, E. K. Eeredienst en Hervormde Eeredienst, en dan het hoofdstuk van Binnenl. zaken tot art. 106, waarop dan volgen zal de begrooting betreflende de Staatsspoorwegen daarna het vervolg van het hoofdstuk van Binnenl. zaken, en alsdan Marine en Oorlog. Bij de commissie van rapporteurs omtrent het wets ontwerp tot //vaststelling van hoofdstuk IV A der staats- begrooting van 1868" is de vraag gerezen, of het niet wen- schelijk zoude zijn, om, nu het beheer van het departement van justitie aan een interimairen minister is opgedragen, de begrooting van dit departement voor een volgend dienst jaar, evenals dit vroeger steeds in soortgelijke gevallen heeft plaats gehad, slechts voorloopig voor den tijd van j zes maanden vast te stellen. De commissie heeft gemeend, 1 dat zij deze vraag in haar //Eindverslag" moest opnemen. Zij wenscht echter geen eigen oordeel daaromtrent uit te spreken. De commissie tot onderzoek van het plan tot droog making van de Zuiderzee is in de afgeloopen week, onder voorzitterschap van den hoofdinspecteur van den waterstaat Conrad, te 's-Hage vergaderd geweest. In de vorige ver gadering was het ontwerp van den heer Beijerinck onder zocht en waren daarop vele en belangrijke aanmerkingen gemaakt; volgens sommige deskundigen zou dat plan on uitvoerbaar zijn, terwijl anderen zelf beweerden dat het uit munt in volledigheid. Gisterennamiddag omstreeks 4 uren is brand ontstaan in het pakhuis van den heer J. de Loos, in zekeren gang in de Karresteeg te Eotterdam, in welk pakhuis vele licht ontvlambare stoffen, als petroleum, vitriool enz. waren opgeslagen. De brand is ontstaan in het achtergedeelte van het pand, door het omvallen van een karaf met vlekken water. De brandweer was spoedig op de plaats aanwezig, en onderscheiden spuiten hebben water gegeven. Omstreeks 5 uren was men den brand meester. Twee knechts hebben brandwonden gekregen. Volgens een particulier telegram uit Parijs aan de Amsterd. Courant, is in de diplomatieke kringen der hoofd stad van Frankrijk algemeen het gerucht verspreid, dat de gezant der Nederlanden aldaar aan de Eransche regeering officieus, in afwachting eener officieele mededeeling, ver klaard heeft, dat de koning der Nederlanden, als protes- tantsche souverein, van oordeel is niet te moeten deelnemen aan eene conferentie over de Eomeinsche quaestie. Eenige industrieelen schijnen voornemens te zijn een adres aan de regeering in te dienen, hoofdzakelijk strek kende om geen gevolg te geven aan het voornemen, om den heer Staring, referendaris van de afdeeling Nijverheid bij het dep. van binnenl. zaken, tot directeur van Nijverheid te benoemen. Zij meenen dat aan die betrekking geene wezenlijke behoefte bestaat. Men leest in de Arnh. CourantDe maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen heeft den 19den Novem ber eene algemeene vergadering gehouden, waarin onder anderen beraadslaagd is over wijzigingen van de statuten. Daaromtrent is nog geen bepaald besluit gevallen, doch zoo de voorgestelde wijzigingen mochten aangenomen wor den, dan is het zoo goed als zeker dat de tegenwoordige directie zal aftreden, en de heer Van Bosse, oud-minister van financiën, aan het hoofd dier maatschappij zal optreden. Door den heer P. E. Hurrelbrinck, expediteur te Apeldoorn, is concessie gevraagd voor een dagelijkschen wagendienst tusschen dat dorp en Arnhem, die uit die stad zal afrijden na aankomst van den eersten ochtend trein uit Holland. //De Tijd" deelt mede, dat iemand die in een gezond oord van ons land een groot huis met grooten tuin bezit, dit voor de uit Eome terugkeerende verminkte zouaven bestemd heeft, vertrouwende dat de katholieken niet na laten zullen hem bij te staan om dit verblijf voor die ver minkte strijders in te richten. Naar men verneemt, begeeft zich eene deputatie van belanghebbende inwoners van Heerenveen naar den min. van binnenl. zaken, om aan te dringen op eene spoe dige opening der spoorweglijn van Meppel, daar de werk zaamheden zoo goed als geëindigd zijn. In Zeeland en in Gelderland zijn, zegt men, zulke groote hoeveelheden aardappelen gekuild, dat men niet voor schaarste van dat gewas in het aanstaande voor jaar beducht behoeft te zijn. De boeren zijn, in de hoop om later meer winst te behalen, op dit oogenblik niet geneigd hunnen voorraad van de hand te doen. Daaraan wordt het toegeschreven, dat de winteraardappelen op vrij hoogen prijs gehouden worden. Aan den heer W. P. Wolters is, nadat hij Har- 1 in gen reeds verlaten en met Leiden verwisseld had, als blijk van achting en als een aandenken aan zijn verblijf aldaar, door een honderdtal ingezetenen een geschenk ver eerd, bestaande uit twee massief zilveren presenteer-trom- meltjes met bladen en schenkblad. Hjet gaat vergezeld van een album, bevattende de handteekeningen zijner vereer ders. LEIDSCH DAGBLAD. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meer /0.12b Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer 0.15. Voor Leiden, per 3 maanden/1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. r-anracnwm11 imn amm Z. M. heefl ben. tot adj. in buiteng. dienst K. J. G. baron van Hal- denbroek van 's-Heeraartsberg en Bergambacht, maj.-komm. der 's-Gra- venhaagscbe scberpschuttersvereenigingen den adj.-administr. bij de marine W. F. Klompé tot offic. van adm. 3de kl.; aan L. Taets van Amerongen, kamerheer van Z. K. H. prins Hendrikr<fei-Neder landen, verg. verl. tot het aannemen en dragen der versierselen van Tom- mandenr der orde van den Witten Valk, van het groothertXdqrh Saksen,

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1