Een OPPASSER GEVEILDE PERCEELEN. OFFICIEELE BERICHTEN. ADVERTENTIEN. Dooi' verniinderino dei' prijzen van het NEDEKL BEIJERSCII BIER wordt thans hetzelve door mij ge leverd per flcsch 20 cents, buiten de flesch, (De hestellingen van 40 flesschen of meer worden kosteloos aan huis bezorgd.) per glas ten mijnen huize a IS cents. N"igra naar Londen en naar Berlijn gezonden, liet kabinet van St.-James en ook bet Pruisische hof op hun besluit heeft doen terugkomen. De //Patrie" meent te weten, dat Rusland de uitnoodiging nog niet heeft van de hand ge wezen, maar dat men daar geprotesteerd heeft tegen het plan, om de conferentie te Rome te doen bijeenkomen, 't Is trouwens bekend, dat Rusland met het pauselijke hof gebroken heeft. Ook zegt men, dat vijf mogendheden den wensch zouden hebben te kennen gegeven, dat men te Parijs zou vergaderen. De laatste berichten over deze zaak zijn vervat in een telegram uit Berlijn, door de Bel gische //Indépendance" medegedeeld, waarin gemeld wordt, dat verscheidene regeeringen voorloopig te kennen zullen geven, dat zij de conferentie aannemen, doch onder bijvoe ging dat zij, om hare officieele adhaesie aan het voorstel te kunnen geven, vooraf den grondslag der beraadslagin gen en de gezindheid van Italië en den paus zouden moe ten kennen. In dien zin zou waarschijnlijk ook het ant woord van Pruisen zijn. Intusschen brengen sommige afgevaardigden de redevoe ringen in gereedheid, die zij in het wetgevend lichaam zullen houden. Zoo beweert men, dat de heer Thiers het voornemen heeft om de Duitsche quaestie opnieuw ter sprake te brengen, en wel in den geest van het vorige jaar, hetgeen den gouvernementen minder aangenaam zal zijn. Voorts bestaan er nog verschillende plannen tot het houden van interpellatiën. De voornaamste zal ongetwij feld zijn die van den heer Emile Olivier, betreffende de jongste wijzigingen in het ministerie. De vraag is, of deze interpellatie vrucht zal dragen; zooveel is zeker, dat het gouvernement wel een middel zal vinden, om directe op helderingen te ontwijken. Aangaande de rede, die de keizer heden zal uitspreken, heeft men niets dan vredelievende verwachtingen. Men vermoedt dat er zoo omtrent dezelfde theorieën in verkon digd zullen worden, die in de brochure //Napoleon III en Europa in 1867" voorkomen. Omtrent het vaderschap dezer brochure heerschen nog allerlei vermoedens. Het waar schijnlijkst is, dat ze geschreven is door den abt Bauer, eigenlijk een Oostenrijksch Israëliet, maar sinds 1848 te Parijs gevestigd. Het aandeel van den keizer zou zich dan alleen hiertoe bepalen, dat hij de proeven had gezien. Overigens is het geschrift noch wat den inhoud, noch wat den vorm betreft, bijzonder merkwaardig. Het handelt over de toestanden in Duitschland, in Italië, in den Ro- meinschen staat, in Erankrijk. De schrijver doet in het begin uitkomen, dat Europa niets liever verlangt dan den vrede behouden te zien, en daar hij erkent, dat elk volk het recht heeft zijn eigen bestuur te kiezen en de organi satie van dat bestuur zoo in te richten, als het met zijne belangen het meest bevorderlijk acht, wil hij de toestan den in Duitschland, zoowel in Zuid als in Noord, zich laten ontwikkelen, gelijk de bevolking goedvindt, zonder dat Erankrijk in eenig opzicht zich hiermede bemoeit. De schrijver huldigt dan ook volkomen de stelling: //de gou vernementen zijn voor en door de volken, maar de volken zijn niet voor de gouvernementen." Aan de erkenning hier aan paart hij natuurlijk die van het recht der nationali teiten, en volgens hem moet Erankrijk dat beginsel ver dedigen. Hij is voorts voor de eenheid van Italië, doch ten aanzien dezer quaestie maakt hij éene gewichtige uit zondering: behoud van het wereldlijk gezag des pausen. Het recht der bevolking te Rome om zelf zijn bestuur te kiezen, erkent hij dus niet, zooals hij het elders erkent. De September-conventie wil hij gehandhaafd zien, of iets anders, waardoor hetzelfde doel bereikt wordt, er voor in de plaats gesteld hebben. Ten aanzien van Erankrijk erkent hij de noodzakelijkheid tot het invoei'en van liberale her vormingen, die 's keizers brief van 19 Januari heeft toe gezegd doch de definitieve regeling der Romeinsche quaestie behoort, volgens hem, aan de invoering dier hervormingen vooraf te gaan; en dan stelt hij nog eene voorwaardede Eransche natie moet eerst toonen, dat zij die hervormin gen, die vrijheden op prijs weet te stellen, dat zij die niet zal misbruiken. Daartoe is gematigdheid van de drukpers, het bedaren der vijandige hartstochten, het ophouden van het anti-dynastieke streven noodig; in éen woord, alle krachten van het volk moeten samenspannen om 's keizers bedoelingen, die oprecht, goed en vaderlijk zijn, in de hand te werken. Ten slotte wil hij eene algemeene ontwapening. Italië. Aan de ontruiming van Rome door de Eransche soldaten schijnt nog niet ernstig gedacht te worden. Toch schijnt het, dat de Italiaansche regeering als zij voor de kamer moet verschijnen, hieromtrent meer bepaalde be loften of verzekeringen kan mededeelen. Maar de Eransche generaal Polhès heeft het plaatselijk kommando over de stad op zich genomen, terwijl de generaal Proudhon met het bevel over de genie belast is en nieuwe versterkingen te Civita-Vecchia aangekomen zijn. De clericale partij in Erankrijk wendt alle pogingen aan om te verkrijgen, dat de nieuwe bezetting zoolang mogelijk dure en verbeeldt zich zelfs dat het Eransche gouvernement aan den paus heeft beloofd niet alleen het herstel van het //statu quo," maar ook nog eene vergrooting van zijn tegenwoordig grondgebieddat wil zeggende teruggave van de Marken en van Ombria, ja, zelfs van Bologna, gelijk sommigen be weren. Intusschen ontbreekt het niet aan lieden, die zich overtuigd houden van het bestaan van een programma betrekkelijk de verdeeling van Italië in drie stukken, en wel in dier voege, dat opper-Italië aan het huis van Savoye zou blijven, Middel-Italië aan den paus zou komen, en de rest aan een der Murats zou worden opgedragen. GEMENGDE BERICHTEN. Het verven van stroohoeden. Eenige fijnere atroosoorten verkrij gen na het bleeken, door een eigenaardigen weerschijn, een onaangenaam witte kleur, wat geenszins in het slechte bleeken, maar in de natuur van het stroo zijn grond heeft. Om dit gebrek te verhelpen, wordt in den "Moniteur de la teinture" aanbevolen om het stroo, na het bleeken, met pikrinzuur te verven. Men ontdoet daartoe het strooien voorwerp van alle vetdeelen, door het in eene heete oplossing van 1 deel gekristal liseerde soda en 20 deelen water te zettenvervolgens wascht men het, nadat het een uur in dit bad gelegen heeft, met koud water af en verft het in een warm bad van 40° R., bestaande uit 1 deel gekristalliseeid pikrinzuur op 4800 deelen water. Wanneer men het hier heeft uitgeno men, zoo laat men het afdruipen, droogt het en maakt het verder ter aflevering gereed. Gehouden verkooping aan den burg alhier, ten overstaan van den no taris A. van Leeuwen, op 16 November 1S67. N°. 1. Een huis en erf, waarin de banketbakkerij wordt uitgeoefend, aan de zuidzijde van de öreedstraat, Wijk IV, N°. 353. Kooper J. J. Ha- mans qq. voor ƒ4100. N°. 2. Een huis aan de noordzijde van de Breedstraat aan den hoek vam de Choorlammersteeg, Wijk IV, N°. 238 en 238rood. Kooper W. Brittiju qq. voor ƒ2150. N°. 3. Een huis en erf aan de noordzijde van de Kloksteeg, Wijk IV, N°. 662. Kooper M. van der GrifF voor ƒ950. De perceelen N°. 4, 5, 6 en 7 zijn niet afgeslagen, zijnde deze inmid dels uit de hand verkocht. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, den 17den November 1867. J. A. Rodbard wedr. 41 j. en M. H. Werst geh. 30 j. W. J. Biegstraa- ten jm. 25 j. en J. Breedeveld jd. 26 j. J. Haasbeek jm. 21 j. en W. Choufoer jd. 20 j. J. J. Dukjm. 25 j. en C. Vogelenzang jd. 27 j. E. A. T. Meijers jm. 21 j. en J. W. van den Berg jd. 21 j. J. Sta kenburg wedr. 44 j. en C. Dekker wed. 45 j. J. P. A. Sloots jm. 42 j. en J. C. Toorens jd. 30 j. Het OPENBAAR LANDHTJISHOUDKUNDIG ON DERWIJS zal geopend worden op Vrijdag, den 22 dezer, des avonds te zeven uren. A. H. YAN DER BOON MESCH. IS November. eenige uren per dag vrij zijnde, biedt zijne diensten aan, bij eene familie of bij een of meer enkele Heeren. Adres Letter V. bij GEBROEDERS VAN DER HOEK, Boekhandelaren alhier. a Contant. K. H. BURGEMEISTER, voorheen C. F. MULLER. Breedstraat.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3