munt- en penningkabinet voorloopig opgedragen aan den heer Dr. L. J. F. Janssen, corservator bij liet museum van oudheden. Z. M. heeft vrijstelling van briefport toegestaan voor de briefwisseling over dienstzaken, met inachtneming dei- bestaande algemeene voorschriften, omtrent het kruisband en het contreseign, gevoerd wordende tusschen de commis- siën van toezicht of van Destuur, mitsgaders de directeuren der door Z. M. erkende geneeskundige gestichten voor krank zinnigen te 's-Hertogenbosch, Zutlen, 's-Gravenhage, Rot terdam, Dordrecht, Delft, Meerenberg, Amsterdam (voor Israëlieten), Utrecht, Eraneker, Deventer en Maastricht, ter eenre en de provinciale besturen, de gemeentebesturen en de officieren van justitie bij de arrondissements-recht- banken ten andere zijde. De minister van binnenlandsche zaken heeft het ver bod tot het houden van markten en openbare verkoopin- gen van rundvee opgeheven voor de gemeente Oud-Al- blas, met ingang van 18 November 18137. Op Woensdag en Donderdag 20 en 21 dezer, zullen de gewone audientiën aan het ministerie van justitie en de administratie voor de zaken der R. K. Eeredieust en die van den minister van financiën op Donderdag 21 dezer, niet plaats hebben. In de afgeloopen week heeft Dr. D. Chantepie de la Saussaye te Rotterdam gedachtenis gevierd van zijne 25jarige evangeliebediening en deze gebeurtenis gisteren in zijne leerrede herdacht. Yan de zijde zijner catechisan ten en een groot aantal gemeenteleden beeft hij bij die gelegenheid de meest welsprekende bewijzen van achting en toegenegenheid ontvangen. Zaterdag 11. hield het Bataafsch genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte te Rotterdam eene algemeene vergadering in het auditorium des genootschaps boven de Beurs, onder praesidium van den heer administra teur Mr. J. H. W. öwellengrebel. Het verslag van de voor twee jaren gehouden vergadering werd uitgebracht door den president-directeur den heer Dr. K. M. Gfiltay. Over eenige ingezonden prijsverhandelingen werd beraad slaagd, o. a. over een antwoord op de vraag omtrent de hoeveelheid slib, die op eenig punt onzer hoofdrivieren, gedurende verschillende tijden van het jaar, wordt afge voerd. Juist zou men overgaan tot eene beslissing, die waarschijnlijk hierop zou zijn uitgeloopen, dat men den schrijver de gemaakte bedenkingen zou mededeelen, opdat hij bij eene nieuwe behandeling der vraag daarvan partij zou kunnen trekken, toen de schrijver, die ter vergadering tegenwoordig was, zich bekend maakte en het stuk aan het genootschap ter uitgave aanbood. Na den afloop der werkzaamheden bracht de vergade ring haren zetel over naar het Y"acht-club-gebouw. Als leden-consultanten zijn o. a. benoemd: de heereu Dr. D. Bierens de Haan te Leiden, en Dr. H. E. R. Hubrecht te Rotterdam. Zaterdag-ochtend omstreeks halfnegen liepen bij Rot terdam de stoomboot de //Oude Maas" en een Engelsche schoener met zooveel kracht tegen elkander, dat van eerst genoemd vaartuig aan stuurboorzijde het berghout letterlijk verbrijzeld en de raderkast geheel verwrongen is. Gisterenmorgen zijn de twee eerste jongelingen van Del fs haven vertrokken, om bij het pauselijk leger dienst te nemen. Eergisteren hield de //Vereeniging tot vrijwillige oefe ning in den wapenhandel onder Utrechtsche Studenten" haar jaarlijksch ,schietconcours. De wedstrijd greep plaats op den afstand van 200 pas. De eerste prijs, een zeer fraaie achterlader, werd behaald door den heer W. C. Uijtten- boogaart, tirailleur 1ste klasse, met 10 punten in de 5 schoten (alle treffers); de tweede prijs, een revolver, dooi den heer D. N. van Hoytema, eveneens tirailleur 1ste klasse, met 8 punten in de 5 schoten (ook alle treffers), evenwel na overgeschoten te hebben met den heer H. Vreede, schutter 1ste klasse, die eveneens 8 punten behaalde in de eerste vijf schoten, welke ook alle treffers waren. De heer Yreede werd daarop vereerd met de premie, zijnde een verrekijker. Donderdag 11. heeft te Arnhem een duel met sabel plaats gehad tusschen den luitenant V. der rijdende artillerie en den baron V. B., gewezen officier der cavalerie. Beide par tijen moeten lichtelijk aan den arm gekwetst zijn. Een ver schil over eene loge in den schouwburg heeft tot dit rnid- deleeuwsch gevecht aanleiding gegeven. In de week van 39 November 1867 zijn in het ge- heele rijk aan cholera overleden 16 personen, waarvan te Rotterdam 7, te Zevenbergen 5, te Maastricht 2, te Den Hel der 1, te Iluisen 1. In den nacht van 11 op 12 dezer heeft te G r o e n 1 o, ten huize van Mevr. C., inbraak met poging tot moord plaats gehad. De dienstmeid werd het eerst aangevallen, haar werden hoogst gevaarlijke wonden aan hoofd en bee- nen toegebracht, toen wierp zich de booswicht op Mevr. C., die op het hulpgeschrei der meid was toegeschotenhet gelukte deze evenwel aan de handen van den dief te ont komen en de voordeur te bereiken, waar zij om hulp riep. De misdadiger nam hierop ijlings de vlucht, doch werd reeds eergisteren morgen te Winterswijk ontdekt en gearres teerd, en naar het huis van arrest te Zutfen overgebracht het is een fabriekarbeider uit Enschedé. Naar men zegt, heeft hij zijne schuld reeds beleden en ook bekend de da der te zijn van een in het vorige jaar te Groenlo gepleeg- den belangrijken diefstal, waaromtrent tot nog toe vruch teloos onderzoek werd gedaan. Aan den heer J. van Zelrn, heel- en vroedmeester te Zutfen, is, vanwege de maatschappij tot redding van drenkelingen te Amsterdam, de gouden medaille toegekend, wegens het in het leven terugroepen van een drenkeling, die in den hoogsten graad schijndood was. In 1864 hebben eenige ingezetenen van Friesland te Leeuwarden, een comité opgericht, met het plan om het aanleggen van een spoorweg van Harlingen naar Heeren veen te bevorderen. Bij gemis van genoegzame deelneming- is dat comité Woensdagavond 11. ontbonden. Na afgelegd examen zijn als candidaat-notarissen toegelatente Assen, de heeren Mr. S. H. Gratama en J. Beckering van Loenente Zwolle, de heeren G. H. G. van Beest, van Deventer, en J. C. W. Meijes, van Almelo. Men meldt uit M e p p e 1, dat de turf in de Drentsche en Eriesche veenderijen, nog dagelijks bij menigte naar Hol land ingescheept, dit jaar veel vaster en deugdelijker is, dan vorige jaren; de prijzen blijven vrij gelijk. Men schrijft uit Deventer aan de Arnh. Courant, dat aldaar, door eene boedelscheiding, ten gevolge van het overlijden van den persoon die over bijna alle uitspannings plaatsen in en om de stad kon beschikken, onderscheidene lokalen in het bezit van verschillende eigenaars gekomen zijn, waardoor de publieke winter-amusementen in die stad zullen belemmerd worden. Zoo is b. v. de schouwburgzaal het eigendom geworden van een oud-militair; daar echter de eigenaar van het naaste gedeelte van het gebouw, waartoe die zaal behoort, den toegang hiertoe niet wil openstellen, zoo schijnen bals, concerten en winteravond vermakelijkheden onmogelijk te zijn geworden. Heden moet in die stad de verkiezingsstrijd voor een lid van den gemeenteraad beslist worden. Eergisteren heeft de heer Dr. W. B. J. van Eijk het hoogleeraarsambt in de Oostersche talen aan het athenaeum te Deventer, reeds in den vorigen cursus door hem aanvaard, ingewijd met het houden van eene openbare redevoering in de Nederlandsche taal. Op welsprekende wijze werd door hem eene korte schets gegeven van het leven en de verrichtingen der hoogleeraars in de Ooster sche talen, die sedert de stichting van het athenaeum al daar deze waardigheid hebben bekleed. Ten slotte deed hij uitkomen, hoe door de gewijzigde inrichting van het athe naeum deze aloude instelling, bij eene mogelijke en wen- schelijke wijziging in de regeling van het hooger onderwijs, eene eerste plaats zou kunnen innemen voor de beoefening der propaedeutische studiën. Eene talrijke menigte woonde deze plechtigheid bij. Z. M. heeft aan G. J. Dam, gew. bew. 1ste kl., 1ste raug, iu het huis van mil. detentie te Leiden, verl. e«n pens. van 34S 's jaars; eerv. outsl. Jhr. C. M. Storm van 's-Graveusande, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, als lid van het comité van defensie, en hem benoemd tot staats raad in buitengew. dienst; eerv. ontsl. den kapit. Jhr. G. J. G. Klerck, van het korps ing., min. en sap., met vergunning om de activiteistuni- form te blijven dragen; den lsten luit. W. P. G. Wieling, van het 3de reg. huzaren, op non-act. gesteld; bepaald dat de kapit. J. A. W. D. van Hasselt, van het korps ing., min. sap., thans non-act., in zijne tegen woordige positie blijft gehandhaafd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namid dags te 5 uren 44°, WindN. O., des avonds te 8 uren 42°, te 10 uren 40°. Zondag morgen te 5 uren 38°, te 8 uren 38°,'s middags te 12 uren 38°, te 4 uren 38°, 's namiddags te 5 uren 37°, N. O., 's avonds te 8 uren 35°, te 10 uren 33°. Maandag morgen te 5 uren 29°, te 8 uren 32°, Z. W. 's middags te 12 uren 42°, te 4 uren 4G°, N. O. BUITENLAND. Frankrijk. Omtrent het antwoord der mogendheden op de uitnoodiging tot het bijwonen der conferentie is nog niets bepaalds bekend geworden. Men zeide te Parijs, dat keizer Napoleon Pruisens toestemming zou trachten te verkrijgen, door zich in de troonrede, waarmede hij he den de kamers zal openen, zeer vredelievend en vriend schappelijk over den gang der zaken iu Duitschland uit te laten. Ook wordt gezegd, dat Engeland en Pruisen reeds hadden geweigerd, toen eene speciale dépêche-circulaire, door het kabinet van Florence op aanraden van den heer De

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2