EAU DE COLOGNE-FA BR1EK J. SCHOUTENDORP, lie vallende sterren van 13 November. ACADEMIE. ADVERTENTIEJN. De Haagsche correspondent van het Handelsblad meent te kunnen verzekeren, dat er niets aan is van het gerucht, als zou de heer Mijer als gouverneur-generaal worden teruggeroepen. De Arab. Courant van heden bevat weder een brief uit Nijmegen, waarin de schrijver zich zeer beklaagt over de weinige belangstelling, welke in zijne stad voor het onderwijs heerscht, dat voor het grootste gedeelte door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen moet bezorgd worden. Tevens trekt de schrijver sterk te velde tegen lien, die Nederlandsche jongelingen opzetten, om in dienst des pausen te treden. Bij de opening der spoorweglijn Boxtel-Yught op 15 December a. s. zal de maatschappij der staatsspoor wegen een diligencedienst openen tusschen 's-Hertogen bosch en Boxtel om met Van Gend en Loos te con- curreeren, die voor dat korte traject een te hoogen vracht prijs vordert. Z. M. heeft tot apotheker 3de kl. bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht in Oost-Indië benoemd M. V. van Lissa, eerv. ontsl. apoth. 3de kl. van de landmacht in West-Indië. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namid dags te 5 uren 40°, Wind: Z. O., des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 44°. Woensdag morgen te 5 uren 43°, Z. O., te S uren 45c,'s middags te 12 «ren 48°, te 4 uren 43°. Het was reeds voor meer dan dertig jaren bekend, dat om streeks den 13den November van elk jaar zich vele vallende sterren vertoonen, en het bleek spoedig, dat ook op onderschei dene andere bepaalde dagen des jaars de vallende sterren veel talrijker voorkomen dan over het geheel het geval is. Aangaande de vallende sterren van den 13den November ontdekte Prof. Newton van New-Haven voor vier jaren, dat zij reeds voor duizend jaren zijn waargenomen, maar zich telkens en regel matig iets later in het jaar vertoonden en dat zij, na tijdvak ken van 33 jaren, veel talrijker dan anders voorkwamen. Newton voorspelde, op grond daarvan, dat in den nacht van den 13den op den 14den November van de jaren 1866 en 1867 een bijzonder groot aantal vallende sterren zouden gezien kunnen worden. Verleden jaar is zijne voorspelling vervuld en men kan er nauwelijks aan twijfelen, of ook nu zal dit het geval zijn. Door de onderzoekingen van Newton, Schiaparelli, Herschel, Adams en anderen is onze kennis van de vallende sterren in den laatsten tijd aanmerkelijk toegenomen. Zij moeten gehou den worden voor millioenentallen zeer kleine lichamen, die zich met snelheid door de ruimte van het zonnestelsel bewegen en voor ons zichtbaar worden, als zij, den dampkring onzer aarde doorklievende, in brand geraken. Die kleine lichamen be wegen zich in talrijke, verschillende elliptische loopbanen om de zon en over sommige dier loopbanen zijn zij zoo zeer ver deeld, dat zij met elkander een gesloten ring om de zon vor men. Ook de vallende sterren van den 13den November moe ten zulk eenen ring uitmaken, maar in dien ring moet nog eene ophooping van vele millioenen dier kleine lichamen bestaan, die zich, evenals de overige, in 33 jaren om de zon beweegt. Telkeus om de 33 jaren moet de aarde die ophooping door klieven, en dit is de reden waarom, telkens na zulk een tijd ruimte gedurende een paar jaren, de vallende sterren van November zoo bijzonder talrijk zijn. Tot de treffendste ontdekkingen van den laatsten tijd be hoort het verband dat tusschen vallende sterren en kometen bestaat. Het is boven twijfel verheven, dat de eerste komeet van het jaar 1866 zich in dezelfde loopbaan om de zon beweegt als de vallende sterren van November, en dat de derde komeet van het jaar 1862 zich om de zon in de loopbaan der vallende sterren beweegt, die zich geregeld elk jaar omstreeks den lOden Augustus vertoonen. De waarneming der vallende sterren kan tot gewichtige ontdekkingen leiden omtrent het zonnestelsel in het algemeen. Het is te hopen, dat men niet weder, zooals vroeger, den voortgang der wetenschap in dit opzicht zal ver tragen, door ontijdig met vermeende uitkomsten voor den dag te komen, of door af te gaan op onvoldoende oppervlakkige en bedrieglijke waarnemingen, ten gevolge eener algemeene bemoeiing van ongeoefenden verkregen. BUITENLAND. Frankrijk. De Coustitutionnel heeft met groote plech tigheid aangekondigd, dat bij Dentu eerstdaags eene bro chure zal verschijnen//Napoleon III en Europa in 1867". Men vermoedt dat deze door den keizer geïnspireerd zal zijn, en vindt het alleen vreemd, dat men juist voor de uitgave daarvan het oogenblik kiest, waarop de keizer zich rechtstreeks tot de vertegenwoordiging zal wenden bij het openen der zittingen van het wetgevend lichaam. Intusschen gaan de afgevaardigden der oppositie voort, zich van tijd tot tijd ten huize van den heer Marie te vereenigen. Men zegt dat reeds onderscheidene interpel lation voorbereid worden. Aan die over de Eomeinsche quaestie zullen waarschijnlijk ook de clericalen deel nemen, die nadere ophelderingen verlangen. Bij de verkiezingen voor het wetgevend lichaam hebben de regeeringscandidaten tot dusverre de overwinning be haald; in het departement der Vogezen evenwel slechts met eene meerderheid van 600 stemmen. Italië. Italië is dan beloond geworden voor de onder worpen houding, die het tegenover Frankrijk heeft aange nomen. Behalve dat de Moniteur aller lof hierover toezwaait aan het kabinet van Florence, heeft de Fransche regeering nog een speciale dépêche aan haren vertegenwoordiger in Italië gezonden, waarbij deze gelast wordt aan het Itali- aansche gouvernement keizer Napoleons hooge tevreden heid te betuigen over de ontruiming van het pauselijk ge bied door de Italiaansche troepen. Had Frankrijk gezwe gen, het zou voor Italië draaglijker geweest zijn. Maar als men bij het doen van een cordaten stap iemand de wenk brauwen ziet fronsen en hem terstond daarop allerliefst ziet glimlachen zoodra men zijn voet weder terugtrekt, dan is het niet mogelijk zich zelf diets te maken, dat men eene eervolle en onafhankelijke positie inneemt. Zij die meenden, dat, gelijk Pruisen het Germaansche, zoo Italië het Latijnsche levensbeginsel der toekomst in zich bevatte, zijn voor het oogenblik teleurgesteld. Maar de natie zal het gouvernement streng rekenschap vragen van zijne daden. Dat ook de koning de richting betreurt, die hij gevolgd heeft en misschien zijns ondanks heeft moeten volgen, wordt ondersteld in de steeds aanhoudende ge ruchten omtrent de neerslachtigheid van den vorst en zijne begeerte om afstand te doen van den troon. Maar zulk een stap zou niet anders dan óf een republikeinsche be weging in de hand werken, óf Frankrijks invloed vergroo- ten. Ja men spreekt er reeds van, dat Italië in zijn geheel zal worden verdeeld in twee deelen, waarvan het eene, het noordelijke, aan prins Napoleon, en het andere, het zui delijke, aan prins Murat zou worden gegeven, terwijl de dynastie van Victor Emmanuel, voortaan onmogelijk geworden, geheel zou worden losgelaten. Leiden, 13 Nov. Bevorderd tot doctor in de beide rechten de heer W. Thorbecke, geb. alhier, met een academisch proefschrift, getiteld: »Ieti over de verbintenis tot schadevergoeding wegens onrechtmatige daad." Groningen, 11 Nov. Bevorderd tot doctor in de beide rechten de heeren J. A. G. de Vos van Steen wijk en C. C. Geertsema, met stel lingen. P. VEESTEEGE, Mr. Smid, te Noord- wijkerhout, vraagt zoo spoedig mogelijktegen vast werk, een Smidsknecht, die bekend is met kagchelwerk. Door sterfgeval dadelijk voor 300 gulden UIT DE HAND TE KOOP eene zwarte lïlerrie, 8 jaren oud en bijzonder mak in alle tuig. Te bevragen, met franco brieven of in persoon, bij den Koetsier op Oostbos, onder Voorschoten. VAN onder de firma van ANGELO MAEIA FAEINA. De ondergeteekende, eigenaar van genoemde firma, fa briceert en verkoopt alle soorten van echte ISAU IIE CO- LOGAE, zich minzaam in het vertrouwen van het geachte publiek aanbevelende. Prijscouranten zijn op franco aanvraag gratis verkrijg baar. A. M. FAEINA, Prinsengracht bij de Eozengracht, E. E. 661, te Amsterdam. Er wordt ook bij de maat verkocht.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3