Dinsdag A°. 1867. 12 November. IvO Prijs dezer Courant. Deze Couraut wordt dagelijksuiet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leidenj naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 10 m.; 10 u. 10 m.; 12 u. 42 m.; 3 u. 35 m.; Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 45 m., 10 u. 45 m.; 3 u. 35 m.; 7 u. 35 m. en op Zondag 10 u. Rijkstelegraaf van 8 uren 'sra. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 7 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en JFethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. - Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 92; Zaterdag van 912. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 9—1 en van 36 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 9—4. BINNENLAND. LEIDEN, 11 November. Dat Leiden, ook buiten de professoren zijner hoogeschool, mannen onder zijne inwoners telt, wier naam de wetenschap met eere noemt, blijkt weder daaruit, dat de directeuren van Teylers stichting en de leden van het godgeleerd ge nootschap een antwoord op een door hen uitgeschreven prijsvraag, behelzende //een volledig en critisch overzicht van de werkzaamheid van E. Chr. Baur op theologisch ge bied", ingezonden door Dr. W. Scheffer, predikant te dezer stede, met goud hebben bekroond. Yiel eergisteren aan de Oude Yest een kind in de gracht, dat er gelukkig spoedig werd uitgehaaldgisteren geraakte een jongetje van zeven jaren in de Molensteeg tussehen de veeren en het rad van een voorbijgaand rijtuig, met het treurig gevolg, dat het schouderblad en de dij gebroken zijn en de gansche linkerzijde van het lichaam zwaar ge kneusd is. Er bestaat weinig hoop het kind in het leven te behouden. Men weet niet juist of dit droevig ongeval aan de onvoorzichtigheid van het kind dan wel aan de overhaasting van den voerman is te wijten. Z. M. de koning heeft Zaterdag-middag in een bij zonder gehoor ontvangen tot het overhandigen zijner ge loofsbrieven graaf de Quadt Wijckradt-Jony, nieuw benoemd gezant en gevolmachtigd minister vanjZ. M. den koning van Beieren bij het Nederlandsche hof. Daarop is de graaf bij H. M. de koningin in een bijzonder gehoor ontvangen. Gisterenmorgen om kwartier voor twaalven overleed te 's-EL age, aan de gevolgen der kwaal waaraan hij sinds eenigen tijd lijdende was, Mr. Eduardus Josephus Hu- bertus Borret, minister van justitie, kommandeur der orde van den Ned. Leeuw en der orde van den H. Gregorius den Groote. Geboren te 's-Hertogenbosch den 17den Augustus 1816, werd de jeugdige maar ervaren rechtsge leerde reeds in 1841 benoemd tot subst.-officier bij de arrond.-rechtbank te Maastricht en vijf jaren later tot advocaat-generaal bij het prov. gerechtshof in Limburg. In December 1848 tot lid der Tweede Kamer in het district Maastricht gekozen, had hij daar zitting van 1849 tot en met 1852. Den 13den Juni 1853 werd hij tot lid van den Eaad van State aangesteld en als zoodanig herbenoemd na de nieuwe organisatie van dat hooge staatscollegie. Zooals men weet werd Borret eindelijk den lsten Juni 1866 tot de betrekking van minister van justitie geroepen en tevens belast met het beheer der administratie van de zaken voor E. O. eeredienst. Bij een zeer beminnelijk en achtingswaardig karakter voegde de overledene eene grondige rechtskennis en een niet gewoon talent, helder en krachtig in het openbaar te spreken. Zijn verlies wordt, behalve door zijne betrek kingen en vrienden, zeer betreurd door allen die zijne kennis en hoedanigheden op prijs wisten te stellen, en niet het minst door het ministerie, waarvan hij een der meest uitstekende leden was. Z. M. heeft den minister van binnenlandsche zaken tijdelijk belast met het beheer van het departement van justitie. Eergisteren heeft de graaf Yan Zuylen een langdurig onderhoud gehad met den heer Mutsaers, lid van den Eaad van State. Het //Indisch Genootschap", te 's - H a g e gevestigd, zal morgen, Dinsdag, des avonds te halfacht, eene vergadering houden, waarin als onderwerp zal worden ter sprake ge bracht: het //landrente-stelsel op Java." Men schrijft ons uit Arnhem, dd. 10 November: Er heerscht hier tegenwoordig eene niet geringe opgewon denheid onder de jonge dames, en wel naar aanleiding van lessen in de natuurkunde. Zooals uwe lezers reeds weten, hadden zich eenigen tijd geleden een veertigtal van haar tot den leeraar in de physische wetenschappen aan de hoogere burgerschool alhier, den heer Yan de Stadt, gewend, met het verzoek om voor haar een populairen cursus in de natuurkunde te houden. Eeeds waren hier over onderhandelingen geopend, toen andere dames door dienzelfden ijver werden bezield, zoodat het aantal adspi- ranten weldra tot zestig klom. Daar die lessen nu evenwel in een der lokalen van de hoogere burgerschool moeten gegeven worden, en de leeraar de instrumenten dier school daarvoor noodig had, zoo moest natuurlijk bij de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs en bij den gemeenteraad hiertoe ver gunning worden gevraagd. Nadat eerst een verzoekschrift, door een heer voor de jonge dames opgesteld en ingediend, als ongrondwettig was ter zijde gelegd, heeft de heer Yan de Stadt zelf gerequestreerd. De commissie van toezicht wilde hem zijn verzoek wel inwilligen, op voorwaarde dat hij den cursus voor alle dames opensteldewant voor gesloten gezelschappen mocht geen gemeente-gebouw gebruikt worden. Doch vooreerst kan het lokaal ternauwernood zestig toe hoorders bevatten, ten andere heeft de leeraar zelf zich er over uitgelaten, dat hij wel eenige uitzonderingen wenschte te maken, en zekere voorwaarden, naar ik meen van leeftijd, wenschte te stellen. De jonge dames hadden gehoopt dat de zaak gisteren in den gemeenteraad zou voorkomen, doch de president der commissie van toezicht, die tevens lid van den raad is, heeft nog geen voorstel dienaangaande ter sprake gebracht. Met ongeduld verbeiden de jeugdige vrouwelijke natuurkundigen den uitslag der onderhande lingen. Intusschen heeft de heer Yan de Stadt haar ijver en haar ongeduld nog meer aangevuurd door haar reeds voorloopig eenige der schoonste proeven van zijn vak te laten zien. De Staatscourant meldt, dat in de week van 27 October tot 2 November in het geheele rijk aan cholera zijn overleden 16 personen, waarvan te Maastricht 9, te Den Helder 2, te Yianen 2, te Botterdam 1, te Zevenbergen»-^ 1, en te Oosterland 1. Het bestuur van de vereeniging ter beoefening van"* natuurkundige wetenschappen te 's-Hertog^nbosch :v heeft besloten een adres van adhaesie in te zenden aan.de, Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter aanneming van de LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maandenƒ1.95. Franco per post 2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer 0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer ƒ0.15. 6 u. 9 m.; 8 u. 35 m.; 9 u. 27 ra.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 45 m.; 11 u. 45 m.; 2 u. 41 ra.; 4 u. 56 m.; 7 u. 35 m.; 9 u. 34 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag-nam. te 1 u., overige dagen 'snam. te 2 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda: dagelijks voorm. 7 ii. 15 m. Donderdag voorra. 6 u. 15 ra. Van Gouda naar Leiden: Dagelijks nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. 35 ra. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1