N°. 2376. Donderdag A0. 1867. 7 November. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering- van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. BINNENLAND. AGBLAD. Prijs dezer Courant. Voor Leiden, per 3 maanden1.95 franco per post -.80. Alzouderlgke Nommers0.05. Prijs der Advertentiën. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer ƒ0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten vau 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer ƒ0.15. Spoortreinen van Leideaj naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 10 m.; 10 u. 10 ui.; 12 u. 42 m.; 3 u. 35 ra 6 u. 9 in.; 8 u. 35 m.; 9 u. 27 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 45 tn.; 11 u. 45 m.; 2 u. 41 m.; 4 it. 56 m.; 7 u. 35 m.; 9 u. 34 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsteraam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binuen- Amstel) naar Leiden: Maandag-nam. te 1 a., overige dageu 'snam. te 2 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda: dagelijks voorm. 7 u. 15 m. Donderdag voorm. 6 u. 15 m. Van Gouda naar Leiden: Dagelijks nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 45 m., 10 u. 45 ra.; 3 u. 35 ra.; 7 u. 85 m. en op Zondag 10 u. 35 m. en 3 u. 35 ra. O.-I. Lanlpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsteu van elke maand. Rijkstelegraaf van 8 uren 'sra. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 7 u. 'sin. tot 10 u. 30 m. 'sav, Gomeentebestuur. Burgemeester en WeihoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag eu Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 10—4. Thesaurie, van 9—2; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 91 en van 36 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 94. Indien wij de nieuwsbladen gelooven, die buitenslands en hier te lande onder den invloed der geestelijkheid staan, wordt op het oogenblik in Italië gestreden over de onaf hankelijkheid van het Hoofd der katholieke kerk. Het zal van den uitslag van dien strijd afhangen, of de paus voortaan, zooals tot nog toe, alleen naar de inspraak van zijn eigen verstand en gemoed in kerkelijke zaken zal kun nen handelen, dan wel belemmerd zal worden door den invloed, dien wereldsche machthebbers in staat zullen zijn op hem uit te oefenen. Zoo die voorstelling juist is, moeten wij ons verwonderen over de kalmte, waarmee protestanten en katholieken ook in ons land den strijd gadeslaan. De heftige, strijdlustige protestanten onder ons houden zich stil en geven geen blijk van ingenomenheid met het drijven der Italiaansche heethoofden. De katholieken toonen zich niet ontrust, niet afgetrokken van de zorgen en genoegens van hun dage lij ksch leven. Enkele jongelingen trokken naar de kampplaats en hebben, blijkens de berichten in de dagbladen opge nomen, zich door krijgstucht en zelfopofterenden moed onderscheiden. Wij hebben lof en eerbied over voor hen, die aldus Hollands naam in het buitenland doen eeren en voor hunne overtuiging gevaar en dood trotseeren. Maar wij meenen deze jongelieden toch te mogen wraken als getuigen voor de groote belangstelling die onder onze roomsch-katholieke landgenooten zou heerschen voor de zaak waarvoor zij huis en haard verlieten. Volgens de ver klaringen eu klachten der roomsch-katholieke organen zelve, behooren deze jongelieden bijna uitsluitend tot de minder beschaafde klassen, die zich doorgaans in hun handelen door hunne zieleherders laten besturen. Uit onze aanzienlijke standen, zelfs uit de burgerklasse, stroomen geene verde digers van den paus naar Rome, zooals in België en Frank rijk wel geschiedt. Er wordt geld geoiferd, maar niet in verhouding tot het gemeen vermogen der katholieken en tot het gewicht van het belang dat op het spel staat. Vanwaar dat gebrek aan geestdrift Die het toeschreef aan onverschilligheid ten opzichte van den godsdienst zou toonen dat hij ons volk niet kende. Op de onafhankelijk heid van het Hoofd der kerk, op de vrijheid en zelfstan digheid der kerk stellen de Nederlandsche katholieken den hoogsten prijs. En onze protestanten, hoe verdraagzaam zij zijn en zich jegens hunne katholieke landgenooten be- toonen, zij zouden waarlijk niet onverschillig toezien, indien de toekomst der katholieke kerk ernstig in den strijd be trokken was. Naar het ons voorkomt, ziju noch de katholieken noch de protestanten overtuigd dat de prijs, waarom thans in Italië strijd wordt gevoerd, zoo groot is als sommigen voor geven. Zij meenen dat, wat er ook gebeure, of de paus vorst blijve over een kleinen staat, dan wel ophoude over een koninkrijk dezer wereld te regeeren, zijne verhou ding tot de Nederlandsche katholieken volkomen dezelfde zal blijven. De band, die den paus en de geloovigen ver bindt, heeft niets te maken met de betrekking van den vorst tot de ingezetenen van den Kerkelijken Staat. Geen koning of keizer ter wereld kan maken, dat in Neder land de katholieken meer of minder dan zij zich verschul digd achten naar de stem van hun Heiligen Vader te luiste ren. En verraadt het aan den anderen kant geen mistrouwen op de Heiligheid van den paus, te vermoeden dat hij anders zou doen of laten dan zijn plicht gebiedt, indien hij resideerde in eene stad, waarover hij niet zelf het wereld lijk bestuur voerde Om die reden blijft Nederland betrekkelijk kalm toezien wat er in Italië voorvalt. Het geestelijk gezag van de kerk en van haar Hoofd wordt niet bedreigd. Ware dit het geval, het geloovige Nederland zou zich anders betui gen. Maar het laat zich niet opwinden voor hetgeen noch Nederland in het algemeen, noch in het bijzonder de Nederlandsche katholieken van nabij betreft. Allen, pro testanten zoowel als katholieken, zijn begaan met de wederwaardigheden van een zoo achtbaar en eerbiedwaardig grijsaard als Pius IX. Weinigen, die het bezit van Rome zoo noodzakelijk voor het nieuwe koninkrijk Italië achten, dat zij met de aanvallers sympathiseeren. Maar niet velen ook, die oordeelen dat de k6rk wezenlijke schade zou lij den, indien de geestelijke vorst der kerk een wereldlijk gebied verloor, waarop hij slechts door vreemde bajonetten gehandhaafd kan worden. LEIDEN, 6 Novembex". Hedenmiddag ten 1 uur is alhier gearriveerd het reserve eskadron van het 4de regiment Huzaren, komende van Venlo. Z. M. de koning heeft gisteren graaf De Mons in een bijzonder gehoor ontvangen, terwijl de baron De Beaulieu eene speciale audiëntie heeft gehad van H. M. de koningin. De koning-groothertog heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon de heer Joh. M. Coenen, orkest directeur van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, en den heer Royer, ontwerper van het standbeeld van Vondel, tot groot-officier dier orde. De toestand van den heer Borret blijft even Eergisterenavond hield het scherpschutters, St.-Hubert een diner in het Hotel de l'Europe te dat door Z. K. H. prins Frederik der Nederig

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1