BUITENLAND. Terwijl de begrooting terstond na de opening van den landdag zal worden ingediend, houdt men zich aan de departementeu van binnenlandsche zaken, handel en finan ciën bezig met de quaestie der afschaffing van het dag bladzegel, waarvoor nog alleen, naar het schijnt, een equi valent gezocht wordt. De behaudeliug der concordaats-quaestie lijdt in zoover onder den tegenwoordigen stand van zaken in Italië, dat sedert het afbreken der telegraphische gemeenschap me'. Rome geene enkele dépêche van baron Hübuer ontvangen is. Er bestaat bij sommige personen eenige vrees, dat de keizer in Parijs den invloed eener politiek zal ondervonden hebben, die den paus gunstig gezind is, en dat de liberale gevoelens van dien vorst ten opzichte der concordaats quaestie daaronder zullen leiden. Anderen meenen echter, dat keizer Napoleon juist bij den paus zal aandringen op eene wijziging van het concordaat. De geruchten omtrent ministerieele wijzigingen houden nog maar steeds aan, doch veranderen zoo dikwijls van aard en inhoud, dat men er bijna geen oog op kan hou den en dat het tot niets zou leiden ze alle mede te deelen. In Parijs zelf is tegenwoordig niet alles rustig, ofschoon toch de demonstratiën, die aldaar plaats hebben, niet van langen duur schijnen te zijn. De meest in het oog loopende is geweest die, welke op Allerzielendag op het kerkhof Père-Lachaise bij het graf van den bekenden Venetiaan- schen patriot Manin, wiens overschot in het graf van zijn vriend Ary Scheffer is bijgezet, heeft plaats gehad. Ook om de gi'aftombe van generaal Cavaignac hadden zich eenige studenten geschaard, doch, toen het bleek dat een van hen eene redevoering wilde gaan houden, werden zij door de politie gearresteerd. Met eenige kreten van //leve de republiek" was de geheele manifestatie afgeloopen. Gisterenavond voorzag men eene manifestatie van wei-k- lieden op de boulevards, vooral naar aanleiding van de steeds hooger stijgende broodprijzen. De politie had evenwel in last zooveel mogelijk alle botsing met de werklieden te vermijden. Blijkens berichten uit Britsch Indië is eene brigade inlandsche infanterie, onder bevel van kolonel Field, den 7den Oct. uit Bombay naar Abyssinië vertrokken. Het oorlogschip Totillite zal deze troepen bijstaan, om aan wal te komen en de benoodigdheden aan te brengen, waartoe te Massowah een depot zal worden opgericht. Den 12den Oct. waren van Indië in het geheel 25 schepen voor de expeditie gecharterd. De brigade van Seinde zou den 26sten Oct. uit Kurrachi scheep gaan. In den Punjaub zijn voor den transportdienst in Abyssinië 1800 muilezels aangekocht, terwijl het telegraphische departement te Calcutta alle benoo digdheden heeft verschaft, om in het vijandelijke land over eene lengte van 450 mijlen te telegrapheeren. Het schijnt nu wel, dat. de geheele beweging spoe dig zal blijken op niets te zijn uitgeloopen, en daar de gemeenschappelijke tegenstander van Italianen, Franschen en pauselijken is verwijderd of ten minste machteloos ge maakt, zal het weldra kunnen blijken, of de beide eerste legers eenvoudig na het wisselen van eenige plichtplegingen, dan wel onder het uiten van eenige bedreigingen een ge bied zullen ontruimen, waar hunne taak is afgeloopen. De Italiaansche regeering scheen vast van plan te zijn niets te doen of geen enkele maatregel goed te keuren, waar door in den bestaanden stand van zaken eenige verande ring kon gebracht worden. Hiermede werd vooral bedoeld, dat zij de uitspraken der volksstemming in eenige steden van den Kerkelijken Staat niet zou aannemen. Dit moge naar den zin van Frankrijk geweest zijn, in onderscheidene steden van Italië heeft deze weigering, om het plebiscit der Romeinsche bevolking te erkennen, manifestatiën uit gelokt. Z. M. heeft een pens. verl. aan Mr. I. A. van Roijen, gew. commis saris des konings in de prov. Groningen, van ƒ1895; aan P. Zalsmau, gew. hoofdonderw. te Geestereu, van ƒ333, en aan G. J. Tummersgew. hoofdonderw. te Guttecoven, van ƒ111; beu. tot postdir. te Amersfoort de heer R. A. W. baron van Heeckeren, thans te Doesborgh. Ge Thermometer vac Fahrenheit teekende alhier Maandag des namid dags te 5 uren 50°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 47°, te 10 uren 45°. Dinsdag morgen te 5 uren 43°, te 8 uren 45c,'s middags te 12 uren 48°, N. W., te 4 uren 45°. Duitschland. Het officieele orgaan der Badensche regee ring bevat eene verordening, waarbij de oprichting van een evangelisch-protestantsch seminarie aan de lxooge- school te Heidelberg bevolen wordt. Pruisen. De officieele //Norddeutsche Allgemeine Zei- tung" verwondert er zich niets over, dat volgens een Parijsch blad het Fransche gouvernement aan de Pruisische regeering zijn dank heeft betuigd voor de door haar in de Italiaansche aangelegenheid aangenomen houding, die krach tig tot het handhaven van den vrede heeft bijgedragen. Oostenrijk. Gisterenavond heeft keizer Prans Jozef, hoogst voldaan over de ontvangst, hem te Parijs te beurt gevallen, de Pransche hoofdstad verlaten. Ook de minister Von Beust is gisteren weder uit Londen vertrokken, waar heen hij zich begeven had, naar men zegt, om de Engelsche regeering tot deelneming aan eene conferentie in zake de Romeinsche quaestie over te halen, en waar hij door de Engelsche ministers alle mogelijke bewijzen van hulde en vriendschap heeft ontvangen. Frankrijk. Het dagblad La Patrie" heeft het niet lijdelijk aangezien, dat de Constitutionnel zijn artikel //oorlogsverklaring" op Ltoogen toon heeft bestreden. Ofschoon het niet meer dien heftigen toon aanslaat, die het beruchte artikel had gekenmerkt, zoo houdt het toch zijn beweren vol, dat de kamers meer voor den oorlog zijn dan voor den vrede en eindigt met aan den Constitutionnel te zeg gen wij hebben evengoed onze informatiën als gij." Dit nu is volkomen waar. Beide dagbladen worden van offi cieele zijde geïnspireerd doch daardoor juist wordt bevestigd wat men x-eeds vermoedde, dat nl. in de omgeving des keizers twee geheel verschillende ï'ichtingen bestaan. Dat het hoofd vari den staat zelf meer tot de vredelievende richting overhelt, blijkt duidelijk daaruit, dat de Moniteur het ax'tikel van den Constitutionnel heeft overgenomen. De Patrie blijft echter bij hetgeen zij gezegd heeft en be vatte gisteren weder een heftig artikel tegen Italië. De Presse" beweert dat de zaken reeds verder gekomen zijn en dat het kabinet van Parijs een ultimatum naar Florence heeft gezonden, waarbij de 7de November werd vastgesteld als de dag waarop het Italiaansche leger het pauselijk ge bied moest ontruimd hebben. Nu Garibaldi's macht is vernietigd, zullen misschien beide legers, zoowel hetFran- sche als het Italiaansche, zich voor dien tijd kunnen ver wijderd hebben. Daar de Italiaansche gezant te Parijs, de heer Nigra, er nog niet aan denkt zijn paspoort te vragen, zoo schijnt er nog geen oogenblikkelijk gevaar te bestaan. Toch schijnt het plan, om in eene conferentie de zaak te beslissen, den bijval der mogendheden eerder te verliezen dan te winnen. Alleen Oostenrijk blijft zijne medewerking toezeggen. Engeland weigert nog steeds, en graaf' Von Bismarck heeft aan den Franschen gezant te Berlijn gezegd, dat ook Pruisen er af zag. Engeland. Het eerste proces der Fenians, dat te Man chester werd gevoerd, is Zaterdag-avond ten einde gebracht. De jury heeft, na eene langdurige beraadslaging, alle be schuldigden schuldig verklaai-d aan doodslag en ze daarna tot de straffe des doods veroordeeld. Italië. Zoo men de laatste berichten mag vertrouwen, die wel voor een deel uit geruchten bestaan, maar uit ge ruchten weike van onderscheidene zijden herhaald wox-den dan zal men spoedig tot de diplomatieke oplossing der Romeinsche quaestie kunnen overgaan. Eergisteren zounl, eene vrij aanzienlijke legermacht, bestaande uit pauselijke troepen, ondersteund door de Fransche divisie van generaal Dumont, een aanval gedaan hebben op Monte-Rotondo, met dat gevolg, dat Garibaldi na een hevig en langdurig gevecht zich genoodzaakt zou gezien hebben terug te trekken. Volgens een bericht uit Florence heeft dat gevecht tus- schen Tivoli en Monte-Rotondo plaats gehad. Garibaldi moet zich naar Correse begeven hebben, alwaar zijne troe pen door het Italiaansche leger zijn ontwapend. Volgens een ander bericht had Gai'ibaldi in dien tocht naar Correse en in die ontwapening bewilligd, voor dat en zonder dat het tot een treffen tusschen zijn leger en dat der franco- pauselijken was gekomen. Ook schijnt de generaal zelf ge arresteerd te zijn, terwijl reeds gesproken wordt van een plan der Italiaansche regeering, om hem in het fort Pal- merx*a te interneeren. Te gelijker tijd moet Nicotex-a Fro- sinone en Acerbi Viterbo ontruimd hebben, terwijl een aantal Garibaldianen dagelijks uit den pauselijken staat naar Flox-ence terugkeeren. Het enthousiasme der insur- genten en van hun hoofd is dus in kox-ten tijd aanmer kelijk bekoeld. Nog voor weinige dagen gaf Garibaldi aan de landbouwers die hem wijn verkochten, bons in be taling, waarop geschreven stond //Betaalbaar op het Kapi- tool, den 30sten en 31sten October en den Isten November." Denemarken. Voor eenigen tijd werd uit Kopenhagen bij wijze van gerucht gemeld, dat de Deensche regeering aan het onderhandelen was met de Vereenigde Staten tot verkoop barer West-Indische bezittingen. Dit gerucht werd spoedig daarna tegengesproken. Thans wordt uit Kopen hagen, zoo het heet uit zeer goede bron, bericht, dat de regeering die bezittingen reeds voor goed aan de Unie verkocht heeft voor eene som van 14 millioen rijksdaal ders, en dat de vroegere gouverneur dier bezittingen, de heer Caratensen, reeds eerstdaags naar Washington zal

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2