No. 2372. Zaterdag A0. 1867. 2 November. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden; naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 10 m.; 10 u. 10 m.; 12 u. 42 m.; 3 u. 35 m.; Postbuslicb.tin.geu: (Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 45 ra., 10 u. 45 ra.; 3 u. 35 in.; 7 u. 35 ra. en op Zondag 10 u. Hijkstelegraaf van 8 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 7 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethoudersr, Maandag en Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurie, vau 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 12-1. Kantoor der In- en Uitg. Hechten en Accijnzen van 91 en van 36 uren; van's Hijks Dir. Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 84; van de Hypoth. en het Kadaster van 94. Leiden, 1 November. Zoolang de telegraphische gemeenschap met Rome blijft afgebroken en ons aangaande de bewegingen van Garibaldi en zijne troepen slechts late en onvolledige berichten toeko men, zoolang hebben wij niet te Rome maar te Florence en te Parijs, niet op een slagveld maar in een ministerraad de groote feiten van den dag te zoeken. De Italiaansche ka binetscrisis, de proclamatie van Victor Emmanuel, de circu laire van den heer De Moustier hebben reeds als zoodanig gefungeerd; heden is het een bevel van den Italiaanschen vorst aan zijn leger, om de pauselijke grenzen over te trekken, dat bovenal de aandacht van het politiseerend publiek vordert. Dat publiek moet, dunkt ons, van den gang der politieke quaesties den indruk ontvangen, welke, ais het donker is, zeker klein soort van vuurwerk te weeg brengt, dat tel kens met een nieuwen knal van piaats verandert de toeschouwers zien de vonken nu eens hier, dan weer daar rondspatten, maar hoe het vuurwerk door allerlei wonderlijke sprongen zoo onverwacht van plaats is verwis seld, dat is natuurlijk door de duisternis aan hun oog ontsnapt. Zoo meende men nu, dat de gang der zaken tus- schen Italië en Frankrijk volgens afspraak was geregeld. Wel zouden, zoo dacht men, de Fransche troepen het pauselijk gebied bezetten, maar ook de Italiaansche zouden, terwijl zij de opstandelingen aan de grenzen weerden, ongemerkt die grenzen eens mede overtrekken en zich naast de Fransche gelederen voortbewegen; terwijl, zoo dit tegenover den paus of de mogendheden noodig mocht zijn, de een net zou doen, alsof hij den ander niet zag En ziet! daar komt nu op eens uit Florence een oificieel bevel, uitgevaardigd op een toon, die waarlijk niet be vreemden zou, wanneer Frankrijk en Italië met elkaar in oorlog waren. //Nu de Fransche Moniteur heeft aange kondigd", zoo heet het, dat de Fransche vlag op de mu ren van Civita-Vecchia wappert, heeft het gouvernement des konings aan de koninklijke troepen bevel gegeven om de grenzen over te trekken, ten einde eenige punten op het pauselijk grondgebied te bezetten." En zegt nu het verwonderde publiekik meende, dat door het optreden van het ministerie Menabrea, door de proclamatie van Victor Emmanuel en door de circulaire van den heer De Moustier alles geschikt was", dan kan men niet anders antwoorden dan dit: //Ja, gij, maar lees slechts wat er verder staat in het officieel Italiaansche blad, en gij ,zult vinden, dat Victor Emmanuel dit bevel heeft uitgevaardigd in overeenstemming met de vroegere verklaringen, door hem, met het oog op deze eventuali teit, aan de bevriende mogendheden gedaan." Ziedaar op eens eene Europeesche diplomatieke correspondentie voor uwe verbeelding liggen, waarvan ge niets had vermoed. Of zou Frankrijk misschien zijne afspraken niet zijn nagekomen Zoolang echter de troepen nog niet uit Civita- Vecchia naar Rome zijn opgetrokken, kan keizer Napo leon nog zeer goed beweren, dat hij niet in tegenspraak handelt met de dépêche, die hij, naar men zegt, op het vernemen dat Menabrea een kabinet had gevormd, naar Florence heeft gezonden: //het spijt mij, de expeditie is reeds uitgezeild, maar wij zullen niets doen". Maar moge lijk is het alleen de toon geweest van den Franschen Moniteur, die de Italiaansche regeering heeft gehinderd. Door met zulke klinkende woorden: //het wapperen der vlag van de wallen van Civita-Vecchia", de landing der Fransche troepen in Italië den volke en der wereld te verkondigen, heeft Frankrijk misschien Italië gedwongen ook zulk eene trotsche houding aan te nemen en de ver klaringen ten uitvoer te brengen, die het vroeger tegen over de mogendheden plechtig had afgelegd, en welke het zeker, bij meer bescheidenheid van Frankrijks zijde, zou hebben vergeten. Of nu echter uit dit alles een conflict zal volgen, kan men nog niet voorzien, zoolang de troepen, in Civita- Vecchia gelegerd, zich zoo rustig houden. In politieke quaesties blijft altijd de mogelijkheid over, dat de houding van beide zyden op onderlinge afspraak berust. Wel heb ben een paar Fransche bladen opgemerkt, dat het bevel van koning Victor Emmanuel een abnormalen toestand in het leven heeft geroepen; maar de Étendard wijst er veelbeteekenend op, dat, te gelijk met het bezetten van een deel der pauselijke staten door de Italiaansche troepen, door het kabinet van Florence strenge maatregelen, zijn uitgevaardigd tegen de bewegingpartij. Waarschijnlijk wil het blad hiermede zeggen: ook die schijnbaar abnormale stap kan niet veel anders ten doel hebben dan het dem pen van den opstand. Wie de abnormaliteit van dien stap ook moge verdedigen, de Heilige Vader zeker niet. Al wat er tegenwoordig ge schiedt, is voor hem abnormaal, is hem tot ergernis. Al zijne vijanden hebben, volgens de onlangs verschenen En- cyclica, de leuze des Satans, het woord //leugen" op hun voor hoofd geschreven, zij zijn godloochenaars, erdrukkers van weduwen en weezen, roovers van eens anders goed. De paus blijft echter gelaten, en wacht van niemand redding dan van God. Dit laatste woord doet vermoeden, dat ook zijne hoop op Frankrijk niet groot is. Over dit land wordt trou wens in het stuk geheel gezwegen. Maar het is bovenal eene natie waarvan men bij deze gelegenheid niet verwacht had iets te zullen hooren, op welke al de gramschap des Heiligen Vaders wordt uitgestort. Aan anathema's tegen Rusland, dat de katholieke kerk in Polen verdrukt en be strijdt zijn twee derde der gansche Encyclica gewijd. Of Ruslands misnoegen hierover mede aanleiding heeft gegeven tot de officieeie verklaring van de regeering des czars, dat zij, zoo er een congres mocht bijeenkomen, daar geheel en ai de partij van Italië zal kiezen 'i Het is moge lijk, ofschoon reeds tie goede verstandhouding tusschen dit rijk en Pruisen eene voldoende verklaring hiervan zou^ veren. Want ook Pruisen, dat overigens een zeer geheim zinnige rol in de Romeinsche quaestie moet gespeeld heb ben, zal, indien een congres niet te vermijden/valt, zijii ouden bondgenoot trouw blijven. Dit behoeft daarom nog geene houding tegenover Frankrijk te worden, |at woordig met Pruisen op een goeden voet staat LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maandenƒ1.95. Franco per post -.80. Afzonderlijke Nommers(>.05. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meer 0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer 0.15. 6 u. 9 m.; 8 35 m.; 9 n. 27 m.; naar Haarlem en Arasterdam: te 8 u. 45 m.; 11. u. 45 m.; 2 u. 41 m.; 4 u. 56 m.; 7 u. 35 m.; 9 u. 34 m. Stoomboot Voliiarding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag-nam. te 1 u., overige dagen 'snam. te 2 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda: dagelijks voorm. 7 u. 15 m. Donderdag voorm. 6 u. 15 ra. Van Gouda naar Leiden: Dagelijks nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. 35 m. en 3 u. 35 m. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. -

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1