VEE- EN PAARDENMARKTEN, Seraphin-Orgels. ADVERTENTIES. HAARLEMMERMEER. Zegt het Voort. VAN DHR TAK A C.. tie nog op loyale wijze werd nageleefd. Van eene vernieu- j wing der bezetting is echter volstrekt geen sprake; dit j ligt allerminst in de bedoeling van het Fransche gouverne- 1 ment. Zoodra de veiligheid van het pauselijk grondgebied i verzekerd zal zijn, zal Frankrijk zijne taak voltooid achten, j Echter nog niet geheel. Het blijft duidelijk, zoowel uit de proclamatie van koning Victor Emmanuel als uit deze cir- culaire van den heer De Moustier, dat beide regeeringen deze gelegenheid wenschen aan te grijpen om aan de Bo- ineinsche quaestie eene nieuwe oplossing te geven en mis schien wel om het gezag des pausen, dat zij willen hand haven, alleen tot het geestelijk gezag te beperken. De heer De Moustier zegt nl. aan het slot zijner circulaire, dat hij van dit oogenblik af de aandacht der mogendheden op de wederkeerige betrekkingen tusschen Italië en den Heiligen Stoel moet vestigen, terwijl hij verwacht, dat deze vol gaarne zullen helpen om zulk soort van quaestiën op te lossen. Het vertrek van troepen uit Toulon blijft steeds aan houden. Zelfs wacht men uit Algerië twee voltallige divi- siën infanterie, die voor de expeditie en reserve zullen gehouden worden. Het eskader is door den hevigen wind nog al opgehouden en de troepen zijn, naar men zegt, eergisterenochtend te Civita-Vecchia kunnen ontscheept worden. De ontspanning, die keizer Napoleon in deze dagen behoeft, zoekt hij vooral in het gezelschap van zijn Oosten- rijkschen gast. Eergisteren is op het Hotel de Ville een groot banket gegeven, bij welke gelegenheid keizer Napo leon een toast heeft uitgebracht op den keizer en de keizerin van Oostenrijk, en zijne sympathie heeft uitgedrukt voor den persoon des keizers, zijne familie en zijn rijk. In antwoord hierop heeft keizer Frans Jozef een toast gedronken op den keizer, de keizerin, den keizerlijken prins, Frankrijk en de stad Parijs. Verder heeft de keizer van Oostenrijk de wedrennen te Vincennes bijgewoond en bij gelegenheid der jachtpartij te St.-Germain, naar verzekerd wordt, 420 stuks wild ge schoten; terwijl zijne broeders de aartshertogen met den ouden koning van Beieren een wandelrit maakten in het park van den heer James von Bothschild, die als souvenir aan dit bezoek het grootkruis van de IJzeren Kroon heeft gekregen. De Fransche senaat en het wetgevend lichaam zijn tegen den 18den November a. s. bijeengeroepen. Engeland. Terwijl men te Parijs bij de clericale bladen reeds voor 336,000 franken en bij de partementale bla den voor 300,000 franken ten voordeele van den paus heeft ingeschreven, is ook Zaterdag 11. te Londen eene anti-Garibaldiaansche meeting gehouden, onder leiding van graaf Derbigh, waar binnen weinige oogenblikken 1000 pd. st. is bijeengebracht om het pauselijke leger van een goeden voorraad minié-buksen, achterladers en revolvers te voorzien. Men hoopte voor het einde dezer week op een tienmaal grooter bedrag te kunnen rekenen en Zaterdag a. s. de eerste bezending wapenen naar Eome te kun nen opsturen. Italië. Er heerscht algemeene onzekerheid omtrent de plaats, waar Garibaldi zich ophoudt. Men weet alleen dat hij Monte-Eotondo heeft ingenomen, terwijl in berichten uit Napels hier nog wordt bijgevoegd, dat, ten gevolge der herhaalde aanvallen op die vesting, zijne benden zeer verzwakt zijn. Intusschen moet hij bij die gelegenheid 300 man van het legioen van Antibes gevangen genomen heb ben. Of de generaal zich reeds voor of bij Eome bevindt, weet men niet, aangezien sedert Maandag geene berichten uit die stad te Parijs zijn ontvangen. Een der laatste dépêches deelde mede, dat het nationale comité ijverig be zig was den afstand voor te bereiden en dat er reeds orsini-bommen in menigte werden geworpen. Men zegt ook, dat de paus, nog voordat Cialdini zijne taak aan Menabrea had overgedragen, een bezoek heeft gehad van den generaal Durando, die hem heeft trachten over te halen er in toe te stemmen, dat een Italiaansch en niet een Fransch leger Eome zou bezetten. Maar de H. Vader moet dit voorstel zoo categorisch mogelijk hebben afge slagen. Hoe men te Eome sommige feiten anders voorstelt, blijkt b. v. hieruit, dat de geschiedenis van het adres, dat door twaalfduizend Eomeinen aan het gemeentebestuur der stad zou zijn gericht om op eene bezetting der stad door de Italianen aan te dringen, aldus moet gelezen worden, dat het gemeentebestuur een anoniemen brief heeft ontvangen, behelzende dat twaalfduizend Eomeinen gereed stonden de wapens op te nemen en het dus tijd werd, dat men voor de veiligheid der stad ging zorgen. Mag men sommige mededeelingen van Fransche dag bladen gelooven, dan zou ook Garibaldi slechts ten ge volge van een misverstand van een anderen aard, waarbij de zaken nl. ernstiger waren voorgesteld dan ze in werke lijkheid waren, Florence hebben verlaten om naar Eome te trekken. Ten gevolge eener kleine beweging in die stad, door het binnendringen van eenige weinige opstan delingen veroorzaakt, was het geheele garnizoen in de wapens geroepen en had men de straten versperd. De be volking, hierdoor belemmerd, was met de troepen handge meen geworden en een voortvarend man, misschien van deze gelegenheid willende profiteeren om Garibaldi tot handelen aan te sporen, begaf zich in allerijl naar Terni en tele grafeerde van daar naar Florence//men strijdt in de straten van Eome". Is nu evenwel de opstand later nog eens en heviger uitgebroken, dan zal de generaal geen ontijdige reis gemaakt hebben. Van den indruk, dien de proclamatie des konings op de bevolking gemaakt heeft, hoort men nog niet veel. Alleen weet men, dat de gematigde bladen zich met het ministerie ingenomen verklaren. Maar men was te Florence niet zonder vrees voor minder gunstige demonstraties van de zijde der natie. In Eome moet die proclamatie zeer veel ontevredenheid hebben verwekt, wegens de onbe stemdheid der uitdrukkingen. GEMENGDE BERICHTEN. Voor eenige dagen heerschte onder de beambten der Uffizijgalerij een museum van schilderijen te Florence, eene ware consternatie, bij de ontdekking dat een der fraaiste schilderijen van de Vlaamsche school van zijne plaats genomen #n verdwenen was. Tien minuten voor de sluiting had het kunstwerk nog op zijne plaats gehangen, maar toen de diefstal ontdekt werdwas de dader met zijn buit verdwenen. Spoedige en afdoende maatregelen waren noodig en werden genomen, photographieën der schil derij naar alle richtingen verzondenen de politie met de zaak bekend gemaakt. Twee dagen later werd de schilderij ontdekt in een van die kleine winkels, in eene achterbuurt van Florence, zooals er honderde in die stad zijn. De uitdrager in 't verhoor genomen zijnde, verklaarde het stuk voor 2 franken gekocht te hebben van een man die er, naar zijn zeggen, 50 centimes voor gegeven had. Het kunststuk, een der fraaiste van Van Mieris, hoewel slechts 9 bij 7 duimen groot, heeft thans zijne plaats in de galerij hernomen, en is zeker 700 a 800 pd. st. waard. De dader van den diefstal is nog niet ontdekt. Zondag-ochtend circa te 8 uren is een passagierstrein van Calais naar Parijs, nabij laatstgenoemde stad gederailleerd, tusschen Gonesse en Pierrefitte, op welk gedeelte van den weg reeds vroeger een verschrikke lijk ongeluk heeft plaats gehad. Dat het aantal gekwetsten groot moet zijn kan men afleiden uit een telegraphisch bericht, hetwelk de directeur van het hospitaal Lariboisière te Parijs ontving, en waarin het aantal alleen der zwaar gewonden op 80 werd begroot. Daarna is eene tweede dépêche naar dat gesticht gezonden, om dadelijke toezending van hulppersoneel, draagbaren en matrassen. Alexander Dumas heeft uit Parijs een brief verzonden met het adres Aan Giuseppe GaribaldiPoste restante te Rome." Onder de tallooze congressen, die er dit jaar gehouden zijnbehoort ook een internationaal Kelten-congres. Het heeft 15 October plaats ge had te Saint-Brieux, in het departement Cötes du Nord. Engeland was er vertegenwoordigd door een Keltischen barddie liederen zong in den geest van Ossian. Ook Schotland had er eene Keltische zangeres heen gezonden. De Amerikaansche Clown, Agreat, meer bekend onder den naam van de Manvlieg, heeft zich in de afgeloopen week te Berlijn van het leven beroofd. Op het oogenblikdat hij met de voeten in de haken hing van het plafond van den schouwburg en de oogen van meer dan duizend toe schouwers hem volgdenschoot hij een pistool in zijn mond af en viel als lijk op den grond. Heden overleed ons jongste kindje. M. P. OUDSHOOEN. J. M. OUDSHOOEN, scheetlen. Leyden, 29 October 1867. op Donderdag den 7den, léden, 21sten en 28sten Novem ber en 5 December 1867, in het Kruisdorp. te Botterdam, fabriceeren alle soorten van ORGELS, van de kleinste tot de grootste sported, voor huis- en kerkgebruik.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3