Wordt vervolgd. BINNENLAN D. aan Prims toeleg: hij slaagde niet. Wij weten wel dat men hem als een republikein voorstelt, maar er is geen enkele positieve grond voor de beschuldiging, dat hij de vestiging der republiek beoogde. Wanneer een militaire opstand in Spanje plaats heeft, gebeurt het ook niet zelden dat een korporaal of sergeant daartoe het sein geeft. In Frankrijk moet elke soldaat het bewustzijn hebben, dat de maarschalksstaf in zijn ransel is. Daar is dit besef een prikkel tat moed en plichtsbe trachting. In Spanje verkeert de soldaat in denzelfden waan, doch hier leidt deze tot plichtverzaking en demoralisatie. Wij spraken van de beschuldiging, die op Prim rust, dat hij de republiek beoogt. Dat er eeu republikeinschjelement in Spanje bestaat, is zekerof het er sterk is, weten wij niet. Er is buitendien eene partij, die de Iberische een heid wil, dat is de vereeniging van Spanje met Portugal onder het Huis van Braganza. Die partij, de voorbeeldige wijze gadeslaande, waarop het naburige land wordt be stuurd, wordt door den natuurlijken wensch gedreven om dezelfde zegeningen deelachtig te worden. Het bestaan nu dier partijen is een gewichtig symptoom. Er is geen land dat van oudsher meer monarchaal, geen land dat fierder op een eigen zelfstandig bestaan was dan Spanje. Hu mo gen de absolutisten, die tegenwoordig aan het bewind zijn, met hunnen clericalen aanhang dit anti-dynastieke streven snood vinden, geloochend kan het niet worden dat zij die beide partijen in het leven geroepen hebben. Wij dwepen over het algemeen niet met de Spaansche liberalen. Yelen trachten onder vrijzinnige vlag eene waar binnen te smokkelen, die verdacht is of voor het land niet past. Maar zoo de dynastie gevaar loopt, dan heeft zij dit te danken aan hen, die zich steeds hare warmste aanhangers noemden. De zoogenaamde //exceptioneele maat regelen", zooals het opheffen der constitntioneele vrijhe den (zonder dat deze bestonden) en de staat van beleg met al hunnen nasleep, zich openbarende in staatkun dige vervolgingen, het kerkeren van tegenstanders, het aan banden leggen der drukpers, zijn bij afwisseling jaren lang aan de orde van den dag geweest, ook zonder dat men daarvoor eene vergoelijking of rechtvaardiging in een exceptioneelen toestand kon vinden. Op de verkwisting van 's lands gelden, op het begeven van betrekkingen aan onwaardigen en wat dies meer zij behoeven wij niet te wijzen. Het wanbestuur in alle takken van beheer is er regel geworden; het mag zelfs niet op de eer bogen van //exceptioneel" te heeten. En wie hebben zich aan dit alles schuldig gemaakt Toch niet de liberalen, want tal van jaren zijn verloopen, sedert zij aan het bestuur waren. LEIDEN, 30 October. Gisterenavond had de schipper d. H., varende op de trekschuit tusschen deze stad en den Haag, het ongeluk, door het breken van den boom in het water te vallen. Ondanks alle daartoe aangewende pogingen mocht het niet gelukken hem te redden, zoodat eerst later zijn lijk werd opgehaald. De ongelukkige laat eene vrouw en verscheidene kinderen na. De minister van justitie, de heer Borret, heeft een vrij rustigen nacht doorgebracht, maar het gevaar is nog verre van geweken. Vrijdag a. s. zal de audiëntie van den minister van marine niet plaats hebben. Men zegt dat de minister van financiën de belang rijke reorganisatie van de directiën der belastingen, die on langs heeft plaats gehad, zal doen volgen door eene reor ganisatie van de inrichting der ontvangkantoren, waarbij een honderdtal ontvangersplaatsen opgeheven zullen worden. Men verneemt dat de heer W. C. A. Staring, refe rendaris bij het departement van binnenlandsche zaken afd. nijverheid en telegraphie, lid der hoofdcommissie voor de wereldtentoonstelling te Parijs, bezig is een uitgebreid verslag van de tentoonstelling op te maken in verband met de nijverheid en telegraphie hier te lande. Eergisterenavond is in eene bijeenkomst der te s-H age gevestigde afdeeling van het Anti-Dag'oladzegel-Verbond het bestuur definitief benoemd, dat bestaan zal uij: de heeren Dr. J. Bosscha, T. van Westrheene, Mr. D. van Eek en Dr. J. E. de Vrij. Het aantal leden was sinds de laatste bijeenkomst zeer toegenomen. De Maatschappij tot redding van drenkelingen heeftI Donderdag 11. te Amsterdam haar honderdsten verjaar! dag gevierd. Bij die gelegenheid is op den gewonen steui-1 pel der maatschappij een gouden medaille geslagen, waar van exemplaren zijn toegezonden aan Z. M. den Koning, aan! 's rijks penningkabinet te 's-Hage en aan het archief der! gemeente Amsterdam. In de Prov. Drentsche en Asser Courant", van26| Oct. jl., leest men: De gemeenteraad te Deventer heeftI HH. curatoren van 't Athenaeum aldaar gemachtigd, oml eene voordracht in te dienen voor een hoogleeraar in del geschiedenis, Ned. taal en letterkunde, die, behalve zijneI collegiën, ook nog enkele lessen aan de rectorsklasse vaal het gymnasium in dezelfde vakken geven zal. Te zamenl genomen zullen zij zich evenwel tot hoogstens 14 urenl 's weeks bepalen, waarvoor eene jaarwedde van ƒ1600 is I vastgesteld. Het is dus te voorzien, dat zich onderscheidene I liefhebbers zullen opdoen. Naar men verneemt, zal men bijl voorkeur acht slaan op doctoren in de letteren of hen, die I in het bezit zijn van een academischen graad, waardoor! zij recht hebben voor deze begeerlijke betrekking in aau-l merking te komen. Eenige dagen geleden viel, bij het binnenkomen der I haven te Harlingen, een matroos uit den mastmet het hoofd rechtstandig op het dek. Tot aller verwondering was 1 hij ongedeerd en ging hij terstond weer naar boven, om er I zijn werk weder te verrichten. Zaterdag-avond, toen het huisgezin van den timmer-1 man K., buiten Assen woonachtig, aan tafel zat, werd eensklaps door het venster op hen geschoten. De kogel ging langs het hoofd van eene der jonge dochter, doch gelukkig zonder haar te treffen. Men doet onderzoek. Ook voor de gemeenten Sommelsdijk en Oud- Beierland is het verbod tot het houden van markten en verkoopingen van rundvee met 1° November opgeheven. Twee warme vrienden van de Maatschappij van Wel dadigheid te Frederiksoord, hebben zich verbonden tot eene jaarlijksche contributie van ƒ75 ieder, ten behoeve van deze inrichting, onder voorwaarde dat van deze bij dragen 60 zal strekken om in voorkomende gevallen twee huisgezinnen, die ten gevolge van de ontoereikende fondsen der afdeeling, welke hen plaatste, de koloniën zouden moe ten verlaten, het verblijf daar te verzekeren. Z. M. heeft eerv. ontsl. Dr. J. E. de Vrij als lid der cotnm. voor vervaardiging van eene nieuwe Pharmacopoea Neerlandica en Nederlandsclie apotheek; en tot lid dier comm. ben. C. H. van Ankumapotheker te Groningen; ben. den heer J. J. O. Beijerman tot consul van Neder land te Bordeaux; tot apotb. 3de kl. bij den geneesk. dienst der land macht in O.-I. den heer Joban Heinrich Schmidt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namid dags te 5 uren 51°, Wind: Z. \V., des avonds te 8 uren 50°, te 10 uren 50°. Woensdag morgen te 5 uren 50°, N. W., te 8 uren 52c, 's middags te 12 uren 56°, te -A uren 50 'J. BUITENLAND. Duitschland. Gisteren heeft de Beiersche regeering offi cieel in de zitting der beide kamers verklaard, dat men te Berlijn de reserve, bij de aanneming van het tolverbond door den Beierschen rijksraad gevoegd, het veto nl. der regeering, had geweigerd. Er wordt nu beweerd, dat Beie ren de andere Zuid-Duitsche staten voor dat veto zal trach ten te winnen. In hoeverre het dit echter gelukken zal, kan men, na het begin der discussies in het Wurtemberg- sche huis der afgevaardigden over het toltractaat, niet juist voorzien. Nadat aldaar eerst een voorstel om de discussie te verdagen, met 49 tegen 37 stemmen was verworpen, is met heftigheid het woord gevoerd door de voor- en tegen standers van zulk eene alliantie met Pruisen. Er is een voor stel gedaan door een der leden, om het verdrag goed te keuren, met voorbehoud van het recht der stenden ten aanzien van de inrichting der legers en eenige andere re serves. Het is niet onwaarschijnlijk dat dit voorstel zal worden aangenomen. Frankrijk. Keeds voor dat koning Victor Emmanuel zijne proclamatie aan het volk, die in Frankrijk in de re- geeringskringen een zeer goeden indruk heeft gemaakt, uitvaardigde, had de Fransehe minister van buitenlandsche zaken, de heer De Moustier, in dato 25 October eene cir culaire gericht aan de diplomatieke agenten van Frankrijk, die nu ook plubliek gemaakt i^. Daarin wordt uiteengezet, dat Frankrijk niets anders heeft willen doen, dan zijn recht en zijn eer handhaven. Italië heeft zijne verplichting niet nageleefd, die het bij de September-conventie vrijwil lig op zich had genomen; en nu wil Frankrijk, dat zijne verplichting indertijd is nagekomen door het ontruimen van Home, eenvoudig door zijne interventie de zaken in dien toestand brengen, waarin zij verkeerden toen de con ven-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2