W 2364 Donderdag /V°. 1867. 24 October. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden] naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 10 ra.; 10 u. 10 m; 12 u. 42 m.; 3 u. 35 m Postbuslichtingen(Lakenhal, Katoenfabriek en Nieuwstraat) 7 u. 45 m., 10 u. 45 ra.; 3 u. 35 ra.; 7 u. 35 m. en op Zondag 10 u. Rijkstelegraaf van 3 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Gemeentebestuur. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uren. Commissie aan Fabricage, Woensdag te 12. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11. Presid. der Comm. van Fabricage Zaterdag van 111. Plaatselijke Secre tarie, van 104. Thesaurievan 92; Zaterdag van 912. De Gemeente-architect is te spreken op het Raadhuis, van 121. Kantoor der In- en Uitg. Rechten en Accijnzen van 91 en van 36 uren; van's Rijks Dir. Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92; van Zegel en Registratie van 84;van de Hypoth. en het Kadaster van 9 4. De geschiedenis van den Pruisischen staat wijst op eene reeks van gewelddaden onder allerlei revolutionaire vor men zij is eene doorgaande veroordeeling van het legitieme beginsel. Stahl was hiermede genoeg verlegen. De nieuwe rechtstoestanden, uit de revolutie of uit de voortgaande ontwikkeling der maatschappij ontsproten, niet kunnende loochenen, zonder het onhoudbare zijner leer in het hel derste licht te stellen, moest hij een nieuw legitiem be ginsel erkennen, dat uit het oude was ontstaan. Maar de grens aan te wijzen, waar het recht van bestaan voor de oude legitimiteit eindigt en voor de nieuwe begint, dit vermocht hij niet. Tot meer dan algemeenheden heeft hij het niet kunnen brengen. De fout ligt niet aan het ge leerde hoofd der anti-revolutionaire school, zij ligt in hare leer. Maar terwijl Stahl haar op die wijze meende te redden, verviel bij in eene andere fout; want wat wezen lijk uit God is, kan door den mensch niet van zijn ver beven karakter ontdaan worden. Zoover gaat 's menschen recht van cassatie niet. Met het oog hierop hebben de anti-revolutie en de legitimiteit dan ook steeds een ge sloten oog en oor gehad voor de euveldaden van de konin gen bij de gratie Gods. De koning is onschendbaar" was bij haar altijd regelook als de ministers niet ver- autwoordelijk waren. Langen tijd is het raadselachtig geweest, of de tegen woordige koning van Pruisen al dan niet een anti-revolu tionair was. Sedert geruimen tijd is alle twijfel dien aangaande opgeheven. Hij is stellig een anti-revolutionair, doch minder streng dan Stahl. "Ware de laatste tot het praktische leven geroepen geworden, misschien zou hij ook menig punt zijner leer hebben laten varen, zonder juist een dilettant te worden, waartoe hij trouwens te geleerd was. Doch de koning om op hem terug te komen is niet alleen anti-revolutionair, hij is ook conservatief, liberaal en, waar het pas geeft, democraat, revolutionair natuurlijk ook. Hij is in dat opzicht de meest ontwikkelde vorst, dien Pruisen ooit gehad heeft. Men zou hem eclec tisch kunnen noemen. Toen hij te Koningsbergen gekroond werd, verklaarde hij als een echt legitiem vorst zijne kroon van God in ontvangst te nemen. Dat was een plechtig oogenblik voor de vromen in den lande, die diep vervuld waren van vreeze voor de moderne begrippen, volgens welke de vorsten hunne kronen niet aan dien hoogen oorsprong ontleenenwant de koning had, ten gevolge zijner liberale velleïteiten, als kroonprins eenige overhel ling tot die begrippen aan den dag gelegd. Italië, dat door de macht der revolutie was ontstaan, bleef langen tijd niet erkend. Later stapte de legitimiteit over hare gewe tensbezwaren heen, om Oostenrijk van zich af te stooten en alzoo zekere gebeurtenissen voor te bereiden. In den zoo roemrijk gevoerden oorlog tegen Denemarken deed de regeering des konings wel een beroep op de democratische Duitschers, en de revolutionaire middelen werden ook niet ontzien, maar de koning was toch na den oorlog weer de gekroonde van Koningsbergen en erkende in allen ootmoed, dat de Heer der Heirscharen de zege aan de Pruisische wapenen had verschaft. In de constitutioneele conflicten met de Tweede Kamer speelden de prerogatieven van den legitiemen koning, die hij met de kroon van hooger hand ontvangen had, eene hoofdrol. Toen de oorlog tegen Oosten rijk zou beginnen, vertrouwde de vorst, in zijn goed recht en overtuigd dat hij door Oostenrijk tot de verdediging des vaderlands werd gedwongen, op de bescherming van God; maar toen die oorlog geëindigd was, sprak hij noch bij de terugkomst der troepen te Berlijn, noch bij andere gelegenheden van den Heer der Heirscharen. Hij zag bij intuïtie in dat zoo iets kwalijk zou strooken met de revolutionaire wijze, waarop vorsten, evenzeer als hij bij de gratie Gods, waren onttroond. In de kamer van afge vaardigden werd toen rondborstig erkend, dat de regeering in strijd met de constitutie had gehandeld, toen hij zonder een door de vertegenwoordiging goedgekeurd budget had geregeerd, en alzoo werden zelfs de prerogatieven van de kroon, nadat zij zulke voortreffelijke diensten hadden ge daan, prijs gegeven. Wij zien hier dus beurtelings de meest mogelijke afwis seling van richtingen. Daarvoor moet men eene zekere vatbaarheid hebben. Toen de koning op den 7den dezer in het gerestaureerde voorvaderlijke kasteel Hohenzollern het, adres van antwoord van den Noord-Duitschen rijksdag in ontvangst nam, scheen hij weer tot zekere vrome ideeën teruggekomen. In het feit namelijk, dat hem het adres op die plaats werd overhandigd, zag hij een bewijs, dat de Voorzienigheid met het aldaar ontsproten vorstengeslacht, en ook met Pruisen, was en is. Wat zijn de lotgevallen van sommige menschen toch zonderlingWat ligt toch in schijnbaar nietige zaken een diepe zinDe koning had dien dag even goed op eene andere plaats kunnen zijnmaar zoo was het niet beschikt. De geschiedenis zal dit feit voor het nageslacht boeksta ven, want er is leering uit te putten. De tijdgenoot heeft kunnen zien, hoe anti-revolutie legitimiteit en revolutie elkander de hand boden, om veroveringen te maken. A LMDSCH DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maandenƒ1.95. Franco per post 2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meer O.I2:. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer 0.15. 6 u. 9 ra.; 8 u. 35 ra.; 9 u. 27 ra.; Daar Haarlem en Arasterdamte 8 u. 45 m.; 11 u.45m.;2u.41ra.;4u.56m.;7 u. 35 m.; 9 n. 34 ni. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag-nam. te 1 u., overige dagen 'snara. te 2 n. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda: dagelijks voorm. 7 n. 15 m. Donderdag voorm. 6 u. 15 m. Van Gouda naar Leiden: Dagelijks nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. 35 m. en 3 u. 35 ra. O.-I. Landpost. 9, 16 en 25. W.-I. Mail 14 en voorlaatsten van elke maand. Ingezondeu.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1